Fodboldøkonom: Frygten for konkurser kan jeg ikke sige mig fri for

Jesper Jørgensen, der er fodboldøkonom hos Deloitte, er bange for, at fodbold- og andre idrætsklubber må dreje nøglen om som følge af coronakrisen.



Fodboldklubber har som regel fire primære indtægtskilder, og de er alle ramt i øjeblikket. I sidste ende kan det koste en eller flere af dem livet, lyder den dystre forudsigelse fra førende fodboldøkonom i Politiken.

Jesper Jørgensen, der er fodboldøkonom hos revisionsvirksomheden Deloitte, påpeger blandt andet, at mange virksomheder selv er pressede. Derfor er deres lyst til eller mulighed for at tegne sponsorater forringet, og det kan koste dyrt.

– Frygten for konkurser kan jeg ikke sige mig fri for. Det bliver en hård, hård kamp, og jo længere tid der går, des større er risikoen for, at nogen ryger i svinget, siger Jesper Jørgensen i Politiken.

Sponsorater er dog kun én af de fire nævnte indtægtskilder. De tre andre er billetsalg og salg i boder på kampdage, transfers og tv-penge. Og alle fire ben, som fodboldklubbers økonomi hviler på, er så at sige dårligt gående i øjeblikket.

Så længe holdene ikke spiller kampe, sælger klubberne ingen billetter eller øl og pølser. De får heller ingen tv-penge. Og eftersom klubber verden over lider økonomisk, forudser både eksperter, sportsdirektører og agenter, at transferpriserne falder.

– Det værste, der kan ske, hvis det fortsætter over sommeren, er, at det får større konsekvenser for transfermarkedet. Det kan blive sværere at sælge spillere, eller måske får man ikke den pris, man havde troet. Nogle har måske også tænkt, at spillersalg kunne lukke hullet for manglende tilskuerindtægter, men så får de ikke den mulighed, sagde Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk allerede i starten af marts.

Superligaen er foreløbig suspenderet på ubestemt tid.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil ikke juble i Parken

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afslører Brøndbys transferplaner

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl