Flere handler på vej i FCK

Mon ikke der sker et par rokeringer yderligere inden deadline, lyder det fra Carsten V. Jensen på FCK’s hjemmeside.



FC København har fået en forrygende start på sæsonen og er efter fem kampe i Superligaen og to i Europa League stadig ubesejret i den nye sæson.

Det glæder naturligvis sportsdirektør Carsten V. Jensen, der i sommer overlod cheftrænerposten til Ariël Jacobs. I et indlæg på FC Københavns egen hjemmeside roser han således det nye trænerteam.

– Med fire sejre og én uafgjort kamp i Superligaen, har vi med vores nye cheftræner Ariël Jacobs og assistenttræner Brian Riemer i spidsen for holdet, fået den bedste ligastart (på målscore) i klubbens historie og det er naturligvis meget tilfredsstillende.

– Derudover er vi kommet forbi den første forhindring i vores europæiske kampagne og kan se frem til et europæisk gruppespil for syvende år i træk, og ikke mindst, med muligheden intakt for kvalifikation til UEFA Champions League-gruppespillet. Bedre indledning på en ny sæson kunne man vel næppe forestille sig, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Transfervinduet er endnu åbent, og selvom FC København allerede har sagt goddag og farvel til nogle spillere, kan man godt forvente yderligere aktivitet hos de danske vicemestre.

– Det er en travl periode vi er inde i, der udover et tæt program i Superligaen og UCL-kvalen er præget af transfervinduets åbning. Det er nu at klubberne skal foretage deres justeringer af spillertrupperne og det giver traditionen tro anledning til masser af spekulationer i medierne.

– For vores eget vedkommende er vi i en situation hvor vi jo i vinter hentede Kris og Mos som erstatning for Zankas og Nordstrands sommerexit, mens sommeren indtil videre har budt på et salg af N’Doye og tilgang af Nicolai Jørgensen og Michael Jakobsen. Vi skal samtidig ikke glemme tilgangen af Cornelius, Busk og Remmer fra School of Excellence, der i øvrigt alle har gjort det fremragende. Vi har frem til 3. september til at få truppen endeligt på plads, om mon ikke der sker et par rokeringer yderligere inden deadline, skriver Carsten V. Jensen.

Indlægget på F.C. Københavns website er et led i optakten til lørdagens Superliga-kamp mellem FCK og Brøndby, der spilles i Parken.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

To danske klubber jagter formstærk angriber

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Bournemouth knækker Liverpool

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Viaplay deler stor nyhed

Rekordtransfer?

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Thomas Frank og co. skuffer på ny



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Klubber holder øje med AaB-profil

Storklub jagter FCK-emne

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Åbner for ny rolle i FC København

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger