Dansk fodbold har torsdag startet en kampagne med det formål at få flere tilskuere tilbage på stadion.
Det er Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen, der vil vise, at det er sikkert at åbne op for tribunerne og måske forhindre en truende millionregning for den professionelle fodbold.
I øjeblikket er fodbolden ramt af regeringens forsamlingsforbud. For arrangementer inden for kultur og idræt, hvor personer primært sidder ned, må der højst være samlet 500 personer.
– Situationen er meget alvorlig. Klubberne og DBU er hårdt ramt, og de nuværende restriktioner har enorme konsekvenser, siger DBU-direktør Jakob Jensen i en pressemeddelelse.
– Hele dansk fodbold bliver ramt, og den rivende udvikling, der er i gang, kan ende med at blive slået markant tilbage, siger han.
Der peges fra fodboldens side på en udregning fra revisionsfirmaet Deloitte, der viser, at klubberne i Superligaen og den næstbedste fodboldrække, 1. division, tilsammen risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerbegrænsninger.
DBU er gået glip af indtægter på mellem 20 og 25 millioner kroner i forbindelse med efterårets landskampe, står der i pressemeddelelsen.
Divisionsforeningen og DBU mener dog, at det er muligt at åbne op for flere tilskuere på forsvarlig vis.
Hen over sommeren blev der afviklet 46 kampe under den såkaldte Superligaordning. Ordningen gjorde det muligt at indrette stadioner i flere sektioner med op til 500 siddende tilskuere ind i hver – og med en meters afstand.
Regeringen suspenderede for en måned siden ordningen foreløbig frem til 1. november på grund af en generel stigning i coronasmitten.
– Vi forstår ikke, hvorfor en løsning, som dokumenteret fungerer og er vigtig for at dæmpe covid-19’s skader på beskæftigelse og økonomi, skal lukkes ned, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, i pressemeddelelsen.
Også de danske ishockeyklubber har torsdag opfordret til, at der bliver lukket flere fans ind til deres kampe.
– Vores klubber har gjort alt, hvad der har stået i deres magt for at sikre hallerne, så tilskuerne er inddelt i sektioner med 500 personer og med den rette afstand, og der er mulighed for at spritte af overalt.
– Vi er – nøjagtig som vores kolleger i fodbold og håndbold – rustet til tænderne i forhold til at tage imod flere tilskuere, siger ligachef Kim Pedersen i en pressemeddelelse.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Her er Louka Prips nye klub
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
