Ekspert om landsholdet: Aldrig haft fornemmelsen

Der er en særlig fornemmelse omkring landsholdet, mener Francis Dickoh. De skyldes både spillerne og DBU.



Billetterne til Parken blev revet væk, der er fest i gaderne, og millioner ser med bag skærmen.

Opbakningen til herrelandsholdet i fodbold til EM-slutrunden er til at mærke, og det er en speciel stemning, der nu igen er omkring nationalholdet.

Det mener Francis Dickoh, fodboldekspert på DR under EM-slutrunden og tidligere professionel fodboldspiller.

– Jeg skal være ærlig at sige, at jeg aldrig har haft den her fornemmelse omkring landsholdet før, som jeg har nu.

– Der har været lidt langt mellem hold, der virkelig har begejstret rent fodboldmæssigt. Så jeg synes faktisk, det er lidt specielt i øjeblikket, siger Francis Dickoh.

Den store støtte og opmærksomhed omkring landsholdsspillerne fik et ekstra nøk efter Christian Eriksens kollaps i Parken mod Finland.

Danmarks offensive stjerne fik et hjertestop, men blev genoplivet på banen.

– Når der sker noget så traumatisk, så er det bare større end fodbold og følelser. Så er det mennesker. Så forsvinder barriererne. De blev sprængt lidt til atomer på den gode måde.

– Det blev tilgængeligt for alle, at der var et menneske bag de her højtprofilerede fodboldspillere, siger Francis Dickoh.

– Det mest positive er jo selvfølgelig, at Christian Eriksen er med os stadigvæk. Men det har åbnet nogle døre rent fodboldmæssigt til, at man kan knytte sig til de her spillere på en anden måde, end man kunne før. Vi har set dem være sårbare.

Men den særlige stemning omkring landsholdet er en kombination af flere ting. Det handler også om DBU og landstræner Kasper Hjulmand, mener Francis Dickoh.

– Jeg synes, at Peter Møller (fodbolddirektør i DBU, red.) har været fantastisk for DBU. Min holdning til DBU med Kasper Hjulmand som repræsentant og Peter Møller som chef har rykket sig rigtig meget.

– De er blevet meget mere spiselige, synlige og bedre til at tilkendegive deres holdninger. Når Peter Møller og Kasper Hjulmand udtaler sig på DBU’s vegne, er det ikke til at misforstå, og det synes jeg har skubbet DBU tættere på befolkningen end nogensinde før, siger han.

Efter de to indledende nederlag til Finland og Belgien rejste landsholdet sig for alvor med sejren over Rusland, der sendte Danmark videre til ottendedelsfinalen.

Men når EM er forbi, og hverdagen er tilbage, tror Francis Dickoh, at stemningen omkring landsholdet kan holde ved.

– Det her har kickstartet noget. Jeg tror på, at det danske landshold og DBU er et bedre sted nu end længe. Jeg har et indtryk af, at man kender spillerne bedre som personligheder, og derfor kan det vare ved, vurderer han.

/ritzau/





Kæmpekøb retur til FC København?

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Bombe på vej i Real Madrid?

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’