Manchester City er for fjerde sæson i træk engelsk mester. City skulle bruge en hjemmesejr over West Ham for at sikre Premier League-titlen endeligt, og det skete med 3-1.
Dermed slutter City på 91 point foran Arsenal, der kom på 89 point ved at vinde 2-1 hjemme mod Everton.
Toppen i Premier League har været tæt igennem hele sæsonen, men da det gjaldt satte City sig igennem og vandt de sidste ni ligakampe.
Dermed er City den første klub nogensinde, der vinder det engelske mesterskab fire sæsoner i træk.
Med til den historie hører, at City har 115 anklagepunkter hængende over sig, blandt andet for brud på finansielle regler i perioden fra 2009 til 2018, i en sag hvor dommen lader vente på sig.
På selve fodboldbanen har der dog ikke været noget at komme efter hos City.
City spillede en meget nervøs kamp, da holdet tirsdag vandt ude mod Tottenham og tog et stort skridt mod mesterskabet, men søndag eftermiddag satte City sig igennem fra første fløjt.
Bare et minut var spillet, da Phil Foden modtog bolden uden for feltet og stålfast hamrede den i fjerneste hjørne til 1-0-føring.
Foden blev tidligere på ugen kåret som sæsonens bedste spiller i Premier League, og den kåring levede han op til på bedste vis på sidste spilledag.
Et kvarter senere i kampen scorede han også til 2-0, da kanten Jeremy Doku brød igennem og serverede perfekt for Foden i feltet.
Det lignede en afgørelse, men kort før pausen bragte den tidligere FC Nordsjælland-spiller Mohammed Kudus ny spænding ind i titelkampen, da han løftede bolden op til sig selv og spektakulært reducerede til 1-2 med et saksespark.
Erling Haaland misbrugte to store chancer, der ellers kunne have givet City mere ro.
City jagtede det tredje mål fra starten af anden halvleg, og det kom efter et lille kvarter.
Den defensive midtbanespiller Rodri tog chancen uden for feltet og scorede fladt til 3-1.
City var i fuldstændig kontrol derfra, og West Ham var aldrig i nærheden af at give Arsenal en hjælpende hånd.
På Emirates skulle Arsenal nemlig både vinde selv samt håbe på et City-pointtab for at blive mester, og det var aldrig rigtig tæt på.
Arsenal kom endda bagud på et afrettet frispark fra Idrissa Gueye, men backen Takehiro Tomiyasu udlignede kort før pausen.
Kort før tid blev Kai Havertz matchvinder for Arsenal, men jublen var noget afdæmpet i skuffelsen over andenpladsen i Premier League.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
LIVE
Superliga-LIVE: Spottet i Parken
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
Afslører Brøndbys transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER