FC København har fået en forrygende start på sæsonen og er efter fem kampe i Superligaen og to i Europa League stadig ubesejret i den nye sæson.
Det glæder naturligvis sportsdirektør Carsten V. Jensen, der i sommer overlod cheftrænerposten til Ariël Jacobs. I et indlæg på FC Københavns egen hjemmeside roser han således det nye trænerteam.
– Med fire sejre og én uafgjort kamp i Superligaen, har vi med vores nye cheftræner Ariël Jacobs og assistenttræner Brian Riemer i spidsen for holdet, fået den bedste ligastart (på målscore) i klubbens historie og det er naturligvis meget tilfredsstillende.
– Derudover er vi kommet forbi den første forhindring i vores europæiske kampagne og kan se frem til et europæisk gruppespil for syvende år i træk, og ikke mindst, med muligheden intakt for kvalifikation til UEFA Champions League-gruppespillet. Bedre indledning på en ny sæson kunne man vel næppe forestille sig, lyder det fra Carsten V. Jensen.
Transfervinduet er endnu åbent, og selvom FC København allerede har sagt goddag og farvel til nogle spillere, kan man godt forvente yderligere aktivitet hos de danske vicemestre.
– Det er en travl periode vi er inde i, der udover et tæt program i Superligaen og UCL-kvalen er præget af transfervinduets åbning. Det er nu at klubberne skal foretage deres justeringer af spillertrupperne og det giver traditionen tro anledning til masser af spekulationer i medierne.
– For vores eget vedkommende er vi i en situation hvor vi jo i vinter hentede Kris og Mos som erstatning for Zankas og Nordstrands sommerexit, mens sommeren indtil videre har budt på et salg af N’Doye og tilgang af Nicolai Jørgensen og Michael Jakobsen. Vi skal samtidig ikke glemme tilgangen af Cornelius, Busk og Remmer fra School of Excellence, der i øvrigt alle har gjort det fremragende. Vi har frem til 3. september til at få truppen endeligt på plads, om mon ikke der sker et par rokeringer yderligere inden deadline, skriver Carsten V. Jensen.
Indlægget på F.C. Københavns website er et led i optakten til lørdagens Superliga-kamp mellem FCK og Brøndby, der spilles i Parken.
LIVE
LIVE: Overrasket over Roony-beslutning
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub