Fik sine Brøndby-handsker smidt i skraldespanden

Kevin Tshiembe mødte op til træning i KB iført Brøndby-handsker. Det blev ikke vel modtaget i FC Københavns moderklub.



Kevin Tshiembe kom til Brøndby IF i sommerens transfervindue fra Lyngby Boldklub, og han debuterede få dage efter sin ankomst mod FC København i Parken.

Netop FC København har den 24-årige midtstopper faktisk et særligt forhold til. Det har han i hver fald til KB, som er én af FC Københavns moderklubber.

Som ungdomsspiller valgte Kevin Tshiembe at skifte til KB, men han kom i modvind fra start på Frederiksberg. Det skyldtes den påklædning, han havde valgt at troppe op i.

– Til min første træning kom jeg med Brøndby-handsker. Folk sagde: ‘Hvad laver du?’ Det er ikke, fordi jeg siger, jeg var inkarneret Brøndby-fan, men mine brødre holdt med Brøndby, så jeg holdt med Brøndby, og så havde jeg de handsker på. Så kom træneren, og jeg fik at vide, at jeg skulle tage handskerne af. De smed dem ud, desværre, og så fik jeg nogle andre handsker, fortæller Kevin Tshiembe til Tipsbladet.

Han var central midtbane, da han kom til KB. Han var hurtig og skulle bare have bolden; så skete der noget. Da han i en kamp mod B1903 blev rykket i frem i angrebet ved stillingen 1-3 og var med til at vende kampen til en sejr, fik han ny permanent position helt fremme. Men et gennembrud blev det ikke til i FC Københavns ungdomsafdeling. Som U/17-spiller blev han sorteret fra.

– I starten da jeg røg af, blev jeg slået ud. Jeg tænkte: ‘Fuck, hvad skal jeg gøre nu? Nu skal jeg spille i en eller anden 1. divisionsklub.’ Jeg snakkede med dem, og de nævnte to klubber, de kunne hjælpe mig med at komme til. B.93 og AB blev nævnt. Så ville jeg helst til AB. Der begyndte jeg at genfinde glæden ved at spille, så jeg fik mod på mere, siger Tshiembe.

Efter et kort ophold i AB rykkede Kevin Tshiembe videre til Lyngby Boldklub, hvor han fandt sin rette position som midtstopper og med tiden udviklede sig til en profil hos De Kongeblå. I sommer blev han så købt af Brøndby IF, hvor han har underskrevet en fireårig kontrakt.

Du kan læse et stort interview med Kevin Tshiembe i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også alt om overtagelsen af Newcastle United samt en analyse af El Clasicos fald fra tinderne. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_22-10-2021_Lands_1udg-page-001





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller