Afgørende møde: Det blå kort kan være på vej

Det stærkt kritiserede blå kort er på dagsordenen, når regelmagerne Ifab lørdag holder møde i Glasgow.



Der er lagt op til heftig debat, når fodboldens regelmagere Ifab lørdag holder møde i Glasgow.

På dagsordenen er blandt andet det såkaldte "blå kort", der er blevet stærkt kritiseret fra flere sider, siden engelske medier skrev om det tidligere i februar.

Det blå kort er tænkt som et supplement til det gule og røde kort og udløser ti minutters udvisning på sidelinjen – som man kender det ved gule kort i de danske ungdoms- og amatørrækker.

Det er dog kun særlige forseelser, der skal udløse et blå kort. Brok til dommerne og taktiske frispark er blevet nævnt som de mest oplagte eksempler på forseelser, der fortjener mere end et gult kort, men ikke et rødt kort.

Men især de taktiske og kyniske frispark skaber stor uenighed og forventes at blive et stridspunkt, fortæller en anonym kilde tæt på Ifab til The Times

Flere toptrænere og eksperter har givet deres mening om det blå kort til kende, og de er overvejende meget kritiske.

Fodboldspillet fungerer, som det er nu, så hvorfor lave det om, spørger de. Et blåt kort vil forvirre, mere end det gavner, og dommerne har allerede fine muligheder for at straffe forseelser med gule og røde kort.

Desuden vil det give mere destruktiv fodbold og tidsspilde, når hold skal spille ti minutter i undertal, lyder kritikken blandt andet.

Mark Bullingham, der repræsenterer Det Engelske Fodboldforbund (FA), i Ifabs bestyrelse, forklarer, at truslen om ti minutters udvisning for brok har haft en forebyggende effekt i de lavere engelske rækker, hvor man allerede har testet det.

Og han mener også, at tiden er moden til teste, om det samme er tilfældet med hensyn til taktiske frispark.

– Det er frustrerende for fans at se kampe, hvor lovende kontraangreb bliver bremset, og diskussionen, om et gult kort er nok, har fået os til at se på, om det også skal med i protokollen, sagde Bullingham tidligere i februar.

FA havde angiveligt planer om at teste det blå kort i næste sæsons FA Cup for både mænd og kvinder, men den plan ser ifølge The Times ud til at blive skrottet, så testene bliver holdt på lavere niveau.

Det har også været den klare melding fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), som sidder på fire af de otte stemmer i Ifab, mens hver af de britiske forbund har hver én stemme.

Andre forslag på dagsordenen har bedre mulighed for at blive til virkelighed.

Ifab meldte allerede i november ud, at lørdagens møde denne gang ville fokusere på bedre opførsel og respekt for dommere.

Ud over det blå kort er der lagt op til at teste, om dommerne i meget afgørende situationer i kampene kan give et signal, der betyder, at kun anførerne må nærme sig dommeren.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Randers FC – Vejle Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Arteta er utilfreds med disciplinen

Snestorm kan udfordre OB

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Derfor var Moukoko vraget

Hård dom over Franks fremtid

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’