Flere handler på vej i FCK

Mon ikke der sker et par rokeringer yderligere inden deadline, lyder det fra Carsten V. Jensen på FCK’s hjemmeside.



FC København har fået en forrygende start på sæsonen og er efter fem kampe i Superligaen og to i Europa League stadig ubesejret i den nye sæson.

Det glæder naturligvis sportsdirektør Carsten V. Jensen, der i sommer overlod cheftrænerposten til Ariël Jacobs. I et indlæg på FC Københavns egen hjemmeside roser han således det nye trænerteam.

– Med fire sejre og én uafgjort kamp i Superligaen, har vi med vores nye cheftræner Ariël Jacobs og assistenttræner Brian Riemer i spidsen for holdet, fået den bedste ligastart (på målscore) i klubbens historie og det er naturligvis meget tilfredsstillende.

– Derudover er vi kommet forbi den første forhindring i vores europæiske kampagne og kan se frem til et europæisk gruppespil for syvende år i træk, og ikke mindst, med muligheden intakt for kvalifikation til UEFA Champions League-gruppespillet. Bedre indledning på en ny sæson kunne man vel næppe forestille sig, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Transfervinduet er endnu åbent, og selvom FC København allerede har sagt goddag og farvel til nogle spillere, kan man godt forvente yderligere aktivitet hos de danske vicemestre.

– Det er en travl periode vi er inde i, der udover et tæt program i Superligaen og UCL-kvalen er præget af transfervinduets åbning. Det er nu at klubberne skal foretage deres justeringer af spillertrupperne og det giver traditionen tro anledning til masser af spekulationer i medierne.

– For vores eget vedkommende er vi i en situation hvor vi jo i vinter hentede Kris og Mos som erstatning for Zankas og Nordstrands sommerexit, mens sommeren indtil videre har budt på et salg af N’Doye og tilgang af Nicolai Jørgensen og Michael Jakobsen. Vi skal samtidig ikke glemme tilgangen af Cornelius, Busk og Remmer fra School of Excellence, der i øvrigt alle har gjort det fremragende. Vi har frem til 3. september til at få truppen endeligt på plads, om mon ikke der sker et par rokeringer yderligere inden deadline, skriver Carsten V. Jensen.

Indlægget på F.C. Københavns website er et led i optakten til lørdagens Superliga-kamp mellem FCK og Brøndby, der spilles i Parken.



Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Lukas Lerager er færdig i FC København

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Alle storroser Dario Osorio

Millionregn over Ståle Solbakken

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

– Det er så ringe, begge dele!

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Storklub meldes interesseret

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Steve Coopers højre hånd afviser

Pione Sisto på vej væk?

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!