Første gang nogensinde i dansk topfodbold?

Historiske scener i dansk fodbold kan meget vel have udspillet sig fredag aften i Skive.



Fredag aften blev opgøret mellem Skive IK og Middelfart BK i 2. division afbrudt i to omgange på grund af homofobiske tilråb fra tilskuerpladserne, og i anden omgang valgte kampens dommer, Sebastian Tornhøj Nielsen, sågar at sende de to hold i omklædningsrummet.

Og det kan meget vel have været historiske scener, der udspillede sig på Hancock Arena i Skive.

Tipsbladet har således ikke kunnet finde frem til fortilfælde i dansk topfodbold, hvor en kamp er blevet afbrudt og spillerne sendt i omklædningsrummet på grund af homofobiske tilråb fra lægterne. En søgning i DBU’s disciplinærarkiv viser i hvert fald ikke lignende tilfælde.

Benjamin Leander, som er dommerekspert og fodboldanalytiker hos SpilXperten, kan heller ikke genkalde sig lignende eksempler fra Danmark, fortæller han til Tipsbladet.

I 2021 blev der i et opgør mellem Karlslunde IF og BK Frem indberettet om homofobiske tilråb mod dommeren, og dette førte ligeledes til en advarsel over højtalersystemet i pausen, men kampen blev ikke på noget tidspunkt afbrudt.

Mange vil nok også huske opgøret mellem OB og FC København i 2019, hvor Viktor Fischer gik i rette med en række OB-fans for homofobiske tilråb, men dette skete efter slutfløjt, og heller ikke den kamp blev afbrudt. Samme år blev der også sunget homofobiske sange om Viktor Fischer på Brøndby Stadion i forbindelse med et opgør mellem Brøndby og FC Nordsjælland uden at det førte til en afbrydelse under kampen.

Dermed tyder meget på, at der blev skrevet historie i Skive fredag aften, og det er selvsagt ikke en type historieskrivning, 2. divisionsklubben er stolt af.

– Det var enormt ærgerligt, for det er ikke derfor, vi er på stadion. Vi er på stadion for at underholde folk – ikke for at diskriminere. Vi er både kede af det og flove over, at det sker på vores stadion, men desværre kan vi ikke screene for dumhed, når folk ankommer, siger Skive-direktør Rasmus Brandhof til Tipsbladet.

I udlandet er der flere eksempler på, at en kamp er blevet afbrudt grundet homofobiske tilråbt – det skete blandt andet sidste år i finalen i den Centralamerikanske udgave af Nations League mellem USA og Mexico.

Flere kampe – også i Danmark – er blevet stoppet på grund af racistiske tilråb.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Chelsea – Nottingham Forest

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Horsens kommer tættere på oprykning

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tottenham jagter choktransfer

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chok i Wolfsburg

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup