Et lille stykke dansk fodboldhistorie skrives torsdag aften.
Her indtræder hele fire danske hold i et europæisk gruppespil, og det er aldrig sket før, at så mange Superliga-klubber fortsat skal dyste på den anden side af kvalifikationen. Med til historien hører naturligvis, at den nystartede Conference League har bidraget til en lettere vej til Europa.
FC Midtjylland og Brøndby IF er med i Europa League, mens FC København og Randers FC er de danske repræsentanter i Conference League.
Francis Dickoh, der er ekspert hos DR Sporten og Mediano, glæder sig til at følge den danske kvartet, og han har særligt store forventninger til to af dem.
– FC København skal jo gå videre fra deres pulje som seedet hold. Og FC Midtjylland har også fået en gruppe, hvor modstanderne er til at tale med, og hvor de lægger ud med Ludogorets, de jo slog i Champions League-kvalifikationen sidste år, siger Dickoh til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg forventer, at de to hold går videre fra deres grupper, og jeg gider ikke høre på undskyldninger om, at det er svært både at fokusere på Europa og Superligaen. Man skal simpelthen være klar til de turneringer, man er med i. Transfervinduet er lukket, og det lader til, at klubberne har haft økonomi til at hente de nødvendige spillere. FCK har hele tiden vidst, at de ekstremt gerne vil i gruppespillet, og FC Midtjylland har også længe vidst, at de skulle spille gruppespil. Så der er ikke nogen undskyldninger for de to klubber.
Det store spørgsmålstegn er Brøndby IF, der er forsvarende danske mestre, men har fået en elendig sæsonstart med blot en enkelt sejr i 10 kampe. De blå-gule skal i Europa League-gruppespillet møde Sparta Prag, Lyon og Rangers FC.
Francis Dickoh har bange anelser på de blå-gules vegne.
– Brøndby er en utroværdig mester forstået på den måde, at jeg er i tvivl om, hvorvidt de selv tror på, at de kan vinde fodboldkampe. De vandt en vigtig kamp mod FC Midtjylland, som lige så godt kunne være gået helt anderledes, og jeg vil gerne se dem vinde en fodboldkamp og så vokse ud fra det. De er det hold af de fire danske i Europa, jeg er mest bekymret for, siger han.
Sommerens transfervindue har heller ikke ligefrem fået optimismen til at blomstre.
– De ligger, som de har redt. Jeg kan godt se, at det er en svær afvejning, hvornår man skal hente en ny midtstopper, når man ikke ved, om Andreas Maxsø bliver solgt eller ej. Men det er den eneste position, hvor jeg kan se en plausibel forklaring, at man ventede med at handle ind på den måde, som man gjorde, siger Dickoh.
Randers FC får en på opleveren i klubbens første europæiske gruppespil – her venter AZ Alkmaar, CFR Cluj og Jablonec.
– Randers er havnet i en lidt grå pulje, hvor de møder den nok stærkeste modstander Alkmaar først. Hvis de kan levere noget af det, de gjorde mod Galatasaray, forventer jeg, at Randers spiller en række tætte kampe. Jeg er ikke sikker på, at de går videre, men de er et godt organiseret hold, der kan gøre kampene tætte, og så har de gode og formstærke spillere i Tosin Kehinde og Vito Hammershøy-Mistrati, og så Lasse Berg Johnsen, som jeg simpelthen ikke kan rose nok, lyder det fra Francis Dickoh.
FC København og FC Midtjylland skal i aktion klokken 18.45 på torsdag, mens Brøndby IF og Randers FC dyster klokken 21.00.
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
Her er alle VM-puljerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
MEDIE
Jonas Wind er i København
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
Her er Danmarks VM-gruppe
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
