Første tur i manegen med Frederik Birk

FCK-træner Jacob Neestrup ser frem til opgør mod Brøndby, hvor han for første gang står over for Frederik Birk.



PARKEN (Tipsbladet): De seneste mange gange, FC København og Brøndby IF har tørnet sammen, har Jesper Sørensen stået i spidsen for de blå-gule.

Nu har de blå-gule fået en ny sherif.

Frederik Birk har overtaget cheftrænerstolen i Brøndby, og søndag står han i spidsen for sit første derby, når vestegnsklubben gæster Parken. Dermed skal hans kollega på den modsatte trænerbænk, Jacob Neestrup, også op imod en ny modstander – tilmed én, der har ændret Brøndbys formation.

Det er nu ikke noget, der har fyldt ret meget i forberedelserne.

– Man analyserer selvfølgelig sine modstandere og analyserer den adfærd, de har på godt og ondt. Men det er jo noget tid siden, at de har skiftet træner, så vi har haft mulighed for at se dem en del gange. Brøndby er et godt hold med nogle åbenlyse store individuelle profiler, siger Neestrup og fremhæver de blå-gules tre offensivspillere.

Han ser frem til søndagens lokalopgør – det første af sin slags i mesterskabsspillet.

– Jeg forventer som minimum et intenst derby, men jeg synes også, at mange af de seneste derbies har været velspillede. Det har ikke bare været bulder og brag, men fodbold på højt niveau. Nogle gange handler det også om, hvornår det første mål kommer, og det kom tidligt senest i Parken, men kom slet ikke på Brøndby Stadion.

Jacob Neestrup lægger ikke det store i, at både FCK og Brøndby møder op til kampen med to sejre i mesterskabsspillet. Dagsform og tabelplacering spiller sjældent en stor rolle i de københavnske klassikere.

– Tag det forrige derby herinde. Dengang mente folk, at vi ikke kunne spille fodbold. Det kunne vi så godt alligevel, siger FCK-træneren med henvisning til 3-1-sejren i syvende runde.

Søndag kommer der som bekendt kun FCK-fans i nationalarenaen, fordi Brøndbys tilhængere er forment adgang grundet den megen ballade, der alt for ofte er, når de to rivaler tørner sammen. Om en måneds tid er det omvendt, de Brøndby og FCK tørner sammen på Vestegnen.

– Det skal jo være en fordel at spille på hjemmebane, men vi har jo også noteret, at de vandt en kamp 1-0 her for to år siden, hvor det også kun var os. Vi har også leveret fint på Brøndby Stadion uden udefans. Så det er jo – desværre – ikke noget nyt for hverken Brøndby eller os selv, fastslår Jacob Neestrup.

FC København er ubesejrede i de seneste tre opgør mod Brøndby.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

FCM-stjerne drømmer om dette skifte



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er en gave for Danmark’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Højbjerg overvejer stor beslutning

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Spår: Her ender Mohamed Salah

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

– Hele holdet er trygge ved ham

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

‘FC København var en mulighed’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Spion? ‘Han kan høre dig’

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Ungarn slagter slovenere

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?