Fik sine Brøndby-handsker smidt i skraldespanden

Kevin Tshiembe mødte op til træning i KB iført Brøndby-handsker. Det blev ikke vel modtaget i FC Københavns moderklub.



Kevin Tshiembe kom til Brøndby IF i sommerens transfervindue fra Lyngby Boldklub, og han debuterede få dage efter sin ankomst mod FC København i Parken.

Netop FC København har den 24-årige midtstopper faktisk et særligt forhold til. Det har han i hver fald til KB, som er én af FC Københavns moderklubber.

Som ungdomsspiller valgte Kevin Tshiembe at skifte til KB, men han kom i modvind fra start på Frederiksberg. Det skyldtes den påklædning, han havde valgt at troppe op i.

– Til min første træning kom jeg med Brøndby-handsker. Folk sagde: ‘Hvad laver du?’ Det er ikke, fordi jeg siger, jeg var inkarneret Brøndby-fan, men mine brødre holdt med Brøndby, så jeg holdt med Brøndby, og så havde jeg de handsker på. Så kom træneren, og jeg fik at vide, at jeg skulle tage handskerne af. De smed dem ud, desværre, og så fik jeg nogle andre handsker, fortæller Kevin Tshiembe til Tipsbladet.

Han var central midtbane, da han kom til KB. Han var hurtig og skulle bare have bolden; så skete der noget. Da han i en kamp mod B1903 blev rykket i frem i angrebet ved stillingen 1-3 og var med til at vende kampen til en sejr, fik han ny permanent position helt fremme. Men et gennembrud blev det ikke til i FC Københavns ungdomsafdeling. Som U/17-spiller blev han sorteret fra.

– I starten da jeg røg af, blev jeg slået ud. Jeg tænkte: ‘Fuck, hvad skal jeg gøre nu? Nu skal jeg spille i en eller anden 1. divisionsklub.’ Jeg snakkede med dem, og de nævnte to klubber, de kunne hjælpe mig med at komme til. B.93 og AB blev nævnt. Så ville jeg helst til AB. Der begyndte jeg at genfinde glæden ved at spille, så jeg fik mod på mere, siger Tshiembe.

Efter et kort ophold i AB rykkede Kevin Tshiembe videre til Lyngby Boldklub, hvor han fandt sin rette position som midtstopper og med tiden udviklede sig til en profil hos De Kongeblå. I sommer blev han så købt af Brøndby IF, hvor han har underskrevet en fireårig kontrakt.

Du kan læse et stort interview med Kevin Tshiembe i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også alt om overtagelsen af Newcastle United samt en analyse af El Clasicos fald fra tinderne. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_22-10-2021_Lands_1udg-page-001



Lerager ser forandret Kamil Grabara

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Han peger på Simon Kjær

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Overvejer Mathias Jensen-køb

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

– Alle taler om dem!

Fælder dom over Højlund

Henter dansker – får god pakke

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!