Fik sæsonens største skideballe

FC Midtjylland-spillerne fik en enorm skideballe i pausen af søndagens deler mod Randers FC, fortæller målmand Jonas Lössl.



Hvis man var i tvivl om, hvad Thomas Thomasberg og kompagni syntes om FC Midtjyllands første halvleg mod Randers FC søndag, skulle man blot tænde op for anden halvlegs start. Hele tre udskiftninger foretog midtjyderne således i pausen, og sådan noget sker kun, når det går rigtig, rigtig, rigtig dårligt.

Det var med til at vende kampen for midtjyderne, og kampen endte trods alt med en pointdeler, men der var måske også en anden faktor, der hjalp med at puste liv i “ulvene”.

I hvert fald fik spillerne sæsonens største skideballe i pausen, fortæller Jonas Lössl til Viaplay.

– Det er i hvert fald den største skideballe, jeg har fået i pausen i denne sæson, siger Jonas Lössl til Viaplay efter et spørgsmål, om søndagens første halvleg var FC Midtjyllands dårligste i sæsonen.

Målmanden uddyber:

– Der var ikke nogen af os 11 på banen, der kunne være den første halvleg bekendt. Så vi får med rette at vide, at vi bliver nødt til at oppe os, ellers ville han (Thomasberg, red.) hive os alle 11 ud, hvis han kunne. Det var bare ikke godt nok. Der var rigtig mange følelser i det, og det fik vi ændret en lille smule til anden halvleg, men jeg står stadig og er utilfreds med resultatet.

Se eller gense hele interviewet med Jonas Lössl i videoafspilleren øverst i artiklen.

Med det ene point er FC Midtjylland på femtepladsen i Superligaen med 18 point, seks point færre end førstepladsen Brøndby IF. Til gengæld kan midtjyderne glæde sig over, at de som det eneste hold er ubesejret i fem Superliga-kampe i træk. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC

Sønderjyske – Brøndby IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

En voldsom ulighed

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Oddset styrtdykker

Spår stor transferaktivitet i FC København