Floppet i Superligaen: ‘Er skide ked af det’

Peter Lassen er ikke glad for at se, at Marc Nielsen og Fredrik Carlsen ikke har haft succes i AaB og Silkeborg.



Det er ikke altid lykken at skifte til en større klub.

I sommer tog Marc Nielsen springet fra Hvidovre IF til AaB.

Hos nordjyderne lader succesen dog vente på sig, og venstrebacken har endnu ikke spillet fra start for Superliga-oprykkerne.

Derfor skulle det måske være naturligt, at han kunne vende snuden hjem til den københavnske forstad, da Peter Lassen overfor Tipsbladet tilbage i december sagde, at klubben skulle bruge en ny venstreback. Desværre ser det ikke ud til, at det kan lykkes for sportsdirektøren.

– Jeg har hørt Marc spørge, om han ikke kunne være interesseret i, at jeg prøver at leje ham, men han siger meget klogt – og det har jeg kæmpe respekt for – at det er lidt for tidligt at kaste håndklædet i ringen, siger Peter Lassen til Tipsbladet.

Samme situation som den, Marc Nielsen oplever, har den tidligere Hvidovre-stjerne Fredrik Carlsen i Silkeborg IF, hvor han aldrig har fundet melodien under Kent Nielsens ledelse. Af samme årsag er det også en mand, der er blevet forsøgt hentet tilbage til 1. divisionsklubben.

– Jeg har også spurgt på Carlsen i Silkeborg og sådan nogle ting og sager, og det er ikke muligt lige nu.

Peter Lassen er i den grad en sportschef, der kommer ind under huden på de spillere, han arbejder med til dagligt. Derfor påvirker det ham også, at de to tidligere store profiler ikke har fået succes efter deres skifte væk fra Hvidovre IF.

– Det gør mig skide ked af det, det må jeg sige. Det gør ondt inde i mit hjerte, fordi jeg får et godt forhold til de fleste af mine spillere. Jeg kan også godt forstå, at de gerne vil give det en chance, og nogle gange vinder man, og andre gange taber man. Det er to dygtige fodboldspillere, begge to, så de skal nok komme igen.

Fredrik Carlsen har i denne sæson spillet tre kampe i Superligaen for Silkeborg IF. Her blev det dog til en smule succes, da han mod Lyngby BK scorede sit første mål for klubben.





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk profil færdig i tysk klub, men

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

José Mourinho vil have dansk stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

UEFA med vild ændring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job