Første tur i manegen med Frederik Birk

FCK-træner Jacob Neestrup ser frem til opgør mod Brøndby, hvor han for første gang står over for Frederik Birk.



PARKEN (Tipsbladet): De seneste mange gange, FC København og Brøndby IF har tørnet sammen, har Jesper Sørensen stået i spidsen for de blå-gule.

Nu har de blå-gule fået en ny sherif.

Frederik Birk har overtaget cheftrænerstolen i Brøndby, og søndag står han i spidsen for sit første derby, når vestegnsklubben gæster Parken. Dermed skal hans kollega på den modsatte trænerbænk, Jacob Neestrup, også op imod en ny modstander – tilmed én, der har ændret Brøndbys formation.

Det er nu ikke noget, der har fyldt ret meget i forberedelserne.

– Man analyserer selvfølgelig sine modstandere og analyserer den adfærd, de har på godt og ondt. Men det er jo noget tid siden, at de har skiftet træner, så vi har haft mulighed for at se dem en del gange. Brøndby er et godt hold med nogle åbenlyse store individuelle profiler, siger Neestrup og fremhæver de blå-gules tre offensivspillere.

Han ser frem til søndagens lokalopgør – det første af sin slags i mesterskabsspillet.

– Jeg forventer som minimum et intenst derby, men jeg synes også, at mange af de seneste derbies har været velspillede. Det har ikke bare været bulder og brag, men fodbold på højt niveau. Nogle gange handler det også om, hvornår det første mål kommer, og det kom tidligt senest i Parken, men kom slet ikke på Brøndby Stadion.

Jacob Neestrup lægger ikke det store i, at både FCK og Brøndby møder op til kampen med to sejre i mesterskabsspillet. Dagsform og tabelplacering spiller sjældent en stor rolle i de københavnske klassikere.

– Tag det forrige derby herinde. Dengang mente folk, at vi ikke kunne spille fodbold. Det kunne vi så godt alligevel, siger FCK-træneren med henvisning til 3-1-sejren i syvende runde.

Søndag kommer der som bekendt kun FCK-fans i nationalarenaen, fordi Brøndbys tilhængere er forment adgang grundet den megen ballade, der alt for ofte er, når de to rivaler tørner sammen. Om en måneds tid er det omvendt, de Brøndby og FCK tørner sammen på Vestegnen.

– Det skal jo være en fordel at spille på hjemmebane, men vi har jo også noteret, at de vandt en kamp 1-0 her for to år siden, hvor det også kun var os. Vi har også leveret fint på Brøndby Stadion uden udefans. Så det er jo – desværre – ikke noget nyt for hverken Brøndby eller os selv, fastslår Jacob Neestrup.

FC København er ubesejrede i de seneste tre opgør mod Brøndby.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Teaser for ny AGF-aftale

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Arsenal – Burnley

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

AGF sluttede af med et brag