Flyvende på Treo og adrenalin: Nu kører vi!

Frederik Birk har kæmpet mod sygdom i denne uge, hvor Brøndby har været hårdt ramt, men det skal ikke ses som en undskyldning.



(Vejle Stadion) Tipsbladet: Det har ikke været en nem uge for Brøndby IF.

De har været voldsomt ramt af sygdom, som har haft godt fat i store dele af truppen, hvilket også var årsagen til, at Thomas Mikkelsen spillede for Brøndby.

Frederik Birk blev derfor spurgt efter kampen, hvad det havde betydet for, at klubben måtte nøjes med et enkelt point i Nørreskoven.

– Jeg ved ikke, hvor meget det har betydet, jeg vælger jo en startopstilling i dag, der er så frisk som muligt. Mileta Rajovic har jo været ramt, så han måtte kæmpe med alt, hvad han havde derinde i dag. Divkovic har været lidt ramt, men kunne sagtens spille fuldt ud, resten har trænet fuldt med.

– Benjamin Tahirovic har ikke spillet 90 minutter, så han skulle lige op på beatet, men udgangspunktet var, at jeg havde valgt spillere, der kunne stå distancen. Også var der ikke mere i os. Wass kunne spille i et kvarter, så var der ikke mere i ham, Vallys kunne jeg måske have strukket en smule længere.

– Jeg overvejede ham tidligere, men vi havde godt fat i det der. Der var begrænsninger på spillerne på grund af sygdom, men det er ikke nogen undskyldning, jeg havde valgt dem, der var friske, og vi skulle have lavet en større forskel i dag, fortæller Brøndby-chefen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Sygdom kan jo sprede sig, og udover Frederik Birk selv, har Viborg FF’s trup også været helt nede i denne uge, så spørgsmålet melder sig, om det er i den kamp, smitten er blevet spredt.

– Jeg har ikke ringet til Jakob Poulsen, men jeg bliver nødt til at ringe til ham og høre, hvornår det for alvor begynder for dem, fordi de har været heldige. Hvis nu vi har smittet hinanden i kampen, og de har spredt det på vej hjem i bussen, så har han nået at komme af med det hurtigere end vi har, for vi får først gang i smittekæderne mandag og begynder at inddæmme det der.

– Jeg ved ikke, om det er noget influenza, jeg har jo været virkelig ramt selv, jeg har trykket den af på piller og alt muligt, jeg har kun været en dag væk. Havde jeg været assistent, havde det været længere tid. Der kom konstant beskeder om nye spillere, der var syge, så jeg var nødt til at komme ind og få styr på det.

– Vi kom på hotellet i går, jeg sov 12 timer, jeg har svedt så meget, at I tror, det er løgn. Så stod jeg op i morges og mærkede adrenalinen og tænkte, nu kører vi kræftedme. Det blev faktisk Treo, hvor der er lidt koffein i, så jeg kunne få et pift af det i dag. Heldigvis følte jeg mig fuldt frisk i løbet af kampen.

Det uafgjorte resultat flytter en smule i tabellen for Brøndby, der er gået forbi Randers FC på en bedre målscore.





Brentford har gjort det igen

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Chokerende, FCK – den er helt gal

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Slagter United: ‘Det er pinligt’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Roony Bardghji med drømmekamp

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

– Så kan det ikke være et svært valg

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli