Før FCM – VFF: Når lokalkrigen går over stregen

Den første kamp mellem FC Midtjylland og Viborg blev spillet i september 2000, men selv om opgøret altså kun har lidt mere end 16 år på bagen, har der været en lang række af de begivenheder, som på godt og ondt er med til at definere en rivalisering.



Historien er bragt første gang 8. november 2013 – i Tipsbladet

Ulven mod Krokodillen
En af de første episoder mellem de to klubber kom i august 2008. FC Midtjylland havde taget klubbens maskot Lupus med til Viborg, og i pausen havde han et intermezzo med Viborg-maskotten Willie. VFF-krokodillen opfordrede den midtjyske ulv til en fangeleg, men da Lupus fik fat på kollegaen i grønt, rev han hovedet af krokodillekostumet, der viste sig at indeholde en 14-årig dreng, som blev noget chokeret over hændelsen. Lupus blev efterfølgende smidt ud af Viborg Stadion.
I december mødtes de to klubber igen, men Lupus virkede ikke til at angre episoden. I hvert fald havde maskotten medbragt en badedyrskrokodille, som han kastede ned på Ikast Stadions græs og trampede på, inden han lagde sig ned på plastikdyret og gav det en ordentlig tur, wolfystyle. Den dag i dag kan man på FC Midtjyllands hjemmeside finde Lupus som en del af klubbens administration med titlen ”Krokodilletæmmer”.


Det forbudte skifte

I begyndelsen af årtusindet var midtbanespilleren Thomas Frandsen blandt Viborgs største profiler, og i foråret 2002 blev han klubbens første A-landsholdsspiller nogensinde. Et halvt år senere meddelte FC Midtjylland, at klubben havde skrevet kontrakt Viborg-profilen på en fri transfer gældende fra sommeren 2003. Et par dage senere var Thomas Frandsens hoveddør blevet udsmykket med et A4-ark med et billede af en gris og teksten ”TREACHEROUS SWINE” – forræderiske svin. I sin tid i FC Midtjylland oplevede Thomas Frandsen at få vandaliseret sin have af ubudne gæster, der også efterlod et Viborg-flag, og da Frandsen i sommeren 2005 vendte tilbage til Viborg, udvandrede en lille håndfuld fans fra præsentationen.


Uro i legeland
Da Legeland Viborg i efteråret 2004 fejrede ét års fødselsdag, bestemte den dengang stadig aktive Viborg-legende Søren Frederiksen og resten af legelandets ejerkreds, at det skulle markeres med et arrangement for byens børn i efterårsferien. Det affødte dog voldsomme reaktioner, for med til arrangementet havde ejerne inviteret Superligaens største profil Mohamed Zidan, der spillede i FC Midtjylland. I første omgang forklarede Søren Frederiksen til Viborgs hjemmeside, at han var ked af at have gjort fansene sure, men at det handlede om at give børnene en god oplevelse. Allerede dagen efter kunne samme hjemmeside dog fortælle, at arrangementet alligevel blev droppet. Beslutningen blev truffet efter, Søren Frederiksen havde læst, hvad der blev skrevet om ham og sagen på The Green Prides internetforum.

Mere had i Jylland
Lørdag den 15. oktober 2005 skulle FC Midtjylland og Viborg mødes i Herning, men allerede før kampen var der gang i tingene. Fans af de to hold stødte sammen i Herning midtby, og fra sin lejlighed i byen kunne FC Midtjyllands Kristian Bak Nielsen overvære, hvordan de to hold blandt andet kastede flasker efter hinanden. To dage efter kampen deltog Bak Nielsen i Viasat-programmet Det’ bare fodbold, hvor han fortalte, at han var vild med kampene mod Viborg.
”Jeg synes, det er på tide, at der virkelig er nogle klubber herovre [i Jylland], der hader hinanden. Jeg synes, det er fedt, at det er ved at være en rigtig hadekamp. Det er det også for tilhængerne. At det går vildt for sig ind imellem er en del af det,” sagde Kristian Bak, hvilket gav en mindre mediestorm over Herning, blandt andet fordi FCM-ledelsen op til kampen havde taget kraftigt afstand fra ballade mellem de to fangrupper tidligere på sæsonen.

Telefontrusler
Et par timer før en kamp mod Viborg i oktober 2007 aflyttede FC Midtjylland-profilen Simon Poulsen sin telefonsvarer, og det var voldsomme ting, han fik at høre. I løbet af natten var han nemlig blevet ringet af ukendte personer, der ikke just ville ønske ham held og lykke med kampen.
”Det er formentlig nogle Viborg-fans, som har villet skræmme mig. De sagde blandt andet, at jeg ikke skulle spille kampen, og hvis jeg scorede, så ville der ske noget med mig og min familie,” sagde Simon Poulsen efter kampen til Ritzau.
Simon Poulsen spillede de 45 minutter, inden han må lade sig skifte ud med en skade i læggen.

Den grønne ulv
Da det første midtjyske derby i fem år blev spillet i september, var det præget af en række hændelser uden for banen. Det begyndte angiveligt, da Viborg-fans lavede graffiti på MCH Arena. Der blev blandt andet skrevet ”VFF”, ”DØ!” og ”FUCK ERIK” (på grund af FCM-profilen Erik Sviatchenkos Viborg-fortid), og så blev stadions ulvestatue overhældt med grøn maling. Senere blev der på Viborg Stadion skrevet ”Hej Viborg. Er vi seje nu? -UM07 [Ultras Midtjylland 2007]” Desuden blev ulvestatuen malet over med Midtjyllands røde farve, hvilket dog gjorde mere skade end gavn, eftersom den grønne farve var kalkmaling, som nemt kunne have været vasket af, mens den røde betød, at ulven måtte til rens. På selve dagen blev syv mand anholdt efter sammenstød i Herning.

2016 – hærværk
Forud for opgøret er der i Ikast, hvor FC Midtjylland dagligt træner og har kontor, lavet hærværk på indgangsdøren. Således har Tim Sparv lagt et billede på Twitter, hvor man kan se, at der på indgangen til anlægget er skrevet med store grønne bogstaver






Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub




LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Kontant transfermelding fra FCK

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Ingen kontakt med AGF

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

– Et kanon sted for ham

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

LIVE: FCK taber i Barcelona

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet