Flyvende på Treo og adrenalin: Nu kører vi!

Frederik Birk har kæmpet mod sygdom i denne uge, hvor Brøndby har været hårdt ramt, men det skal ikke ses som en undskyldning.



(Vejle Stadion) Tipsbladet: Det har ikke været en nem uge for Brøndby IF.

De har været voldsomt ramt af sygdom, som har haft godt fat i store dele af truppen, hvilket også var årsagen til, at Thomas Mikkelsen spillede for Brøndby.

Frederik Birk blev derfor spurgt efter kampen, hvad det havde betydet for, at klubben måtte nøjes med et enkelt point i Nørreskoven.

– Jeg ved ikke, hvor meget det har betydet, jeg vælger jo en startopstilling i dag, der er så frisk som muligt. Mileta Rajovic har jo været ramt, så han måtte kæmpe med alt, hvad han havde derinde i dag. Divkovic har været lidt ramt, men kunne sagtens spille fuldt ud, resten har trænet fuldt med.

– Benjamin Tahirovic har ikke spillet 90 minutter, så han skulle lige op på beatet, men udgangspunktet var, at jeg havde valgt spillere, der kunne stå distancen. Også var der ikke mere i os. Wass kunne spille i et kvarter, så var der ikke mere i ham, Vallys kunne jeg måske have strukket en smule længere.

– Jeg overvejede ham tidligere, men vi havde godt fat i det der. Der var begrænsninger på spillerne på grund af sygdom, men det er ikke nogen undskyldning, jeg havde valgt dem, der var friske, og vi skulle have lavet en større forskel i dag, fortæller Brøndby-chefen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Sygdom kan jo sprede sig, og udover Frederik Birk selv, har Viborg FF’s trup også været helt nede i denne uge, så spørgsmålet melder sig, om det er i den kamp, smitten er blevet spredt.

– Jeg har ikke ringet til Jakob Poulsen, men jeg bliver nødt til at ringe til ham og høre, hvornår det for alvor begynder for dem, fordi de har været heldige. Hvis nu vi har smittet hinanden i kampen, og de har spredt det på vej hjem i bussen, så har han nået at komme af med det hurtigere end vi har, for vi får først gang i smittekæderne mandag og begynder at inddæmme det der.

– Jeg ved ikke, om det er noget influenza, jeg har jo været virkelig ramt selv, jeg har trykket den af på piller og alt muligt, jeg har kun været en dag væk. Havde jeg været assistent, havde det været længere tid. Der kom konstant beskeder om nye spillere, der var syge, så jeg var nødt til at komme ind og få styr på det.

– Vi kom på hotellet i går, jeg sov 12 timer, jeg har svedt så meget, at I tror, det er løgn. Så stod jeg op i morges og mærkede adrenalinen og tænkte, nu kører vi kræftedme. Det blev faktisk Treo, hvor der er lidt koffein i, så jeg kunne få et pift af det i dag. Heldigvis følte jeg mig fuldt frisk i løbet af kampen.

Det uafgjorte resultat flytter en smule i tabellen for Brøndby, der er gået forbi Randers FC på en bedre målscore.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

FC Midtjylland misser gylden chance



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Krisen er blevet til en katastrofe?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC København-krisen fortsætter

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Benhård Brian Riemer-melding

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Han er den værste træner, jeg har haft!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afslører vild transfer-historie

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Modtager stor ros fra Højbjerg

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby