Første tur i manegen med Frederik Birk

FCK-træner Jacob Neestrup ser frem til opgør mod Brøndby, hvor han for første gang står over for Frederik Birk.



PARKEN (Tipsbladet): De seneste mange gange, FC København og Brøndby IF har tørnet sammen, har Jesper Sørensen stået i spidsen for de blå-gule.

Nu har de blå-gule fået en ny sherif.

Frederik Birk har overtaget cheftrænerstolen i Brøndby, og søndag står han i spidsen for sit første derby, når vestegnsklubben gæster Parken. Dermed skal hans kollega på den modsatte trænerbænk, Jacob Neestrup, også op imod en ny modstander – tilmed én, der har ændret Brøndbys formation.

Det er nu ikke noget, der har fyldt ret meget i forberedelserne.

– Man analyserer selvfølgelig sine modstandere og analyserer den adfærd, de har på godt og ondt. Men det er jo noget tid siden, at de har skiftet træner, så vi har haft mulighed for at se dem en del gange. Brøndby er et godt hold med nogle åbenlyse store individuelle profiler, siger Neestrup og fremhæver de blå-gules tre offensivspillere.

Han ser frem til søndagens lokalopgør – det første af sin slags i mesterskabsspillet.

– Jeg forventer som minimum et intenst derby, men jeg synes også, at mange af de seneste derbies har været velspillede. Det har ikke bare været bulder og brag, men fodbold på højt niveau. Nogle gange handler det også om, hvornår det første mål kommer, og det kom tidligt senest i Parken, men kom slet ikke på Brøndby Stadion.

Jacob Neestrup lægger ikke det store i, at både FCK og Brøndby møder op til kampen med to sejre i mesterskabsspillet. Dagsform og tabelplacering spiller sjældent en stor rolle i de københavnske klassikere.

– Tag det forrige derby herinde. Dengang mente folk, at vi ikke kunne spille fodbold. Det kunne vi så godt alligevel, siger FCK-træneren med henvisning til 3-1-sejren i syvende runde.

Søndag kommer der som bekendt kun FCK-fans i nationalarenaen, fordi Brøndbys tilhængere er forment adgang grundet den megen ballade, der alt for ofte er, når de to rivaler tørner sammen. Om en måneds tid er det omvendt, de Brøndby og FCK tørner sammen på Vestegnen.

– Det skal jo være en fordel at spille på hjemmebane, men vi har jo også noteret, at de vandt en kamp 1-0 her for to år siden, hvor det også kun var os. Vi har også leveret fint på Brøndby Stadion uden udefans. Så det er jo – desværre – ikke noget nyt for hverken Brøndby eller os selv, fastslår Jacob Neestrup.

FC København er ubesejrede i de seneste tre opgør mod Brøndby.



Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Storhylder Christian Nørgaard

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Klar besked til FCK-fans

Køber sig ind i dansk klub

FC København interesseret i denne angriber

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

– Vi bør være favoritter

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Vild med ny Eriksen-løsning

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Lothar Matthaüs storroser dansker

Peger på mulig gave til FCK

Forlænger med Ståle Solbakken

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør