HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt søndag eftermiddag 2-1 over FC Nordsjælland på et meget sent mål af Pedro Bravo, der efter eget udsagn scorede sit første mål som seniorspiller.
Dermed hænger FC Midtjylland på helt i toppen af Superligaen og er matematisk sikret at spille Top 6, hvilket betyder 10 runder med mange topkampe, herunder mod FC København.
Og sidste søndags FC København-kamp spøger stadig, for på stadion i Herning blev det faktisk bemærket, trods en mere intens kamp i anden halvleg, at FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup i studiet hos Viaplay førte bevis for, hvordan FC Midtjylland har rykket indkast i forhold til, hvor bolden gik ud.
Dermed puster Neestrup til den diskussion, han selv kickstartede for en uge siden med et fejlagtigt postulat om, at FC Midtjylland tager 10-12 meter på indkast, noget der fik FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-træneren løgner.

Neestrup trak torsdag i land i forhold til de mange meter og kaldte det for ‘det ringeste interview’, han havde lavet som FCK-cheftræner, men nu ruller dødbold-krigen altså videre.
FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg havde af naturlige årsager ikke set indslaget, der kom lidt efter klokken 17, da Tipsbladet talte med ham lidt efter 18.30, men FCM-cheftræneren virkede lidt overrasket over, at indkast-debatten fortsatte, da Tipsbladet spurgte ham til sagen.
– Jeg ved det jo ikke helt, for jeg har jo ikke set det. Så det er lidt svært at svare på. Jeg har lige hørt i krogene, at det har været noget i optakten til AaB-kampen, hvilket jeg jo så har lidt svært at svare på hvad er. Men jeg går ud fra, det handler om os og ikke om andre hold, siger Thomas Thomasberg med et lille smil.
Er det spøjst at blive ved med at tage det op?
– Jo jo, og jeg synes jo egentlig, den for mig var lidt lukket. Nu gav vi lidt svar på tiltale, fordi vi syntes, at der ikke var noget omkring de beskyldninger, der kom. Så ved jeg jo ikke, om han har siddet og nærstuderet alle kampene, både for os og for andre hold.
Oplever I modvilje mod, at I som tophold bruger kræfter på at sende indkast ind i feltet som dødbolde?
– Nej, men de andre kan jo se, at vi er dygtige til det. Så jeg tror, det er det, der er den største modvilje. Det er ikke så rart at se noget, en modstander kan score mål på. Det tager vi som en ros og cadeau, siger Thomas Thomasberg.
– Vi bruger nogle ekstra sekunder, fordi vi skal have flyttet folk op i feltet og ud til indkastet. Men det er jo ikke sådan, vi tænker, at vi skal gøre det meget langsommere. Det bekymrer jeg mig ikke om. Det er jo dommeren, der skal lede kampen. Vi tænker ikke, at vi lige vil bruge tre-fire minutter ekstra på det. Der er også lidt omkring matematikken, som jeg også nævnte for en uges tid siden, for 30 sekunder gange 10 giver altså ikke 10 minutter, siger en nu smilende Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland-træneren var glad for de tre point mod FC Nordsjælland men træt af, at kampen blev urolig med flere gode tilbud til FC Nordsjælland ud over udligningen i anden halvdel af anden halvleg.
Læs Tipsbladets Dom fra kampen her.
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig