Flere handler på vej i FCK

Mon ikke der sker et par rokeringer yderligere inden deadline, lyder det fra Carsten V. Jensen på FCK’s hjemmeside.



FC København har fået en forrygende start på sæsonen og er efter fem kampe i Superligaen og to i Europa League stadig ubesejret i den nye sæson.

Det glæder naturligvis sportsdirektør Carsten V. Jensen, der i sommer overlod cheftrænerposten til Ariël Jacobs. I et indlæg på FC Københavns egen hjemmeside roser han således det nye trænerteam.

– Med fire sejre og én uafgjort kamp i Superligaen, har vi med vores nye cheftræner Ariël Jacobs og assistenttræner Brian Riemer i spidsen for holdet, fået den bedste ligastart (på målscore) i klubbens historie og det er naturligvis meget tilfredsstillende.

– Derudover er vi kommet forbi den første forhindring i vores europæiske kampagne og kan se frem til et europæisk gruppespil for syvende år i træk, og ikke mindst, med muligheden intakt for kvalifikation til UEFA Champions League-gruppespillet. Bedre indledning på en ny sæson kunne man vel næppe forestille sig, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Transfervinduet er endnu åbent, og selvom FC København allerede har sagt goddag og farvel til nogle spillere, kan man godt forvente yderligere aktivitet hos de danske vicemestre.

– Det er en travl periode vi er inde i, der udover et tæt program i Superligaen og UCL-kvalen er præget af transfervinduets åbning. Det er nu at klubberne skal foretage deres justeringer af spillertrupperne og det giver traditionen tro anledning til masser af spekulationer i medierne.

– For vores eget vedkommende er vi i en situation hvor vi jo i vinter hentede Kris og Mos som erstatning for Zankas og Nordstrands sommerexit, mens sommeren indtil videre har budt på et salg af N’Doye og tilgang af Nicolai Jørgensen og Michael Jakobsen. Vi skal samtidig ikke glemme tilgangen af Cornelius, Busk og Remmer fra School of Excellence, der i øvrigt alle har gjort det fremragende. Vi har frem til 3. september til at få truppen endeligt på plads, om mon ikke der sker et par rokeringer yderligere inden deadline, skriver Carsten V. Jensen.

Indlægget på F.C. Københavns website er et led i optakten til lørdagens Superliga-kamp mellem FCK og Brøndby, der spilles i Parken.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

– Det ser dystert ud!

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Hylder Mads Hermansen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Det har jeg ikke set før i Superligaen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Vild udvikling for FC Københavns chancer

AGF – Viborg FF

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Brøndby IF – Sønderjyske

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Real Madrid taber

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Aston Villa og Chelsea smider point

Randers FC – FC Fredericia

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Neestrup: ‘Fuck det!’