Ingen beviser: Vil afvise racismesag i La Liga

Undersøgelsesdommer har ikke fundet beviser for, at Cadiz-spiller ytrede sig racistisk til Mouctar Diakhaby.



Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) ser ud til at afvise racismesagen mod Cadiz-spilleren Juan Cala på grund af manglende beviser.

Det oplyser Cadiz i en udtalelse fredag.

31-årige Cala har været i søgelyset siden 4. april. Her stormede Valencia-spilleren Mouctar Diakhaby af banen i en ligakamp mellem de to klubber, fordi Cala ifølge forsvarsspilleren havde ytret sig racistisk over for ham.

Episoden førte til, at Diakhaby og resten af Valencia-spillerne forlod banen i protest, men holdet vendte siden tilbage på banen og gjorde kampen færdig med et 1-2-nederlag til følge.

– Undersøgelsesdommer Juan Antonio Landaberea Unzueta har fredag kommunikeret til RFEF’s turnerings komité, at han foreslår at afvise sagen.

– I en otte sider lang afgørelse konkluderer han, at det ikke kan bevises, at Cala angiveligt ytrede sig racistisk over for Valencias forsvarsspiller Mouctar Diakhaby.

– Dermed bliver både Valencias dokument- og vidnebaserede beviser afvist, skriver Cadiz på klubbens hjemmeside.

Juan Cala er allerede blevet frikendt i sagen af den spanske fodboldliga La Liga.

Det skete 9. april.

Valencia oplyser i en meddelelse fredag, at klubben er “ærgerlig” over undersøgelsesdommerens forslag om at afvise sagen, og at RFEF’s turnerings komité “forhåbentlig” vil lykkes med at opklare episoden.

Komitéen er Det Spanske Fodboldforbunds øverste disciplinærinstans.

Juan Cala har gennem hele forløbet afvist alle beskyldninger. Omvendt har Mouctar Diakhaby holdt fast i, at han er blevet udsat for racisme.

Efterforskere i sagen har blandt andet benyttet sig af eksperter i mundaflæsning for at forsøge at finde ud af, hvad der er blevet sagt imellem de to spillere.

/ritzau/AFP





Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt transferrygte skydes ned

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Superliga-træner tilknytter agent

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

De vil have Rashford

Riemer lover: De får debut

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger