Flere FCK-fans på Brøndby Stadion

Der vil blive lukket langt flere FCK-fans ind til den omdiskuterede pokalkamp, end det var tilfældet til den seneste Superliga-opgør.



Da Brøndby i september var værter for FC København i Superligaen, blev der skåret på antallet af pladser til gæstende fans. Tidligere er der blevet lukket op mod 1.500 FCK-fans ind til opgørene på Brøndby Stadion, men til kampen i september blev der af sikkerhedmæssige årsager kun lukket 750 FCK-fans ind, da det øverste afsnit på gæstetribunen blev holdt tomt.

Alligevel var der massiv afbrænding af fyrværkeri såvel hos Brøndbys som hos FCK’s fans.

I forbindelse med flytningen af den meget omdiskuterede pokalkamp mellem de to Københavnske klubber, der nu skal spille på Brøndby Stadion er det fra politiets side meddelt, at Brøndby forventes af leve op til skærpede krav.

– De skærpelser handler om strukturelle forhold, som vi bestemt regner med at løse inden kampen, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.

– Omkring de sikkerhedsmæssige forhold kan vi endnu ikke sige så meget, da forskellige omstændigheder gør, at vi først regner med at være klar med en plan i løbet af næste uge. Men jeg kan sige, at der helt sikkert vil blive lukket langt flere FCK-fans ind til kampen i forhold til den seneste kamp i Superligaen.

Den detaljerede planlægning mellem de to klubber, DBU og myndigheder er en smule hæmmet af, at en stor del af FCK-staben er i Tyskland i forbindelse med aftenens Europa League-kamp.

– Vi søger at finde en løsning, der er tilfredsstillende for begge klubber, og da vi ikke regner med at en kamp torsdag aften vil fylde Brøndby Stadion, arbejder vi på en holdbar løsning, hvor vi kan lukke flere gæstende fans ind. Der er flere løsningsmodeller i spil, og derfor kommer der en mere udførlig melding, når den endelige løsning er på plads, siger Emil Bakkendorf

– Det er dog muligt, at der allerede i løbet af weekenden kommer noget praktisk information omkring billetpriser og salg af billetter.

FC København skrev onsdag eftermiddag – få minutter efter, at DBU gjorde kampflytningen til Brøndby Stadion officiel – at klubben har sikret, at alle platin- og guldkortholdere samt klubbens sponsorer har fri adgang til opgøret på Brøndby Stadion. Hvor mange personer det drejer sig om, er ikke oplyst, men Emil Bakkendorff kender ikke meget til de detaljer.

– Det må står for FC Københavns egen regning. Som sagt arbejder vi mere flere ting allerede nu men er også en smule hæmmet af, at flere FC København-repræsentanter befinder sig i Tyskland, siger sikkerhedschefen.

Pokalkampen skal spilles på Brøndby Stadion 27. oktober klokken 20.00.









LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Her kan du se FC København mod FC Polissya

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

LIVE: FC København skal videre i Conference League



LIVE

Superliga-LIVE: Byder stort beløb på FCM-profil

LIVE: AGF på svær opgave i Champions League

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Ny FC København-stjerne imponerer

Revser FC København: ‘Arrogant’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Dansker i rekordtransfer

DBU bekræfter vildt FIFA-brev



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Københavns pris på William Clem

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Har budt en milliard

Surt show – dumpet!

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Superliga-retur?

Jagter dansk landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Endnu et forbund i kødet på FIFA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Her er Andreas Skov Olsens nye klub