Dansk fodbold har torsdag startet en kampagne med det formål at få flere tilskuere tilbage på stadion.
Det er Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen, der vil vise, at det er sikkert at åbne op for tribunerne og måske forhindre en truende millionregning for den professionelle fodbold.
I øjeblikket er fodbolden ramt af regeringens forsamlingsforbud. For arrangementer inden for kultur og idræt, hvor personer primært sidder ned, må der højst være samlet 500 personer.
– Situationen er meget alvorlig. Klubberne og DBU er hårdt ramt, og de nuværende restriktioner har enorme konsekvenser, siger DBU-direktør Jakob Jensen i en pressemeddelelse.
– Hele dansk fodbold bliver ramt, og den rivende udvikling, der er i gang, kan ende med at blive slået markant tilbage, siger han.
Der peges fra fodboldens side på en udregning fra revisionsfirmaet Deloitte, der viser, at klubberne i Superligaen og den næstbedste fodboldrække, 1. division, tilsammen risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerbegrænsninger.
DBU er gået glip af indtægter på mellem 20 og 25 millioner kroner i forbindelse med efterårets landskampe, står der i pressemeddelelsen.
Divisionsforeningen og DBU mener dog, at det er muligt at åbne op for flere tilskuere på forsvarlig vis.
Hen over sommeren blev der afviklet 46 kampe under den såkaldte Superligaordning. Ordningen gjorde det muligt at indrette stadioner i flere sektioner med op til 500 siddende tilskuere ind i hver – og med en meters afstand.
Regeringen suspenderede for en måned siden ordningen foreløbig frem til 1. november på grund af en generel stigning i coronasmitten.
– Vi forstår ikke, hvorfor en løsning, som dokumenteret fungerer og er vigtig for at dæmpe covid-19’s skader på beskæftigelse og økonomi, skal lukkes ned, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, i pressemeddelelsen.
Også de danske ishockeyklubber har torsdag opfordret til, at der bliver lukket flere fans ind til deres kampe.
– Vores klubber har gjort alt, hvad der har stået i deres magt for at sikre hallerne, så tilskuerne er inddelt i sektioner med 500 personer og med den rette afstand, og der er mulighed for at spritte af overalt.
– Vi er – nøjagtig som vores kolleger i fodbold og håndbold – rustet til tænderne i forhold til at tage imod flere tilskuere, siger ligachef Kim Pedersen i en pressemeddelelse.
/ritzau/
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
NYHEDER
Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
TOPNYHED
Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
NYHEDER
– Han kan gøre det med Højlund
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
TOPNYHED
Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage
Missede DBU-mål: ‘Det var pivkoldt og oktober’
TOPNYHED
“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste
TOPNYHED
Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
TIPSBLADETS DOM
Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
TOPNYHED
‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’
NYHEDER
Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
– Det er et kæmpe problem, FCK!
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
TOPNYHED
– Det er helt hjernedødt
MEDIE
Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
TOPNYHED
Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’
Brøndby får bøde for konfetti
‘Jeg forlader holdet’
TOPNYHED
Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Skidt nyt
På røven over dansk stjerne
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
DAGENS SPILFORSLAG
Vind eller forsvind i Toulouse
TOPNYHED
Ny stor fiasko!
NYHEDER
Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar
NYHEDER
Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november
NYHEDER
Bekræfter transfer
INTERVIEW
Lionel Messi i stor kovending?
HELT VILDT
Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers
TOPNYHED
Har talt ud med Daniel Wass
NYHEDER
Scoring af Ekene Chukwuani
TOPNYHED
