FC København vandt godt nok søndagens topbrag mod FC Midtjylland takket være en straffesparksscoring, men det er ikke sejren, der efterfølgende har været et samtaleemne.
Det har i stedet været Jacob Neestrups interview med Viaplay efter kampen.
Her anklagede FC København-træneren nemlig midtjyderne for at tage indkast 10 til 12 meter tættere på mållinjen, end bolden krydsede stregen. Noget, der ikke helt stemmer overens med situationerne, som Tipsbladet har gennemgået i denne artikel.
Og nu reagerer Thomas Thomasberg på Neestrups anklager i et interview med TV 2 Sport.
– Det er decideret usandt. Det er en løgn, og det bryder jeg mig ikke om som person. Jeg er sådan indrettet, at hvis man kommer med nogle beskyldninger, så skal der gerne være hold i dem, og det er der ikke her, siger han til TV 2 Sport.
Jacob Neestrup sagde følgende til Viaplay:
– Deres muligheder for at score i anden halvleg er vel reelt set kun på dødbolde, hvor – og nu siger jeg noget kontroversielt – jeg igen synes, at de får nogle muligheder foræret, de ikke burde.
– Der er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler.
– Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.
Intet at komme efter, siger tidligere dommer
Tipsbladet har som nævnt gennemgået otte indkast fra FC Midtjylland i kampen, og ved et af dem “stjal” Mads Bech Sørensen fem-seks meter. Ved de øvrige var der tale om en til to meter, og altså ganske langt fra de 10 til 12 meter, som Neestrup siger.
Benjamin Leander, tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, mener ikke, at Neestrup har en sag.
– Ingenlunde. Jeg tæller første indkast i kampen efter 15 sekunder, hvor bolden ryger ud. Thomas Delaney sparker bolden op på tribunen, tættere mod eget mål, og bolden kommer tilbage. Mads Bech tager det her indkast mellem 4-6 meter fra det sted, det skal tages.
– Alle andre indkast er taget inden for en afstand af, hvor bolden går ud. Det er inden for en afstand af maks. tre meter, og der må vi sige, at det er petitesse-grænsen for, hvor indkastes skal tages. Det vil være en skandale, hvis Jacob Karlsen bryder flowet i kampen ved at skulle stå og sige, “du skal træde et par meter tilbage”. Vi har en kamp med over 50 indkast, og hvis alle skulle tages på præcist samme sted, ville det blive en rigtig lang aften i Parken. Så lige præcist omkring det her har Neestrup intet at komme efter, sagde Benjamin Leander til Tipsbladet.
FC København vandt som bekendt kampen 1-0 og topper nu Superligaen med tre point ned til FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’