Første tur i manegen med Frederik Birk

FCK-træner Jacob Neestrup ser frem til opgør mod Brøndby, hvor han for første gang står over for Frederik Birk.



PARKEN (Tipsbladet): De seneste mange gange, FC København og Brøndby IF har tørnet sammen, har Jesper Sørensen stået i spidsen for de blå-gule.

Nu har de blå-gule fået en ny sherif.

Frederik Birk har overtaget cheftrænerstolen i Brøndby, og søndag står han i spidsen for sit første derby, når vestegnsklubben gæster Parken. Dermed skal hans kollega på den modsatte trænerbænk, Jacob Neestrup, også op imod en ny modstander – tilmed én, der har ændret Brøndbys formation.

Det er nu ikke noget, der har fyldt ret meget i forberedelserne.

– Man analyserer selvfølgelig sine modstandere og analyserer den adfærd, de har på godt og ondt. Men det er jo noget tid siden, at de har skiftet træner, så vi har haft mulighed for at se dem en del gange. Brøndby er et godt hold med nogle åbenlyse store individuelle profiler, siger Neestrup og fremhæver de blå-gules tre offensivspillere.

Han ser frem til søndagens lokalopgør – det første af sin slags i mesterskabsspillet.

– Jeg forventer som minimum et intenst derby, men jeg synes også, at mange af de seneste derbies har været velspillede. Det har ikke bare været bulder og brag, men fodbold på højt niveau. Nogle gange handler det også om, hvornår det første mål kommer, og det kom tidligt senest i Parken, men kom slet ikke på Brøndby Stadion.

Jacob Neestrup lægger ikke det store i, at både FCK og Brøndby møder op til kampen med to sejre i mesterskabsspillet. Dagsform og tabelplacering spiller sjældent en stor rolle i de københavnske klassikere.

– Tag det forrige derby herinde. Dengang mente folk, at vi ikke kunne spille fodbold. Det kunne vi så godt alligevel, siger FCK-træneren med henvisning til 3-1-sejren i syvende runde.

Søndag kommer der som bekendt kun FCK-fans i nationalarenaen, fordi Brøndbys tilhængere er forment adgang grundet den megen ballade, der alt for ofte er, når de to rivaler tørner sammen. Om en måneds tid er det omvendt, de Brøndby og FCK tørner sammen på Vestegnen.

– Det skal jo være en fordel at spille på hjemmebane, men vi har jo også noteret, at de vandt en kamp 1-0 her for to år siden, hvor det også kun var os. Vi har også leveret fint på Brøndby Stadion uden udefans. Så det er jo – desværre – ikke noget nyt for hverken Brøndby eller os selv, fastslår Jacob Neestrup.

FC København er ubesejrede i de seneste tre opgør mod Brøndby.



FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Det har man nok aldrig set før

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her er alle VM-grupperne

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCM-duo sætter vanvittig rekord

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er Danmarks VM-gruppe

Saver United-stjerne over

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Kæmpe triumf for Frank

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller