Det skulle have været en god lørdag i Parken med en ven, men FCK-fan Malik Lennert havde haft det dårligt i løbet af dagen. Og under opgøret blev Malik Lennert meget svimmel og følte pludseligt et stød i brystet. Siden blev alt sort.
Det var herfra, at tv-seere, folk på tribunen og aktørerne på banen blev klar over, at noget var galt. Og der blev hurtigt kaldt hjælp op til tribunen, hvor der i en del minutter blev arbejdet på Malik Lennert.
FCK-supporteren delte først sin historie via Anders Hemmingsens Instagram, og til Tipsbladet har han nu uddybet, hvad der skete og ikke mindst, hvor taknemmelig, han er over den hjælp, han endte med at få.
Sagen er den, at han i dag ikke ved, om han havde hjertestop, eller om det var et voldsomt ildebefindende. Men sikkert er det, at han fik hjertemassage. Og det er også derfor, at Malik Lennert taler med lav stemme, da Tipsbladet taler med ham. Han har nemlig brud på flere ribben efter hjertemassagen.
– Jeg kan huske i bidder efterfølgende. Jeg vågnede op på vej ud af stadion, hvor folk klappede. Jeg følte mig forvirret og anede ikke, hvad der skete. Så kan jeg huske at være i ambulancen, hvor jeg fik at vde, at jeg havde fået hjertemassage og mund til mund, siger Malik Lennert til Tipsbladet.
– Noget af det, jeg fik at vide, da jeg kom på sygehuset, var, at der var mange mennesker omkring mig, der var med til at hjælpe mig. Det var også derfor, at jeg skrev til Anders (Hemmingsen) – jeg er de mennesker dybt taknemmelig. Både læger og alle fans og sådan, uddyber han.
BLADR OM PÅ SIDE TO AF DETTE OPSLAG FRA ANDERS HEMMINGSEN FOR AT SE ET BILLEDE AF MALIK LENNERT.
Malik Lennert kom hjem fra hospitalet søndag eftermiddag og kan nu se frem til yderligere undersøgelser i de næste dage.
For Malik Lennert kommer der endnu en svær del at forholde sig til – den angst og usikkerhed, der melder sig efter så alvorlig en hændelse.
– Alle, jeg kender, har jo været overrasket over det. Det er meget specielt, ikke mindst det her med hjertemassagen. Det er ikke rart.
– Nu har jeg også både set video og billeder af det, og det er både rørende og uhyggeligt. Men jeg er simpelthen så glad for alle de mennesker, der har skrevet til mig og alle de opslag, der har været, siger Malik Lennert og forklarer:
– Det vigtige har for mig været at sige tak for hjælpen.
Og når Malik Lennert forhåbentlig snart er klar igen, så er han også at finde tilbage på tribunen i Parken. Han er nemlig kæmpe FCK-fan.
– Lige pt. har jeg ikke planer om at komme ind, for jeg skal lige til mig selv igen. Det skal ikke ske igen det her. Der er jo mange andre end mig, der bliver berørte af sådan noget her, siger Malik Lennert, der dermed også må nøjes med at se Champions League-braget mod Bayern München på tv:
– Den ville jeg gerne have været til. Og min store drøm var jo faktisk at komme til England og se FCK, men det er svært at få fat i billetter.
FC København endte med at tabe opgøret med 0-2 til FC Midtjylland, men fører altså stadig Superligaen. Og tirsdag går det altså løs igen i Superligaen.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Kæk Wass: Han filmede!
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Rasmus Højlund har ikke set det før
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Tottenham præsenterer ny træner
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER