Den beslutning er ved at koste FCK guldet

Der er adskillige forklaringer på FCK's krydser mod AaB og Sønderjyske, men én beslutning springer især i øjnene i de kampe såvel som i hele sæsonen, mener Tipsbladets kommentator.



Da FC København for to uger siden slog FC Midtjylland i Parken, lignede det en forløsning for FC København.

En længe ventet sejr over FC Midtjylland, en førsteplads – det så perfekt ud.

Men efter et Jacob Neestrup-interview på Viaplay i minutterne efter sejren handlede det ikke længere om FC Københavns forløsning.

Det kom i stedet til at handle om Neestrups postulat om FC Midtjyllands hang til at snyde på indkast, hvilket hurtigt blæste tilbage i hovedet på FCK-træneren, da Tipsbladet viste, at FC Midtjylland overhovedet ikke havde stjålet 10-12 meter per indkast.

Det er svært at se, den diskussion hjalp FC København i kampene mod AaB og Sønderjyske, men det er nu ikke der, jeg sætter fingeren, uanset at det virkede unødvendigt distraherende for et FC København, der har rigeligt at gøre med at vinde Superliga-kampe.

Det er derimod beslutningen i august sidste år om at sælge Orri Óskarsson til Real Sociedad tæt på transferdeadline, samt købet af German Onugkha og udlejningen af ham i slutningen af transfervinduet i vinter.

Læs om German Onugkhas andre muligheder på transfermarkedet i vinter

Han havde nok været rar at have mod AaB og Sønderjyske, men for mig er det noget vrøvl at sige, Onugkha bare skulle være blevet i FC København, og at han så ligesom i Vejle havde scoret fem mål i de første fire spillerunder.

Sådan fungerer virkelighedens verden ikke med en verden og Superliga-tabel til forskel på spillestilen i FC København og i Vejle.

Derimod ser den oprindelige beslutning om at sælge Óskarsson lige før deadline, købet af Onugkha og den manglende erstatning før transferdeadline her i begyndelsen af 2025 dyr ud.

Hvor dyr ved vi i slutningen af maj.

Andreas Cornelius er en fremragende angriber. Men han har også været ukampdygtig i den første måned af 2025-delen af FCK’s sæson. Foto: Alamy

Men vi er i den grad i det territorium, hvor vi kan tale om, at en satsning på Andreas Cornelius og stalden af angribere og forwards som Armin Chiakha, Viktor Claesson og Jordan Larsson kan ende med at koste FC København et livsvigtigt DM-guld.

Rivalen FC Midtjylland har slået FC Nordsjælland og AaB, og selv om midtjyderne ikke tilnærmelsesvis er uovervindelige eller endnu lige så gode, vi bilder os ind at den offensiv bør være uge efter uge, er det rimeligt at forvente, at FC Midtjyllands gode, brede trup uden Europa-fodbold henter godt med point de sidste 11 runder.

Jeg misunder bestemt ikke den sportslige ledelse og trænerstaben i FC København de valg, de skulle træffe sidste sommer eller i vinterens transfervindue.

For det er gode angribere og forwards, de har i truppen, Amin Chiakha kan blive fremragende, et kæmpesalg og alt det der, der ville gøre det dumt at parkere ham på sidelinjen bag et nyindkøb med risiko for en udlejning til sommer eller næste vinter.

Læs også om FC Portos forsøg på at kapre Orri Óskarsson et par uger før, han røg til Real Sociedad.

Men hvor vi ikke spiller med synd på banen, gør vi det så sandelig heller ikke på transfermarkedet og i trupdannelsen for den danske klub med det suverænt største spillerbudget i dansk fodboldhistorie, der i egen selvopfattelse kastede guldet væk sidste maj.

Blandt Superligaens spillere og selv hos rivalerne finder man næppe nogen, der ikke ønsker det bedste for den tidligere landsholdsangriber Andreas Cornelius, der er et mareridt af et mismatch, når han er kampklar.

Men FC København-ledelsen var 100 procent advaret sidste sommer og da endnu mere her i januar om ‘Corners’ ærgerlige skadesforløb siden skiftet hjem fra Trabzonspor.

Mohamed Elyounoussi er en forrygende spiller, på mange områder den bedste i Superligaen. Men han skal også have nogen at spille den til i feltet. Foto: Alamy

Og når man så nu har så store problemer med at nedbryde modstandere, der stiller sig lavt på banen, og FCK’s Superliga-topscorer er Mohamed Elyounoussi (pt. langt fra 100 procent fit) med syv scoringer efter 21 spillerunder, begynder satsningen på de eksisterende spillere især efter Onugkhas exit at se naiv ud.

Jeg ved godt, Roony Bardghji snart er tilbage, og at Rasmus Falk og Mohamed Elyounoussi kommer i yderligere omdrejninger til slutspillet.

Men det var slet, slet ikke meningen, der skulle være spænding om det her DM, da FC København skruede op for sidste sæsons rekordbudget til denne revanchesæson, og det er absolut ikke formildende, når rivalen FC Midtjylland lige nu har spillet en europæisk kamp flere end københavnerne, der kommer på omgangshøjde på torsdag i London mod Chelsea.

Det er en sportslig katastrofe, hvis det DM glipper efter sidste forårs dybe skuffelse, og to uafgjorte skruer unødigt meget op for temperaturen allerede før, det nervepirrende slutspil er begyndt.





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


FCK-stjerne i klubskifte?

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afslører – i dialog med danske klubber

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Tæt på ny klub


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Brøndby-duo skal væk

‘En dyr fejl’

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Giver grønt lys til stor transfer

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Afvist af United

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri



Det kan ende helt galt

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Dansker i stor Wimbledon-triumf


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Vil af med Sory Kaba

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

– Det virker bare lidt mærkeligt



Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu kan de hentes gratis

FCK-retur droppet

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’



Henter Emil Riis

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU