German Onugkhas første – og hidtil eneste – halvsæson i FC København fremstår som et større og større mysterie.
Angriberen scorede mål i kaskader for Vejle Boldklub inden skiftet til hovedstaden og blev Superliga-topscorer i sidste sæson, men iført FCK-trøjen scorede han ikke et eneste og røg til sidst helt ud af truppen. I januar blev han så udlejet retur til Vejle – og siden har Onugkha ikke spillet en eneste kamp uden at finde vej til netmaskerne.
Samtidig har FCK alvorlige kvaler med at få gang i målscoringen.
Forvirretet på et højere plan? Det er Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen i hvert fald.
– Jeg har sagt det i lang tid – de (FCK, red.) mangler en 9’er. De mangler en Patrick Mortensen – én, der kan lægge noget pres på alle de indlæg, de kommer til. Og så kan jeg jo stadig stå og tænke, at det er utroligt, at Onugkha var så stor en fiasko i FC København, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.
Andreas Cornelius er en type, der vil kunne skabe noget ravage i modstanderens felt, men han er skadet og kan derfor ikke bidrage. Mod Sønderjyske søndag aften udgjorde Viktor Claesson og Magnus Mattsson FCK-offensiven, og det er ikke udprægede boksangribere.
Det er en udfordring, FCK skal have løst.
– Det falder tilbage på Jacob Neestrup. Det skal han løse, og jeg synes, der mangler noget, fastslår Kenneth Emil Petersens ekspertkollega Thomas Gravesen.
Tipsbladets kommentator, Troels Bager Thøgersen, har ligeledes adresseret FC Københavns angrebskvaler i en kommetar søndag aften, og han fastslår, at “løverne” gambler med Superliga-guldet.
– Derimod ser den oprindelige beslutning om at sælge Óskarsson lige før deadline, købet af Onugkha og den manglende erstatning før transferdeadline her i begyndelsen af 2025 dyr ud.. Hvor dyr ved vi i slutningen af maj. Men vi er i den grad i det territorium, hvor vi kan tale om, at en satsning på Andreas Cornelius og stalden af angribere og forwards som Amin Chiakha, Viktor Claesson og Jordan Larsson kan ende med at koste FC København et livsvigtigt DM-guld, skriver Troels Bager Thøgersen.
I videoen i toppen af artiklen diskuterer Thomas Gravesen og Kenneth Emil Petersens FC Københavns aktuelle udfordringer.
Efter weekendens resultater er FC Midtjylland nu på førstepladsen i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
England – Argentina
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
Argentinsk træner kræver forbedringer
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
MEDIE