Flere danske klubber efter Askou

Jens Berthel Askou har været sat i forbindelse med et skifte til FC Midtjylland, men der ligger ikke en kontrakt og venter om hjørnet.



Jens Berthel Askou er transferfri og har endnu ikke en afklaring på, hvad fremtiden byder på – rent karrieremæssigt.

Tidligere har der været skrevet om, at forsvarsspilleren har været tæt på en kontrakt med FC Midtjylland,  men det afviser spillerens agent.

– Jens Berthel har været i Danmark et stykke tid og har ganske rigtigt trænet lidt med i FC Midtjylland, men det har kun været for at holde formen ved lige. Der har ikke på noget tidspunkt været talt kontrakt i den retning, siger agent Allan Bak Jensen til tipsbladet.dk.

Den 28-årige tidligere Silkeborg-spiller har været i udlandet de seneste fire sæsoner med de to seneste på kontrakt i engelske Norwich, der fra næste sæson atter er at finde i Premier League. Spillerens kontrakt udløber denne sommer og bliver ikke fornyet, men der er stadig interesse for ham i England – men også i Danmark.

– Der er interesse fra flere sider i Danmark men også flere klubber fra the Championship har vist interesse. Hvad det ender med, er for tidligt at sige noget om på nuværende tidspunkt, da der er flere ting, der skal spille sammen i forhold til, hvad Jens Berthel vælger. Indtil videre holder han ferie i Danmark og så  må vi se hen over sommeren, hvad der vil være det bedste for ham, siger Allan Bak Jensen.

Jens Berthel Askou har i 2011 været udlejet til Millwall





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kalder tronskifte i Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark