Flyvende på Treo og adrenalin: Nu kører vi!

Frederik Birk har kæmpet mod sygdom i denne uge, hvor Brøndby har været hårdt ramt, men det skal ikke ses som en undskyldning.



(Vejle Stadion) Tipsbladet: Det har ikke været en nem uge for Brøndby IF.

De har været voldsomt ramt af sygdom, som har haft godt fat i store dele af truppen, hvilket også var årsagen til, at Thomas Mikkelsen spillede for Brøndby.

Frederik Birk blev derfor spurgt efter kampen, hvad det havde betydet for, at klubben måtte nøjes med et enkelt point i Nørreskoven.

– Jeg ved ikke, hvor meget det har betydet, jeg vælger jo en startopstilling i dag, der er så frisk som muligt. Mileta Rajovic har jo været ramt, så han måtte kæmpe med alt, hvad han havde derinde i dag. Divkovic har været lidt ramt, men kunne sagtens spille fuldt ud, resten har trænet fuldt med.

– Benjamin Tahirovic har ikke spillet 90 minutter, så han skulle lige op på beatet, men udgangspunktet var, at jeg havde valgt spillere, der kunne stå distancen. Også var der ikke mere i os. Wass kunne spille i et kvarter, så var der ikke mere i ham, Vallys kunne jeg måske have strukket en smule længere.

– Jeg overvejede ham tidligere, men vi havde godt fat i det der. Der var begrænsninger på spillerne på grund af sygdom, men det er ikke nogen undskyldning, jeg havde valgt dem, der var friske, og vi skulle have lavet en større forskel i dag, fortæller Brøndby-chefen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Sygdom kan jo sprede sig, og udover Frederik Birk selv, har Viborg FF’s trup også været helt nede i denne uge, så spørgsmålet melder sig, om det er i den kamp, smitten er blevet spredt.

– Jeg har ikke ringet til Jakob Poulsen, men jeg bliver nødt til at ringe til ham og høre, hvornår det for alvor begynder for dem, fordi de har været heldige. Hvis nu vi har smittet hinanden i kampen, og de har spredt det på vej hjem i bussen, så har han nået at komme af med det hurtigere end vi har, for vi får først gang i smittekæderne mandag og begynder at inddæmme det der.

– Jeg ved ikke, om det er noget influenza, jeg har jo været virkelig ramt selv, jeg har trykket den af på piller og alt muligt, jeg har kun været en dag væk. Havde jeg været assistent, havde det været længere tid. Der kom konstant beskeder om nye spillere, der var syge, så jeg var nødt til at komme ind og få styr på det.

– Vi kom på hotellet i går, jeg sov 12 timer, jeg har svedt så meget, at I tror, det er løgn. Så stod jeg op i morges og mærkede adrenalinen og tænkte, nu kører vi kræftedme. Det blev faktisk Treo, hvor der er lidt koffein i, så jeg kunne få et pift af det i dag. Heldigvis følte jeg mig fuldt frisk i løbet af kampen.

Det uafgjorte resultat flytter en smule i tabellen for Brøndby, der er gået forbi Randers FC på en bedre målscore.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Mexico – England

Portugal – Spanien

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

USA – Belgien

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’