Manchester City er for fjerde sæson i træk engelsk mester. City skulle bruge en hjemmesejr over West Ham for at sikre Premier League-titlen endeligt, og det skete med 3-1.
Dermed slutter City på 91 point foran Arsenal, der kom på 89 point ved at vinde 2-1 hjemme mod Everton.
Toppen i Premier League har været tæt igennem hele sæsonen, men da det gjaldt satte City sig igennem og vandt de sidste ni ligakampe.
Dermed er City den første klub nogensinde, der vinder det engelske mesterskab fire sæsoner i træk.
Med til den historie hører, at City har 115 anklagepunkter hængende over sig, blandt andet for brud på finansielle regler i perioden fra 2009 til 2018, i en sag hvor dommen lader vente på sig.
På selve fodboldbanen har der dog ikke været noget at komme efter hos City.
City spillede en meget nervøs kamp, da holdet tirsdag vandt ude mod Tottenham og tog et stort skridt mod mesterskabet, men søndag eftermiddag satte City sig igennem fra første fløjt.
Bare et minut var spillet, da Phil Foden modtog bolden uden for feltet og stålfast hamrede den i fjerneste hjørne til 1-0-føring.
Foden blev tidligere på ugen kåret som sæsonens bedste spiller i Premier League, og den kåring levede han op til på bedste vis på sidste spilledag.
Et kvarter senere i kampen scorede han også til 2-0, da kanten Jeremy Doku brød igennem og serverede perfekt for Foden i feltet.
Det lignede en afgørelse, men kort før pausen bragte den tidligere FC Nordsjælland-spiller Mohammed Kudus ny spænding ind i titelkampen, da han løftede bolden op til sig selv og spektakulært reducerede til 1-2 med et saksespark.
Erling Haaland misbrugte to store chancer, der ellers kunne have givet City mere ro.
City jagtede det tredje mål fra starten af anden halvleg, og det kom efter et lille kvarter.
Den defensive midtbanespiller Rodri tog chancen uden for feltet og scorede fladt til 3-1.
City var i fuldstændig kontrol derfra, og West Ham var aldrig i nærheden af at give Arsenal en hjælpende hånd.
På Emirates skulle Arsenal nemlig både vinde selv samt håbe på et City-pointtab for at blive mester, og det var aldrig rigtig tæt på.
Arsenal kom endda bagud på et afrettet frispark fra Idrissa Gueye, men backen Takehiro Tomiyasu udlignede kort før pausen.
Kort før tid blev Kai Havertz matchvinder for Arsenal, men jublen var noget afdæmpet i skuffelsen over andenpladsen i Premier League.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL