Ekspert om landsholdet: Aldrig haft fornemmelsen

Der er en særlig fornemmelse omkring landsholdet, mener Francis Dickoh. De skyldes både spillerne og DBU.



Billetterne til Parken blev revet væk, der er fest i gaderne, og millioner ser med bag skærmen.

Opbakningen til herrelandsholdet i fodbold til EM-slutrunden er til at mærke, og det er en speciel stemning, der nu igen er omkring nationalholdet.

Det mener Francis Dickoh, fodboldekspert på DR under EM-slutrunden og tidligere professionel fodboldspiller.

– Jeg skal være ærlig at sige, at jeg aldrig har haft den her fornemmelse omkring landsholdet før, som jeg har nu.

– Der har været lidt langt mellem hold, der virkelig har begejstret rent fodboldmæssigt. Så jeg synes faktisk, det er lidt specielt i øjeblikket, siger Francis Dickoh.

Den store støtte og opmærksomhed omkring landsholdsspillerne fik et ekstra nøk efter Christian Eriksens kollaps i Parken mod Finland.

Danmarks offensive stjerne fik et hjertestop, men blev genoplivet på banen.

– Når der sker noget så traumatisk, så er det bare større end fodbold og følelser. Så er det mennesker. Så forsvinder barriererne. De blev sprængt lidt til atomer på den gode måde.

– Det blev tilgængeligt for alle, at der var et menneske bag de her højtprofilerede fodboldspillere, siger Francis Dickoh.

– Det mest positive er jo selvfølgelig, at Christian Eriksen er med os stadigvæk. Men det har åbnet nogle døre rent fodboldmæssigt til, at man kan knytte sig til de her spillere på en anden måde, end man kunne før. Vi har set dem være sårbare.

Men den særlige stemning omkring landsholdet er en kombination af flere ting. Det handler også om DBU og landstræner Kasper Hjulmand, mener Francis Dickoh.

– Jeg synes, at Peter Møller (fodbolddirektør i DBU, red.) har været fantastisk for DBU. Min holdning til DBU med Kasper Hjulmand som repræsentant og Peter Møller som chef har rykket sig rigtig meget.

– De er blevet meget mere spiselige, synlige og bedre til at tilkendegive deres holdninger. Når Peter Møller og Kasper Hjulmand udtaler sig på DBU’s vegne, er det ikke til at misforstå, og det synes jeg har skubbet DBU tættere på befolkningen end nogensinde før, siger han.

Efter de to indledende nederlag til Finland og Belgien rejste landsholdet sig for alvor med sejren over Rusland, der sendte Danmark videre til ottendedelsfinalen.

Men når EM er forbi, og hverdagen er tilbage, tror Francis Dickoh, at stemningen omkring landsholdet kan holde ved.

– Det her har kickstartet noget. Jeg tror på, at det danske landshold og DBU er et bedre sted nu end længe. Jeg har et indtryk af, at man kender spillerne bedre som personligheder, og derfor kan det vare ved, vurderer han.

/ritzau/





Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Saudi-Arabien – Uruguay

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spottet i København

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

AGF køber ham

Stolt over dansk transfer

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Holland – Japan

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Raser over VM-tiltag

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Belgien – Egypten