FC Barcelona er blevet et fodboldikon fattigere.
Torsdag aften meddelte klubben, at den trods enighed om en ny kontrakt med Lionel Messi må sige farvel til den argentinske stjerne.
Parterne kan på grund af de økonomiske regler i spansk fodbold ikke færdiggøre kontrakten, lyder det.
Dermed er Messi altså fortid i klubben, han gennem mange år nærmest har været synonym med.
– Det drejer sig om den største spiller, hvis ikke nogensinde, så hvert fald i disse tider, så det er en enormt væsentlig nyhed for verdensfodbolden, fordi han er den spiller, han er, og fordi han har betydet så meget for Barcelona. Han er på mange måder uadskillelig fra Barcelona, siger Asker Hedegaard Boye, fodboldekspert, idéhistoriker og forfatter til flere fodboldbøger.
Den nu 34-årige Messi har siden førsteholdsdebuten i 2004 blandt andet ført Barcelona til ti spanske mesterskaber og fire Champions League-titler. Undervejs er han blevet kåret som verdens bedste fodboldspiller seks gange.
Asker Hedegaard Boye mener, at Messis farvel efterlader den spanske storklub i kritisabel tilstand.
– Messi har båret Barcelona i mange år, men især de seneste par år. De har fået så mange flere point og titler, end holdet egentlig var berettiget til. Tidligere havde han store spillere som Xavi og Andrés Iniesta omkring sig, men han har stået alene de seneste år, hvor han på ubegribelig vis har løftet sit niveau.
– Så det efterlader på alle niveauer klubben i en virkelig skidt situation. Man mister sin klart bedste spiller, sit største kommercielle trækplaster, og man kommer til igen at stå som en klub, der er dårligt ledet, siger Hedegaard Boye.
Han undrer sig over den korte udmelding torsdag aften, hvor Barcelona fortalte om Messis farvel, selv om parterne ifølge klubben var enige om en ny kontrakt, efter at argentinerens tidligere aftale med klubben udløb med udgangen af juni.
Hedegaard Boye tror ikke nødvendigvis, at det sidste punktum er sat.
– Og jeg kan ikke finde ud af, om jeg har det sådan, fordi det er så vildt og historisk, at Messi forlader Barcelona. Men Messi sagde sidste sommer, at han forlod klubben. Det gjorde han så ikke. Nu siger Barcelona, at Messi forlader klubben. Alting kan altid ændres. Der er ikke noget, der er mejslet i sten.
– Barcelona forsøger med den her udmelding at sende aben videre til den spanske ligaforening. Det er måske smart nok, for så står klubben ikke som den store skurk, selv om den måske egentlig er det, for Barcelona har virkelig sovet i timen, og jeg tror ikke, man får held med at spinne historien sådan.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende billeder for England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
Dansk træner færdig ved VM
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Chokskifte på vej?
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Schweiz – Canada
