De skal være meget interesseret i nigerianske Akinkunmi Amoo fra Hammarby, men det er ikke den eneste nigerianer, som FC København efter sigende har stor interesse i.
Flere tyrkiske medier melder, at den 22-årige angriber Paul Mukairu fra Antalyaspor er på vej til Danmark og FC København for at gennemgå et lægetjek.
Angriberen var i sidste sæson udlejet til Anderlecht fra den bedste belgiske række, og i denne sæson er han tilbage i Antalyaspor, hvor det er blevet til tre scoringer i 17 ligakampe.
Paul Mukairu kan spille på alle de tre forreste pladser, men hører primært hjemme på venstrekanten, og hans markedsværdi står til godt 23 millioner kroner på Transfermarkt. Det er næppe en billig spiller at hente for FC København – også med tanke på, at hans aftale med klubben først løber ud i sommeren 2024.
Et af de medier, der skriver, at FC København er tæt på at hente angriberen, er A Spor med næsten en million følgere på Twitter, og flere medier har siden fulgt trop med informationer om den forestående transfer.
Det kommer lidt som en overraskelse, hvis altså det er rigtigt, at det er FCK, der løber med angriberens signatur, da han tidligere i dette transfervindue var rygtet meget tæt på et skifte til Nottingham Forest.
FC København har i dette transfervindue allerede hentet angriber Khouma Babacar fra Fiorentina. Og så er man altså meget varm efter at hente Akinkunmi Amoo fra Hammarby.
💥ÖZEL| Antalyaspor, Paul Mukairu için Kopenhag’dan gelen transfer teklifini kabul etti. Danimarka temsilcisi Mukairu ile sözleşme imzalayacak. @ajansspor pic.twitter.com/cn8FMGgsCh
— Salim Manav (@Salimmanav) January 27, 2022
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
