Optakt: Silkeborg IF – OB

Hjemmeholdet skal forsøge at tage førstepladsen, mens OB kæmper for at slå hul til bunden i Superligaen.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: Canal 9
Hashtag: #sifob #sldk

Holdnyt;
Silkeborg IF:
De har gang i en forrygende sæson, og Silkeborg IF kæmper overraskende med i toppen af Superligaen, hvor man inden 13. runde ligger side om side med Brøndby, der er nummer tre i rækken, og man er bare et enkelt point efter FCK, der fører rækken.

Midtjyderne, der ligger nummer to i Superligaen, vandt senest en sejr på 2-1 ude over Hvidovre IF. Hjemmeholdet misbrugte flere gode muligheder i et opgør, der blev spillet under svære forhold, da det blæste meget.

Således scorede Tonni Adamsen også sejrsmålet direkte på hjørnespark. Inden havde Alexander Lind scoret sit 10. Superliga-mål i denne sæson – et mål, der blev udlignet af Tobias Thomsen.

Silkeborg IF har Lubambo Musonda og Robin Østrøm med igen efter skader. Pelle Mattsson sidder ude. 

OB:
Fynboerne kommer til opgøret med et nederlag på 1-2 hjemme til FCM i bagagen, og mod Silkeborg må træner Andreas Alm tilbringe endnu en tur på tribunen, efter han fik rødt kort i klubbens sejr over FC Nordsjælland.

OB har seks point op til AGF på sjettepladsen, mens der inden runden er tre point ned til Vejle Boldklub, der er næstsidst og under nedrykningsstregen. Så det er et vigtigt opgør for Odense-klubben, der med et nederlag næppe kan tillade sig at drømme stort og kigge op mod top seks længere, men i stedet må fokusere på at sikre, at man også i næste sæson har en plads i landets bedste fodboldrække.

Tobias Slotsager var ude senest mod FC Midtjylland, men han trænet godt den seneste uge og er med i truppen mod Silkeborg. Til gengæld må OB undvære Rami Al Hajj, der er i karantæne. Charly Nouck Horneman og Bjørn Paulsen har døjet med skavanker, men begge spillere er meldt klar. 

Martin Hansen var bænket senest til fordel for Hans Christian Bernat, og det er muligt, at den rutinerede keeper må blive siddende på bænken, da Bernat ikke har spillet sig af holdet.

Karantæne
Silkeborg IF: Ingen
OB: Rami Al Hajj

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Musonda – Mattsson, Brink, Thordarson – Tengstedt, Klynge – Lind

OB (4-2-3-1): Bernat – Owusu, Slotsager, Helander, Adelgaard – Köhler, Trybull – Deedson, Selven, Horneman – Kadrii

Dom:
OB er klart mest presset i forhold til at få point, da man kæmper i den tunge ende af rækken, men fynboerne blev udspillet, da de to hold mødtes i Odense for nogle uger siden. SIF vandt 3-0, og det gør midtjyderne til favoritter i opgøret, der spilles på et hurtigt kunstgræs.

2-0 til Silkeborg.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Johannes Hoff Thorup er på listen

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Dansk træner lander job i portugisisk klub

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

I svime over Oscar Schwartau

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Store navne kan forlade Brøndby IF

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Det kommer til at trække ud

To danskere færdige i norsk klub

Intet aftryk!

Er dette Oliver Christensens næste klub?

– Når jeg var alene, græd jeg

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag