Det var sidste arbejdsdag på Brøndby Stadion for publikumsfarvoritten Kasper Fisker, der onsdag takkede af mod FC Midtjylland.
En tid der startede, da den tidligere Brøndby-træner Alexander Zorniger hentede ham til klubben fra Randers FC.
Netop Zorniger var også på plads, da Kasper Fisker spillede sin sidste hjemmekamp for Vestegnsklubben.
– Zorniger sagde, han kom, fordi det var min sidste hjemmekamp. Jeg varmede op og så ham deroppe, og jeg kom til at tænke på, at det kraftedeme var ham, der fik mig hertil og var skyld i den fantastiske første sæson, lyder det anerkendende fra Kasper Fisker, der har masser af roser i overskud til sin gamle træner:
– Ham er jeg meget taknemmelig for, og han er uden tvivl den bedste træner, jeg nogensinde har haft i min karriere.
Det er særligt tyskerens kompromisløse stil, som den hårdtarbejdende midtbanespiller faldt pladask for.
– Jeg kan rigtig godt lide at arbejde hårdt, og hvis man opnår resultater ved at arbejde hårdere end andre, så er der ikke noget bedre.
– I den første sæson arbejdede vi hårdere end de andre, og det var en fed følelse at vinde gang på gang, og vi kunne høre, at de andre trænede en time, mens vi trænede to gange to timer, og det var rigtig fedt.
Læs også:Har spillet nul minutter: Brøndby forlænger med Michael Tørnes
Fisker kalder Zorniger perfektionistisk og hans ledelsesstil for kæft, trit og retning. Dyder man ikke finder hos de blå-gule i dag.
– Vi træner ikke lige så hårdt eller lige så lang tid. Det er ikke så meget kæft, trit og retning, så der er også flere mennesker, der bliver hørt. Der er forskellige ting, der kan noget. Men det er nok det, der er den helt store forskel.
Hvor karrieren fortsætter henne har Kasper Fisker ikke endeligt afklaret, men rygter sender den teknisk stærke midtbanespiller til 1. division og Fremad Amager.
Læs også:Brøndby-boss om Ante Erceg: Ikke realistisk at købe ham ud af aftalen
Læs også:Zorniger om Kasper Fisker: Han holdt truppen sammen
Læs også:Rørt Fisker: Brøndby har givet mig mere, end jeg har givet dem
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
