Første tur i manegen med Frederik Birk

FCK-træner Jacob Neestrup ser frem til opgør mod Brøndby, hvor han for første gang står over for Frederik Birk.



PARKEN (Tipsbladet): De seneste mange gange, FC København og Brøndby IF har tørnet sammen, har Jesper Sørensen stået i spidsen for de blå-gule.

Nu har de blå-gule fået en ny sherif.

Frederik Birk har overtaget cheftrænerstolen i Brøndby, og søndag står han i spidsen for sit første derby, når vestegnsklubben gæster Parken. Dermed skal hans kollega på den modsatte trænerbænk, Jacob Neestrup, også op imod en ny modstander – tilmed én, der har ændret Brøndbys formation.

Det er nu ikke noget, der har fyldt ret meget i forberedelserne.

– Man analyserer selvfølgelig sine modstandere og analyserer den adfærd, de har på godt og ondt. Men det er jo noget tid siden, at de har skiftet træner, så vi har haft mulighed for at se dem en del gange. Brøndby er et godt hold med nogle åbenlyse store individuelle profiler, siger Neestrup og fremhæver de blå-gules tre offensivspillere.

Han ser frem til søndagens lokalopgør – det første af sin slags i mesterskabsspillet.

– Jeg forventer som minimum et intenst derby, men jeg synes også, at mange af de seneste derbies har været velspillede. Det har ikke bare været bulder og brag, men fodbold på højt niveau. Nogle gange handler det også om, hvornår det første mål kommer, og det kom tidligt senest i Parken, men kom slet ikke på Brøndby Stadion.

Jacob Neestrup lægger ikke det store i, at både FCK og Brøndby møder op til kampen med to sejre i mesterskabsspillet. Dagsform og tabelplacering spiller sjældent en stor rolle i de københavnske klassikere.

– Tag det forrige derby herinde. Dengang mente folk, at vi ikke kunne spille fodbold. Det kunne vi så godt alligevel, siger FCK-træneren med henvisning til 3-1-sejren i syvende runde.

Søndag kommer der som bekendt kun FCK-fans i nationalarenaen, fordi Brøndbys tilhængere er forment adgang grundet den megen ballade, der alt for ofte er, når de to rivaler tørner sammen. Om en måneds tid er det omvendt, de Brøndby og FCK tørner sammen på Vestegnen.

– Det skal jo være en fordel at spille på hjemmebane, men vi har jo også noteret, at de vandt en kamp 1-0 her for to år siden, hvor det også kun var os. Vi har også leveret fint på Brøndby Stadion uden udefans. Så det er jo – desværre – ikke noget nyt for hverken Brøndby eller os selv, fastslår Jacob Neestrup.

FC København er ubesejrede i de seneste tre opgør mod Brøndby.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Spanien – Kap Verde

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht