– Det var rigtig godt både mentalt og fysisk

Andreas Cornelius nåede at blive fit og få kampe inden juleferien. Det var vigtigt efter et frustrerende år.



Andreas Cornelius’ hjemkomst til FC København har budt på flere skader end scoringer, da den ene muskelskade på det nærmeste har afløst den anden.

I sidste sæson, hans første efter hjemkomsten, spillede han kun 672 minutters fodbold for FCK på tværs af alle turneringer. Tendensen med skader fortsatte ind i indeværende sæson, men halvanden måned før vinterpausen lysnede det.

Han fik spilletid i fire af de seks sidste kampe i Superligaen, og han sluttede efteråret af med fuld spilletid mod AGF.

– Det var rigtig godt både mentalt og fysisk lige at få det at gå på ferie på. Det har betydet, at jeg har stået på samme niveau som de andre fra start af her i optakten, siger Cornelius.

Indtil for halvanden måned siden var det kun blevet til godt 400 minutters fodbold i sæsonen, men de fire kampe sendte ham op på næsten 600 minutters fodbold.

Han har kunnet bruge vinterpausen på at vedligeholde kroppen i stedet for at reparere på den, og derfor tror han også, at både klubben og fansene kan begynde at få valuta for pengene i foråret.

– Når jeg kommer ind i en rytme, hvor jeg også spiller kontinuerligt, så kommer det til at køre af sig selv, siger han.

FCK har da heller ikke hentet en ny spidsangriber i januars transfervindue. Det kunne godt tyde på, at klubben også tror, Cornelius er på ret kurs igen fysisk.

Skadesfrekvensen har også smittet af på målformen. I sidste sæson blev det til to pokalmål, men derudover har han ikke scoret, siden han vendte tilbage for FCK.

Han lægger da heller ikke skjul på, at skaderne har været opslidende.

– Det har været virkelig frustrerende. Jeg vil jo allerhelst bare være klar hele tiden og til rådighed. Og træne hårdt og spille alle kampene, lyder det fra Cornelius.

Han har forsøgt at tøjle frustrationerne ved at glemme fodbolden så meget som muligt, når det har kunnet lade sig gøre.

– Selvfølgelig skal man gøre alle de rigtige ting, både når man er i klubben og derhjemme. Men man bliver også nødt til at prøve at få tankerne lidt væk, for ellers bliver man for frustreret, siger han.

FCK og Cornelius tager hul på foråret 13. februar, når Manchester City gæster Parken til ottendedelsfinale i Champions League.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Arsenal skal til Danmark

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund