Thomasberg svarer Neestrup: Løgn!

I et interview med TV 2 Sport svarer Thomasberg nu på Neestrups anklager.



FC København vandt godt nok søndagens topbrag mod FC Midtjylland takket være en straffesparksscoring, men det er ikke sejren, der efterfølgende har været et samtaleemne.

Det har i stedet været Jacob Neestrups interview med Viaplay efter kampen.

Her anklagede FC København-træneren nemlig midtjyderne for at tage indkast 10 til 12 meter tættere på mållinjen, end bolden krydsede stregen. Noget, der ikke helt stemmer overens med situationerne, som Tipsbladet har gennemgået i denne artikel

Og nu reagerer Thomas Thomasberg på Neestrups anklager i et interview med TV 2 Sport. 

– Det er decideret usandt. Det er en løgn, og det bryder jeg mig ikke om som person. Jeg er sådan indrettet, at hvis man kommer med nogle beskyldninger, så skal der gerne være hold i dem, og det er der ikke her, siger han til TV 2 Sport

Jacob Neestrup sagde følgende til Viaplay: 

– Deres muligheder for at score i anden halvleg er vel reelt set kun på dødbolde, hvor – og nu siger jeg noget kontroversielt – jeg igen synes, at de får nogle muligheder foræret, de ikke burde. 

– Der er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler. 

– Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.

Intet at komme efter, siger tidligere dommer
Tipsbladet har som nævnt gennemgået otte indkast fra FC Midtjylland i kampen, og ved et af dem “stjal” Mads Bech Sørensen fem-seks meter. Ved de øvrige var der tale om en til to meter, og altså ganske langt fra de 10 til 12 meter, som Neestrup siger.

Benjamin Leander, tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, mener ikke, at Neestrup har en sag.

– Ingenlunde. Jeg tæller første indkast i kampen efter 15 sekunder, hvor bolden ryger ud. Thomas Delaney sparker bolden op på tribunen, tættere mod eget mål, og bolden kommer tilbage. Mads Bech tager det her indkast mellem 4-6 meter fra det sted, det skal tages.

– Alle andre indkast er taget inden for en afstand af, hvor bolden går ud. Det er inden for en afstand af maks. tre meter, og der må vi sige, at det er petitesse-grænsen for, hvor indkastes skal tages. Det vil være en skandale, hvis Jacob Karlsen bryder flowet i kampen ved at skulle stå og sige, “du skal træde et par meter tilbage”. Vi har en kamp med over 50 indkast, og hvis alle skulle tages på præcist samme sted, ville det blive en rigtig lang aften i Parken. Så lige præcist omkring det her har Neestrup intet at komme efter, sagde Benjamin Leander til Tipsbladet. 

FC København vandt som bekendt kampen 1-0 og topper nu Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland.





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC København tjente millioner tirsdag aften

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Dyr dansk bomber til Everton?

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

– Det er meget svært for Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Angriber meldes tæt på

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Store ord om Roony Bardghji

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Brøndby-transfer glippet

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Forventer mudderkrig mod FCM

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig