Begræder Eriksen-fravær i Parken

Finlands landstræner, Markku Kanerva, ærgrer sig over, at han ikke kommer til at se Eriksen spille i Parken.



Danmark åbner torsdag EM-kvalifikationen mod Finland i Parken. Senest, de to landshold mødtes i Danmarks nationalarena, var under EM i 2021, hvor Eriksen faldt om på banen og lå livløs på græstæppet.

Hændelsen sendte chokbølger rundt i hele verden, og Finlands landstræner, Markku Kanerva, husker de skæbnesvangre minutter ganske tydeligt.

– Det vigtigste er, at Eriksen har det godt i dag og stadig spiller på højt niveau, siger landstræneren onsdag på et pressemøde forud for kampen.

En mur af knuste holdkammerater samlede sig rundt om Eriksen, mens han fik livreddende førstehjælp. Spillerne og trænerne kunne intet stille op, mens tilskuerne på lægterne var forfærdede over situationen og håbede på det bedste.

Nogle minutter senere blev Eriksen genoplivet efter et stød med en hjertestarter og sendt på Rigshospitalet.

Når de to hold træder ind på banen torsdag, vil Eriksen ikke være med. Han har måttet melde afbud til landsholdet, fordi han stadig døjer med en knæskade, som han pådrog sig i slutningen af januar.

– Det er synd, at han ikke er med i truppen. Det ville have været rart at spille imod ham, men forhåbentlig kan vi få en snak med ham, hvis han dukker op til kampen, siger Markku Kanerva.

Landstræneren anser Eriksen som en vigtig brik for det danske landshold, men mener samtidig, at Danmark har andre spillere på midtbanen, der kan erstatte Manchester United-spilleren.

Finland vandt kampen under EM med 1-0 på et mål i anden halvleg af angriberen Joel Pohjanpalo. Anfører Lukas Hradecky, der var en del af Finlands EM-trup, mener, at det bliver en helt anden oplevelse, når finnerne igen træder ind på græstæppet i Parken.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at situationen omkring Eriksen ikke påvirkede kampen. Der var mange følelser indblandet, da vi ventede i omklædningsrummet, inden kampen gik i gang igen.

– Vi var glade for at vinde, men det bliver på ingen måde det samme torsdag. Forhåbentlig er det spillet, der kommer i fokus denne gang, siger Hradecky.

Målmanden fortæller, at han ikke kender Eriksen personligt, men påpeger, at han vandt den absolut vigtigste kamp, da holdene sidst mødtes i sommeren 2021.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF jagter hollandsk talent

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

I dialog – stor klub vil have denne dansker