Det var sidste arbejdsdag på Brøndby Stadion for publikumsfarvoritten Kasper Fisker, der onsdag takkede af mod FC Midtjylland.
En tid der startede, da den tidligere Brøndby-træner Alexander Zorniger hentede ham til klubben fra Randers FC.
Netop Zorniger var også på plads, da Kasper Fisker spillede sin sidste hjemmekamp for Vestegnsklubben.
– Zorniger sagde, han kom, fordi det var min sidste hjemmekamp. Jeg varmede op og så ham deroppe, og jeg kom til at tænke på, at det kraftedeme var ham, der fik mig hertil og var skyld i den fantastiske første sæson, lyder det anerkendende fra Kasper Fisker, der har masser af roser i overskud til sin gamle træner:
– Ham er jeg meget taknemmelig for, og han er uden tvivl den bedste træner, jeg nogensinde har haft i min karriere.
Det er særligt tyskerens kompromisløse stil, som den hårdtarbejdende midtbanespiller faldt pladask for.
– Jeg kan rigtig godt lide at arbejde hårdt, og hvis man opnår resultater ved at arbejde hårdere end andre, så er der ikke noget bedre.
– I den første sæson arbejdede vi hårdere end de andre, og det var en fed følelse at vinde gang på gang, og vi kunne høre, at de andre trænede en time, mens vi trænede to gange to timer, og det var rigtig fedt.
Læs også:Har spillet nul minutter: Brøndby forlænger med Michael Tørnes
Fisker kalder Zorniger perfektionistisk og hans ledelsesstil for kæft, trit og retning. Dyder man ikke finder hos de blå-gule i dag.
– Vi træner ikke lige så hårdt eller lige så lang tid. Det er ikke så meget kæft, trit og retning, så der er også flere mennesker, der bliver hørt. Der er forskellige ting, der kan noget. Men det er nok det, der er den helt store forskel.
Hvor karrieren fortsætter henne har Kasper Fisker ikke endeligt afklaret, men rygter sender den teknisk stærke midtbanespiller til 1. division og Fremad Amager.
Læs også:Brøndby-boss om Ante Erceg: Ikke realistisk at købe ham ud af aftalen
Læs også:Zorniger om Kasper Fisker: Han holdt truppen sammen
Læs også:Rørt Fisker: Brøndby har givet mig mere, end jeg har givet dem
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
England – Argentina
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs
MEDIE
