Thomasberg svarer Neestrup: Løgn!

I et interview med TV 2 Sport svarer Thomasberg nu på Neestrups anklager.



FC København vandt godt nok søndagens topbrag mod FC Midtjylland takket være en straffesparksscoring, men det er ikke sejren, der efterfølgende har været et samtaleemne.

Det har i stedet været Jacob Neestrups interview med Viaplay efter kampen.

Her anklagede FC København-træneren nemlig midtjyderne for at tage indkast 10 til 12 meter tættere på mållinjen, end bolden krydsede stregen. Noget, der ikke helt stemmer overens med situationerne, som Tipsbladet har gennemgået i denne artikel

Og nu reagerer Thomas Thomasberg på Neestrups anklager i et interview med TV 2 Sport. 

– Det er decideret usandt. Det er en løgn, og det bryder jeg mig ikke om som person. Jeg er sådan indrettet, at hvis man kommer med nogle beskyldninger, så skal der gerne være hold i dem, og det er der ikke her, siger han til TV 2 Sport

Jacob Neestrup sagde følgende til Viaplay: 

– Deres muligheder for at score i anden halvleg er vel reelt set kun på dødbolde, hvor – og nu siger jeg noget kontroversielt – jeg igen synes, at de får nogle muligheder foræret, de ikke burde. 

– Der er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler. 

– Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.

Intet at komme efter, siger tidligere dommer
Tipsbladet har som nævnt gennemgået otte indkast fra FC Midtjylland i kampen, og ved et af dem “stjal” Mads Bech Sørensen fem-seks meter. Ved de øvrige var der tale om en til to meter, og altså ganske langt fra de 10 til 12 meter, som Neestrup siger.

Benjamin Leander, tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, mener ikke, at Neestrup har en sag.

– Ingenlunde. Jeg tæller første indkast i kampen efter 15 sekunder, hvor bolden ryger ud. Thomas Delaney sparker bolden op på tribunen, tættere mod eget mål, og bolden kommer tilbage. Mads Bech tager det her indkast mellem 4-6 meter fra det sted, det skal tages.

– Alle andre indkast er taget inden for en afstand af, hvor bolden går ud. Det er inden for en afstand af maks. tre meter, og der må vi sige, at det er petitesse-grænsen for, hvor indkastes skal tages. Det vil være en skandale, hvis Jacob Karlsen bryder flowet i kampen ved at skulle stå og sige, “du skal træde et par meter tilbage”. Vi har en kamp med over 50 indkast, og hvis alle skulle tages på præcist samme sted, ville det blive en rigtig lang aften i Parken. Så lige præcist omkring det her har Neestrup intet at komme efter, sagde Benjamin Leander til Tipsbladet. 

FC København vandt som bekendt kampen 1-0 og topper nu Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland.





Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen




Mikel Arteta LIVE

LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude

Randers FC – Vejle Boldklub

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Kultklub jagtede Brøndby-flop



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United – Liverpool

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Emre Mor færdig

– Det var virkelig pinligt

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer