Flere medier er enige: Angriber til lægetjek i FCK

Flere tyrkiske medier er enige om, at en nigeriansk angriber er på vej til FC København og skal gennemgå et lægetjek snart.



De skal være meget interesseret i nigerianske Akinkunmi Amoo fra Hammarby, men det er ikke den eneste nigerianer, som FC København efter sigende har stor interesse i.

Flere tyrkiske medier melder, at den 22-årige angriber Paul Mukairu fra Antalyaspor er på vej til Danmark og FC København for at gennemgå et lægetjek.

Angriberen var i sidste sæson udlejet til Anderlecht fra den bedste belgiske række, og i denne sæson er han tilbage i Antalyaspor, hvor det er blevet til tre scoringer i 17 ligakampe.

Paul Mukairu kan spille på alle de tre forreste pladser, men hører primært hjemme på venstrekanten, og hans markedsværdi står til godt 23 millioner kroner på Transfermarkt. Det er næppe en billig spiller at hente for FC København – også med tanke på, at hans aftale med klubben først løber ud i sommeren 2024.

Et af de medier, der skriver, at FC København er tæt på at hente angriberen, er A Spor med næsten en million følgere på Twitter, og flere medier har siden fulgt trop med informationer om den forestående transfer. 

Det kommer lidt som en overraskelse, hvis altså det er rigtigt, at det er FCK, der løber med angriberens signatur, da han tidligere i dette transfervindue var rygtet meget tæt på et skifte til Nottingham Forest.

FC København har i dette transfervindue allerede hentet angriber Khouma Babacar fra Fiorentina. Og så er man altså meget varm efter at hente Akinkunmi Amoo fra Hammarby.





LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Frygter Christian Eriksen-problem

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Liverpool – Chelsea

Dansk træner vinder stor pris

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..