Forbavset over Onugkha-fiasko i FCK: Helt utroligt

FC København har store problemer i offensiven - samtidig scorer German Onugkha mål på samlebånd i Vejle.



German Onugkhas første – og hidtil eneste – halvsæson i FC København fremstår som et større og større mysterie.

Angriberen scorede mål i kaskader for Vejle Boldklub inden skiftet til hovedstaden og blev Superliga-topscorer i sidste sæson, men iført FCK-trøjen scorede han ikke et eneste og røg til sidst helt ud af truppen. I januar blev han så udlejet retur til Vejle – og siden har Onugkha ikke spillet en eneste kamp uden at finde vej til netmaskerne.

Samtidig har FCK alvorlige kvaler med at få gang i målscoringen.

Forvirretet på et højere plan? Det er Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen i hvert fald.

– Jeg har sagt det i lang tid – de (FCK, red.) mangler en 9’er. De mangler en Patrick Mortensen – én, der kan lægge noget pres på alle de indlæg, de kommer til. Og så kan jeg jo stadig stå og tænke, at det er utroligt, at Onugkha var så stor en fiasko i FC København, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.

Andreas Cornelius er en type, der vil kunne skabe noget ravage i modstanderens felt, men han er skadet og kan derfor ikke bidrage. Mod Sønderjyske søndag aften udgjorde Viktor Claesson og Magnus Mattsson FCK-offensiven, og det er ikke udprægede boksangribere.

Det er en udfordring, FCK skal have løst.

– Det falder tilbage på Jacob Neestrup. Det skal han løse, og jeg synes, der mangler noget, fastslår Kenneth Emil Petersens ekspertkollega Thomas Gravesen.

Tipsbladets kommentator, Troels Bager Thøgersen, har ligeledes adresseret FC Københavns angrebskvaler i en kommetar søndag aften, og han fastslår, at “løverne” gambler med Superliga-guldet.

– Derimod ser den oprindelige beslutning om at sælge Óskarsson lige før deadline, købet af Onugkha og den manglende erstatning før transferdeadline her i begyndelsen af 2025 dyr ud.. Hvor dyr ved vi i slutningen af maj. Men vi er i den grad i det territorium, hvor vi kan tale om, at en satsning på Andreas Cornelius og stalden af angribere og forwards som Amin Chiakha, Viktor Claesson og Jordan Larsson kan ende med at koste FC København et livsvigtigt DM-guld, skriver Troels Bager Thøgersen.

I videoen i toppen af artiklen diskuterer Thomas Gravesen og Kenneth Emil Petersens FC Københavns aktuelle udfordringer.

Efter weekendens resultater er FC Midtjylland nu på førstepladsen i Superligaen.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

De vil have Victor Nelsson

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København

AGF køber ham

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby henter Alexander Drexel

Australien – Tyrkiet

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Chok – henter første VM-point nogensinde



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny kontrakt før VM-åbner

Elfenbenskysten – Ecuador