Ekspert om landsholdet: Aldrig haft fornemmelsen

Der er en særlig fornemmelse omkring landsholdet, mener Francis Dickoh. De skyldes både spillerne og DBU.



Billetterne til Parken blev revet væk, der er fest i gaderne, og millioner ser med bag skærmen.

Opbakningen til herrelandsholdet i fodbold til EM-slutrunden er til at mærke, og det er en speciel stemning, der nu igen er omkring nationalholdet.

Det mener Francis Dickoh, fodboldekspert på DR under EM-slutrunden og tidligere professionel fodboldspiller.

– Jeg skal være ærlig at sige, at jeg aldrig har haft den her fornemmelse omkring landsholdet før, som jeg har nu.

– Der har været lidt langt mellem hold, der virkelig har begejstret rent fodboldmæssigt. Så jeg synes faktisk, det er lidt specielt i øjeblikket, siger Francis Dickoh.

Den store støtte og opmærksomhed omkring landsholdsspillerne fik et ekstra nøk efter Christian Eriksens kollaps i Parken mod Finland.

Danmarks offensive stjerne fik et hjertestop, men blev genoplivet på banen.

– Når der sker noget så traumatisk, så er det bare større end fodbold og følelser. Så er det mennesker. Så forsvinder barriererne. De blev sprængt lidt til atomer på den gode måde.

– Det blev tilgængeligt for alle, at der var et menneske bag de her højtprofilerede fodboldspillere, siger Francis Dickoh.

– Det mest positive er jo selvfølgelig, at Christian Eriksen er med os stadigvæk. Men det har åbnet nogle døre rent fodboldmæssigt til, at man kan knytte sig til de her spillere på en anden måde, end man kunne før. Vi har set dem være sårbare.

Men den særlige stemning omkring landsholdet er en kombination af flere ting. Det handler også om DBU og landstræner Kasper Hjulmand, mener Francis Dickoh.

– Jeg synes, at Peter Møller (fodbolddirektør i DBU, red.) har været fantastisk for DBU. Min holdning til DBU med Kasper Hjulmand som repræsentant og Peter Møller som chef har rykket sig rigtig meget.

– De er blevet meget mere spiselige, synlige og bedre til at tilkendegive deres holdninger. Når Peter Møller og Kasper Hjulmand udtaler sig på DBU’s vegne, er det ikke til at misforstå, og det synes jeg har skubbet DBU tættere på befolkningen end nogensinde før, siger han.

Efter de to indledende nederlag til Finland og Belgien rejste landsholdet sig for alvor med sejren over Rusland, der sendte Danmark videre til ottendedelsfinalen.

Men når EM er forbi, og hverdagen er tilbage, tror Francis Dickoh, at stemningen omkring landsholdet kan holde ved.

– Det her har kickstartet noget. Jeg tror på, at det danske landshold og DBU er et bedre sted nu end længe. Jeg har et indtryk af, at man kender spillerne bedre som personligheder, og derfor kan det vare ved, vurderer han.

/ritzau/





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Første gang nogensinde for Eriksen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kontant melding fra ny Spurs-boss



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vil gøre det onde ved Brøndby

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

Froholdt-video trækker overskrifter

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

‘Han er tilgivet’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Celtic vrager Kasper Schmeichel