Flere handler på vej i FCK

Mon ikke der sker et par rokeringer yderligere inden deadline, lyder det fra Carsten V. Jensen på FCK’s hjemmeside.



FC København har fået en forrygende start på sæsonen og er efter fem kampe i Superligaen og to i Europa League stadig ubesejret i den nye sæson.

Det glæder naturligvis sportsdirektør Carsten V. Jensen, der i sommer overlod cheftrænerposten til Ariël Jacobs. I et indlæg på FC Københavns egen hjemmeside roser han således det nye trænerteam.

– Med fire sejre og én uafgjort kamp i Superligaen, har vi med vores nye cheftræner Ariël Jacobs og assistenttræner Brian Riemer i spidsen for holdet, fået den bedste ligastart (på målscore) i klubbens historie og det er naturligvis meget tilfredsstillende.

– Derudover er vi kommet forbi den første forhindring i vores europæiske kampagne og kan se frem til et europæisk gruppespil for syvende år i træk, og ikke mindst, med muligheden intakt for kvalifikation til UEFA Champions League-gruppespillet. Bedre indledning på en ny sæson kunne man vel næppe forestille sig, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Transfervinduet er endnu åbent, og selvom FC København allerede har sagt goddag og farvel til nogle spillere, kan man godt forvente yderligere aktivitet hos de danske vicemestre.

– Det er en travl periode vi er inde i, der udover et tæt program i Superligaen og UCL-kvalen er præget af transfervinduets åbning. Det er nu at klubberne skal foretage deres justeringer af spillertrupperne og det giver traditionen tro anledning til masser af spekulationer i medierne.

– For vores eget vedkommende er vi i en situation hvor vi jo i vinter hentede Kris og Mos som erstatning for Zankas og Nordstrands sommerexit, mens sommeren indtil videre har budt på et salg af N’Doye og tilgang af Nicolai Jørgensen og Michael Jakobsen. Vi skal samtidig ikke glemme tilgangen af Cornelius, Busk og Remmer fra School of Excellence, der i øvrigt alle har gjort det fremragende. Vi har frem til 3. september til at få truppen endeligt på plads, om mon ikke der sker et par rokeringer yderligere inden deadline, skriver Carsten V. Jensen.

Indlægget på F.C. Københavns website er et led i optakten til lørdagens Superliga-kamp mellem FCK og Brøndby, der spilles i Parken.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Årets mest læste – I elsker transfers!

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil