Superliga-klubber kæmper for flere fans på stadion: Kan miste 850 millioner

Divisionsforeningen og DBU mener, at det er sikkert at åbne stadioner mere op. Trecifret millionregning truer.



Dansk fodbold har torsdag startet en kampagne med det formål at få flere tilskuere tilbage på stadion.

Det er Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen, der vil vise, at det er sikkert at åbne op for tribunerne og måske forhindre en truende millionregning for den professionelle fodbold.

I øjeblikket er fodbolden ramt af regeringens forsamlingsforbud. For arrangementer inden for kultur og idræt, hvor personer primært sidder ned, må der højst være samlet 500 personer.

– Situationen er meget alvorlig. Klubberne og DBU er hårdt ramt, og de nuværende restriktioner har enorme konsekvenser, siger DBU-direktør Jakob Jensen i en pressemeddelelse.

– Hele dansk fodbold bliver ramt, og den rivende udvikling, der er i gang, kan ende med at blive slået markant tilbage, siger han.

Der peges fra fodboldens side på en udregning fra revisionsfirmaet Deloitte, der viser, at klubberne i Superligaen og den næstbedste fodboldrække, 1. division, tilsammen risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerbegrænsninger.

DBU er gået glip af indtægter på mellem 20 og 25 millioner kroner i forbindelse med efterårets landskampe, står der i pressemeddelelsen.

Divisionsforeningen og DBU mener dog, at det er muligt at åbne op for flere tilskuere på forsvarlig vis.

Hen over sommeren blev der afviklet 46 kampe under den såkaldte Superligaordning. Ordningen gjorde det muligt at indrette stadioner i flere sektioner med op til 500 siddende tilskuere ind i hver – og med en meters afstand.

Regeringen suspenderede for en måned siden ordningen foreløbig frem til 1. november på grund af en generel stigning i coronasmitten.

– Vi forstår ikke, hvorfor en løsning, som dokumenteret fungerer og er vigtig for at dæmpe covid-19’s skader på beskæftigelse og økonomi, skal lukkes ned, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, i pressemeddelelsen.

Også de danske ishockeyklubber har torsdag opfordret til, at der bliver lukket flere fans ind til deres kampe.

– Vores klubber har gjort alt, hvad der har stået i deres magt for at sikre hallerne, så tilskuerne er inddelt i sektioner med 500 personer og med den rette afstand, og der er mulighed for at spritte af overalt.

– Vi er – nøjagtig som vores kolleger i fodbold og håndbold – rustet til tænderne i forhold til at tage imod flere tilskuere, siger ligachef Kim Pedersen i en pressemeddelelse.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

LIVE: OB – FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

OB – FC København

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Alexander Lind revser Superliga-profil

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Overvejer at rive kontrakten i stykker



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Tottenham Hotspur – Arsenal

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Stort slag for FC København

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

– Stemningen i FCK er håbløs!

AGF-profil overvejer karrierestop

Cooper afslører: Han starter inde



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Høgh hyldes af UEFA

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

– Pinligt for rigtig mange at se

Tidligere FCK-talent skifter

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne