Tom van Weert tørnede ud for AaB i tre sæsoner, og det blev til 31 scoringer i 91 kampe i den bolsejstribede trøje, før han rykkede til græske Volos FC forud for denne sæson.
I Grækenland har Tom van Weert haft kæmpe succes, og efter 18 kampe er han noteret for 11 kasser, hvilket rækker til en samlet andenplads på ligaens topscorerliste.
Fra sit hjem i Grækenland følger Tom van Weert stadig sin gamle klub meget tæt, og han ser tilbage på en tid i Aalborg, der var nogenlunde på banen og rigtig god uden for grønsværen.
– Det var meget op og ned i AaB. Der var gode øjeblikke, og der var mindre gode. En stor del af mit ophold var præget af corona, og det satte naturligvis sine spor. Det var en trist periode på mange måder, men sådan er det. Jeg mødte utroligt mange dejlige mennesker i AaB, og det er det, der fylder mest. Jeg lærte klubben og byen at kende, og jeg lærte at tale dansk. Det tager jeg med mig med stor glæde, siger Tom van Weert til Tipsbladet og fortsætter:
– Da jeg kom til AaB, var klubben kendt for dens stabilitet. Der var kontinuitet blandt trænere og sportsdirektører, men vi havde fire forskellige trænere de tre år, jeg var der, og Inge André Olsen tog over efter Allan Gaarde som sportsdirektør. Der skete ret mange ting.
Hollænderen tror også, at der kommer til at ske mange ting i løbet af 2022 i AaB. Klubben har allerede præsenteret en ny cheftræner i form af Lars Friis, der tiltræder i Aalborg til sommer.
Også på spillerfronten forudser Tom van Weert en række ændringer. Der er særligt ét navn, han spår en mulig exit i AaB efter denne sæson.
– Jeg tror, der vil ske en del ændringer i AaB til sommer. Jakob Rinne, som er én af Superligaens bedste målmænd, kan være på vej væk, og det vil være et stort tab for AaB. De skal formentlig finde nogle nye spillere, men AaB er en attraktiv klub for mange, så det skal nok lykkes. Jeg tror, at klubben nok skal forblive i top seks i Danmark de kommende år, siger Tom van Weert.
Hollænderen har ingen aktuelle transferplaner, men han udelukker bestemt ikke at vende tilbage til AaB på et tidspunkt. Også andre klubber i Danmark er inde i billedet, og det er der en særlig grund til – Tom van Weert er nemlig gift med en dansker.
– Jeg har en forbindelse til Danmark via min kone, så når jeg på et tidspunkt forlader Grækenland, vil jeg helt sikkert være interesseret i at finde en klub i Danmark. Men jeg fylder snart 32, og der er mange spørgsmål? Hvor længe fortsætter jeg med at spille? Det er svært at sige, men jeg er bestemt åben for at vende tilbage til Danmark én dag, siger han.
Afviste Randers FC
Da Tom van Weert havde et halvt år tilbage af sin kontrakt med AaB, gik der rygter om, at Randers FC ville have ham, og han bekræfter, at der var interesse fra Kronjylland for præcis et år siden.
Det var dog ikke et klubskifte, der fristede ham.
– Det var faktisk ikke så tæt på, for jeg var ikke interesseret. Jeg havde kun seks måneder tilbage af min kontrakt på det tidspunkt, og jeg foretrak at blive i AaB og tage skridtet til en ny liga om sommeren, siger Tom van Weert og tilføjer:
– Randers er gode, og det ville bestemt have været en god klub for mig, men Danmark og Holland er ens på mange måder, og jeg ville gerne opleve noget nyt. Derfor lukkede jeg ned for interessen fra Randers.
Tom van Weert kom til AaB fra FC Groningen i sommeren 2018 som afløser for Jannik Pohl.
LIVE
LIVE: Reagerer på vilde anklager
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
I svime: Som en ny spiller
Froholdt på tavlen i storkamp
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Var direkte fra træningsbanen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Alpha retter hård kritik
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
INTERVIEW
