Fodboldfans i stort opråb: Imod VM hvert andet år

Fangrupper fra 58 forskellige lande opfordrer Fifa til at droppe tanker om at arrangere VM hvert andet år.



Den tidligere Arsenal-manager Arsène Wenger, som nu er udviklingsdirektør hos Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), har foreslået, at fodbold-VM skal afholdes hvert andet år i stedet for hvert fjerde år.

Den idé er ikke populær hos Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), som afholder EM i de lige år, hvor der ikke er VM. Slutrunderne ville altså ramle sammen, hvis Wengers idé bliver til noget.

Men det ikke kun Uefa, som er i mod idéen. Også fans fra mange forskellige lande opfordrer til, at Fifa skrinlægger den idé.

I en fælles udtalelse fra 58 nationale fangrupper på tværs af seks kontinenter lyder det ifølge AFP:

– Et overvældende flertal af fans er imod, at der skal afholdes VM hvert andet år. Hvis Fifa havde gjort sig den ulejlighed at inddrage os i spørgsmålet, ville de have vidst, at det forholdt sig sådan, skriver fangrupperne.

– Hvorfor fravige næsten et århundredes tradition på grund af en indskydelse uden bevis for, at det vil forbedre spillet?

– I stedet ville sådan et move true med at ødelægge den i forvejen skrøbelige balance mellem lokale, nationale, kontinentale og internationale turneringer og kalendere.

Indtil videre figurer idéen vist også primært på idéstadiet, men modstanden mod tiltaget har allerede vist sig fra flere kanter. Nu også fra fansene.

/ritzau/





Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken overvejede at sige op



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’