Fischer som Bendtner og Eriksen

Viktor Fischer får ikke debut i Superligaen, inden han tager til Ajax, og han skriver sig dermed ind i en række af store danske spillere, der ikke nåede Superligaen, inden de tog til udlandet.



Jon Dahl Tomasson, Daniel Jensen, Per Krøldrup, Nicklas Bendtner, Lasse Schøne, Christian Eriksen og Nicolai Boilesen. Det er nogle af de navne, der aldrig nåede at få debut i Superligaen, inden de drog ud for at gøre karriere i udlandet.

Endnu et talent er på vej ind på den liste, for til sommer skifter angrebstalentet Viktor Fischer til Ajax på en treårig kontrakt, og mens Fischer løber rundt i Serbien og spiller EM for det danske U/17-landshold,, fastslår cheftræneren for FC Midtjyllands Superliga-hold Glen Riddersholm, at der ikke vil blive givet gaver til Fischer i form af debut i Superligaen inden sommerskiftet.

– I og med at Viktor har været meget væk på forskellige klubbesøg, landsholdsrejser og kontraktunderskrivelse i udlandet, har han ikke trænet tilstrækkeligt i klubben til, at han kan blive et tema til Superliga-holdet. Klubben har valgt at sælge ham, og det må jeg forholde mig til, siger træner Glen Riddersholm til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Han kunne have været en del af fremtiden i den her klub, for han er en super dygtig angriber med et stort potentiale, men vi må også huske på, at positionen som angriber kræver stor ekspertise. En angriber slår ikke igennem som 18-19-20 årig. Derfor vil jeg heller ikke spekulere i at give debut til en dreng, der endnu ikke er fyldt 17 år, og som forlader klubben til sommer.

LÆS OGSÅ: Fischer vil savne kærligheden

I FC København har man valgt at give Viktor Fischers holdkammerat på U/17-landsholdet Kenneth Zohore masser af spilletid i Superligaen. 15 kampe er det i alt blevet til indtil videre. Netop eksemplet Zohore bruger Riddersholm til at beskrive problematikken i at bringe en ung angriber for tidligt ind på et førstehold.

– Ingen spillere bliver notoriske målscorere som 17-årige. Se på Fernando Torres og Didier Drogba. De har vel scoret en otte-ni mål i sine første 70 kampe som seniorspiller. Hvis jeg må lave en sammenligning, kan du se på Kenneth Zohore i FC København. Han er ikke hamret igennem. De unge angribere vil helt naturligt have udfald, når de får channcen.

– Det her er benhård business, og det handler virkelig om timing, når du skal føre en ung spiller ind på et hold. At give en ung spiller et par kampe på førsteholdet for at gemme ham væk et par år hjælper ikke. Han kan knække nakken på de mentale mekanismer, ligesom han slet ikke er færdigudviklet. Det er et langt sejt træk for en ung spiller at slå igennem som senirospiller, og der er meget få 17-årige, der går ind og går en forskel med det samme, siger FCM-træneren.

Det danske U/17-landshold med Viktor Fischer er optaget af EM frem til senest 15. maj, hvor finalen spilles. FC Midtjylland og resten af Superligaen går på sommerferie efter 33. spillerunde den 29. maj.



Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Opløftende melding for ‘AC’

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

En kæmpe sejr

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

– Det vil være fuldstændigt magisk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Helt vild med Oscar Schwartau

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder