Utilfreds Liverpool-stjerne: Alle er trætte af det

Liverpool kan ende med at spille over 60 kampe denne sæson. Ingen tænker på spillerne, siger holdets målmand.



Fodboldspillerne i de bedste europæiske ligaer bliver i høj grad ignoreret i debatten om klubbernes tætpakkede kampprogrammer.

Det siger Liverpools målmand Alisson, før han og holdkammeraterne tirsdag skyder gang i en ny og udvidet udgave af Champions League.

– Ofte er der ikke nogen, der spørger spillerne, hvad de tænker om, at der bliver føjet flere kampe til programmet, siger Alisson.

– Men måske betyder vores holdning bare ikke noget, for alle ved, hvad vi tænker om, at der er flere kampe. Alle er trætte af det, siger han.

Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.

Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.

Liverpool kan i år ende med at spille et godt stykke over 60 kampe, hvis de kommer langt i både Champions League og de hjemlige pokalturneringer. Sidste sæson spillede Liverpool i alt 58 kampe.

En af udfordringerne er blandt andet, at der både på nationalt, europæisk og internationalt plan er ivrig efterspørgsel.

– Vi kan jo godt se, at der både skal tages hensyn til medierne, tv-stationerne, Uefa, Fifa, Premier League og de hjemlige turneringer.

– Vi er ikke dumme. Vi kan godt forstå, at de vil have flere kampe, men det fornuftige ville være, at alle de ansvarlige for fodboldkalenderen samles og lytter til alle parter, lyder det fra Alisson.

Liverpools kamp mod AC Milan spilles i Milano tirsdag klokken 21.00.

Foruden AC Milan skal Liverpool i gruppespillet møde Bologna, RB Leipzig, Bayer Leverkusen, Real Madrid, Girona, Lille og PSV.

Liverpool er ikke den eneste Premier League-klub, der skal spille Champions League denne uge. Også Manchester City skal i aktion.

Og også i Manchester-klubben giver kampprogrammet bekymringer.

– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, siger Citys forsvarsspiller Manuel Akanji.

Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.

Holdet indleder Champions League-sæsonen hjemme mod Inter onsdag.

/ritzau/





Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Viktor Claesson bliver i FC København

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Kæmpe triumf for Frank

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Trækker overskrifter i Sydkorea

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Nu drømmer de stort i AGF

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem