Gianni Infantino har en forkromet plan om at afvikle VM hvert andet år, men præsidenten i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) møder modstand.
Flere fodboldforbund har langet ud efter planerne, og nu melder også to af fodboldens største stjernespillere sig på banen med kritik.
Franske Kylian Mbappé fra Paris Saint-Germain og polske Robert Lewandowski fra Bayern München lægger sig således ud med Fifa-præsidenten.
– VM er så specielt, fordi det er hvert fjerde år. Hvis man spiller det hvert andet år, bliver det en mere normal oplevelse, men VM er ikke normalt. Det er fantastisk, og man prøver det måske kun en gang i livet.
– Hvis man vil give fansene noget specielt, skal man lade dem vente på det. Folk vil have kvalitet og store følelser. Hvis man afvikler VM hvert andet år, falder niveauet, siger Kylian Mbappé ifølge AFP.
Netop den betragtning deler Robert Lewandowski. Han mener, at VM hvert andet år vil betyde, at kampprogrammet bliver presset for meget sammen, og det vil gå ud over spillernes helbred.
– Det er umuligt for krop og sjæl at præstere på samme høje niveau, hvis der er VM hvert andet år, siger Robert Lewandowski.
På et møde med Fifa-medlemslandene 20. december præsenterede Gianni Infantino et oplæg til en fremtidig fodboldkalender med VM hvert andet år.
Planen har mødt modstand i både Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Sydamerikanske Fodboldforbund (Conmebol).
Direktøren i Dansk Boldspil-Union, Jakob Jensen, har heller ikke lagt skjul på sin skepsis, men kritikken er indtil videre prellet af på Fifa.
– Der er mange spørgsmål at stille og meget kritik at føre frem, og jeg synes ikke, mødet i dag (20. december, red.) bar præg af, at man har ret meget lyst til at lytte til den kritik, sagde Jensen efter mødet med Fifa.
Der er imidlertid også opbakning til VM hvert andet år. Infantino har således selv sagt, at han fornemmer, at der er flertal for planen, som ifølge Fifa kan sikre medlemsforbundene forbedret økonomi.
I sin kampagne for VM hvert andet år har Fifa desuden haft flere fodboldlegender til at udtale sig positivt om planerne. Blandt andre Peter Schmeichel har talt varmt om hyppigere VM-slutrunder.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Optakt: Newcastle – Manchester City
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Deler nyt om fremtiden
Mexico kommer med markant melding om VM
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
‘Tottenham er i overhængende fare’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Nu svarer David Nielsen
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
