SønderjyskE-lejren jubler over topplacering og træning i Bramdrupdam

Et succesfuldt skifte af træningsbaner og en førsteplads i Superligaen giver smil på læben hos Sønderjyske.



Sønderjyske vandt søndag aften 3-0 i Horsens og kan dermed gå ind til landskampspausen som Superligaens førerhold med ét point til nærmeste forfølger.

På trods af den store succes i stillingen ville Glen Riddersholm efter kampen hellere snakke præstation end tabel.

– Jeg er glad for præstationen. Vi spillede en moden udebanekamp, hvor vi forsvarede vores felt godt, siger Sønderjyske-træneren, som også kort opsummerede dagen:

– Et dødboldsmål, en tremålssejr og et clean sheet. Det har været en god søndag.

Venstrebacken Marc Dal Hende havde modsat sin cheftræner ikke noget imod at glæde sig offentligt over superligastillingen.

– Det er fantastisk at ligge nummer et. Lige nu kører det, og vi skal blive ved med at ride på den bølge, lyder det fra den hårdtarbejdende back.

Sejren kommer efter en tumultarisk uge, hvor Sønderjyske har været nødsaget til at skifte træningsbaner fra Haderslev til Bramdrupdam nær Kolding.

Det er en beslutning, der mildt sagt glæder cheftræneren.

– Det pissede rundt om ørerne på os otte træningsdage i streg i Haderslev. At vi nu er kommet til Bramdrupdam har givet os fire-fem træningspas uden skader.

Også Marc Dal Hende er glad for skiftet af underlag.

– Træningsbanerne i Haderslev var ikke gode nok og gav en del skader. Og nu har vi fået en god start efter skiftet til Bramdrupdam med en sejr her i Horsens.

I første omgang har Sønderjyske lejet sig ind på træningsanlægget i Bramdrupdam for resten af år 2020.

I næste uge spiller Sønderjyske pokalkamp i Skive, og efter landskampspausen skal Superligaens førerhold en tur til Odense for at møde OB.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: De ansætter Rawez Lawan

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Et kæmpestort skifte’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

PSG meldes enig med Barca-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Norge – England

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bestemmer Messi selv



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Pressede på for FC København-exit

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?