Floppet i Superligaen: ‘Er skide ked af det’

Peter Lassen er ikke glad for at se, at Marc Nielsen og Fredrik Carlsen ikke har haft succes i AaB og Silkeborg.



Det er ikke altid lykken at skifte til en større klub.

I sommer tog Marc Nielsen springet fra Hvidovre IF til AaB.

Hos nordjyderne lader succesen dog vente på sig, og venstrebacken har endnu ikke spillet fra start for Superliga-oprykkerne.

Derfor skulle det måske være naturligt, at han kunne vende snuden hjem til den københavnske forstad, da Peter Lassen overfor Tipsbladet tilbage i december sagde, at klubben skulle bruge en ny venstreback. Desværre ser det ikke ud til, at det kan lykkes for sportsdirektøren.

– Jeg har hørt Marc spørge, om han ikke kunne være interesseret i, at jeg prøver at leje ham, men han siger meget klogt – og det har jeg kæmpe respekt for – at det er lidt for tidligt at kaste håndklædet i ringen, siger Peter Lassen til Tipsbladet.

Samme situation som den, Marc Nielsen oplever, har den tidligere Hvidovre-stjerne Fredrik Carlsen i Silkeborg IF, hvor han aldrig har fundet melodien under Kent Nielsens ledelse. Af samme årsag er det også en mand, der er blevet forsøgt hentet tilbage til 1. divisionsklubben.

– Jeg har også spurgt på Carlsen i Silkeborg og sådan nogle ting og sager, og det er ikke muligt lige nu.

Peter Lassen er i den grad en sportschef, der kommer ind under huden på de spillere, han arbejder med til dagligt. Derfor påvirker det ham også, at de to tidligere store profiler ikke har fået succes efter deres skifte væk fra Hvidovre IF.

– Det gør mig skide ked af det, det må jeg sige. Det gør ondt inde i mit hjerte, fordi jeg får et godt forhold til de fleste af mine spillere. Jeg kan også godt forstå, at de gerne vil give det en chance, og nogle gange vinder man, og andre gange taber man. Det er to dygtige fodboldspillere, begge to, så de skal nok komme igen.

Fredrik Carlsen har i denne sæson spillet tre kampe i Superligaen for Silkeborg IF. Her blev det dog til en smule succes, da han mod Lyngby BK scorede sit første mål for klubben.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Atletico Madrid – Arsenal

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Afvist – Brøndby undrer sig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag