Ingen anholdte ved derby

Flere politibetjente blev ramt af kasteskyts på Brøndby-stadion i forbindelse med balladen før kamp, men Politiet har ikke foretaget nogen anholdelser.



Fem politibetjente blev ramt af kasteskyts under det skandaleramte derby mellem Brøndby og FC København søndag middag. 

Episoden skete en times tid før kampstart, da fangrupperingerne kastede pyroteknik mod hinanden. Episoderne efterforskes som vold mod tjenestemand, men politiet har ikke foretaget nogle anholdelser i forbindelse med kampen. 

Det oplyser Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelse i kølvandet på kampen. Der kan dog sagtens komme anholder i kølvandet på søndagens begivenhed. Det oplyser vicepolitiinspektør ved Københavns Vestegns Politi, Søren Enemark, til Tipsbladet.

– Vores fokus er på, at vi får afviklet den her fodboldkamp på bedst mulig måde. Så vil der, som der desværre har været i dag, være nogle hændelser, hvor der er nogle lovovertrædelser. Det er en taktisk vurdering, om man på stedet griber ind overfor det, eller om det skal tages efterfølgende.

– Den taktiske vurdering skyldes også, at der er noget sikkerhed for vores personale, i forhold til hvordan det foregår, og hvordan er det muligt at lave de her anholdelser hos dem.

Han siger, at det er for tidligt at udtale sig om, hvorvidt han forventer, at der kommer anholdelser på bagkant. 

Efter kampen melder vicepolitiinspektøren om nogenlunde ro og orden, da FC Københavns udefans skulle fragtes væk fra stadion.

– Vi har haft en mindre episode nede ved stadion, hvor nogle fra Brøndbys fangruppering har været nede og stå ved et hegn og hive i det. Om det var et forsøg på at komme over det, skal jeg ikke udtale mig om.

Divisionsforeningen har taget konsekvensen af det skandaleramte derby og besluttet, at de næste kampe mellem de to mandskaber bliver uden udebanetilskuere – på ubestemt tid. 





LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby