Ingen anholdte ved derby

Flere politibetjente blev ramt af kasteskyts på Brøndby-stadion i forbindelse med balladen før kamp, men Politiet har ikke foretaget nogen anholdelser.



Fem politibetjente blev ramt af kasteskyts under det skandaleramte derby mellem Brøndby og FC København søndag middag. 

Episoden skete en times tid før kampstart, da fangrupperingerne kastede pyroteknik mod hinanden. Episoderne efterforskes som vold mod tjenestemand, men politiet har ikke foretaget nogle anholdelser i forbindelse med kampen. 

Det oplyser Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelse i kølvandet på kampen. Der kan dog sagtens komme anholder i kølvandet på søndagens begivenhed. Det oplyser vicepolitiinspektør ved Københavns Vestegns Politi, Søren Enemark, til Tipsbladet.

– Vores fokus er på, at vi får afviklet den her fodboldkamp på bedst mulig måde. Så vil der, som der desværre har været i dag, være nogle hændelser, hvor der er nogle lovovertrædelser. Det er en taktisk vurdering, om man på stedet griber ind overfor det, eller om det skal tages efterfølgende.

– Den taktiske vurdering skyldes også, at der er noget sikkerhed for vores personale, i forhold til hvordan det foregår, og hvordan er det muligt at lave de her anholdelser hos dem.

Han siger, at det er for tidligt at udtale sig om, hvorvidt han forventer, at der kommer anholdelser på bagkant. 

Efter kampen melder vicepolitiinspektøren om nogenlunde ro og orden, da FC Københavns udefans skulle fragtes væk fra stadion.

– Vi har haft en mindre episode nede ved stadion, hvor nogle fra Brøndbys fangruppering har været nede og stå ved et hegn og hive i det. Om det var et forsøg på at komme over det, skal jeg ikke udtale mig om.

Divisionsforeningen har taget konsekvensen af det skandaleramte derby og besluttet, at de næste kampe mellem de to mandskaber bliver uden udebanetilskuere – på ubestemt tid. 





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Forventer rekord i Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Smadrer transferrekord

– Han har en “grim” side

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Thomas Frank: De vinder VM

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Sort uheld’ i Viborg

Brøndby tæt på ny forstærkning

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende transfermelding om Maxsø

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer