Superliga-klubber kæmper for flere fans på stadion: Kan miste 850 millioner

Divisionsforeningen og DBU mener, at det er sikkert at åbne stadioner mere op. Trecifret millionregning truer.



Dansk fodbold har torsdag startet en kampagne med det formål at få flere tilskuere tilbage på stadion.

Det er Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen, der vil vise, at det er sikkert at åbne op for tribunerne og måske forhindre en truende millionregning for den professionelle fodbold.

I øjeblikket er fodbolden ramt af regeringens forsamlingsforbud. For arrangementer inden for kultur og idræt, hvor personer primært sidder ned, må der højst være samlet 500 personer.

– Situationen er meget alvorlig. Klubberne og DBU er hårdt ramt, og de nuværende restriktioner har enorme konsekvenser, siger DBU-direktør Jakob Jensen i en pressemeddelelse.

– Hele dansk fodbold bliver ramt, og den rivende udvikling, der er i gang, kan ende med at blive slået markant tilbage, siger han.

Der peges fra fodboldens side på en udregning fra revisionsfirmaet Deloitte, der viser, at klubberne i Superligaen og den næstbedste fodboldrække, 1. division, tilsammen risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerbegrænsninger.

DBU er gået glip af indtægter på mellem 20 og 25 millioner kroner i forbindelse med efterårets landskampe, står der i pressemeddelelsen.

Divisionsforeningen og DBU mener dog, at det er muligt at åbne op for flere tilskuere på forsvarlig vis.

Hen over sommeren blev der afviklet 46 kampe under den såkaldte Superligaordning. Ordningen gjorde det muligt at indrette stadioner i flere sektioner med op til 500 siddende tilskuere ind i hver – og med en meters afstand.

Regeringen suspenderede for en måned siden ordningen foreløbig frem til 1. november på grund af en generel stigning i coronasmitten.

– Vi forstår ikke, hvorfor en løsning, som dokumenteret fungerer og er vigtig for at dæmpe covid-19’s skader på beskæftigelse og økonomi, skal lukkes ned, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, i pressemeddelelsen.

Også de danske ishockeyklubber har torsdag opfordret til, at der bliver lukket flere fans ind til deres kampe.

– Vores klubber har gjort alt, hvad der har stået i deres magt for at sikre hallerne, så tilskuerne er inddelt i sektioner med 500 personer og med den rette afstand, og der er mulighed for at spritte af overalt.

– Vi er – nøjagtig som vores kolleger i fodbold og håndbold – rustet til tænderne i forhold til at tage imod flere tilskuere, siger ligachef Kim Pedersen i en pressemeddelelse.

/ritzau/



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Storhylder Christian Nørgaard

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

FC København scorer millionbeløb

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Bekræfter millionbud på dansker

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Klar besked til FCK-fans

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Vild med ny Eriksen-løsning

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

AaB-talent prøver sig af i Italien

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Pointdeling i vestfransk derby

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte