Fodboldklubber har som regel fire primære indtægtskilder, og de er alle ramt i øjeblikket. I sidste ende kan det koste en eller flere af dem livet, lyder den dystre forudsigelse fra førende fodboldøkonom i Politiken.
Jesper Jørgensen, der er fodboldøkonom hos revisionsvirksomheden Deloitte, påpeger blandt andet, at mange virksomheder selv er pressede. Derfor er deres lyst til eller mulighed for at tegne sponsorater forringet, og det kan koste dyrt.
– Frygten for konkurser kan jeg ikke sige mig fri for. Det bliver en hård, hård kamp, og jo længere tid der går, des større er risikoen for, at nogen ryger i svinget, siger Jesper Jørgensen i Politiken.
Sponsorater er dog kun én af de fire nævnte indtægtskilder. De tre andre er billetsalg og salg i boder på kampdage, transfers og tv-penge. Og alle fire ben, som fodboldklubbers økonomi hviler på, er så at sige dårligt gående i øjeblikket.
Så længe holdene ikke spiller kampe, sælger klubberne ingen billetter eller øl og pølser. De får heller ingen tv-penge. Og eftersom klubber verden over lider økonomisk, forudser både eksperter, sportsdirektører og agenter, at transferpriserne falder.
– Det værste, der kan ske, hvis det fortsætter over sommeren, er, at det får større konsekvenser for transfermarkedet. Det kan blive sværere at sælge spillere, eller måske får man ikke den pris, man havde troet. Nogle har måske også tænkt, at spillersalg kunne lukke hullet for manglende tilskuerindtægter, men så får de ikke den mulighed, sagde Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk allerede i starten af marts.
Superligaen er foreløbig suspenderet på ubestemt tid.
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
