VM-hoteller i Qatar afviser homoseksuelle gæster

Tre af de hoteller, som Fifa anbefaler forud for VM i Qatar, afviser at tage imod homoseksuelle gæster.



Homoseksuelle gæster bliver afvist på tre af de hoteller i VM-værtslandet Qatar, som Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) anbefaler.

Det viser en undersøgelse, som DR, NRK og SVT har foretaget.

Fifa har på sin hjemmeside en liste på 69 hoteller i Qatar, som bliver anbefalet besøgende til VM i november og december.

DR, NRK og SVT har undersøgt, hvordan de 69 hoteller forholder sig til homoseksuelle gæster. Undersøgelsen er foranlediget af, at homoseksualitet er ulovligt i Qatar og kan give op til syv års fængsel.

Af de hoteller, som svarede, sagde 3 nej til at tage imod homoseksuelle gæster. Det gælder The Torch Doha, Magnum Hotel & Suites Westbay samt Wyndham Grand Regency.

– Tak for spørgsmålet, men ifølge vores hotelpolitik kan vi ikke tage imod jer, svarer The Torch. Det skriver TT.

To af de tre afvisende hoteller stod fast på deres standpunkt, efter at de havde fået at vide, at det egentlig var journalister, der havde spurgt.

DR skriver, at man henvendte sig under dække af at være et nygift mandligt par fra Sverige.

The Torch benægtede først, at hotellet overhovedet havde sagt nej til homoseksuelle. Siden ændrede hotellet sit standpunkt, så det lød, at alle er velkommen, men at man som homoseksuel ikke skal vise sin kærlighed offentligt.

33 af de 69 hoteller havde ingen indvendinger. 20 hoteller accepterede gæsterne, men kom med tydelige opfordringer om ikke vise offentligt, at man er homoseksuel.

– Jeg vil oplyse, at vi tidligere har haft hændelser , hvor politiet har hentet qatarere på hotellet, som har haft homoseksuelle forhold, skriver et af hotellerne ifølge DR.

De sidste 13 hoteller har enten ikke svaret, eller også fungerer de som karantænehoteller under coronapandemien.

Ifølge Fifa-præsident Gianni Infantino skal alle gæster have adgang til hoteller og være velkomne i Qatar.

SVT har spurgt Fifa til undersøgelsens resultater, og svaret lyder, at forbundet stræber efter at skabe “et diskrimineringsfrit miljø”, og at man “værner om mangfoldigheden”.

Men Fifa giver ikke noget svar på, hvorfor visse hoteller afviser homoseksuelle.

– Fifa er overbevist om, at alle nødvendige foranstaltninger vil være på plads for LGBTQI-fans og andre, så de kan nyde turneringen på en velkommen og sikker måde, skriver Fifa til SVT.

DBU-direktør Jakob Jensen har set resultaterne af undersøgelsen og kritiserer VM-værten.

– Det er langt ude. Vi synes, at det er skuffende. Det er skuffende over for de fans, som skal rejse til VM, at de ikke kan føle sig sikre på at få et hotel, uanset hvilken seksualitet de måtte have.

– Det er sagen fuldstændig uvedkommende, og det er vores klare forventning, at det får man styr på frem mod VM, siger Jakob Jensen til DR .

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

– Jeg er dum

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

AGF køber ham

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Belgien – Egypten

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!