Første gang i to år: Solbakken overværede FCK-kamp

Ståle Solbakken så tirsdag en FC København-kamp fra sidelinjen for første gang siden sin fyring i storklubben.



Pludselig stod han der igen.

Ikke siden fyringen i oktober 2020 har Ståle Solbakken overværet en FC København-kamp fra sidelinjen, men tirsdag aften sad han på tribunen, da de danske mestre mødte Viking FK i en testkamp i Portugal.

Bevares, hovedattraktionen for den norske landstræner var ikke FC København, men derimod sønnen Markus Solbakken, der var med for Viking, men ikke desto mindre trådte Ståle Solbakken ind på et område, han ikke har betrådt i snart to-et-halvt år. 

Han fortæller, at han er begyndt at se flere og flere FCK-kampe i TV'et. 

– Efter at Jacob (Neestrup, red.), Hjalte (Bo Nørregaard, red) og Stefan (Madsen, red) har taget over, er jeg begyndt at følge med igen. Jeg så en del kampe før jul – dog ikke LIVE – og følger mere med i FCK nu, end jeg har gjort i halvandet år, siger Solbakken til FCK-fanmediet Kvart i Bold.

Opgøret mellem FC København og Viking var altså Ståle Solbakkens første FCK-kamp siden fyringen, men nordmanden har stadig ikke været i Parken, siden han fik sparket i nationalarenaen. Han ved ikke, om han har lyst til at dukke op igen.

– Jeg har det godt med alle drengene (spillere og trænere, red.) og har intet at udsætte på dem, men der er andre i klubben, som først skal komme med nogle indrømmelser. Jeg er en stolt mand. Jeg elsker FC København, og det er personer, som skaber kultur. Nogle af dem er tilbage nu, men der er stadig folk over dem, som jeg nok gerne vil slippe for at se på noget tid endnu, siger Solbakken.

Testkampen mellem FC København og Viking FK endte i øvrigt 0-0, hvorefter nordmændene vandt i straffesparkskonkurrence – blandt andet takket være en scoring af Markus Solbakken. 







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Arsenal skal til Danmark

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bayern München er i pokalfinalen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’