Uenig i Parken-kritik: Banen ser god ud

Finlands landstræner, Markku Kanerva, mener, at det er naturligt, at græstæppet i Parken er medtaget.



Finland er tvunget til at spille på et græstæppe, der rent visuelt ikke fremstår optimalt, når landsholdet torsdag åbner EM-kvalifikationen mod Danmark i Parken.

Efter en totalrenovering over vinteren har græsset ikke groet tilstrækkeligt, og det har efterladt banen i en dårlig tilstand.

Finlands landstræner, Markku Kanerva, mener dog ikke, at de finske spillere har noget at brokke sig over.

– Jeg synes, banen ser god ud. Vi må se, hvad vi får ud af det, når vi har trænet på den. Vi vil selvfølgelig gerne spille på en perfekt bane, men det er ret naturligt, at banen er medtaget, når det er vinter, siger Markku Kanerva.

Finland anser Danmark som favorit i torsdagens kamp, men udeholdet tror på egne evner og vil give Kasper Hjulmands tropper kamp til stregen.

– Vi ved, at vi er underdogs i kampen, men vi er gode til at få det bedste ud af holdet, og vi tror på os selv, siger anfører Lukas Hradecky.

Landstræner Markku Kanerva er noget mere skeptisk.

– Hvis jeg blev tilbudt et uafgjort resultat inden kampen, ville jeg ikke sige nej, men jeg ved ikke, hvad spillerne tænker om det, siger Markku Kanerva.

Han mener, at finnerne skal være skarpe foran mål og udnytte de chancer, der muligvis dukker op.

– Hvis vi spiller godt og er gode til at skabe chancer, ville jeg ikke blive glad for uafgjort. Forhåbentlig får vi det resultat, vi fortjener, siger landstræneren.

På trods af Danmarks skuffende VM-exit i Qatar sidste år mener Markku Kanerva, at det danske landshold stadig besidder et højt niveau.

– Jeg mener ikke, at Danmark præsterede lige så langt under niveau, som mange måske mener. Vi skal huske, at holdet var i semifinalen ved seneste EM, og jeg tror, at holdet er ivrig efter at få en god start på kvalifikationen.

Finnerne deltog ikke ved VM i Qatar og har en beskeden placering som nummer 56 på verdensranglisten, hvor Danmark er nummer 18.

Opgøret mellem Danmark og Finland begynder torsdag klokken 20.45.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Liverpool – Brentford

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Bayern München lurer på choktransfer

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

FCK-træner roser Felix Beijmo