Reagerer på nyt Neestrup-indslag: – Ros til os

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg er lettere overrasket over, at FCK-cheftræner Jacob Neestrup i optakten til kampen mod AaB har haft klip med i studiet om FCM's indkast.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt søndag eftermiddag 2-1 over FC Nordsjælland på et meget sent mål af Pedro Bravo, der efter eget udsagn scorede sit første mål som seniorspiller.

Dermed hænger FC Midtjylland på helt i toppen af Superligaen og er matematisk sikret at spille Top 6, hvilket betyder 10 runder med mange topkampe, herunder mod FC København.

Og sidste søndags FC København-kamp spøger stadig, for på stadion i Herning blev det faktisk bemærket, trods en mere intens kamp i anden halvleg, at FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup i studiet hos Viaplay førte bevis for, hvordan FC Midtjylland har rykket indkast i forhold til, hvor bolden gik ud.

Dermed puster Neestrup til den diskussion, han selv kickstartede for en uge siden med et fejlagtigt postulat om, at FC Midtjylland tager 10-12 meter på indkast, noget der fik FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-træneren løgner.

Thomas Thomasberg har kaldt Jacob Neestrups forklaring fra i søndags for en løgn. Jacob Neestrup vil ikke svare kollegaen.

Neestrup trak torsdag i land i forhold til de mange meter og kaldte det for ‘det ringeste interview’, han havde lavet som FCK-cheftræner, men nu ruller dødbold-krigen altså videre.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg havde af naturlige årsager ikke set indslaget, der kom lidt efter klokken 17, da Tipsbladet talte med ham lidt efter 18.30, men FCM-cheftræneren virkede lidt overrasket over, at indkast-debatten fortsatte, da Tipsbladet spurgte ham til sagen.

– Jeg ved det jo ikke helt, for jeg har jo ikke set det. Så det er lidt svært at svare på. Jeg har lige hørt i krogene, at det har været noget i optakten til AaB-kampen, hvilket jeg jo så har lidt svært at svare på hvad er. Men jeg går ud fra, det handler om os og ikke om andre hold, siger Thomas Thomasberg med et lille smil.

Er det spøjst at blive ved med at tage det op?

– Jo jo, og jeg synes jo egentlig, den for mig var lidt lukket. Nu gav vi lidt svar på tiltale, fordi vi syntes, at der ikke var noget omkring de beskyldninger, der kom. Så ved jeg jo ikke, om han har siddet og nærstuderet alle kampene, både for os og for andre hold.

Oplever I modvilje mod, at I som tophold bruger kræfter på at sende indkast ind i feltet som dødbolde?

– Nej, men de andre kan jo se, at vi er dygtige til det. Så jeg tror, det er det, der er den største modvilje. Det er ikke så rart at se noget, en modstander kan score mål på. Det tager vi som en ros og cadeau, siger Thomas Thomasberg.

– Vi bruger nogle ekstra sekunder, fordi vi skal have flyttet folk op i feltet og ud til indkastet. Men det er jo ikke sådan, vi tænker, at vi skal gøre det meget langsommere. Det bekymrer jeg mig ikke om. Det er jo dommeren, der skal lede kampen. Vi tænker ikke, at vi lige vil bruge tre-fire minutter ekstra på det. Der er også lidt omkring matematikken, som jeg også nævnte for en uges tid siden, for 30 sekunder gange 10 giver altså ikke 10 minutter, siger en nu smilende Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland-træneren var glad for de tre point mod FC Nordsjælland men træt af, at kampen blev urolig med flere gode tilbud til FC Nordsjælland ud over udligningen i anden halvdel af anden halvleg.

Læs Tipsbladets Dom fra kampen her.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Målkongen Biereth på vild liste

Nu kan han spille for FC København

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Medier fælder dom over Dorgu

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Stor hæder til Suzuki

Falske Brøndby-rygter i omløb

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Her er Superligaens bedste stadion

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Trist melding om Emil Højlund

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

De vil købe FC Midtjylland-profil

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Vil have stjernetræner til Tottenham

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste