Før FCM – VFF: Når lokalkrigen går over stregen

Den første kamp mellem FC Midtjylland og Viborg blev spillet i september 2000, men selv om opgøret altså kun har lidt mere end 16 år på bagen, har der været en lang række af de begivenheder, som på godt og ondt er med til at definere en rivalisering.



Historien er bragt første gang 8. november 2013 – i Tipsbladet

Ulven mod Krokodillen
En af de første episoder mellem de to klubber kom i august 2008. FC Midtjylland havde taget klubbens maskot Lupus med til Viborg, og i pausen havde han et intermezzo med Viborg-maskotten Willie. VFF-krokodillen opfordrede den midtjyske ulv til en fangeleg, men da Lupus fik fat på kollegaen i grønt, rev han hovedet af krokodillekostumet, der viste sig at indeholde en 14-årig dreng, som blev noget chokeret over hændelsen. Lupus blev efterfølgende smidt ud af Viborg Stadion.
I december mødtes de to klubber igen, men Lupus virkede ikke til at angre episoden. I hvert fald havde maskotten medbragt en badedyrskrokodille, som han kastede ned på Ikast Stadions græs og trampede på, inden han lagde sig ned på plastikdyret og gav det en ordentlig tur, wolfystyle. Den dag i dag kan man på FC Midtjyllands hjemmeside finde Lupus som en del af klubbens administration med titlen ”Krokodilletæmmer”.


Det forbudte skifte

I begyndelsen af årtusindet var midtbanespilleren Thomas Frandsen blandt Viborgs største profiler, og i foråret 2002 blev han klubbens første A-landsholdsspiller nogensinde. Et halvt år senere meddelte FC Midtjylland, at klubben havde skrevet kontrakt Viborg-profilen på en fri transfer gældende fra sommeren 2003. Et par dage senere var Thomas Frandsens hoveddør blevet udsmykket med et A4-ark med et billede af en gris og teksten ”TREACHEROUS SWINE” – forræderiske svin. I sin tid i FC Midtjylland oplevede Thomas Frandsen at få vandaliseret sin have af ubudne gæster, der også efterlod et Viborg-flag, og da Frandsen i sommeren 2005 vendte tilbage til Viborg, udvandrede en lille håndfuld fans fra præsentationen.


Uro i legeland
Da Legeland Viborg i efteråret 2004 fejrede ét års fødselsdag, bestemte den dengang stadig aktive Viborg-legende Søren Frederiksen og resten af legelandets ejerkreds, at det skulle markeres med et arrangement for byens børn i efterårsferien. Det affødte dog voldsomme reaktioner, for med til arrangementet havde ejerne inviteret Superligaens største profil Mohamed Zidan, der spillede i FC Midtjylland. I første omgang forklarede Søren Frederiksen til Viborgs hjemmeside, at han var ked af at have gjort fansene sure, men at det handlede om at give børnene en god oplevelse. Allerede dagen efter kunne samme hjemmeside dog fortælle, at arrangementet alligevel blev droppet. Beslutningen blev truffet efter, Søren Frederiksen havde læst, hvad der blev skrevet om ham og sagen på The Green Prides internetforum.

Mere had i Jylland
Lørdag den 15. oktober 2005 skulle FC Midtjylland og Viborg mødes i Herning, men allerede før kampen var der gang i tingene. Fans af de to hold stødte sammen i Herning midtby, og fra sin lejlighed i byen kunne FC Midtjyllands Kristian Bak Nielsen overvære, hvordan de to hold blandt andet kastede flasker efter hinanden. To dage efter kampen deltog Bak Nielsen i Viasat-programmet Det’ bare fodbold, hvor han fortalte, at han var vild med kampene mod Viborg.
”Jeg synes, det er på tide, at der virkelig er nogle klubber herovre [i Jylland], der hader hinanden. Jeg synes, det er fedt, at det er ved at være en rigtig hadekamp. Det er det også for tilhængerne. At det går vildt for sig ind imellem er en del af det,” sagde Kristian Bak, hvilket gav en mindre mediestorm over Herning, blandt andet fordi FCM-ledelsen op til kampen havde taget kraftigt afstand fra ballade mellem de to fangrupper tidligere på sæsonen.

Telefontrusler
Et par timer før en kamp mod Viborg i oktober 2007 aflyttede FC Midtjylland-profilen Simon Poulsen sin telefonsvarer, og det var voldsomme ting, han fik at høre. I løbet af natten var han nemlig blevet ringet af ukendte personer, der ikke just ville ønske ham held og lykke med kampen.
”Det er formentlig nogle Viborg-fans, som har villet skræmme mig. De sagde blandt andet, at jeg ikke skulle spille kampen, og hvis jeg scorede, så ville der ske noget med mig og min familie,” sagde Simon Poulsen efter kampen til Ritzau.
Simon Poulsen spillede de 45 minutter, inden han må lade sig skifte ud med en skade i læggen.

Den grønne ulv
Da det første midtjyske derby i fem år blev spillet i september, var det præget af en række hændelser uden for banen. Det begyndte angiveligt, da Viborg-fans lavede graffiti på MCH Arena. Der blev blandt andet skrevet ”VFF”, ”DØ!” og ”FUCK ERIK” (på grund af FCM-profilen Erik Sviatchenkos Viborg-fortid), og så blev stadions ulvestatue overhældt med grøn maling. Senere blev der på Viborg Stadion skrevet ”Hej Viborg. Er vi seje nu? -UM07 [Ultras Midtjylland 2007]” Desuden blev ulvestatuen malet over med Midtjyllands røde farve, hvilket dog gjorde mere skade end gavn, eftersom den grønne farve var kalkmaling, som nemt kunne have været vasket af, mens den røde betød, at ulven måtte til rens. På selve dagen blev syv mand anholdt efter sammenstød i Herning.

2016 – hærværk
Forud for opgøret er der i Ikast, hvor FC Midtjylland dagligt træner og har kontor, lavet hærværk på indgangsdøren. Således har Tim Sparv lagt et billede på Twitter, hvor man kan se, at der på indgangen til anlægget er skrevet med store grønne bogstaver






Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut




Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Kongerne af transfervinduet

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Den værste i 18 år – de overvejer det

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Verdensstjernes søn landet i København

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Dansk landsholdsspiller imponerer

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dorgu lyner! Manchester United slår City

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Michael Carrick storhylder

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid