Dansk fodbold har torsdag startet en kampagne med det formål at få flere tilskuere tilbage på stadion.
Det er Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen, der vil vise, at det er sikkert at åbne op for tribunerne og måske forhindre en truende millionregning for den professionelle fodbold.
I øjeblikket er fodbolden ramt af regeringens forsamlingsforbud. For arrangementer inden for kultur og idræt, hvor personer primært sidder ned, må der højst være samlet 500 personer.
– Situationen er meget alvorlig. Klubberne og DBU er hårdt ramt, og de nuværende restriktioner har enorme konsekvenser, siger DBU-direktør Jakob Jensen i en pressemeddelelse.
– Hele dansk fodbold bliver ramt, og den rivende udvikling, der er i gang, kan ende med at blive slået markant tilbage, siger han.
Der peges fra fodboldens side på en udregning fra revisionsfirmaet Deloitte, der viser, at klubberne i Superligaen og den næstbedste fodboldrække, 1. division, tilsammen risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerbegrænsninger.
DBU er gået glip af indtægter på mellem 20 og 25 millioner kroner i forbindelse med efterårets landskampe, står der i pressemeddelelsen.
Divisionsforeningen og DBU mener dog, at det er muligt at åbne op for flere tilskuere på forsvarlig vis.
Hen over sommeren blev der afviklet 46 kampe under den såkaldte Superligaordning. Ordningen gjorde det muligt at indrette stadioner i flere sektioner med op til 500 siddende tilskuere ind i hver – og med en meters afstand.
Regeringen suspenderede for en måned siden ordningen foreløbig frem til 1. november på grund af en generel stigning i coronasmitten.
– Vi forstår ikke, hvorfor en løsning, som dokumenteret fungerer og er vigtig for at dæmpe covid-19’s skader på beskæftigelse og økonomi, skal lukkes ned, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, i pressemeddelelsen.
Også de danske ishockeyklubber har torsdag opfordret til, at der bliver lukket flere fans ind til deres kampe.
– Vores klubber har gjort alt, hvad der har stået i deres magt for at sikre hallerne, så tilskuerne er inddelt i sektioner med 500 personer og med den rette afstand, og der er mulighed for at spritte af overalt.
– Vi er – nøjagtig som vores kolleger i fodbold og håndbold – rustet til tænderne i forhold til at tage imod flere tilskuere, siger ligachef Kim Pedersen i en pressemeddelelse.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
AVIS
Færdig i Real Madrid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSPERT
