Der er lagt op til heftig debat, når fodboldens regelmagere Ifab lørdag holder møde i Glasgow.
På dagsordenen er blandt andet det såkaldte "blå kort", der er blevet stærkt kritiseret fra flere sider, siden engelske medier skrev om det tidligere i februar.
Det blå kort er tænkt som et supplement til det gule og røde kort og udløser ti minutters udvisning på sidelinjen – som man kender det ved gule kort i de danske ungdoms- og amatørrækker.
Det er dog kun særlige forseelser, der skal udløse et blå kort. Brok til dommerne og taktiske frispark er blevet nævnt som de mest oplagte eksempler på forseelser, der fortjener mere end et gult kort, men ikke et rødt kort.
Men især de taktiske og kyniske frispark skaber stor uenighed og forventes at blive et stridspunkt, fortæller en anonym kilde tæt på Ifab til The Times
Flere toptrænere og eksperter har givet deres mening om det blå kort til kende, og de er overvejende meget kritiske.
Fodboldspillet fungerer, som det er nu, så hvorfor lave det om, spørger de. Et blåt kort vil forvirre, mere end det gavner, og dommerne har allerede fine muligheder for at straffe forseelser med gule og røde kort.
Desuden vil det give mere destruktiv fodbold og tidsspilde, når hold skal spille ti minutter i undertal, lyder kritikken blandt andet.
Mark Bullingham, der repræsenterer Det Engelske Fodboldforbund (FA), i Ifabs bestyrelse, forklarer, at truslen om ti minutters udvisning for brok har haft en forebyggende effekt i de lavere engelske rækker, hvor man allerede har testet det.
Og han mener også, at tiden er moden til teste, om det samme er tilfældet med hensyn til taktiske frispark.
– Det er frustrerende for fans at se kampe, hvor lovende kontraangreb bliver bremset, og diskussionen, om et gult kort er nok, har fået os til at se på, om det også skal med i protokollen, sagde Bullingham tidligere i februar.
FA havde angiveligt planer om at teste det blå kort i næste sæsons FA Cup for både mænd og kvinder, men den plan ser ifølge The Times ud til at blive skrottet, så testene bliver holdt på lavere niveau.
Det har også været den klare melding fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), som sidder på fire af de otte stemmer i Ifab, mens hver af de britiske forbund har hver én stemme.
Andre forslag på dagsordenen har bedre mulighed for at blive til virkelighed.
Ifab meldte allerede i november ud, at lørdagens møde denne gang ville fokusere på bedre opførsel og respekt for dommere.
Ud over det blå kort er der lagt op til at teste, om dommerne i meget afgørende situationer i kampene kan give et signal, der betyder, at kun anførerne må nærme sig dommeren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Sådan starter AGF og FC Nordsjælland
Kenneth Emil Petersen: ‘Helt vanvittig situation’
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER