FC Barcelona er blevet et fodboldikon fattigere.
Torsdag aften meddelte klubben, at den trods enighed om en ny kontrakt med Lionel Messi må sige farvel til den argentinske stjerne.
Parterne kan på grund af de økonomiske regler i spansk fodbold ikke færdiggøre kontrakten, lyder det.
Dermed er Messi altså fortid i klubben, han gennem mange år nærmest har været synonym med.
– Det drejer sig om den største spiller, hvis ikke nogensinde, så hvert fald i disse tider, så det er en enormt væsentlig nyhed for verdensfodbolden, fordi han er den spiller, han er, og fordi han har betydet så meget for Barcelona. Han er på mange måder uadskillelig fra Barcelona, siger Asker Hedegaard Boye, fodboldekspert, idéhistoriker og forfatter til flere fodboldbøger.
Den nu 34-årige Messi har siden førsteholdsdebuten i 2004 blandt andet ført Barcelona til ti spanske mesterskaber og fire Champions League-titler. Undervejs er han blevet kåret som verdens bedste fodboldspiller seks gange.
Asker Hedegaard Boye mener, at Messis farvel efterlader den spanske storklub i kritisabel tilstand.
– Messi har båret Barcelona i mange år, men især de seneste par år. De har fået så mange flere point og titler, end holdet egentlig var berettiget til. Tidligere havde han store spillere som Xavi og Andrés Iniesta omkring sig, men han har stået alene de seneste år, hvor han på ubegribelig vis har løftet sit niveau.
– Så det efterlader på alle niveauer klubben i en virkelig skidt situation. Man mister sin klart bedste spiller, sit største kommercielle trækplaster, og man kommer til igen at stå som en klub, der er dårligt ledet, siger Hedegaard Boye.
Han undrer sig over den korte udmelding torsdag aften, hvor Barcelona fortalte om Messis farvel, selv om parterne ifølge klubben var enige om en ny kontrakt, efter at argentinerens tidligere aftale med klubben udløb med udgangen af juni.
Hedegaard Boye tror ikke nødvendigvis, at det sidste punktum er sat.
– Og jeg kan ikke finde ud af, om jeg har det sådan, fordi det er så vildt og historisk, at Messi forlader Barcelona. Men Messi sagde sidste sommer, at han forlod klubben. Det gjorde han så ikke. Nu siger Barcelona, at Messi forlader klubben. Alting kan altid ændres. Der er ikke noget, der er mejslet i sten.
– Barcelona forsøger med den her udmelding at sende aben videre til den spanske ligaforening. Det er måske smart nok, for så står klubben ikke som den store skurk, selv om den måske egentlig er det, for Barcelona har virkelig sovet i timen, og jeg tror ikke, man får held med at spinne historien sådan.
/ritzau/
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
