Det var sidste arbejdsdag på Brøndby Stadion for publikumsfarvoritten Kasper Fisker, der onsdag takkede af mod FC Midtjylland.
En tid der startede, da den tidligere Brøndby-træner Alexander Zorniger hentede ham til klubben fra Randers FC.
Netop Zorniger var også på plads, da Kasper Fisker spillede sin sidste hjemmekamp for Vestegnsklubben.
– Zorniger sagde, han kom, fordi det var min sidste hjemmekamp. Jeg varmede op og så ham deroppe, og jeg kom til at tænke på, at det kraftedeme var ham, der fik mig hertil og var skyld i den fantastiske første sæson, lyder det anerkendende fra Kasper Fisker, der har masser af roser i overskud til sin gamle træner:
– Ham er jeg meget taknemmelig for, og han er uden tvivl den bedste træner, jeg nogensinde har haft i min karriere.
Det er særligt tyskerens kompromisløse stil, som den hårdtarbejdende midtbanespiller faldt pladask for.
– Jeg kan rigtig godt lide at arbejde hårdt, og hvis man opnår resultater ved at arbejde hårdere end andre, så er der ikke noget bedre.
– I den første sæson arbejdede vi hårdere end de andre, og det var en fed følelse at vinde gang på gang, og vi kunne høre, at de andre trænede en time, mens vi trænede to gange to timer, og det var rigtig fedt.
Læs også:Har spillet nul minutter: Brøndby forlænger med Michael Tørnes
Fisker kalder Zorniger perfektionistisk og hans ledelsesstil for kæft, trit og retning. Dyder man ikke finder hos de blå-gule i dag.
– Vi træner ikke lige så hårdt eller lige så lang tid. Det er ikke så meget kæft, trit og retning, så der er også flere mennesker, der bliver hørt. Der er forskellige ting, der kan noget. Men det er nok det, der er den helt store forskel.
Hvor karrieren fortsætter henne har Kasper Fisker ikke endeligt afklaret, men rygter sender den teknisk stærke midtbanespiller til 1. division og Fremad Amager.
Læs også:Brøndby-boss om Ante Erceg: Ikke realistisk at købe ham ud af aftalen
Læs også:Zorniger om Kasper Fisker: Han holdt truppen sammen
Læs også:Rørt Fisker: Brøndby har givet mig mere, end jeg har givet dem
LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
LIVE: DR Congo – Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
