Homoseksuelle gæster bliver afvist på tre af de hoteller i VM-værtslandet Qatar, som Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) anbefaler.
Det viser en undersøgelse, som DR, NRK og SVT har foretaget.
Fifa har på sin hjemmeside en liste på 69 hoteller i Qatar, som bliver anbefalet besøgende til VM i november og december.
DR, NRK og SVT har undersøgt, hvordan de 69 hoteller forholder sig til homoseksuelle gæster. Undersøgelsen er foranlediget af, at homoseksualitet er ulovligt i Qatar og kan give op til syv års fængsel.
Af de hoteller, som svarede, sagde 3 nej til at tage imod homoseksuelle gæster. Det gælder The Torch Doha, Magnum Hotel & Suites Westbay samt Wyndham Grand Regency.
– Tak for spørgsmålet, men ifølge vores hotelpolitik kan vi ikke tage imod jer, svarer The Torch. Det skriver TT.
To af de tre afvisende hoteller stod fast på deres standpunkt, efter at de havde fået at vide, at det egentlig var journalister, der havde spurgt.
DR skriver, at man henvendte sig under dække af at være et nygift mandligt par fra Sverige.
The Torch benægtede først, at hotellet overhovedet havde sagt nej til homoseksuelle. Siden ændrede hotellet sit standpunkt, så det lød, at alle er velkommen, men at man som homoseksuel ikke skal vise sin kærlighed offentligt.
33 af de 69 hoteller havde ingen indvendinger. 20 hoteller accepterede gæsterne, men kom med tydelige opfordringer om ikke vise offentligt, at man er homoseksuel.
– Jeg vil oplyse, at vi tidligere har haft hændelser , hvor politiet har hentet qatarere på hotellet, som har haft homoseksuelle forhold, skriver et af hotellerne ifølge DR.
De sidste 13 hoteller har enten ikke svaret, eller også fungerer de som karantænehoteller under coronapandemien.
Ifølge Fifa-præsident Gianni Infantino skal alle gæster have adgang til hoteller og være velkomne i Qatar.
SVT har spurgt Fifa til undersøgelsens resultater, og svaret lyder, at forbundet stræber efter at skabe “et diskrimineringsfrit miljø”, og at man “værner om mangfoldigheden”.
Men Fifa giver ikke noget svar på, hvorfor visse hoteller afviser homoseksuelle.
– Fifa er overbevist om, at alle nødvendige foranstaltninger vil være på plads for LGBTQI-fans og andre, så de kan nyde turneringen på en velkommen og sikker måde, skriver Fifa til SVT.
DBU-direktør Jakob Jensen har set resultaterne af undersøgelsen og kritiserer VM-værten.
– Det er langt ude. Vi synes, at det er skuffende. Det er skuffende over for de fans, som skal rejse til VM, at de ikke kan føle sig sikre på at få et hotel, uanset hvilken seksualitet de måtte have.
– Det er sagen fuldstændig uvedkommende, og det er vores klare forventning, at det får man styr på frem mod VM, siger Jakob Jensen til DR .
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Jubler over ny Brøndby-chef
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
Presset træner vil rotere mod FCM
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER