Ingen anholdte ved derby

Flere politibetjente blev ramt af kasteskyts på Brøndby-stadion i forbindelse med balladen før kamp, men Politiet har ikke foretaget nogen anholdelser.



Fem politibetjente blev ramt af kasteskyts under det skandaleramte derby mellem Brøndby og FC København søndag middag. 

Episoden skete en times tid før kampstart, da fangrupperingerne kastede pyroteknik mod hinanden. Episoderne efterforskes som vold mod tjenestemand, men politiet har ikke foretaget nogle anholdelser i forbindelse med kampen. 

Det oplyser Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelse i kølvandet på kampen. Der kan dog sagtens komme anholder i kølvandet på søndagens begivenhed. Det oplyser vicepolitiinspektør ved Københavns Vestegns Politi, Søren Enemark, til Tipsbladet.

– Vores fokus er på, at vi får afviklet den her fodboldkamp på bedst mulig måde. Så vil der, som der desværre har været i dag, være nogle hændelser, hvor der er nogle lovovertrædelser. Det er en taktisk vurdering, om man på stedet griber ind overfor det, eller om det skal tages efterfølgende.

– Den taktiske vurdering skyldes også, at der er noget sikkerhed for vores personale, i forhold til hvordan det foregår, og hvordan er det muligt at lave de her anholdelser hos dem.

Han siger, at det er for tidligt at udtale sig om, hvorvidt han forventer, at der kommer anholdelser på bagkant. 

Efter kampen melder vicepolitiinspektøren om nogenlunde ro og orden, da FC Københavns udefans skulle fragtes væk fra stadion.

– Vi har haft en mindre episode nede ved stadion, hvor nogle fra Brøndbys fangruppering har været nede og stå ved et hegn og hive i det. Om det var et forsøg på at komme over det, skal jeg ikke udtale mig om.

Divisionsforeningen har taget konsekvensen af det skandaleramte derby og besluttet, at de næste kampe mellem de to mandskaber bliver uden udebanetilskuere – på ubestemt tid. 



Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

– Du har udstråling som tagpap

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Fælder dom over Højlund

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Henter dansker – får god pakke

– Et frygteligt scenarie

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Presset Frank: Her er vores store problem

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til