Det var sidste arbejdsdag på Brøndby Stadion for publikumsfarvoritten Kasper Fisker, der onsdag takkede af mod FC Midtjylland.
En tid der startede, da den tidligere Brøndby-træner Alexander Zorniger hentede ham til klubben fra Randers FC.
Netop Zorniger var også på plads, da Kasper Fisker spillede sin sidste hjemmekamp for Vestegnsklubben.
– Zorniger sagde, han kom, fordi det var min sidste hjemmekamp. Jeg varmede op og så ham deroppe, og jeg kom til at tænke på, at det kraftedeme var ham, der fik mig hertil og var skyld i den fantastiske første sæson, lyder det anerkendende fra Kasper Fisker, der har masser af roser i overskud til sin gamle træner:
– Ham er jeg meget taknemmelig for, og han er uden tvivl den bedste træner, jeg nogensinde har haft i min karriere.
Det er særligt tyskerens kompromisløse stil, som den hårdtarbejdende midtbanespiller faldt pladask for.
– Jeg kan rigtig godt lide at arbejde hårdt, og hvis man opnår resultater ved at arbejde hårdere end andre, så er der ikke noget bedre.
– I den første sæson arbejdede vi hårdere end de andre, og det var en fed følelse at vinde gang på gang, og vi kunne høre, at de andre trænede en time, mens vi trænede to gange to timer, og det var rigtig fedt.
Læs også:Har spillet nul minutter: Brøndby forlænger med Michael Tørnes
Fisker kalder Zorniger perfektionistisk og hans ledelsesstil for kæft, trit og retning. Dyder man ikke finder hos de blå-gule i dag.
– Vi træner ikke lige så hårdt eller lige så lang tid. Det er ikke så meget kæft, trit og retning, så der er også flere mennesker, der bliver hørt. Der er forskellige ting, der kan noget. Men det er nok det, der er den helt store forskel.
Hvor karrieren fortsætter henne har Kasper Fisker ikke endeligt afklaret, men rygter sender den teknisk stærke midtbanespiller til 1. division og Fremad Amager.
Læs også:Brøndby-boss om Ante Erceg: Ikke realistisk at købe ham ud af aftalen
Læs også:Zorniger om Kasper Fisker: Han holdt truppen sammen
Læs også:Rørt Fisker: Brøndby har givet mig mere, end jeg har givet dem
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
