Der er lagt op til heftig debat, når fodboldens regelmagere Ifab lørdag holder møde i Glasgow.
På dagsordenen er blandt andet det såkaldte "blå kort", der er blevet stærkt kritiseret fra flere sider, siden engelske medier skrev om det tidligere i februar.
Det blå kort er tænkt som et supplement til det gule og røde kort og udløser ti minutters udvisning på sidelinjen – som man kender det ved gule kort i de danske ungdoms- og amatørrækker.
Det er dog kun særlige forseelser, der skal udløse et blå kort. Brok til dommerne og taktiske frispark er blevet nævnt som de mest oplagte eksempler på forseelser, der fortjener mere end et gult kort, men ikke et rødt kort.
Men især de taktiske og kyniske frispark skaber stor uenighed og forventes at blive et stridspunkt, fortæller en anonym kilde tæt på Ifab til The Times
Flere toptrænere og eksperter har givet deres mening om det blå kort til kende, og de er overvejende meget kritiske.
Fodboldspillet fungerer, som det er nu, så hvorfor lave det om, spørger de. Et blåt kort vil forvirre, mere end det gavner, og dommerne har allerede fine muligheder for at straffe forseelser med gule og røde kort.
Desuden vil det give mere destruktiv fodbold og tidsspilde, når hold skal spille ti minutter i undertal, lyder kritikken blandt andet.
Mark Bullingham, der repræsenterer Det Engelske Fodboldforbund (FA), i Ifabs bestyrelse, forklarer, at truslen om ti minutters udvisning for brok har haft en forebyggende effekt i de lavere engelske rækker, hvor man allerede har testet det.
Og han mener også, at tiden er moden til teste, om det samme er tilfældet med hensyn til taktiske frispark.
– Det er frustrerende for fans at se kampe, hvor lovende kontraangreb bliver bremset, og diskussionen, om et gult kort er nok, har fået os til at se på, om det også skal med i protokollen, sagde Bullingham tidligere i februar.
FA havde angiveligt planer om at teste det blå kort i næste sæsons FA Cup for både mænd og kvinder, men den plan ser ifølge The Times ud til at blive skrottet, så testene bliver holdt på lavere niveau.
Det har også været den klare melding fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), som sidder på fire af de otte stemmer i Ifab, mens hver af de britiske forbund har hver én stemme.
Andre forslag på dagsordenen har bedre mulighed for at blive til virkelighed.
Ifab meldte allerede i november ud, at lørdagens møde denne gang ville fokusere på bedre opførsel og respekt for dommere.
Ud over det blå kort er der lagt op til at teste, om dommerne i meget afgørende situationer i kampene kan give et signal, der betyder, at kun anførerne må nærme sig dommeren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Reagerer på ansættelsen af ny FCM-boss
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
FCM ansætter ny topboss
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Deler nyt om fremtiden
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Nu svarer David Nielsen
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Tottenhams nedtur fortsætter
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG