Kevin Tshiembe kom til Brøndby IF i sommerens transfervindue fra Lyngby Boldklub, og han debuterede få dage efter sin ankomst mod FC København i Parken.
Netop FC København har den 24-årige midtstopper faktisk et særligt forhold til. Det har han i hver fald til KB, som er én af FC Københavns moderklubber.
Som ungdomsspiller valgte Kevin Tshiembe at skifte til KB, men han kom i modvind fra start på Frederiksberg. Det skyldtes den påklædning, han havde valgt at troppe op i.
– Til min første træning kom jeg med Brøndby-handsker. Folk sagde: ‘Hvad laver du?’ Det er ikke, fordi jeg siger, jeg var inkarneret Brøndby-fan, men mine brødre holdt med Brøndby, så jeg holdt med Brøndby, og så havde jeg de handsker på. Så kom træneren, og jeg fik at vide, at jeg skulle tage handskerne af. De smed dem ud, desværre, og så fik jeg nogle andre handsker, fortæller Kevin Tshiembe til Tipsbladet.
Han var central midtbane, da han kom til KB. Han var hurtig og skulle bare have bolden; så skete der noget. Da han i en kamp mod B1903 blev rykket i frem i angrebet ved stillingen 1-3 og var med til at vende kampen til en sejr, fik han ny permanent position helt fremme. Men et gennembrud blev det ikke til i FC Københavns ungdomsafdeling. Som U/17-spiller blev han sorteret fra.
– I starten da jeg røg af, blev jeg slået ud. Jeg tænkte: ‘Fuck, hvad skal jeg gøre nu? Nu skal jeg spille i en eller anden 1. divisionsklub.’ Jeg snakkede med dem, og de nævnte to klubber, de kunne hjælpe mig med at komme til. B.93 og AB blev nævnt. Så ville jeg helst til AB. Der begyndte jeg at genfinde glæden ved at spille, så jeg fik mod på mere, siger Tshiembe.
Efter et kort ophold i AB rykkede Kevin Tshiembe videre til Lyngby Boldklub, hvor han fandt sin rette position som midtstopper og med tiden udviklede sig til en profil hos De Kongeblå. I sommer blev han så købt af Brøndby IF, hvor han har underskrevet en fireårig kontrakt.
Du kan læse et stort interview med Kevin Tshiembe i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også alt om overtagelsen af Newcastle United samt en analyse af El Clasicos fald fra tinderne. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
MEDIE
Storklub meldes interesseret
Sikrer historisk VM-plads
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Skuffer igen
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
TOPNYHED
