Dansk fodbold har torsdag startet en kampagne med det formål at få flere tilskuere tilbage på stadion.
Det er Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen, der vil vise, at det er sikkert at åbne op for tribunerne og måske forhindre en truende millionregning for den professionelle fodbold.
I øjeblikket er fodbolden ramt af regeringens forsamlingsforbud. For arrangementer inden for kultur og idræt, hvor personer primært sidder ned, må der højst være samlet 500 personer.
– Situationen er meget alvorlig. Klubberne og DBU er hårdt ramt, og de nuværende restriktioner har enorme konsekvenser, siger DBU-direktør Jakob Jensen i en pressemeddelelse.
– Hele dansk fodbold bliver ramt, og den rivende udvikling, der er i gang, kan ende med at blive slået markant tilbage, siger han.
Der peges fra fodboldens side på en udregning fra revisionsfirmaet Deloitte, der viser, at klubberne i Superligaen og den næstbedste fodboldrække, 1. division, tilsammen risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerbegrænsninger.
DBU er gået glip af indtægter på mellem 20 og 25 millioner kroner i forbindelse med efterårets landskampe, står der i pressemeddelelsen.
Divisionsforeningen og DBU mener dog, at det er muligt at åbne op for flere tilskuere på forsvarlig vis.
Hen over sommeren blev der afviklet 46 kampe under den såkaldte Superligaordning. Ordningen gjorde det muligt at indrette stadioner i flere sektioner med op til 500 siddende tilskuere ind i hver – og med en meters afstand.
Regeringen suspenderede for en måned siden ordningen foreløbig frem til 1. november på grund af en generel stigning i coronasmitten.
– Vi forstår ikke, hvorfor en løsning, som dokumenteret fungerer og er vigtig for at dæmpe covid-19’s skader på beskæftigelse og økonomi, skal lukkes ned, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, i pressemeddelelsen.
Også de danske ishockeyklubber har torsdag opfordret til, at der bliver lukket flere fans ind til deres kampe.
– Vores klubber har gjort alt, hvad der har stået i deres magt for at sikre hallerne, så tilskuerne er inddelt i sektioner med 500 personer og med den rette afstand, og der er mulighed for at spritte af overalt.
– Vi er – nøjagtig som vores kolleger i fodbold og håndbold – rustet til tænderne i forhold til at tage imod flere tilskuere, siger ligachef Kim Pedersen i en pressemeddelelse.
/ritzau/
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
