Fodboldspillerne i de bedste europæiske ligaer bliver i høj grad ignoreret i debatten om klubbernes tætpakkede kampprogrammer.
Det siger Liverpools målmand Alisson, før han og holdkammeraterne tirsdag skyder gang i en ny og udvidet udgave af Champions League.
– Ofte er der ikke nogen, der spørger spillerne, hvad de tænker om, at der bliver føjet flere kampe til programmet, siger Alisson.
– Men måske betyder vores holdning bare ikke noget, for alle ved, hvad vi tænker om, at der er flere kampe. Alle er trætte af det, siger han.
Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.
Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.
Liverpool kan i år ende med at spille et godt stykke over 60 kampe, hvis de kommer langt i både Champions League og de hjemlige pokalturneringer. Sidste sæson spillede Liverpool i alt 58 kampe.
En af udfordringerne er blandt andet, at der både på nationalt, europæisk og internationalt plan er ivrig efterspørgsel.
– Vi kan jo godt se, at der både skal tages hensyn til medierne, tv-stationerne, Uefa, Fifa, Premier League og de hjemlige turneringer.
– Vi er ikke dumme. Vi kan godt forstå, at de vil have flere kampe, men det fornuftige ville være, at alle de ansvarlige for fodboldkalenderen samles og lytter til alle parter, lyder det fra Alisson.
Liverpools kamp mod AC Milan spilles i Milano tirsdag klokken 21.00.
Foruden AC Milan skal Liverpool i gruppespillet møde Bologna, RB Leipzig, Bayer Leverkusen, Real Madrid, Girona, Lille og PSV.
Liverpool er ikke den eneste Premier League-klub, der skal spille Champions League denne uge. Også Manchester City skal i aktion.
Og også i Manchester-klubben giver kampprogrammet bekymringer.
– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, siger Citys forsvarsspiller Manuel Akanji.
Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.
Holdet indleder Champions League-sæsonen hjemme mod Inter onsdag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
Messi-statue fjernes
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
MEDIE
Storklub jagter to danskere
AVIS