Utilfreds Liverpool-stjerne: Alle er trætte af det

Liverpool kan ende med at spille over 60 kampe denne sæson. Ingen tænker på spillerne, siger holdets målmand.



Fodboldspillerne i de bedste europæiske ligaer bliver i høj grad ignoreret i debatten om klubbernes tætpakkede kampprogrammer.

Det siger Liverpools målmand Alisson, før han og holdkammeraterne tirsdag skyder gang i en ny og udvidet udgave af Champions League.

– Ofte er der ikke nogen, der spørger spillerne, hvad de tænker om, at der bliver føjet flere kampe til programmet, siger Alisson.

– Men måske betyder vores holdning bare ikke noget, for alle ved, hvad vi tænker om, at der er flere kampe. Alle er trætte af det, siger han.

Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.

Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.

Liverpool kan i år ende med at spille et godt stykke over 60 kampe, hvis de kommer langt i både Champions League og de hjemlige pokalturneringer. Sidste sæson spillede Liverpool i alt 58 kampe.

En af udfordringerne er blandt andet, at der både på nationalt, europæisk og internationalt plan er ivrig efterspørgsel.

– Vi kan jo godt se, at der både skal tages hensyn til medierne, tv-stationerne, Uefa, Fifa, Premier League og de hjemlige turneringer.

– Vi er ikke dumme. Vi kan godt forstå, at de vil have flere kampe, men det fornuftige ville være, at alle de ansvarlige for fodboldkalenderen samles og lytter til alle parter, lyder det fra Alisson.

Liverpools kamp mod AC Milan spilles i Milano tirsdag klokken 21.00.

Foruden AC Milan skal Liverpool i gruppespillet møde Bologna, RB Leipzig, Bayer Leverkusen, Real Madrid, Girona, Lille og PSV.

Liverpool er ikke den eneste Premier League-klub, der skal spille Champions League denne uge. Også Manchester City skal i aktion.

Og også i Manchester-klubben giver kampprogrammet bekymringer.

– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, siger Citys forsvarsspiller Manuel Akanji.

Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.

Holdet indleder Champions League-sæsonen hjemme mod Inter onsdag.

/ritzau/



Fortryder Chido Obi-beslutning

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

AGF på rov i Hobro IK

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Lars Friis får ikke stort job

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Brøndby straffet – får stor bøde

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Randers FC og OB spiller uafgjort

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

“Har set ham fra OB få karantæne”