Andreas Cornelius’ hjemkomst til FC København har budt på flere skader end scoringer, da den ene muskelskade på det nærmeste har afløst den anden.
I sidste sæson, hans første efter hjemkomsten, spillede han kun 672 minutters fodbold for FCK på tværs af alle turneringer. Tendensen med skader fortsatte ind i indeværende sæson, men halvanden måned før vinterpausen lysnede det.
Han fik spilletid i fire af de seks sidste kampe i Superligaen, og han sluttede efteråret af med fuld spilletid mod AGF.
– Det var rigtig godt både mentalt og fysisk lige at få det at gå på ferie på. Det har betydet, at jeg har stået på samme niveau som de andre fra start af her i optakten, siger Cornelius.
Indtil for halvanden måned siden var det kun blevet til godt 400 minutters fodbold i sæsonen, men de fire kampe sendte ham op på næsten 600 minutters fodbold.
Han har kunnet bruge vinterpausen på at vedligeholde kroppen i stedet for at reparere på den, og derfor tror han også, at både klubben og fansene kan begynde at få valuta for pengene i foråret.
– Når jeg kommer ind i en rytme, hvor jeg også spiller kontinuerligt, så kommer det til at køre af sig selv, siger han.
FCK har da heller ikke hentet en ny spidsangriber i januars transfervindue. Det kunne godt tyde på, at klubben også tror, Cornelius er på ret kurs igen fysisk.
Skadesfrekvensen har også smittet af på målformen. I sidste sæson blev det til to pokalmål, men derudover har han ikke scoret, siden han vendte tilbage for FCK.
Han lægger da heller ikke skjul på, at skaderne har været opslidende.
– Det har været virkelig frustrerende. Jeg vil jo allerhelst bare være klar hele tiden og til rådighed. Og træne hårdt og spille alle kampene, lyder det fra Cornelius.
Han har forsøgt at tøjle frustrationerne ved at glemme fodbolden så meget som muligt, når det har kunnet lade sig gøre.
– Selvfølgelig skal man gøre alle de rigtige ting, både når man er i klubben og derhjemme. Men man bliver også nødt til at prøve at få tankerne lidt væk, for ellers bliver man for frustreret, siger han.
FCK og Cornelius tager hul på foråret 13. februar, når Manchester City gæster Parken til ottendedelsfinale i Champions League.
/ritzau/
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Bo Svensson favorit til stort job
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Her er Kamil Wilczek i dag
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
OPTAKT
Randers FC – OB
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
– Den her sidder dybt i sjælen
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Pogba kan få comeback
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Lyngby går alene i front
