Homoseksuelle gæster bliver afvist på tre af de hoteller i VM-værtslandet Qatar, som Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) anbefaler.
Det viser en undersøgelse, som DR, NRK og SVT har foretaget.
Fifa har på sin hjemmeside en liste på 69 hoteller i Qatar, som bliver anbefalet besøgende til VM i november og december.
DR, NRK og SVT har undersøgt, hvordan de 69 hoteller forholder sig til homoseksuelle gæster. Undersøgelsen er foranlediget af, at homoseksualitet er ulovligt i Qatar og kan give op til syv års fængsel.
Af de hoteller, som svarede, sagde 3 nej til at tage imod homoseksuelle gæster. Det gælder The Torch Doha, Magnum Hotel & Suites Westbay samt Wyndham Grand Regency.
– Tak for spørgsmålet, men ifølge vores hotelpolitik kan vi ikke tage imod jer, svarer The Torch. Det skriver TT.
To af de tre afvisende hoteller stod fast på deres standpunkt, efter at de havde fået at vide, at det egentlig var journalister, der havde spurgt.
DR skriver, at man henvendte sig under dække af at være et nygift mandligt par fra Sverige.
The Torch benægtede først, at hotellet overhovedet havde sagt nej til homoseksuelle. Siden ændrede hotellet sit standpunkt, så det lød, at alle er velkommen, men at man som homoseksuel ikke skal vise sin kærlighed offentligt.
33 af de 69 hoteller havde ingen indvendinger. 20 hoteller accepterede gæsterne, men kom med tydelige opfordringer om ikke vise offentligt, at man er homoseksuel.
– Jeg vil oplyse, at vi tidligere har haft hændelser , hvor politiet har hentet qatarere på hotellet, som har haft homoseksuelle forhold, skriver et af hotellerne ifølge DR.
De sidste 13 hoteller har enten ikke svaret, eller også fungerer de som karantænehoteller under coronapandemien.
Ifølge Fifa-præsident Gianni Infantino skal alle gæster have adgang til hoteller og være velkomne i Qatar.
SVT har spurgt Fifa til undersøgelsens resultater, og svaret lyder, at forbundet stræber efter at skabe “et diskrimineringsfrit miljø”, og at man “værner om mangfoldigheden”.
Men Fifa giver ikke noget svar på, hvorfor visse hoteller afviser homoseksuelle.
– Fifa er overbevist om, at alle nødvendige foranstaltninger vil være på plads for LGBTQI-fans og andre, så de kan nyde turneringen på en velkommen og sikker måde, skriver Fifa til SVT.
DBU-direktør Jakob Jensen har set resultaterne af undersøgelsen og kritiserer VM-værten.
– Det er langt ude. Vi synes, at det er skuffende. Det er skuffende over for de fans, som skal rejse til VM, at de ikke kan føle sig sikre på at få et hotel, uanset hvilken seksualitet de måtte have.
– Det er sagen fuldstændig uvedkommende, og det er vores klare forventning, at det får man styr på frem mod VM, siger Jakob Jensen til DR .
/ritzau/
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
Spottet i København
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER