Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: Canal 9
Hashtag: #sifob #sldk
Holdnyt;
Silkeborg IF:
De har gang i en forrygende sæson, og Silkeborg IF kæmper overraskende med i toppen af Superligaen, hvor man inden 13. runde ligger side om side med Brøndby, der er nummer tre i rækken, og man er bare et enkelt point efter FCK, der fører rækken.
Midtjyderne, der ligger nummer to i Superligaen, vandt senest en sejr på 2-1 ude over Hvidovre IF. Hjemmeholdet misbrugte flere gode muligheder i et opgør, der blev spillet under svære forhold, da det blæste meget.
Således scorede Tonni Adamsen også sejrsmålet direkte på hjørnespark. Inden havde Alexander Lind scoret sit 10. Superliga-mål i denne sæson – et mål, der blev udlignet af Tobias Thomsen.
Silkeborg IF har Lubambo Musonda og Robin Østrøm med igen efter skader. Pelle Mattsson sidder ude.
OB:
Fynboerne kommer til opgøret med et nederlag på 1-2 hjemme til FCM i bagagen, og mod Silkeborg må træner Andreas Alm tilbringe endnu en tur på tribunen, efter han fik rødt kort i klubbens sejr over FC Nordsjælland.
OB har seks point op til AGF på sjettepladsen, mens der inden runden er tre point ned til Vejle Boldklub, der er næstsidst og under nedrykningsstregen. Så det er et vigtigt opgør for Odense-klubben, der med et nederlag næppe kan tillade sig at drømme stort og kigge op mod top seks længere, men i stedet må fokusere på at sikre, at man også i næste sæson har en plads i landets bedste fodboldrække.
Tobias Slotsager var ude senest mod FC Midtjylland, men han trænet godt den seneste uge og er med i truppen mod Silkeborg. Til gengæld må OB undvære Rami Al Hajj, der er i karantæne. Charly Nouck Horneman og Bjørn Paulsen har døjet med skavanker, men begge spillere er meldt klar.
Martin Hansen var bænket senest til fordel for Hans Christian Bernat, og det er muligt, at den rutinerede keeper må blive siddende på bænken, da Bernat ikke har spillet sig af holdet.
Karantæne
Silkeborg IF: Ingen
OB: Rami Al Hajj
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Musonda – Mattsson, Brink, Thordarson – Tengstedt, Klynge – Lind
OB (4-2-3-1): Bernat – Owusu, Slotsager, Helander, Adelgaard – Köhler, Trybull – Deedson, Selven, Horneman – Kadrii
Dom:
OB er klart mest presset i forhold til at få point, da man kæmper i den tunge ende af rækken, men fynboerne blev udspillet, da de to hold mødtes i Odense for nogle uger siden. SIF vandt 3-0, og det gør midtjyderne til favoritter i opgøret, der spilles på et hurtigt kunstgræs.
2-0 til Silkeborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Giver transferopdatering
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Cristiano Ronaldo i optur
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT
