Da Brøndby i september var værter for FC København i Superligaen, blev der skåret på antallet af pladser til gæstende fans. Tidligere er der blevet lukket op mod 1.500 FCK-fans ind til opgørene på Brøndby Stadion, men til kampen i september blev der af sikkerhedmæssige årsager kun lukket 750 FCK-fans ind, da det øverste afsnit på gæstetribunen blev holdt tomt.
Alligevel var der massiv afbrænding af fyrværkeri såvel hos Brøndbys som hos FCK’s fans.
I forbindelse med flytningen af den meget omdiskuterede pokalkamp mellem de to Københavnske klubber, der nu skal spille på Brøndby Stadion er det fra politiets side meddelt, at Brøndby forventes af leve op til skærpede krav.
– De skærpelser handler om strukturelle forhold, som vi bestemt regner med at løse inden kampen, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.
– Omkring de sikkerhedsmæssige forhold kan vi endnu ikke sige så meget, da forskellige omstændigheder gør, at vi først regner med at være klar med en plan i løbet af næste uge. Men jeg kan sige, at der helt sikkert vil blive lukket langt flere FCK-fans ind til kampen i forhold til den seneste kamp i Superligaen.
Den detaljerede planlægning mellem de to klubber, DBU og myndigheder er en smule hæmmet af, at en stor del af FCK-staben er i Tyskland i forbindelse med aftenens Europa League-kamp.
– Vi søger at finde en løsning, der er tilfredsstillende for begge klubber, og da vi ikke regner med at en kamp torsdag aften vil fylde Brøndby Stadion, arbejder vi på en holdbar løsning, hvor vi kan lukke flere gæstende fans ind. Der er flere løsningsmodeller i spil, og derfor kommer der en mere udførlig melding, når den endelige løsning er på plads, siger Emil Bakkendorf
– Det er dog muligt, at der allerede i løbet af weekenden kommer noget praktisk information omkring billetpriser og salg af billetter.
FC København skrev onsdag eftermiddag – få minutter efter, at DBU gjorde kampflytningen til Brøndby Stadion officiel – at klubben har sikret, at alle platin- og guldkortholdere samt klubbens sponsorer har fri adgang til opgøret på Brøndby Stadion. Hvor mange personer det drejer sig om, er ikke oplyst, men Emil Bakkendorff kender ikke meget til de detaljer.
– Det må står for FC Københavns egen regning. Som sagt arbejder vi mere flere ting allerede nu men er også en smule hæmmet af, at flere FC København-repræsentanter befinder sig i Tyskland, siger sikkerhedschefen.
Pokalkampen skal spilles på Brøndby Stadion 27. oktober klokken 20.00.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Farzam: En gave for FC København
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen