Gianni Infantino har en forkromet plan om at afvikle VM hvert andet år, men præsidenten i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) møder modstand.
Flere fodboldforbund har langet ud efter planerne, og nu melder også to af fodboldens største stjernespillere sig på banen med kritik.
Franske Kylian Mbappé fra Paris Saint-Germain og polske Robert Lewandowski fra Bayern München lægger sig således ud med Fifa-præsidenten.
– VM er så specielt, fordi det er hvert fjerde år. Hvis man spiller det hvert andet år, bliver det en mere normal oplevelse, men VM er ikke normalt. Det er fantastisk, og man prøver det måske kun en gang i livet.
– Hvis man vil give fansene noget specielt, skal man lade dem vente på det. Folk vil have kvalitet og store følelser. Hvis man afvikler VM hvert andet år, falder niveauet, siger Kylian Mbappé ifølge AFP.
Netop den betragtning deler Robert Lewandowski. Han mener, at VM hvert andet år vil betyde, at kampprogrammet bliver presset for meget sammen, og det vil gå ud over spillernes helbred.
– Det er umuligt for krop og sjæl at præstere på samme høje niveau, hvis der er VM hvert andet år, siger Robert Lewandowski.
På et møde med Fifa-medlemslandene 20. december præsenterede Gianni Infantino et oplæg til en fremtidig fodboldkalender med VM hvert andet år.
Planen har mødt modstand i både Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Sydamerikanske Fodboldforbund (Conmebol).
Direktøren i Dansk Boldspil-Union, Jakob Jensen, har heller ikke lagt skjul på sin skepsis, men kritikken er indtil videre prellet af på Fifa.
– Der er mange spørgsmål at stille og meget kritik at føre frem, og jeg synes ikke, mødet i dag (20. december, red.) bar præg af, at man har ret meget lyst til at lytte til den kritik, sagde Jensen efter mødet med Fifa.
Der er imidlertid også opbakning til VM hvert andet år. Infantino har således selv sagt, at han fornemmer, at der er flertal for planen, som ifølge Fifa kan sikre medlemsforbundene forbedret økonomi.
I sin kampagne for VM hvert andet år har Fifa desuden haft flere fodboldlegender til at udtale sig positivt om planerne. Blandt andre Peter Schmeichel har talt varmt om hyppigere VM-slutrunder.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
