Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Nicolai Poulsen sætter ord på sin batalje med Rodrigo Huescas, som hele Parken i hvert fald mente, skulle takseres til et rødt kort.



PARKEN (Tipsbladet): Hvad kampen mellem FC København og AGF ikke havde på teknikaliteter og finurligheder, havde den på intensitet.

Det slag vandt københavnerne med 3-1, men det var ikke uden fight, nærkampe og en situation i slutminutterne, hvor det på tv-billederne lignede, at Nicolai Poulsen førte et knæ i Rodrigo Huescas ædlere dele.

Så slemt følte Nicolai Poulsen ikke, at situationen var, fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter slutfløjt.

– Det er en infight, hvor vi skubber lidt til hinanden, og jeg får måske ramt ham, men der er ingen ond hensigt fra min side af, siger Nicolai Poulsen, der fortæller, at han ikke har set situationen igen.

Hændelsen kørte ellers flere gange på Parkens storskærme, men ifølge Nicolai Poulsen kiggede han ikke på dem.

Efter slutfløjt var Rodrigo Huescas og Nicolai Poulsen heller ikke færdige med hinanden, da de forsøge at tale tingene igennem.

– Det er vist bedst, vi ikke kommer ind på det her (hvad vi talte om efter slutfløjt, red.), siger midtbanemanden, der af holdkammerater blev ført i den ene retning, mens Huescas blev ført i den anden under ordudvekslingen.

– Jeg havde faktisk lidt svært ved at forstå, hvad han sagde, fordi jeg tror, han primært talte spansk. Jeg talte lidt engelsk, og han talte lidt spansk til mig, så jeg tror ikke, der var nogen af os, som forstod hinanden, siger Nicolai Poulsen.

Skulle Nicolai Poulsen have haft rødt?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes

Også Jacob Neestrup og Mads Emil Madsen blev spurgt ind til situation, men ingen af dem ville forholde sig til den. Til gengæld mente Jacob Neestrup, at der blev gået hårdt til Elias Achouri.

– Han har temperament og følelser, og jeg bebrejder ikke AGF noget, men jeg synes, de får lov til at gå meget, meget hårdt til ham (Achouri, red.) i dag (mandag, red.). Det må jeg sige, og det kan jeg godt forstå, han var træt af. Han må hellere tage det som en accept af, at han er en rigtig, rigtig dygtig spiller mere end noget andet.

I afspilleren ovenfor kan du se situationen med Nicolai Poulsen og Rodrigo Huescas.

Glæde i FCK – ærgrelse i AGF

Til gengæld ville de to cheftrænere gerne tale om egen præstation, hvor Jacob Neestrup havde klart mest at være begejstret for.

– Vi spiller en god første halvleg, hvor vi får ramt dem rigtig hårdt i bagrummet med Jordan og Froholdt. Vi er effektive, fordi det er ikke noget chancehav. Selvom modstanderen får mere spil i anden halvleg, synes jeg, at vi over en hel kamp indtil sidste minut, holder dem på halvanden-to chancer set med mine FCK-briller.

– Jeg synes, vi vinder fortjent, og jeg synes, at vi specielt med vores fire forreste lykkes godt. Roony giver noget til vores spil, og Achouri er tilbage, selvom han spiller med følelserne uden på tøjet, så er han tilbage. Et mål og to assister i tre kampe. Konstellationen Claesson/Jordan fungerede godt i dag, og Amin kom ind og scorede, så det var godt.

I AGF-lejren var tilfredsheden ikke ligefrem den samme.

– Vi tabte ikke på grund af attituden. Der var god energi, og vi tabte heller ikke på vores gameplan. Der var det samme antal indløb på den sidste tredjedel og chancer. De scorede tre, og vi scorede en. De mål, vi lukkede ind, var for nemme.

– Selvom vi er i overtal, er vi ikke i stand til at stoppe vores modstandere fra at score. Det er en udfodring for os at være mere afgørende i begge felter. Det gælder også i angrebet, siger Uwe Rösler til Tipsbladet og den fremmødte presse.

I forsøget på at lukke ned defensivt hjælper det ikke ligefrem, at Frederik Tingager måtte udgå med en skade.

– Tingager har været en konstant figur i vores bagkæde. Over de sidste to år har vi haft mange skader i forsvaret, men Tingager har været der konstant og hele tiden. På et eller andet tidspunkt måtte det ske, og han bliver brugt meget. Jeg tror ikke, det er så slemt, men jeg er ikke sikker på, at han er tilbage til næste weekend.

Og i næste runde gælder endnu en kamp mod FC København – denne gang i Århus. Her må Uwe Rösler også se bort fra Mikael Anderson, der er i karantæne. Rodrigo Huescas og Elias Achouri ragede også karantæner til sig.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Chokpris på Victor Froholdt

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

FC Midtjylland – Brøndby IF

Vejle Boldklub – AGF

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Vil gøre det onde ved Brøndby



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Henter kæmpe Superliga-flop

Lamine Yamal med karrierens første



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sønderjyske – OB

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Traditionsklub henter Stephen Odey

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

FC Fredericia – Silkeborg IF

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

‘Det må ikke ske’

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Henter 16-årig i FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland