Mbappe tordner: VM hvert 2. år vil sænke niveauet

Kylian Mbappé og Robert Lewandowski mener, at VM er specielt, fordi det kun spilles hvert fjerde år.



Gianni Infantino har en forkromet plan om at afvikle VM hvert andet år, men præsidenten i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) møder modstand.

Flere fodboldforbund har langet ud efter planerne, og nu melder også to af fodboldens største stjernespillere sig på banen med kritik.

Franske Kylian Mbappé fra Paris Saint-Germain og polske Robert Lewandowski fra Bayern München lægger sig således ud med Fifa-præsidenten.

– VM er så specielt, fordi det er hvert fjerde år. Hvis man spiller det hvert andet år, bliver det en mere normal oplevelse, men VM er ikke normalt. Det er fantastisk, og man prøver det måske kun en gang i livet.

– Hvis man vil give fansene noget specielt, skal man lade dem vente på det. Folk vil have kvalitet og store følelser. Hvis man afvikler VM hvert andet år, falder niveauet, siger Kylian Mbappé ifølge AFP.

Netop den betragtning deler Robert Lewandowski. Han mener, at VM hvert andet år vil betyde, at kampprogrammet bliver presset for meget sammen, og det vil gå ud over spillernes helbred.

– Det er umuligt for krop og sjæl at præstere på samme høje niveau, hvis der er VM hvert andet år, siger Robert Lewandowski.

På et møde med Fifa-medlemslandene 20. december præsenterede Gianni Infantino et oplæg til en fremtidig fodboldkalender med VM hvert andet år.

Planen har mødt modstand i både Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Sydamerikanske Fodboldforbund (Conmebol).

Direktøren i Dansk Boldspil-Union, Jakob Jensen, har heller ikke lagt skjul på sin skepsis, men kritikken er indtil videre prellet af på Fifa.

– Der er mange spørgsmål at stille og meget kritik at føre frem, og jeg synes ikke, mødet i dag (20. december, red.) bar præg af, at man har ret meget lyst til at lytte til den kritik, sagde Jensen efter mødet med Fifa.

Der er imidlertid også opbakning til VM hvert andet år. Infantino har således selv sagt, at han fornemmer, at der er flertal for planen, som ifølge Fifa kan sikre medlemsforbundene forbedret økonomi.

I sin kampagne for VM hvert andet år har Fifa desuden haft flere fodboldlegender til at udtale sig positivt om planerne. Blandt andre Peter Schmeichel har talt varmt om hyppigere VM-slutrunder.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Brøndby-transfer glippet

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby præsenterer stor profil

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Angriber meldes tæt på

– Et gigantisk problem for Danmark

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Kommer til AGF efter monstersæson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Her kan du se FC København mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansk klub har ham på radaren

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

17-årig starter for FCK mod Napoli

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Norwich har budt på stor dansk profil

Brøndby vil holde på stjerne

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne