PARKEN (Tipsbladet): Hvad kampen mellem FC København og AGF ikke havde på teknikaliteter og finurligheder, havde den på intensitet.
Det slag vandt københavnerne med 3-1, men det var ikke uden fight, nærkampe og en situation i slutminutterne, hvor det på tv-billederne lignede, at Nicolai Poulsen førte et knæ i Rodrigo Huescas ædlere dele.
Så slemt følte Nicolai Poulsen ikke, at situationen var, fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter slutfløjt.
– Det er en infight, hvor vi skubber lidt til hinanden, og jeg får måske ramt ham, men der er ingen ond hensigt fra min side af, siger Nicolai Poulsen, der fortæller, at han ikke har set situationen igen.
Hændelsen kørte ellers flere gange på Parkens storskærme, men ifølge Nicolai Poulsen kiggede han ikke på dem.
Efter slutfløjt var Rodrigo Huescas og Nicolai Poulsen heller ikke færdige med hinanden, da de forsøge at tale tingene igennem.
– Det er vist bedst, vi ikke kommer ind på det her (hvad vi talte om efter slutfløjt, red.), siger midtbanemanden, der af holdkammerater blev ført i den ene retning, mens Huescas blev ført i den anden under ordudvekslingen.
– Jeg havde faktisk lidt svært ved at forstå, hvad han sagde, fordi jeg tror, han primært talte spansk. Jeg talte lidt engelsk, og han talte lidt spansk til mig, så jeg tror ikke, der var nogen af os, som forstod hinanden, siger Nicolai Poulsen.
Skulle Nicolai Poulsen have haft rødt?
0 Votes
Også Jacob Neestrup og Mads Emil Madsen blev spurgt ind til situation, men ingen af dem ville forholde sig til den. Til gengæld mente Jacob Neestrup, at der blev gået hårdt til Elias Achouri.
– Han har temperament og følelser, og jeg bebrejder ikke AGF noget, men jeg synes, de får lov til at gå meget, meget hårdt til ham (Achouri, red.) i dag (mandag, red.). Det må jeg sige, og det kan jeg godt forstå, han var træt af. Han må hellere tage det som en accept af, at han er en rigtig, rigtig dygtig spiller mere end noget andet.

I afspilleren ovenfor kan du se situationen med Nicolai Poulsen og Rodrigo Huescas.
Glæde i FCK – ærgrelse i AGF
Til gengæld ville de to cheftrænere gerne tale om egen præstation, hvor Jacob Neestrup havde klart mest at være begejstret for.
– Vi spiller en god første halvleg, hvor vi får ramt dem rigtig hårdt i bagrummet med Jordan og Froholdt. Vi er effektive, fordi det er ikke noget chancehav. Selvom modstanderen får mere spil i anden halvleg, synes jeg, at vi over en hel kamp indtil sidste minut, holder dem på halvanden-to chancer set med mine FCK-briller.
– Jeg synes, vi vinder fortjent, og jeg synes, at vi specielt med vores fire forreste lykkes godt. Roony giver noget til vores spil, og Achouri er tilbage, selvom han spiller med følelserne uden på tøjet, så er han tilbage. Et mål og to assister i tre kampe. Konstellationen Claesson/Jordan fungerede godt i dag, og Amin kom ind og scorede, så det var godt.
I AGF-lejren var tilfredsheden ikke ligefrem den samme.
– Vi tabte ikke på grund af attituden. Der var god energi, og vi tabte heller ikke på vores gameplan. Der var det samme antal indløb på den sidste tredjedel og chancer. De scorede tre, og vi scorede en. De mål, vi lukkede ind, var for nemme.
– Selvom vi er i overtal, er vi ikke i stand til at stoppe vores modstandere fra at score. Det er en udfodring for os at være mere afgørende i begge felter. Det gælder også i angrebet, siger Uwe Rösler til Tipsbladet og den fremmødte presse.
I forsøget på at lukke ned defensivt hjælper det ikke ligefrem, at Frederik Tingager måtte udgå med en skade.
– Tingager har været en konstant figur i vores bagkæde. Over de sidste to år har vi haft mange skader i forsvaret, men Tingager har været der konstant og hele tiden. På et eller andet tidspunkt måtte det ske, og han bliver brugt meget. Jeg tror ikke, det er så slemt, men jeg er ikke sikker på, at han er tilbage til næste weekend.
Og i næste runde gælder endnu en kamp mod FC København – denne gang i Århus. Her må Uwe Rösler også se bort fra Mikael Anderson, der er i karantæne. Rodrigo Huescas og Elias Achouri ragede også karantæner til sig.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE