(Vejle Stadion) Tipsbladet: Det har ikke været en nem uge for Brøndby IF.
De har været voldsomt ramt af sygdom, som har haft godt fat i store dele af truppen, hvilket også var årsagen til, at Thomas Mikkelsen spillede for Brøndby.
Frederik Birk blev derfor spurgt efter kampen, hvad det havde betydet for, at klubben måtte nøjes med et enkelt point i Nørreskoven.
– Jeg ved ikke, hvor meget det har betydet, jeg vælger jo en startopstilling i dag, der er så frisk som muligt. Mileta Rajovic har jo været ramt, så han måtte kæmpe med alt, hvad han havde derinde i dag. Divkovic har været lidt ramt, men kunne sagtens spille fuldt ud, resten har trænet fuldt med.
– Benjamin Tahirovic har ikke spillet 90 minutter, så han skulle lige op på beatet, men udgangspunktet var, at jeg havde valgt spillere, der kunne stå distancen. Også var der ikke mere i os. Wass kunne spille i et kvarter, så var der ikke mere i ham, Vallys kunne jeg måske have strukket en smule længere.
– Jeg overvejede ham tidligere, men vi havde godt fat i det der. Der var begrænsninger på spillerne på grund af sygdom, men det er ikke nogen undskyldning, jeg havde valgt dem, der var friske, og vi skulle have lavet en større forskel i dag, fortæller Brøndby-chefen til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Sygdom kan jo sprede sig, og udover Frederik Birk selv, har Viborg FF’s trup også været helt nede i denne uge, så spørgsmålet melder sig, om det er i den kamp, smitten er blevet spredt.
– Jeg har ikke ringet til Jakob Poulsen, men jeg bliver nødt til at ringe til ham og høre, hvornår det for alvor begynder for dem, fordi de har været heldige. Hvis nu vi har smittet hinanden i kampen, og de har spredt det på vej hjem i bussen, så har han nået at komme af med det hurtigere end vi har, for vi får først gang i smittekæderne mandag og begynder at inddæmme det der.
– Jeg ved ikke, om det er noget influenza, jeg har jo været virkelig ramt selv, jeg har trykket den af på piller og alt muligt, jeg har kun været en dag væk. Havde jeg været assistent, havde det været længere tid. Der kom konstant beskeder om nye spillere, der var syge, så jeg var nødt til at komme ind og få styr på det.
– Vi kom på hotellet i går, jeg sov 12 timer, jeg har svedt så meget, at I tror, det er løgn. Så stod jeg op i morges og mærkede adrenalinen og tænkte, nu kører vi kræftedme. Det blev faktisk Treo, hvor der er lidt koffein i, så jeg kunne få et pift af det i dag. Heldigvis følte jeg mig fuldt frisk i løbet af kampen.
Det uafgjorte resultat flytter en smule i tabellen for Brøndby, der er gået forbi Randers FC på en bedre målscore.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER