Ingen anholdte ved derby

Flere politibetjente blev ramt af kasteskyts på Brøndby-stadion i forbindelse med balladen før kamp, men Politiet har ikke foretaget nogen anholdelser.



Fem politibetjente blev ramt af kasteskyts under det skandaleramte derby mellem Brøndby og FC København søndag middag. 

Episoden skete en times tid før kampstart, da fangrupperingerne kastede pyroteknik mod hinanden. Episoderne efterforskes som vold mod tjenestemand, men politiet har ikke foretaget nogle anholdelser i forbindelse med kampen. 

Det oplyser Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelse i kølvandet på kampen. Der kan dog sagtens komme anholder i kølvandet på søndagens begivenhed. Det oplyser vicepolitiinspektør ved Københavns Vestegns Politi, Søren Enemark, til Tipsbladet.

– Vores fokus er på, at vi får afviklet den her fodboldkamp på bedst mulig måde. Så vil der, som der desværre har været i dag, være nogle hændelser, hvor der er nogle lovovertrædelser. Det er en taktisk vurdering, om man på stedet griber ind overfor det, eller om det skal tages efterfølgende.

– Den taktiske vurdering skyldes også, at der er noget sikkerhed for vores personale, i forhold til hvordan det foregår, og hvordan er det muligt at lave de her anholdelser hos dem.

Han siger, at det er for tidligt at udtale sig om, hvorvidt han forventer, at der kommer anholdelser på bagkant. 

Efter kampen melder vicepolitiinspektøren om nogenlunde ro og orden, da FC Københavns udefans skulle fragtes væk fra stadion.

– Vi har haft en mindre episode nede ved stadion, hvor nogle fra Brøndbys fangruppering har været nede og stå ved et hegn og hive i det. Om det var et forsøg på at komme over det, skal jeg ikke udtale mig om.

Divisionsforeningen har taget konsekvensen af det skandaleramte derby og besluttet, at de næste kampe mellem de to mandskaber bliver uden udebanetilskuere – på ubestemt tid. 





LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

Afsløring: B.93 køber Simon Wæver 

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Bød 75 millioner for dansker – de kræver 135

Her kan du se Bohemians mod FC Midtjylland

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se Debrecen mod FC København



LIVE

TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare

FC København skal møde kæmpe ikon

Manchester United afviser Barça og Bayern

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

FC København udlejer Jonathan Moalem

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tre vender tilbage for FC Midtjylland

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Følger Superliga-stjerne tæt

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

OB vil have tidligere Superliga-profil

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansk angriber sat til salg

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk