German Onugkhas første – og hidtil eneste – halvsæson i FC København fremstår som et større og større mysterie.
Angriberen scorede mål i kaskader for Vejle Boldklub inden skiftet til hovedstaden og blev Superliga-topscorer i sidste sæson, men iført FCK-trøjen scorede han ikke et eneste og røg til sidst helt ud af truppen. I januar blev han så udlejet retur til Vejle – og siden har Onugkha ikke spillet en eneste kamp uden at finde vej til netmaskerne.
Samtidig har FCK alvorlige kvaler med at få gang i målscoringen.
Forvirretet på et højere plan? Det er Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen i hvert fald.
– Jeg har sagt det i lang tid – de (FCK, red.) mangler en 9’er. De mangler en Patrick Mortensen – én, der kan lægge noget pres på alle de indlæg, de kommer til. Og så kan jeg jo stadig stå og tænke, at det er utroligt, at Onugkha var så stor en fiasko i FC København, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.
Andreas Cornelius er en type, der vil kunne skabe noget ravage i modstanderens felt, men han er skadet og kan derfor ikke bidrage. Mod Sønderjyske søndag aften udgjorde Viktor Claesson og Magnus Mattsson FCK-offensiven, og det er ikke udprægede boksangribere.
Det er en udfordring, FCK skal have løst.
– Det falder tilbage på Jacob Neestrup. Det skal han løse, og jeg synes, der mangler noget, fastslår Kenneth Emil Petersens ekspertkollega Thomas Gravesen.
Tipsbladets kommentator, Troels Bager Thøgersen, har ligeledes adresseret FC Københavns angrebskvaler i en kommetar søndag aften, og han fastslår, at “løverne” gambler med Superliga-guldet.
– Derimod ser den oprindelige beslutning om at sælge Óskarsson lige før deadline, købet af Onugkha og den manglende erstatning før transferdeadline her i begyndelsen af 2025 dyr ud.. Hvor dyr ved vi i slutningen af maj. Men vi er i den grad i det territorium, hvor vi kan tale om, at en satsning på Andreas Cornelius og stalden af angribere og forwards som Amin Chiakha, Viktor Claesson og Jordan Larsson kan ende med at koste FC København et livsvigtigt DM-guld, skriver Troels Bager Thøgersen.
I videoen i toppen af artiklen diskuterer Thomas Gravesen og Kenneth Emil Petersens FC Københavns aktuelle udfordringer.
Efter weekendens resultater er FC Midtjylland nu på førstepladsen i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
MEDIE
Roony vil væk
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
NYHEDER