Danmark åbner torsdag EM-kvalifikationen mod Finland i Parken. Senest, de to landshold mødtes i Danmarks nationalarena, var under EM i 2021, hvor Eriksen faldt om på banen og lå livløs på græstæppet.
Hændelsen sendte chokbølger rundt i hele verden, og Finlands landstræner, Markku Kanerva, husker de skæbnesvangre minutter ganske tydeligt.
– Det vigtigste er, at Eriksen har det godt i dag og stadig spiller på højt niveau, siger landstræneren onsdag på et pressemøde forud for kampen.
En mur af knuste holdkammerater samlede sig rundt om Eriksen, mens han fik livreddende førstehjælp. Spillerne og trænerne kunne intet stille op, mens tilskuerne på lægterne var forfærdede over situationen og håbede på det bedste.
Nogle minutter senere blev Eriksen genoplivet efter et stød med en hjertestarter og sendt på Rigshospitalet.
Når de to hold træder ind på banen torsdag, vil Eriksen ikke være med. Han har måttet melde afbud til landsholdet, fordi han stadig døjer med en knæskade, som han pådrog sig i slutningen af januar.
– Det er synd, at han ikke er med i truppen. Det ville have været rart at spille imod ham, men forhåbentlig kan vi få en snak med ham, hvis han dukker op til kampen, siger Markku Kanerva.
Landstræneren anser Eriksen som en vigtig brik for det danske landshold, men mener samtidig, at Danmark har andre spillere på midtbanen, der kan erstatte Manchester United-spilleren.
Finland vandt kampen under EM med 1-0 på et mål i anden halvleg af angriberen Joel Pohjanpalo. Anfører Lukas Hradecky, der var en del af Finlands EM-trup, mener, at det bliver en helt anden oplevelse, når finnerne igen træder ind på græstæppet i Parken.
– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at situationen omkring Eriksen ikke påvirkede kampen. Der var mange følelser indblandet, da vi ventede i omklædningsrummet, inden kampen gik i gang igen.
– Vi var glade for at vinde, men det bliver på ingen måde det samme torsdag. Forhåbentlig er det spillet, der kommer i fokus denne gang, siger Hradecky.
Målmanden fortæller, at han ikke kender Eriksen personligt, men påpeger, at han vandt den absolut vigtigste kamp, da holdene sidst mødtes i sommeren 2021.
/ritzau/

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund

Afviser store millionbud på dansk bomber

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

AGF henter dansk kantspiller

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Et kæmpe Superliga-scoop

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

FCN-anfører stopper karrieren

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Jess Thorup til jobsamtale

– Jeg havde aldrig troet på det her

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Theo Sander søger væk fra FC København

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Christian Nørgaard afviste storklub

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte

Han er færdig i Viborg

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Skandaløse scener: Slår han ham?

Målfattigt i Uppsala

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen

Flyvende dansker klar til The Open