FC København vandt godt nok søndagens topbrag mod FC Midtjylland takket være en straffesparksscoring, men det er ikke sejren, der efterfølgende har været et samtaleemne.
Det har i stedet været Jacob Neestrups interview med Viaplay efter kampen.
Her anklagede FC København-træneren nemlig midtjyderne for at tage indkast 10 til 12 meter tættere på mållinjen, end bolden krydsede stregen. Noget, der ikke helt stemmer overens med situationerne, som Tipsbladet har gennemgået i denne artikel.
Og nu reagerer Thomas Thomasberg på Neestrups anklager i et interview med TV 2 Sport.
– Det er decideret usandt. Det er en løgn, og det bryder jeg mig ikke om som person. Jeg er sådan indrettet, at hvis man kommer med nogle beskyldninger, så skal der gerne være hold i dem, og det er der ikke her, siger han til TV 2 Sport.
Jacob Neestrup sagde følgende til Viaplay:
– Deres muligheder for at score i anden halvleg er vel reelt set kun på dødbolde, hvor – og nu siger jeg noget kontroversielt – jeg igen synes, at de får nogle muligheder foræret, de ikke burde.
– Der er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler.
– Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.
Intet at komme efter, siger tidligere dommer
Tipsbladet har som nævnt gennemgået otte indkast fra FC Midtjylland i kampen, og ved et af dem “stjal” Mads Bech Sørensen fem-seks meter. Ved de øvrige var der tale om en til to meter, og altså ganske langt fra de 10 til 12 meter, som Neestrup siger.
Benjamin Leander, tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, mener ikke, at Neestrup har en sag.
– Ingenlunde. Jeg tæller første indkast i kampen efter 15 sekunder, hvor bolden ryger ud. Thomas Delaney sparker bolden op på tribunen, tættere mod eget mål, og bolden kommer tilbage. Mads Bech tager det her indkast mellem 4-6 meter fra det sted, det skal tages.
– Alle andre indkast er taget inden for en afstand af, hvor bolden går ud. Det er inden for en afstand af maks. tre meter, og der må vi sige, at det er petitesse-grænsen for, hvor indkastes skal tages. Det vil være en skandale, hvis Jacob Karlsen bryder flowet i kampen ved at skulle stå og sige, “du skal træde et par meter tilbage”. Vi har en kamp med over 50 indkast, og hvis alle skulle tages på præcist samme sted, ville det blive en rigtig lang aften i Parken. Så lige præcist omkring det her har Neestrup intet at komme efter, sagde Benjamin Leander til Tipsbladet.
FC København vandt som bekendt kampen 1-0 og topper nu Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland.
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
Fælder dom over Victor Froholdt
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
– Velkommen hjem Andreas Christensen
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
‘De har problemer med os’
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub