Danmark åbner torsdag EM-kvalifikationen mod Finland i Parken. Senest, de to landshold mødtes i Danmarks nationalarena, var under EM i 2021, hvor Eriksen faldt om på banen og lå livløs på græstæppet.
Hændelsen sendte chokbølger rundt i hele verden, og Finlands landstræner, Markku Kanerva, husker de skæbnesvangre minutter ganske tydeligt.
– Det vigtigste er, at Eriksen har det godt i dag og stadig spiller på højt niveau, siger landstræneren onsdag på et pressemøde forud for kampen.
En mur af knuste holdkammerater samlede sig rundt om Eriksen, mens han fik livreddende førstehjælp. Spillerne og trænerne kunne intet stille op, mens tilskuerne på lægterne var forfærdede over situationen og håbede på det bedste.
Nogle minutter senere blev Eriksen genoplivet efter et stød med en hjertestarter og sendt på Rigshospitalet.
Når de to hold træder ind på banen torsdag, vil Eriksen ikke være med. Han har måttet melde afbud til landsholdet, fordi han stadig døjer med en knæskade, som han pådrog sig i slutningen af januar.
– Det er synd, at han ikke er med i truppen. Det ville have været rart at spille imod ham, men forhåbentlig kan vi få en snak med ham, hvis han dukker op til kampen, siger Markku Kanerva.
Landstræneren anser Eriksen som en vigtig brik for det danske landshold, men mener samtidig, at Danmark har andre spillere på midtbanen, der kan erstatte Manchester United-spilleren.
Finland vandt kampen under EM med 1-0 på et mål i anden halvleg af angriberen Joel Pohjanpalo. Anfører Lukas Hradecky, der var en del af Finlands EM-trup, mener, at det bliver en helt anden oplevelse, når finnerne igen træder ind på græstæppet i Parken.
– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at situationen omkring Eriksen ikke påvirkede kampen. Der var mange følelser indblandet, da vi ventede i omklædningsrummet, inden kampen gik i gang igen.
– Vi var glade for at vinde, men det bliver på ingen måde det samme torsdag. Forhåbentlig er det spillet, der kommer i fokus denne gang, siger Hradecky.
Målmanden fortæller, at han ikke kender Eriksen personligt, men påpeger, at han vandt den absolut vigtigste kamp, da holdene sidst mødtes i sommeren 2021.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Real Madrid-træner raser
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
MEDIE
22 millioner kroner!
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER