– Det var rigtig godt både mentalt og fysisk

Andreas Cornelius nåede at blive fit og få kampe inden juleferien. Det var vigtigt efter et frustrerende år.



Andreas Cornelius’ hjemkomst til FC København har budt på flere skader end scoringer, da den ene muskelskade på det nærmeste har afløst den anden.

I sidste sæson, hans første efter hjemkomsten, spillede han kun 672 minutters fodbold for FCK på tværs af alle turneringer. Tendensen med skader fortsatte ind i indeværende sæson, men halvanden måned før vinterpausen lysnede det.

Han fik spilletid i fire af de seks sidste kampe i Superligaen, og han sluttede efteråret af med fuld spilletid mod AGF.

– Det var rigtig godt både mentalt og fysisk lige at få det at gå på ferie på. Det har betydet, at jeg har stået på samme niveau som de andre fra start af her i optakten, siger Cornelius.

Indtil for halvanden måned siden var det kun blevet til godt 400 minutters fodbold i sæsonen, men de fire kampe sendte ham op på næsten 600 minutters fodbold.

Han har kunnet bruge vinterpausen på at vedligeholde kroppen i stedet for at reparere på den, og derfor tror han også, at både klubben og fansene kan begynde at få valuta for pengene i foråret.

– Når jeg kommer ind i en rytme, hvor jeg også spiller kontinuerligt, så kommer det til at køre af sig selv, siger han.

FCK har da heller ikke hentet en ny spidsangriber i januars transfervindue. Det kunne godt tyde på, at klubben også tror, Cornelius er på ret kurs igen fysisk.

Skadesfrekvensen har også smittet af på målformen. I sidste sæson blev det til to pokalmål, men derudover har han ikke scoret, siden han vendte tilbage for FCK.

Han lægger da heller ikke skjul på, at skaderne har været opslidende.

– Det har været virkelig frustrerende. Jeg vil jo allerhelst bare være klar hele tiden og til rådighed. Og træne hårdt og spille alle kampene, lyder det fra Cornelius.

Han har forsøgt at tøjle frustrationerne ved at glemme fodbolden så meget som muligt, når det har kunnet lade sig gøre.

– Selvfølgelig skal man gøre alle de rigtige ting, både når man er i klubben og derhjemme. Men man bliver også nødt til at prøve at få tankerne lidt væk, for ellers bliver man for frustreret, siger han.

FCK og Cornelius tager hul på foråret 13. februar, når Manchester City gæster Parken til ottendedelsfinale i Champions League.

/ritzau/





Stjernetræner spøger i Real Madrid




LIVE

LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Fifa kritiserer transportpriser under