Et lille stykke dansk fodboldhistorie skrives torsdag aften.
Her indtræder hele fire danske hold i et europæisk gruppespil, og det er aldrig sket før, at så mange Superliga-klubber fortsat skal dyste på den anden side af kvalifikationen. Med til historien hører naturligvis, at den nystartede Conference League har bidraget til en lettere vej til Europa.
FC Midtjylland og Brøndby IF er med i Europa League, mens FC København og Randers FC er de danske repræsentanter i Conference League.
Francis Dickoh, der er ekspert hos DR Sporten og Mediano, glæder sig til at følge den danske kvartet, og han har særligt store forventninger til to af dem.
– FC København skal jo gå videre fra deres pulje som seedet hold. Og FC Midtjylland har også fået en gruppe, hvor modstanderne er til at tale med, og hvor de lægger ud med Ludogorets, de jo slog i Champions League-kvalifikationen sidste år, siger Dickoh til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg forventer, at de to hold går videre fra deres grupper, og jeg gider ikke høre på undskyldninger om, at det er svært både at fokusere på Europa og Superligaen. Man skal simpelthen være klar til de turneringer, man er med i. Transfervinduet er lukket, og det lader til, at klubberne har haft økonomi til at hente de nødvendige spillere. FCK har hele tiden vidst, at de ekstremt gerne vil i gruppespillet, og FC Midtjylland har også længe vidst, at de skulle spille gruppespil. Så der er ikke nogen undskyldninger for de to klubber.
Det store spørgsmålstegn er Brøndby IF, der er forsvarende danske mestre, men har fået en elendig sæsonstart med blot en enkelt sejr i 10 kampe. De blå-gule skal i Europa League-gruppespillet møde Sparta Prag, Lyon og Rangers FC.
Francis Dickoh har bange anelser på de blå-gules vegne.
– Brøndby er en utroværdig mester forstået på den måde, at jeg er i tvivl om, hvorvidt de selv tror på, at de kan vinde fodboldkampe. De vandt en vigtig kamp mod FC Midtjylland, som lige så godt kunne være gået helt anderledes, og jeg vil gerne se dem vinde en fodboldkamp og så vokse ud fra det. De er det hold af de fire danske i Europa, jeg er mest bekymret for, siger han.
Sommerens transfervindue har heller ikke ligefrem fået optimismen til at blomstre.
– De ligger, som de har redt. Jeg kan godt se, at det er en svær afvejning, hvornår man skal hente en ny midtstopper, når man ikke ved, om Andreas Maxsø bliver solgt eller ej. Men det er den eneste position, hvor jeg kan se en plausibel forklaring, at man ventede med at handle ind på den måde, som man gjorde, siger Dickoh.
Randers FC får en på opleveren i klubbens første europæiske gruppespil – her venter AZ Alkmaar, CFR Cluj og Jablonec.
– Randers er havnet i en lidt grå pulje, hvor de møder den nok stærkeste modstander Alkmaar først. Hvis de kan levere noget af det, de gjorde mod Galatasaray, forventer jeg, at Randers spiller en række tætte kampe. Jeg er ikke sikker på, at de går videre, men de er et godt organiseret hold, der kan gøre kampene tætte, og så har de gode og formstærke spillere i Tosin Kehinde og Vito Hammershøy-Mistrati, og så Lasse Berg Johnsen, som jeg simpelthen ikke kan rose nok, lyder det fra Francis Dickoh.
FC København og FC Midtjylland skal i aktion klokken 18.45 på torsdag, mens Brøndby IF og Randers FC dyster klokken 21.00.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Bo Svensson favorit til stort job
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Biereth og Dolberg bryder måltørke
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
– Den her sidder dybt i sjælen
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
NYHEDER
– Korthuset er væltet
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
