Fem politibetjente blev ramt af kasteskyts under det skandaleramte derby mellem Brøndby og FC København søndag middag.
Episoden skete en times tid før kampstart, da fangrupperingerne kastede pyroteknik mod hinanden. Episoderne efterforskes som vold mod tjenestemand, men politiet har ikke foretaget nogle anholdelser i forbindelse med kampen.
Det oplyser Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelse i kølvandet på kampen. Der kan dog sagtens komme anholder i kølvandet på søndagens begivenhed. Det oplyser vicepolitiinspektør ved Københavns Vestegns Politi, Søren Enemark, til Tipsbladet.
– Vores fokus er på, at vi får afviklet den her fodboldkamp på bedst mulig måde. Så vil der, som der desværre har været i dag, være nogle hændelser, hvor der er nogle lovovertrædelser. Det er en taktisk vurdering, om man på stedet griber ind overfor det, eller om det skal tages efterfølgende.
– Den taktiske vurdering skyldes også, at der er noget sikkerhed for vores personale, i forhold til hvordan det foregår, og hvordan er det muligt at lave de her anholdelser hos dem.
Han siger, at det er for tidligt at udtale sig om, hvorvidt han forventer, at der kommer anholdelser på bagkant.
Efter kampen melder vicepolitiinspektøren om nogenlunde ro og orden, da FC Københavns udefans skulle fragtes væk fra stadion.
– Vi har haft en mindre episode nede ved stadion, hvor nogle fra Brøndbys fangruppering har været nede og stå ved et hegn og hive i det. Om det var et forsøg på at komme over det, skal jeg ikke udtale mig om.
Divisionsforeningen har taget konsekvensen af det skandaleramte derby og besluttet, at de næste kampe mellem de to mandskaber bliver uden udebanetilskuere – på ubestemt tid.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet