De skal være meget interesseret i nigerianske Akinkunmi Amoo fra Hammarby, men det er ikke den eneste nigerianer, som FC København efter sigende har stor interesse i.
Flere tyrkiske medier melder, at den 22-årige angriber Paul Mukairu fra Antalyaspor er på vej til Danmark og FC København for at gennemgå et lægetjek.
Angriberen var i sidste sæson udlejet til Anderlecht fra den bedste belgiske række, og i denne sæson er han tilbage i Antalyaspor, hvor det er blevet til tre scoringer i 17 ligakampe.
Paul Mukairu kan spille på alle de tre forreste pladser, men hører primært hjemme på venstrekanten, og hans markedsværdi står til godt 23 millioner kroner på Transfermarkt. Det er næppe en billig spiller at hente for FC København – også med tanke på, at hans aftale med klubben først løber ud i sommeren 2024.
Et af de medier, der skriver, at FC København er tæt på at hente angriberen, er A Spor med næsten en million følgere på Twitter, og flere medier har siden fulgt trop med informationer om den forestående transfer.
Det kommer lidt som en overraskelse, hvis altså det er rigtigt, at det er FCK, der løber med angriberens signatur, da han tidligere i dette transfervindue var rygtet meget tæt på et skifte til Nottingham Forest.
FC København har i dette transfervindue allerede hentet angriber Khouma Babacar fra Fiorentina. Og så er man altså meget varm efter at hente Akinkunmi Amoo fra Hammarby.
💥ÖZEL| Antalyaspor, Paul Mukairu için Kopenhag’dan gelen transfer teklifini kabul etti. Danimarka temsilcisi Mukairu ile sözleşme imzalayacak. @ajansspor pic.twitter.com/cn8FMGgsCh
— Salim Manav (@Salimmanav) January 27, 2022
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Algeriet – Østrig
OPTAKT
Colombia – Portugal
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Her er Tysklands vej til VM-finalen
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
