Det var sidste arbejdsdag på Brøndby Stadion for publikumsfarvoritten Kasper Fisker, der onsdag takkede af mod FC Midtjylland.
En tid der startede, da den tidligere Brøndby-træner Alexander Zorniger hentede ham til klubben fra Randers FC.
Netop Zorniger var også på plads, da Kasper Fisker spillede sin sidste hjemmekamp for Vestegnsklubben.
– Zorniger sagde, han kom, fordi det var min sidste hjemmekamp. Jeg varmede op og så ham deroppe, og jeg kom til at tænke på, at det kraftedeme var ham, der fik mig hertil og var skyld i den fantastiske første sæson, lyder det anerkendende fra Kasper Fisker, der har masser af roser i overskud til sin gamle træner:
– Ham er jeg meget taknemmelig for, og han er uden tvivl den bedste træner, jeg nogensinde har haft i min karriere.
Det er særligt tyskerens kompromisløse stil, som den hårdtarbejdende midtbanespiller faldt pladask for.
– Jeg kan rigtig godt lide at arbejde hårdt, og hvis man opnår resultater ved at arbejde hårdere end andre, så er der ikke noget bedre.
– I den første sæson arbejdede vi hårdere end de andre, og det var en fed følelse at vinde gang på gang, og vi kunne høre, at de andre trænede en time, mens vi trænede to gange to timer, og det var rigtig fedt.
Læs også:Har spillet nul minutter: Brøndby forlænger med Michael Tørnes
Fisker kalder Zorniger perfektionistisk og hans ledelsesstil for kæft, trit og retning. Dyder man ikke finder hos de blå-gule i dag.
– Vi træner ikke lige så hårdt eller lige så lang tid. Det er ikke så meget kæft, trit og retning, så der er også flere mennesker, der bliver hørt. Der er forskellige ting, der kan noget. Men det er nok det, der er den helt store forskel.
Hvor karrieren fortsætter henne har Kasper Fisker ikke endeligt afklaret, men rygter sender den teknisk stærke midtbanespiller til 1. division og Fremad Amager.
Læs også:Brøndby-boss om Ante Erceg: Ikke realistisk at købe ham ud af aftalen
Læs også:Zorniger om Kasper Fisker: Han holdt truppen sammen
Læs også:Rørt Fisker: Brøndby har givet mig mere, end jeg har givet dem
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
EKSKLUSIVT
