Ingen beviser: Vil afvise racismesag i La Liga

Undersøgelsesdommer har ikke fundet beviser for, at Cadiz-spiller ytrede sig racistisk til Mouctar Diakhaby.



Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) ser ud til at afvise racismesagen mod Cadiz-spilleren Juan Cala på grund af manglende beviser.

Det oplyser Cadiz i en udtalelse fredag.

31-årige Cala har været i søgelyset siden 4. april. Her stormede Valencia-spilleren Mouctar Diakhaby af banen i en ligakamp mellem de to klubber, fordi Cala ifølge forsvarsspilleren havde ytret sig racistisk over for ham.

Episoden førte til, at Diakhaby og resten af Valencia-spillerne forlod banen i protest, men holdet vendte siden tilbage på banen og gjorde kampen færdig med et 1-2-nederlag til følge.

– Undersøgelsesdommer Juan Antonio Landaberea Unzueta har fredag kommunikeret til RFEF’s turnerings komité, at han foreslår at afvise sagen.

– I en otte sider lang afgørelse konkluderer han, at det ikke kan bevises, at Cala angiveligt ytrede sig racistisk over for Valencias forsvarsspiller Mouctar Diakhaby.

– Dermed bliver både Valencias dokument- og vidnebaserede beviser afvist, skriver Cadiz på klubbens hjemmeside.

Juan Cala er allerede blevet frikendt i sagen af den spanske fodboldliga La Liga.

Det skete 9. april.

Valencia oplyser i en meddelelse fredag, at klubben er “ærgerlig” over undersøgelsesdommerens forslag om at afvise sagen, og at RFEF’s turnerings komité “forhåbentlig” vil lykkes med at opklare episoden.

Komitéen er Det Spanske Fodboldforbunds øverste disciplinærinstans.

Juan Cala har gennem hele forløbet afvist alle beskyldninger. Omvendt har Mouctar Diakhaby holdt fast i, at han er blevet udsat for racisme.

Efterforskere i sagen har blandt andet benyttet sig af eksperter i mundaflæsning for at forsøge at finde ud af, hvad der er blevet sagt imellem de to spillere.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: Superliga-oprykker teaser

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Tager skylden for misset Champions League

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Conte stopper i Napoli

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Kommer med frækt bud på dansk mester