Begræder Eriksen-fravær i Parken

Finlands landstræner, Markku Kanerva, ærgrer sig over, at han ikke kommer til at se Eriksen spille i Parken.



Danmark åbner torsdag EM-kvalifikationen mod Finland i Parken. Senest, de to landshold mødtes i Danmarks nationalarena, var under EM i 2021, hvor Eriksen faldt om på banen og lå livløs på græstæppet.

Hændelsen sendte chokbølger rundt i hele verden, og Finlands landstræner, Markku Kanerva, husker de skæbnesvangre minutter ganske tydeligt.

– Det vigtigste er, at Eriksen har det godt i dag og stadig spiller på højt niveau, siger landstræneren onsdag på et pressemøde forud for kampen.

En mur af knuste holdkammerater samlede sig rundt om Eriksen, mens han fik livreddende førstehjælp. Spillerne og trænerne kunne intet stille op, mens tilskuerne på lægterne var forfærdede over situationen og håbede på det bedste.

Nogle minutter senere blev Eriksen genoplivet efter et stød med en hjertestarter og sendt på Rigshospitalet.

Når de to hold træder ind på banen torsdag, vil Eriksen ikke være med. Han har måttet melde afbud til landsholdet, fordi han stadig døjer med en knæskade, som han pådrog sig i slutningen af januar.

– Det er synd, at han ikke er med i truppen. Det ville have været rart at spille imod ham, men forhåbentlig kan vi få en snak med ham, hvis han dukker op til kampen, siger Markku Kanerva.

Landstræneren anser Eriksen som en vigtig brik for det danske landshold, men mener samtidig, at Danmark har andre spillere på midtbanen, der kan erstatte Manchester United-spilleren.

Finland vandt kampen under EM med 1-0 på et mål i anden halvleg af angriberen Joel Pohjanpalo. Anfører Lukas Hradecky, der var en del af Finlands EM-trup, mener, at det bliver en helt anden oplevelse, når finnerne igen træder ind på græstæppet i Parken.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at situationen omkring Eriksen ikke påvirkede kampen. Der var mange følelser indblandet, da vi ventede i omklædningsrummet, inden kampen gik i gang igen.

– Vi var glade for at vinde, men det bliver på ingen måde det samme torsdag. Forhåbentlig er det spillet, der kommer i fokus denne gang, siger Hradecky.

Målmanden fortæller, at han ikke kender Eriksen personligt, men påpeger, at han vandt den absolut vigtigste kamp, da holdene sidst mødtes i sommeren 2021.

/ritzau/





Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Chido Obi var ustyrlig

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Det var forfærdeligt at se på!’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

– Det er en gigantisk fiasko

AGF dummer sig mod Fredericia

Nartey scorede igen for Lyon

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

FCK-bænken var rasende!

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Sønderjyske – Silkeborg IF

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF