Fodboldklubber har som regel fire primære indtægtskilder, og de er alle ramt i øjeblikket. I sidste ende kan det koste en eller flere af dem livet, lyder den dystre forudsigelse fra førende fodboldøkonom i Politiken.
Jesper Jørgensen, der er fodboldøkonom hos revisionsvirksomheden Deloitte, påpeger blandt andet, at mange virksomheder selv er pressede. Derfor er deres lyst til eller mulighed for at tegne sponsorater forringet, og det kan koste dyrt.
– Frygten for konkurser kan jeg ikke sige mig fri for. Det bliver en hård, hård kamp, og jo længere tid der går, des større er risikoen for, at nogen ryger i svinget, siger Jesper Jørgensen i Politiken.
Sponsorater er dog kun én af de fire nævnte indtægtskilder. De tre andre er billetsalg og salg i boder på kampdage, transfers og tv-penge. Og alle fire ben, som fodboldklubbers økonomi hviler på, er så at sige dårligt gående i øjeblikket.
Så længe holdene ikke spiller kampe, sælger klubberne ingen billetter eller øl og pølser. De får heller ingen tv-penge. Og eftersom klubber verden over lider økonomisk, forudser både eksperter, sportsdirektører og agenter, at transferpriserne falder.
– Det værste, der kan ske, hvis det fortsætter over sommeren, er, at det får større konsekvenser for transfermarkedet. Det kan blive sværere at sælge spillere, eller måske får man ikke den pris, man havde troet. Nogle har måske også tænkt, at spillersalg kunne lukke hullet for manglende tilskuerindtægter, men så får de ikke den mulighed, sagde Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk allerede i starten af marts.
Superligaen er foreløbig suspenderet på ubestemt tid.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
