Afgørende møde: Det blå kort kan være på vej

Det stærkt kritiserede blå kort er på dagsordenen, når regelmagerne Ifab lørdag holder møde i Glasgow.



Der er lagt op til heftig debat, når fodboldens regelmagere Ifab lørdag holder møde i Glasgow.

På dagsordenen er blandt andet det såkaldte "blå kort", der er blevet stærkt kritiseret fra flere sider, siden engelske medier skrev om det tidligere i februar.

Det blå kort er tænkt som et supplement til det gule og røde kort og udløser ti minutters udvisning på sidelinjen – som man kender det ved gule kort i de danske ungdoms- og amatørrækker.

Det er dog kun særlige forseelser, der skal udløse et blå kort. Brok til dommerne og taktiske frispark er blevet nævnt som de mest oplagte eksempler på forseelser, der fortjener mere end et gult kort, men ikke et rødt kort.

Men især de taktiske og kyniske frispark skaber stor uenighed og forventes at blive et stridspunkt, fortæller en anonym kilde tæt på Ifab til The Times

Flere toptrænere og eksperter har givet deres mening om det blå kort til kende, og de er overvejende meget kritiske.

Fodboldspillet fungerer, som det er nu, så hvorfor lave det om, spørger de. Et blåt kort vil forvirre, mere end det gavner, og dommerne har allerede fine muligheder for at straffe forseelser med gule og røde kort.

Desuden vil det give mere destruktiv fodbold og tidsspilde, når hold skal spille ti minutter i undertal, lyder kritikken blandt andet.

Mark Bullingham, der repræsenterer Det Engelske Fodboldforbund (FA), i Ifabs bestyrelse, forklarer, at truslen om ti minutters udvisning for brok har haft en forebyggende effekt i de lavere engelske rækker, hvor man allerede har testet det.

Og han mener også, at tiden er moden til teste, om det samme er tilfældet med hensyn til taktiske frispark.

– Det er frustrerende for fans at se kampe, hvor lovende kontraangreb bliver bremset, og diskussionen, om et gult kort er nok, har fået os til at se på, om det også skal med i protokollen, sagde Bullingham tidligere i februar.

FA havde angiveligt planer om at teste det blå kort i næste sæsons FA Cup for både mænd og kvinder, men den plan ser ifølge The Times ud til at blive skrottet, så testene bliver holdt på lavere niveau.

Det har også været den klare melding fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), som sidder på fire af de otte stemmer i Ifab, mens hver af de britiske forbund har hver én stemme.

Andre forslag på dagsordenen har bedre mulighed for at blive til virkelighed.

Ifab meldte allerede i november ud, at lørdagens møde denne gang ville fokusere på bedre opførsel og respekt for dommere.

Ud over det blå kort er der lagt op til at teste, om dommerne i meget afgørende situationer i kampene kan give et signal, der betyder, at kun anførerne må nærme sig dommeren.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Færdig? Manchester City har udset afløser

Morten Bruun med dyster spådom

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

Vejle Boldklub – OB

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Jubler over ny Brøndby-chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Håber på FC København-exit

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’