Flere handler på vej i FCK

Mon ikke der sker et par rokeringer yderligere inden deadline, lyder det fra Carsten V. Jensen på FCK’s hjemmeside.



FC København har fået en forrygende start på sæsonen og er efter fem kampe i Superligaen og to i Europa League stadig ubesejret i den nye sæson.

Det glæder naturligvis sportsdirektør Carsten V. Jensen, der i sommer overlod cheftrænerposten til Ariël Jacobs. I et indlæg på FC Københavns egen hjemmeside roser han således det nye trænerteam.

– Med fire sejre og én uafgjort kamp i Superligaen, har vi med vores nye cheftræner Ariël Jacobs og assistenttræner Brian Riemer i spidsen for holdet, fået den bedste ligastart (på målscore) i klubbens historie og det er naturligvis meget tilfredsstillende.

– Derudover er vi kommet forbi den første forhindring i vores europæiske kampagne og kan se frem til et europæisk gruppespil for syvende år i træk, og ikke mindst, med muligheden intakt for kvalifikation til UEFA Champions League-gruppespillet. Bedre indledning på en ny sæson kunne man vel næppe forestille sig, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Transfervinduet er endnu åbent, og selvom FC København allerede har sagt goddag og farvel til nogle spillere, kan man godt forvente yderligere aktivitet hos de danske vicemestre.

– Det er en travl periode vi er inde i, der udover et tæt program i Superligaen og UCL-kvalen er præget af transfervinduets åbning. Det er nu at klubberne skal foretage deres justeringer af spillertrupperne og det giver traditionen tro anledning til masser af spekulationer i medierne.

– For vores eget vedkommende er vi i en situation hvor vi jo i vinter hentede Kris og Mos som erstatning for Zankas og Nordstrands sommerexit, mens sommeren indtil videre har budt på et salg af N’Doye og tilgang af Nicolai Jørgensen og Michael Jakobsen. Vi skal samtidig ikke glemme tilgangen af Cornelius, Busk og Remmer fra School of Excellence, der i øvrigt alle har gjort det fremragende. Vi har frem til 3. september til at få truppen endeligt på plads, om mon ikke der sker et par rokeringer yderligere inden deadline, skriver Carsten V. Jensen.

Indlægget på F.C. Københavns website er et led i optakten til lørdagens Superliga-kamp mellem FCK og Brøndby, der spilles i Parken.







Optakt til lørdagens Serie A-storbrag mellem Inter og Juventus: Derby d’Italia LIVE

LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Voldsom straf til Clement Bischoff

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Blæst fuldstændig omkuld

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Laver aftale med Frederik Birk

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjerne peger på Højlund

Storklub lurer på Superliga-profil

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Storroser dansk super-talent

– Han ender i Premier League

Bayern slår rekord i ny storsejr



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Har ondt af Steve Cooper

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!