Det skulle have været en god lørdag i Parken med en ven, men FCK-fan Malik Lennert havde haft det dårligt i løbet af dagen. Og under opgøret blev Malik Lennert meget svimmel og følte pludseligt et stød i brystet. Siden blev alt sort.
Det var herfra, at tv-seere, folk på tribunen og aktørerne på banen blev klar over, at noget var galt. Og der blev hurtigt kaldt hjælp op til tribunen, hvor der i en del minutter blev arbejdet på Malik Lennert.
FCK-supporteren delte først sin historie via Anders Hemmingsens Instagram, og til Tipsbladet har han nu uddybet, hvad der skete og ikke mindst, hvor taknemmelig, han er over den hjælp, han endte med at få.
Sagen er den, at han i dag ikke ved, om han havde hjertestop, eller om det var et voldsomt ildebefindende. Men sikkert er det, at han fik hjertemassage. Og det er også derfor, at Malik Lennert taler med lav stemme, da Tipsbladet taler med ham. Han har nemlig brud på flere ribben efter hjertemassagen.
– Jeg kan huske i bidder efterfølgende. Jeg vågnede op på vej ud af stadion, hvor folk klappede. Jeg følte mig forvirret og anede ikke, hvad der skete. Så kan jeg huske at være i ambulancen, hvor jeg fik at vde, at jeg havde fået hjertemassage og mund til mund, siger Malik Lennert til Tipsbladet.
– Noget af det, jeg fik at vide, da jeg kom på sygehuset, var, at der var mange mennesker omkring mig, der var med til at hjælpe mig. Det var også derfor, at jeg skrev til Anders (Hemmingsen) – jeg er de mennesker dybt taknemmelig. Både læger og alle fans og sådan, uddyber han.
BLADR OM PÅ SIDE TO AF DETTE OPSLAG FRA ANDERS HEMMINGSEN FOR AT SE ET BILLEDE AF MALIK LENNERT.
Malik Lennert kom hjem fra hospitalet søndag eftermiddag og kan nu se frem til yderligere undersøgelser i de næste dage.
For Malik Lennert kommer der endnu en svær del at forholde sig til – den angst og usikkerhed, der melder sig efter så alvorlig en hændelse.
– Alle, jeg kender, har jo været overrasket over det. Det er meget specielt, ikke mindst det her med hjertemassagen. Det er ikke rart.
– Nu har jeg også både set video og billeder af det, og det er både rørende og uhyggeligt. Men jeg er simpelthen så glad for alle de mennesker, der har skrevet til mig og alle de opslag, der har været, siger Malik Lennert og forklarer:
– Det vigtige har for mig været at sige tak for hjælpen.
Og når Malik Lennert forhåbentlig snart er klar igen, så er han også at finde tilbage på tribunen i Parken. Han er nemlig kæmpe FCK-fan.
– Lige pt. har jeg ikke planer om at komme ind, for jeg skal lige til mig selv igen. Det skal ikke ske igen det her. Der er jo mange andre end mig, der bliver berørte af sådan noget her, siger Malik Lennert, der dermed også må nøjes med at se Champions League-braget mod Bayern München på tv:
– Den ville jeg gerne have været til. Og min store drøm var jo faktisk at komme til England og se FCK, men det er svært at få fat i billetter.
FC København endte med at tabe opgøret med 0-2 til FC Midtjylland, men fører altså stadig Superligaen. Og tirsdag går det altså løs igen i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG