Fodboldspillerne i de bedste europæiske ligaer bliver i høj grad ignoreret i debatten om klubbernes tætpakkede kampprogrammer.
Det siger Liverpools målmand Alisson, før han og holdkammeraterne tirsdag skyder gang i en ny og udvidet udgave af Champions League.
– Ofte er der ikke nogen, der spørger spillerne, hvad de tænker om, at der bliver føjet flere kampe til programmet, siger Alisson.
– Men måske betyder vores holdning bare ikke noget, for alle ved, hvad vi tænker om, at der er flere kampe. Alle er trætte af det, siger han.
Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.
Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.
Liverpool kan i år ende med at spille et godt stykke over 60 kampe, hvis de kommer langt i både Champions League og de hjemlige pokalturneringer. Sidste sæson spillede Liverpool i alt 58 kampe.
En af udfordringerne er blandt andet, at der både på nationalt, europæisk og internationalt plan er ivrig efterspørgsel.
– Vi kan jo godt se, at der både skal tages hensyn til medierne, tv-stationerne, Uefa, Fifa, Premier League og de hjemlige turneringer.
– Vi er ikke dumme. Vi kan godt forstå, at de vil have flere kampe, men det fornuftige ville være, at alle de ansvarlige for fodboldkalenderen samles og lytter til alle parter, lyder det fra Alisson.
Liverpools kamp mod AC Milan spilles i Milano tirsdag klokken 21.00.
Foruden AC Milan skal Liverpool i gruppespillet møde Bologna, RB Leipzig, Bayer Leverkusen, Real Madrid, Girona, Lille og PSV.
Liverpool er ikke den eneste Premier League-klub, der skal spille Champions League denne uge. Også Manchester City skal i aktion.
Og også i Manchester-klubben giver kampprogrammet bekymringer.
– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, siger Citys forsvarsspiller Manuel Akanji.
Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.
Holdet indleder Champions League-sæsonen hjemme mod Inter onsdag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – Senegal
OPTAKT
Frankrig – Irak
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
OPTAKT
Argentina – Østrig
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE