Fik hjertemassage i Parken: Tak for hjælpen

Malik Lennert fik det dårligt under opgøret mellem FC København og FC Midtjylland. Men han kan i dag dele nyheden, at han har det godt. Tipsbladet har talt med FCK-fanen Malik Lennert.



Det skulle have været en god lørdag i Parken med en ven, men FCK-fan Malik Lennert havde haft det dårligt i løbet af dagen. Og under opgøret blev Malik Lennert meget svimmel og følte pludseligt et stød i brystet. Siden blev alt sort.

Det var herfra, at tv-seere, folk på tribunen og aktørerne på banen blev klar over, at noget var galt. Og der blev hurtigt kaldt hjælp op til tribunen, hvor der i en del minutter blev arbejdet på Malik Lennert. 

FCK-supporteren delte først sin historie via Anders Hemmingsens Instagram, og til Tipsbladet har han nu uddybet, hvad der skete og ikke mindst, hvor taknemmelig, han er over den hjælp, han endte med at få.

Sagen er den, at han i dag ikke ved, om han havde hjertestop, eller om det var et voldsomt ildebefindende. Men sikkert er det, at han fik hjertemassage. Og det er også derfor, at Malik Lennert taler med lav stemme, da Tipsbladet taler med ham. Han har nemlig brud på flere ribben efter hjertemassagen.

– Jeg kan huske i bidder efterfølgende. Jeg vågnede op på vej ud af stadion, hvor folk klappede. Jeg følte mig forvirret og anede ikke, hvad der skete. Så kan jeg huske at være i ambulancen, hvor jeg fik at vde, at jeg havde fået hjertemassage og mund til mund, siger Malik Lennert til Tipsbladet.

– Noget af det, jeg fik at vide, da jeg kom på sygehuset, var, at der var mange mennesker omkring mig, der var med til at hjælpe mig. Det var også derfor, at jeg skrev til Anders (Hemmingsen) – jeg er de mennesker dybt taknemmelig. Både læger og alle fans og sådan, uddyber han.

BLADR OM PÅ SIDE TO AF DETTE OPSLAG FRA ANDERS HEMMINGSEN FOR AT SE ET BILLEDE AF MALIK LENNERT.

Malik Lennert kom hjem fra hospitalet søndag eftermiddag og kan nu se frem til yderligere undersøgelser i de næste dage. 

For Malik Lennert kommer der endnu en svær del at forholde sig til – den angst og usikkerhed, der melder sig efter så alvorlig en hændelse.

– Alle, jeg kender, har jo været overrasket over det. Det er meget specielt, ikke mindst det her med hjertemassagen. Det er ikke rart. 

– Nu har jeg også både set video og billeder af det, og det er både rørende og uhyggeligt. Men jeg er simpelthen så glad for alle de mennesker, der har skrevet til mig og alle de opslag, der har været, siger Malik Lennert og forklarer:

– Det vigtige har for mig været at sige tak for hjælpen.

Og når Malik Lennert forhåbentlig snart er klar igen, så er han også at finde tilbage på tribunen i Parken. Han er nemlig kæmpe FCK-fan.

– Lige pt. har jeg ikke planer om at komme ind, for jeg skal lige til mig selv igen. Det skal ikke ske igen det her. Der er jo mange andre end mig, der bliver berørte af sådan noget her, siger Malik Lennert, der dermed også må nøjes med at se Champions League-braget mod Bayern München på tv:

– Den ville jeg gerne have været til. Og min store drøm var jo faktisk at komme til England og se FCK, men det er svært at få fat i billetter.

FC København endte med at tabe opgøret med 0-2 til FC Midtjylland, men fører altså stadig Superligaen. Og tirsdag går det altså løs igen i Superligaen.





Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Dansk landsholdsspiller imponerer

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vil undgå Bendtner-stunt

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Optur før FC København-brag

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Michael Carrick storhylder

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

‘Det kommer aldrig til at ske’

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Bretonere bøllebanker normannere

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’