Fik sine Brøndby-handsker smidt i skraldespanden

Kevin Tshiembe mødte op til træning i KB iført Brøndby-handsker. Det blev ikke vel modtaget i FC Københavns moderklub.



Kevin Tshiembe kom til Brøndby IF i sommerens transfervindue fra Lyngby Boldklub, og han debuterede få dage efter sin ankomst mod FC København i Parken.

Netop FC København har den 24-årige midtstopper faktisk et særligt forhold til. Det har han i hver fald til KB, som er én af FC Københavns moderklubber.

Som ungdomsspiller valgte Kevin Tshiembe at skifte til KB, men han kom i modvind fra start på Frederiksberg. Det skyldtes den påklædning, han havde valgt at troppe op i.

– Til min første træning kom jeg med Brøndby-handsker. Folk sagde: ‘Hvad laver du?’ Det er ikke, fordi jeg siger, jeg var inkarneret Brøndby-fan, men mine brødre holdt med Brøndby, så jeg holdt med Brøndby, og så havde jeg de handsker på. Så kom træneren, og jeg fik at vide, at jeg skulle tage handskerne af. De smed dem ud, desværre, og så fik jeg nogle andre handsker, fortæller Kevin Tshiembe til Tipsbladet.

Han var central midtbane, da han kom til KB. Han var hurtig og skulle bare have bolden; så skete der noget. Da han i en kamp mod B1903 blev rykket i frem i angrebet ved stillingen 1-3 og var med til at vende kampen til en sejr, fik han ny permanent position helt fremme. Men et gennembrud blev det ikke til i FC Københavns ungdomsafdeling. Som U/17-spiller blev han sorteret fra.

– I starten da jeg røg af, blev jeg slået ud. Jeg tænkte: ‘Fuck, hvad skal jeg gøre nu? Nu skal jeg spille i en eller anden 1. divisionsklub.’ Jeg snakkede med dem, og de nævnte to klubber, de kunne hjælpe mig med at komme til. B.93 og AB blev nævnt. Så ville jeg helst til AB. Der begyndte jeg at genfinde glæden ved at spille, så jeg fik mod på mere, siger Tshiembe.

Efter et kort ophold i AB rykkede Kevin Tshiembe videre til Lyngby Boldklub, hvor han fandt sin rette position som midtstopper og med tiden udviklede sig til en profil hos De Kongeblå. I sommer blev han så købt af Brøndby IF, hvor han har underskrevet en fireårig kontrakt.

Du kan læse et stort interview med Kevin Tshiembe i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også alt om overtagelsen af Newcastle United samt en analyse af El Clasicos fald fra tinderne. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_22-10-2021_Lands_1udg-page-001







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Sådan gik det til: FCM slår FCK!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Brian Riemer giver råd til storklub



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Højlund med helterolle for Napoli

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Er han den nye Rurik Gislason?

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Tæt på utrolig kamprekord

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Peger på særligt problem for Superligaen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’