Fodboldspillerne i de bedste europæiske ligaer bliver i høj grad ignoreret i debatten om klubbernes tætpakkede kampprogrammer.
Det siger Liverpools målmand Alisson, før han og holdkammeraterne tirsdag skyder gang i en ny og udvidet udgave af Champions League.
– Ofte er der ikke nogen, der spørger spillerne, hvad de tænker om, at der bliver føjet flere kampe til programmet, siger Alisson.
– Men måske betyder vores holdning bare ikke noget, for alle ved, hvad vi tænker om, at der er flere kampe. Alle er trætte af det, siger han.
Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.
Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.
Liverpool kan i år ende med at spille et godt stykke over 60 kampe, hvis de kommer langt i både Champions League og de hjemlige pokalturneringer. Sidste sæson spillede Liverpool i alt 58 kampe.
En af udfordringerne er blandt andet, at der både på nationalt, europæisk og internationalt plan er ivrig efterspørgsel.
– Vi kan jo godt se, at der både skal tages hensyn til medierne, tv-stationerne, Uefa, Fifa, Premier League og de hjemlige turneringer.
– Vi er ikke dumme. Vi kan godt forstå, at de vil have flere kampe, men det fornuftige ville være, at alle de ansvarlige for fodboldkalenderen samles og lytter til alle parter, lyder det fra Alisson.
Liverpools kamp mod AC Milan spilles i Milano tirsdag klokken 21.00.
Foruden AC Milan skal Liverpool i gruppespillet møde Bologna, RB Leipzig, Bayer Leverkusen, Real Madrid, Girona, Lille og PSV.
Liverpool er ikke den eneste Premier League-klub, der skal spille Champions League denne uge. Også Manchester City skal i aktion.
Og også i Manchester-klubben giver kampprogrammet bekymringer.
– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, siger Citys forsvarsspiller Manuel Akanji.
Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.
Holdet indleder Champions League-sæsonen hjemme mod Inter onsdag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER