VM-hoteller i Qatar afviser homoseksuelle gæster

Tre af de hoteller, som Fifa anbefaler forud for VM i Qatar, afviser at tage imod homoseksuelle gæster.



Homoseksuelle gæster bliver afvist på tre af de hoteller i VM-værtslandet Qatar, som Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) anbefaler.

Det viser en undersøgelse, som DR, NRK og SVT har foretaget.

Fifa har på sin hjemmeside en liste på 69 hoteller i Qatar, som bliver anbefalet besøgende til VM i november og december.

DR, NRK og SVT har undersøgt, hvordan de 69 hoteller forholder sig til homoseksuelle gæster. Undersøgelsen er foranlediget af, at homoseksualitet er ulovligt i Qatar og kan give op til syv års fængsel.

Af de hoteller, som svarede, sagde 3 nej til at tage imod homoseksuelle gæster. Det gælder The Torch Doha, Magnum Hotel & Suites Westbay samt Wyndham Grand Regency.

– Tak for spørgsmålet, men ifølge vores hotelpolitik kan vi ikke tage imod jer, svarer The Torch. Det skriver TT.

To af de tre afvisende hoteller stod fast på deres standpunkt, efter at de havde fået at vide, at det egentlig var journalister, der havde spurgt.

DR skriver, at man henvendte sig under dække af at være et nygift mandligt par fra Sverige.

The Torch benægtede først, at hotellet overhovedet havde sagt nej til homoseksuelle. Siden ændrede hotellet sit standpunkt, så det lød, at alle er velkommen, men at man som homoseksuel ikke skal vise sin kærlighed offentligt.

33 af de 69 hoteller havde ingen indvendinger. 20 hoteller accepterede gæsterne, men kom med tydelige opfordringer om ikke vise offentligt, at man er homoseksuel.

– Jeg vil oplyse, at vi tidligere har haft hændelser , hvor politiet har hentet qatarere på hotellet, som har haft homoseksuelle forhold, skriver et af hotellerne ifølge DR.

De sidste 13 hoteller har enten ikke svaret, eller også fungerer de som karantænehoteller under coronapandemien.

Ifølge Fifa-præsident Gianni Infantino skal alle gæster have adgang til hoteller og være velkomne i Qatar.

SVT har spurgt Fifa til undersøgelsens resultater, og svaret lyder, at forbundet stræber efter at skabe “et diskrimineringsfrit miljø”, og at man “værner om mangfoldigheden”.

Men Fifa giver ikke noget svar på, hvorfor visse hoteller afviser homoseksuelle.

– Fifa er overbevist om, at alle nødvendige foranstaltninger vil være på plads for LGBTQI-fans og andre, så de kan nyde turneringen på en velkommen og sikker måde, skriver Fifa til SVT.

DBU-direktør Jakob Jensen har set resultaterne af undersøgelsen og kritiserer VM-værten.

– Det er langt ude. Vi synes, at det er skuffende. Det er skuffende over for de fans, som skal rejse til VM, at de ikke kan føle sig sikre på at få et hotel, uanset hvilken seksualitet de måtte have.

– Det er sagen fuldstændig uvedkommende, og det er vores klare forventning, at det får man styr på frem mod VM, siger Jakob Jensen til DR .

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Kæmpe stjerne besøger København

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Pinligt! Danmark brænder på stribe



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Oscar Højlund melder klar målsætning ud



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tottenham præsenterer ny træner

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Sverige skal til VM

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Rasmus Højlund har ikke set det før

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Han er også færdig i FC København

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Tjekkiet – Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Afslører hemmelige samtaler med FC København