Utilfreds Liverpool-stjerne: Alle er trætte af det

Liverpool kan ende med at spille over 60 kampe denne sæson. Ingen tænker på spillerne, siger holdets målmand.



Fodboldspillerne i de bedste europæiske ligaer bliver i høj grad ignoreret i debatten om klubbernes tætpakkede kampprogrammer.

Det siger Liverpools målmand Alisson, før han og holdkammeraterne tirsdag skyder gang i en ny og udvidet udgave af Champions League.

– Ofte er der ikke nogen, der spørger spillerne, hvad de tænker om, at der bliver føjet flere kampe til programmet, siger Alisson.

– Men måske betyder vores holdning bare ikke noget, for alle ved, hvad vi tænker om, at der er flere kampe. Alle er trætte af det, siger han.

Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.

Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.

Liverpool kan i år ende med at spille et godt stykke over 60 kampe, hvis de kommer langt i både Champions League og de hjemlige pokalturneringer. Sidste sæson spillede Liverpool i alt 58 kampe.

En af udfordringerne er blandt andet, at der både på nationalt, europæisk og internationalt plan er ivrig efterspørgsel.

– Vi kan jo godt se, at der både skal tages hensyn til medierne, tv-stationerne, Uefa, Fifa, Premier League og de hjemlige turneringer.

– Vi er ikke dumme. Vi kan godt forstå, at de vil have flere kampe, men det fornuftige ville være, at alle de ansvarlige for fodboldkalenderen samles og lytter til alle parter, lyder det fra Alisson.

Liverpools kamp mod AC Milan spilles i Milano tirsdag klokken 21.00.

Foruden AC Milan skal Liverpool i gruppespillet møde Bologna, RB Leipzig, Bayer Leverkusen, Real Madrid, Girona, Lille og PSV.

Liverpool er ikke den eneste Premier League-klub, der skal spille Champions League denne uge. Også Manchester City skal i aktion.

Og også i Manchester-klubben giver kampprogrammet bekymringer.

– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, siger Citys forsvarsspiller Manuel Akanji.

Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.

Holdet indleder Champions League-sæsonen hjemme mod Inter onsdag.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

FC København – Vejle Boldklub

Smider Salah-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Han er færdig i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Et regulært mareridt for Steve Cooper!