Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Kristjaan Speakman gør det klart, at FC København har store ambitioner og måske er den mest ikoniske klub i Skandinavien.



Frederiksberg (Tipsbladet): FC København indleder sæsonen på torsdag.

Her starter missionen om at levere en bedre sæson end tilfældet var i sidste, hvor man endte i nedrykningsspillet og først på det yderste mandat sikrede sig en tur i Europa.

AGF snuppede mesterskabet foran FC Midtjylland og må sammen med Brøndby og muligvis FC Nordsjælland blive anset som de hårdeste konkurrenter til guldet.

Kristjaan Speakman blev i sammenhæng med den kommende sæson spurgt af Tipsbladet og den resterende presse om, hvad der helt konkret er FC Københavns ambitioner for den kommende sæson i og uden for Superligaen.

– Det er et godt spørgsmål. Vores identitet er bygget op på at vinde, og vores ambition er altid at vinde. Jeg tror ikke, at det, at jeg kommer hertil, kommer til at ændre det på nogen måde, eller at nogen skal ændre det. Det er et ikonisk skandinavisk hold, formentlig det mest ikoniske. Vores mission er at vinde kampe og komme så tæt på titlen som overhovedet muligt.

– Det er en kompetitiv liga, måske er den hårdere end nogensinde før i næste sæson – det ved jeg ikke. I (journalisterne, red.) er formentlig bedre informeret end jeg. I har set mere dansk fodbold de seneste ti år, end jeg har. Men I kan være sikre på, at vores førsteprioritet er at være den bedste udgave af os selv. Vi vil være den bedste udgave af os selv, fortæller FCK-bossen.

FC København møder torsdag Polissya i Conference League-kvalifikationen, inden man søndag tager mod Lyngby i Parken.





Snød FC København for keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk duo er færdig

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Frankrig – England

‘Horsens var et helvede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Spanien har et ekstra øje på Messi

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Smadrer transferrekord

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-boss åben for lejeaftaler