Utilfreds Liverpool-stjerne: Alle er trætte af det

Liverpool kan ende med at spille over 60 kampe denne sæson. Ingen tænker på spillerne, siger holdets målmand.



Fodboldspillerne i de bedste europæiske ligaer bliver i høj grad ignoreret i debatten om klubbernes tætpakkede kampprogrammer.

Det siger Liverpools målmand Alisson, før han og holdkammeraterne tirsdag skyder gang i en ny og udvidet udgave af Champions League.

– Ofte er der ikke nogen, der spørger spillerne, hvad de tænker om, at der bliver føjet flere kampe til programmet, siger Alisson.

– Men måske betyder vores holdning bare ikke noget, for alle ved, hvad vi tænker om, at der er flere kampe. Alle er trætte af det, siger han.

Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.

Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.

Liverpool kan i år ende med at spille et godt stykke over 60 kampe, hvis de kommer langt i både Champions League og de hjemlige pokalturneringer. Sidste sæson spillede Liverpool i alt 58 kampe.

En af udfordringerne er blandt andet, at der både på nationalt, europæisk og internationalt plan er ivrig efterspørgsel.

– Vi kan jo godt se, at der både skal tages hensyn til medierne, tv-stationerne, Uefa, Fifa, Premier League og de hjemlige turneringer.

– Vi er ikke dumme. Vi kan godt forstå, at de vil have flere kampe, men det fornuftige ville være, at alle de ansvarlige for fodboldkalenderen samles og lytter til alle parter, lyder det fra Alisson.

Liverpools kamp mod AC Milan spilles i Milano tirsdag klokken 21.00.

Foruden AC Milan skal Liverpool i gruppespillet møde Bologna, RB Leipzig, Bayer Leverkusen, Real Madrid, Girona, Lille og PSV.

Liverpool er ikke den eneste Premier League-klub, der skal spille Champions League denne uge. Også Manchester City skal i aktion.

Og også i Manchester-klubben giver kampprogrammet bekymringer.

– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, siger Citys forsvarsspiller Manuel Akanji.

Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.

Holdet indleder Champions League-sæsonen hjemme mod Inter onsdag.

/ritzau/





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Raser over VM-tiltag

Blæst bagover af 18-årig

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Belgien – Egypten

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Tyskland – Curacao

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: USA – Paraguay

Brøndby melder duo færdig og teaser