Thomasberg svarer Neestrup: Løgn!

I et interview med TV 2 Sport svarer Thomasberg nu på Neestrups anklager.



FC København vandt godt nok søndagens topbrag mod FC Midtjylland takket være en straffesparksscoring, men det er ikke sejren, der efterfølgende har været et samtaleemne.

Det har i stedet været Jacob Neestrups interview med Viaplay efter kampen.

Her anklagede FC København-træneren nemlig midtjyderne for at tage indkast 10 til 12 meter tættere på mållinjen, end bolden krydsede stregen. Noget, der ikke helt stemmer overens med situationerne, som Tipsbladet har gennemgået i denne artikel

Og nu reagerer Thomas Thomasberg på Neestrups anklager i et interview med TV 2 Sport. 

– Det er decideret usandt. Det er en løgn, og det bryder jeg mig ikke om som person. Jeg er sådan indrettet, at hvis man kommer med nogle beskyldninger, så skal der gerne være hold i dem, og det er der ikke her, siger han til TV 2 Sport

Jacob Neestrup sagde følgende til Viaplay: 

– Deres muligheder for at score i anden halvleg er vel reelt set kun på dødbolde, hvor – og nu siger jeg noget kontroversielt – jeg igen synes, at de får nogle muligheder foræret, de ikke burde. 

– Der er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler. 

– Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.

Intet at komme efter, siger tidligere dommer
Tipsbladet har som nævnt gennemgået otte indkast fra FC Midtjylland i kampen, og ved et af dem “stjal” Mads Bech Sørensen fem-seks meter. Ved de øvrige var der tale om en til to meter, og altså ganske langt fra de 10 til 12 meter, som Neestrup siger.

Benjamin Leander, tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, mener ikke, at Neestrup har en sag.

– Ingenlunde. Jeg tæller første indkast i kampen efter 15 sekunder, hvor bolden ryger ud. Thomas Delaney sparker bolden op på tribunen, tættere mod eget mål, og bolden kommer tilbage. Mads Bech tager det her indkast mellem 4-6 meter fra det sted, det skal tages.

– Alle andre indkast er taget inden for en afstand af, hvor bolden går ud. Det er inden for en afstand af maks. tre meter, og der må vi sige, at det er petitesse-grænsen for, hvor indkastes skal tages. Det vil være en skandale, hvis Jacob Karlsen bryder flowet i kampen ved at skulle stå og sige, “du skal træde et par meter tilbage”. Vi har en kamp med over 50 indkast, og hvis alle skulle tages på præcist samme sted, ville det blive en rigtig lang aften i Parken. Så lige præcist omkring det her har Neestrup intet at komme efter, sagde Benjamin Leander til Tipsbladet. 

FC København vandt som bekendt kampen 1-0 og topper nu Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Færdig i FC Midtjylland?

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

I svime over Højlund

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Samler informationer om FCK’er



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Medie peger på FC København

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Superliga-stortalenter topper international liste

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Færdig i Brøndbys bestyrelse

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

– Det er absolut bekymrende!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Manchester United jagter Liverpool-profil

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stortalent

Brøndby henter stort målmandstalent

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Inter fryser i Nordnorge

Celtic – Stuttgart

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’