PARKEN (Tipsbladet): Hvad kampen mellem FC København og AGF ikke havde på teknikaliteter og finurligheder, havde den på intensitet.
Det slag vandt københavnerne med 3-1, men det var ikke uden fight, nærkampe og en situation i slutminutterne, hvor det på tv-billederne lignede, at Nicolai Poulsen førte et knæ i Rodrigo Huescas ædlere dele.
Så slemt følte Nicolai Poulsen ikke, at situationen var, fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter slutfløjt.
– Det er en infight, hvor vi skubber lidt til hinanden, og jeg får måske ramt ham, men der er ingen ond hensigt fra min side af, siger Nicolai Poulsen, der fortæller, at han ikke har set situationen igen.
Hændelsen kørte ellers flere gange på Parkens storskærme, men ifølge Nicolai Poulsen kiggede han ikke på dem.
Efter slutfløjt var Rodrigo Huescas og Nicolai Poulsen heller ikke færdige med hinanden, da de forsøge at tale tingene igennem.
– Det er vist bedst, vi ikke kommer ind på det her (hvad vi talte om efter slutfløjt, red.), siger midtbanemanden, der af holdkammerater blev ført i den ene retning, mens Huescas blev ført i den anden under ordudvekslingen.
– Jeg havde faktisk lidt svært ved at forstå, hvad han sagde, fordi jeg tror, han primært talte spansk. Jeg talte lidt engelsk, og han talte lidt spansk til mig, så jeg tror ikke, der var nogen af os, som forstod hinanden, siger Nicolai Poulsen.
Skulle Nicolai Poulsen have haft rødt?
0 Votes
Også Jacob Neestrup og Mads Emil Madsen blev spurgt ind til situation, men ingen af dem ville forholde sig til den. Til gengæld mente Jacob Neestrup, at der blev gået hårdt til Elias Achouri.
– Han har temperament og følelser, og jeg bebrejder ikke AGF noget, men jeg synes, de får lov til at gå meget, meget hårdt til ham (Achouri, red.) i dag (mandag, red.). Det må jeg sige, og det kan jeg godt forstå, han var træt af. Han må hellere tage det som en accept af, at han er en rigtig, rigtig dygtig spiller mere end noget andet.

I afspilleren ovenfor kan du se situationen med Nicolai Poulsen og Rodrigo Huescas.
Glæde i FCK – ærgrelse i AGF
Til gengæld ville de to cheftrænere gerne tale om egen præstation, hvor Jacob Neestrup havde klart mest at være begejstret for.
– Vi spiller en god første halvleg, hvor vi får ramt dem rigtig hårdt i bagrummet med Jordan og Froholdt. Vi er effektive, fordi det er ikke noget chancehav. Selvom modstanderen får mere spil i anden halvleg, synes jeg, at vi over en hel kamp indtil sidste minut, holder dem på halvanden-to chancer set med mine FCK-briller.
– Jeg synes, vi vinder fortjent, og jeg synes, at vi specielt med vores fire forreste lykkes godt. Roony giver noget til vores spil, og Achouri er tilbage, selvom han spiller med følelserne uden på tøjet, så er han tilbage. Et mål og to assister i tre kampe. Konstellationen Claesson/Jordan fungerede godt i dag, og Amin kom ind og scorede, så det var godt.
I AGF-lejren var tilfredsheden ikke ligefrem den samme.
– Vi tabte ikke på grund af attituden. Der var god energi, og vi tabte heller ikke på vores gameplan. Der var det samme antal indløb på den sidste tredjedel og chancer. De scorede tre, og vi scorede en. De mål, vi lukkede ind, var for nemme.
– Selvom vi er i overtal, er vi ikke i stand til at stoppe vores modstandere fra at score. Det er en udfodring for os at være mere afgørende i begge felter. Det gælder også i angrebet, siger Uwe Rösler til Tipsbladet og den fremmødte presse.
I forsøget på at lukke ned defensivt hjælper det ikke ligefrem, at Frederik Tingager måtte udgå med en skade.
– Tingager har været en konstant figur i vores bagkæde. Over de sidste to år har vi haft mange skader i forsvaret, men Tingager har været der konstant og hele tiden. På et eller andet tidspunkt måtte det ske, og han bliver brugt meget. Jeg tror ikke, det er så slemt, men jeg er ikke sikker på, at han er tilbage til næste weekend.
Og i næste runde gælder endnu en kamp mod FC København – denne gang i Århus. Her må Uwe Rösler også se bort fra Mikael Anderson, der er i karantæne. Rodrigo Huescas og Elias Achouri ragede også karantæner til sig.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Lamine Yamal med karrierens første
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Sønderjyske – OB
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT