Flere medier er enige: Angriber til lægetjek i FCK

Flere tyrkiske medier er enige om, at en nigeriansk angriber er på vej til FC København og skal gennemgå et lægetjek snart.



De skal være meget interesseret i nigerianske Akinkunmi Amoo fra Hammarby, men det er ikke den eneste nigerianer, som FC København efter sigende har stor interesse i.

Flere tyrkiske medier melder, at den 22-årige angriber Paul Mukairu fra Antalyaspor er på vej til Danmark og FC København for at gennemgå et lægetjek.

Angriberen var i sidste sæson udlejet til Anderlecht fra den bedste belgiske række, og i denne sæson er han tilbage i Antalyaspor, hvor det er blevet til tre scoringer i 17 ligakampe.

Paul Mukairu kan spille på alle de tre forreste pladser, men hører primært hjemme på venstrekanten, og hans markedsværdi står til godt 23 millioner kroner på Transfermarkt. Det er næppe en billig spiller at hente for FC København – også med tanke på, at hans aftale med klubben først løber ud i sommeren 2024.

Et af de medier, der skriver, at FC København er tæt på at hente angriberen, er A Spor med næsten en million følgere på Twitter, og flere medier har siden fulgt trop med informationer om den forestående transfer. 

Det kommer lidt som en overraskelse, hvis altså det er rigtigt, at det er FCK, der løber med angriberens signatur, da han tidligere i dette transfervindue var rygtet meget tæt på et skifte til Nottingham Forest.

FC København har i dette transfervindue allerede hentet angriber Khouma Babacar fra Fiorentina. Og så er man altså meget varm efter at hente Akinkunmi Amoo fra Hammarby.





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bayern München på plads til Superliga-brag

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Randers FC – Silkeborg IF

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Gaveregn over FC Midtjylland

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan