Da Brøndby i september var værter for FC København i Superligaen, blev der skåret på antallet af pladser til gæstende fans. Tidligere er der blevet lukket op mod 1.500 FCK-fans ind til opgørene på Brøndby Stadion, men til kampen i september blev der af sikkerhedmæssige årsager kun lukket 750 FCK-fans ind, da det øverste afsnit på gæstetribunen blev holdt tomt.
Alligevel var der massiv afbrænding af fyrværkeri såvel hos Brøndbys som hos FCK’s fans.
I forbindelse med flytningen af den meget omdiskuterede pokalkamp mellem de to Københavnske klubber, der nu skal spille på Brøndby Stadion er det fra politiets side meddelt, at Brøndby forventes af leve op til skærpede krav.
– De skærpelser handler om strukturelle forhold, som vi bestemt regner med at løse inden kampen, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.
– Omkring de sikkerhedsmæssige forhold kan vi endnu ikke sige så meget, da forskellige omstændigheder gør, at vi først regner med at være klar med en plan i løbet af næste uge. Men jeg kan sige, at der helt sikkert vil blive lukket langt flere FCK-fans ind til kampen i forhold til den seneste kamp i Superligaen.
Den detaljerede planlægning mellem de to klubber, DBU og myndigheder er en smule hæmmet af, at en stor del af FCK-staben er i Tyskland i forbindelse med aftenens Europa League-kamp.
– Vi søger at finde en løsning, der er tilfredsstillende for begge klubber, og da vi ikke regner med at en kamp torsdag aften vil fylde Brøndby Stadion, arbejder vi på en holdbar løsning, hvor vi kan lukke flere gæstende fans ind. Der er flere løsningsmodeller i spil, og derfor kommer der en mere udførlig melding, når den endelige løsning er på plads, siger Emil Bakkendorf
– Det er dog muligt, at der allerede i løbet af weekenden kommer noget praktisk information omkring billetpriser og salg af billetter.
FC København skrev onsdag eftermiddag – få minutter efter, at DBU gjorde kampflytningen til Brøndby Stadion officiel – at klubben har sikret, at alle platin- og guldkortholdere samt klubbens sponsorer har fri adgang til opgøret på Brøndby Stadion. Hvor mange personer det drejer sig om, er ikke oplyst, men Emil Bakkendorff kender ikke meget til de detaljer.
– Det må står for FC Københavns egen regning. Som sagt arbejder vi mere flere ting allerede nu men er også en smule hæmmet af, at flere FC København-repræsentanter befinder sig i Tyskland, siger sikkerhedschefen.
Pokalkampen skal spilles på Brøndby Stadion 27. oktober klokken 20.00.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Supercomputer spår FCM-nedtur
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER