Fodboldklubber har som regel fire primære indtægtskilder, og de er alle ramt i øjeblikket. I sidste ende kan det koste en eller flere af dem livet, lyder den dystre forudsigelse fra førende fodboldøkonom i Politiken.
Jesper Jørgensen, der er fodboldøkonom hos revisionsvirksomheden Deloitte, påpeger blandt andet, at mange virksomheder selv er pressede. Derfor er deres lyst til eller mulighed for at tegne sponsorater forringet, og det kan koste dyrt.
– Frygten for konkurser kan jeg ikke sige mig fri for. Det bliver en hård, hård kamp, og jo længere tid der går, des større er risikoen for, at nogen ryger i svinget, siger Jesper Jørgensen i Politiken.
Sponsorater er dog kun én af de fire nævnte indtægtskilder. De tre andre er billetsalg og salg i boder på kampdage, transfers og tv-penge. Og alle fire ben, som fodboldklubbers økonomi hviler på, er så at sige dårligt gående i øjeblikket.
Så længe holdene ikke spiller kampe, sælger klubberne ingen billetter eller øl og pølser. De får heller ingen tv-penge. Og eftersom klubber verden over lider økonomisk, forudser både eksperter, sportsdirektører og agenter, at transferpriserne falder.
– Det værste, der kan ske, hvis det fortsætter over sommeren, er, at det får større konsekvenser for transfermarkedet. Det kan blive sværere at sælge spillere, eller måske får man ikke den pris, man havde troet. Nogle har måske også tænkt, at spillersalg kunne lukke hullet for manglende tilskuerindtægter, men så får de ikke den mulighed, sagde Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk allerede i starten af marts.
Superligaen er foreløbig suspenderet på ubestemt tid.
LIVE
LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
‘Er den største Bournemouth-fan’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
