Ingen anholdte ved derby

Flere politibetjente blev ramt af kasteskyts på Brøndby-stadion i forbindelse med balladen før kamp, men Politiet har ikke foretaget nogen anholdelser.



Fem politibetjente blev ramt af kasteskyts under det skandaleramte derby mellem Brøndby og FC København søndag middag. 

Episoden skete en times tid før kampstart, da fangrupperingerne kastede pyroteknik mod hinanden. Episoderne efterforskes som vold mod tjenestemand, men politiet har ikke foretaget nogle anholdelser i forbindelse med kampen. 

Det oplyser Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelse i kølvandet på kampen. Der kan dog sagtens komme anholder i kølvandet på søndagens begivenhed. Det oplyser vicepolitiinspektør ved Københavns Vestegns Politi, Søren Enemark, til Tipsbladet.

– Vores fokus er på, at vi får afviklet den her fodboldkamp på bedst mulig måde. Så vil der, som der desværre har været i dag, være nogle hændelser, hvor der er nogle lovovertrædelser. Det er en taktisk vurdering, om man på stedet griber ind overfor det, eller om det skal tages efterfølgende.

– Den taktiske vurdering skyldes også, at der er noget sikkerhed for vores personale, i forhold til hvordan det foregår, og hvordan er det muligt at lave de her anholdelser hos dem.

Han siger, at det er for tidligt at udtale sig om, hvorvidt han forventer, at der kommer anholdelser på bagkant. 

Efter kampen melder vicepolitiinspektøren om nogenlunde ro og orden, da FC Københavns udefans skulle fragtes væk fra stadion.

– Vi har haft en mindre episode nede ved stadion, hvor nogle fra Brøndbys fangruppering har været nede og stå ved et hegn og hive i det. Om det var et forsøg på at komme over det, skal jeg ikke udtale mig om.

Divisionsforeningen har taget konsekvensen af det skandaleramte derby og besluttet, at de næste kampe mellem de to mandskaber bliver uden udebanetilskuere – på ubestemt tid. 



Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Viktor Claesson bliver i FC København

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Kæmpe triumf for Frank

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

“Udenrigsministeren” står bag utroligt FCM-scoop

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Spanske medier i ekstase

Nu drømmer de stort i AGF

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!