Finnbogason var låst: Kunne ikke skifte til ny Superliga-klub

Kjartan Finnbogason må benytte en ekstraordinær regel for at spille for Esbjerg fB i denne sæson. Han kunne dog ikke have fået spilletid for en ny Superliga-klub.



Esbjerg fB præsenterede mandag morgen Kjartan Finnbogason som ny mand i truppen. Normalt ville han ikke kunne spille for EfB, men en ekstraordinær regel fra FIFA gør, at han alligevel får lov.

Under normale omstændigheder siger FIFA’s regler nemlig, at man højest må repræsentere to klubber i samme sæson. Finnbogason har allerede spillet 21 minutter for Vejle Boldklub og syv Superliga-kampe for AC Horsens.

Men den regel er udvidet til at gælde tre klubber. Det har FIFA indført som en særregel i denne sæson og slutningen af sidste på grund af coronapandemien.

– Det er et FIFA-cirkulære, der er kommet i sommer. Det startede i foråret, og så har de ført det videre, siger Peter Ebbesen, turneringschef i Divisionsforeningen, til tipsbladet.dk.

Han slår fast, at hvis det ikke havde været for det særlige cirkulære, så ville Finnbogason have været låst til Vejle og Horsens.

Læs også:Derfor ville han væk: Finnbogason færdig i Horsens

– Fuldstændig. Det er helt stringent. Det skal man følge. Nogle gange ser man, at nogle starter for én klub, bliver lejet ud, og hvis det ikke går, prøver man at finde andre muligheder ved årsskiftet. Der har det været sådan, at man måtte søge mod Norge eller Sverige, eller hvem der ellers har en sæson, der følger kalenderåret, forklarer Ebbesen.

Den regelændring var Esbjerg tilsyneladende opmærksom på, inden klubben hentede Finnbogason. Som cheftræner Olafur Kristjansson siger til JydskeVestkysten:

– Hør her, tror du, vi havde skrevet kontrakt med ham, hvis han ikke kunne spille for os? Selvfølgelig ikke. Det er rigtigt, at den regel findes, men på grund af corona kan man få dispensation.

Kjartan Finnbogason ville imidlertid ikke have kunnet spille for andre Superliga-klubber, selv om der ifølge spilleren selv var bud fra den kant, efter han fik ophævet kontrakten med Horsens. Det sagde han selv til bold.dk tidligere på dagen.

Læs også:Officielt: Kjartan Finnbogason finder ny klub i Danmark

I FIFA’s “coronacirkulære” slår verdensforbundet fast, at man ganske vist må spille for tre forskellige klubber i samme sæson. Men ikke tre klubber i samme liga.

– Under alle omstændigheder skal der tages hensyn til turneringens sportslige integritet. Særligt at en spiller ikke må spille officielle kampe for mere end to klubber, der deltager i samme nationale liga eller pokalturnering i løbet af samme sæson.

Der er ingen fare for, at Kjartan Finnbogason optræder i pokalturneringen for EfB. Klubben blev nemlig slået ud af Nykøbing FC.

Angriberen har fået en halvårig aftale med Esbjerg fB. Han siger selv, at han efter planen vender hjem til Island til sommer.

Læs også:Horsens-boss overrasket over Finnbogason: Noget må have ændret sig
Læs også:Horsens lurer på transfers: Vi er klar til at trykke på aftrækkeren
Læs også:Avis: AC Horsens leder efter ny klub til forsvarsspiller


Bekræfter FC København-historie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Meldes på vej mod nyt skifte

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Afviser millionbud fra Brøndby

Mareridt for FC Augsburg

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mohamed Daramy vender tilbage

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK-boss kan snart præsentere noget

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur