HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt søndag eftermiddag 2-1 over FC Nordsjælland på et meget sent mål af Pedro Bravo, der efter eget udsagn scorede sit første mål som seniorspiller.
Dermed hænger FC Midtjylland på helt i toppen af Superligaen og er matematisk sikret at spille Top 6, hvilket betyder 10 runder med mange topkampe, herunder mod FC København.
Og sidste søndags FC København-kamp spøger stadig, for på stadion i Herning blev det faktisk bemærket, trods en mere intens kamp i anden halvleg, at FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup i studiet hos Viaplay førte bevis for, hvordan FC Midtjylland har rykket indkast i forhold til, hvor bolden gik ud.
Dermed puster Neestrup til den diskussion, han selv kickstartede for en uge siden med et fejlagtigt postulat om, at FC Midtjylland tager 10-12 meter på indkast, noget der fik FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-træneren løgner.

Neestrup trak torsdag i land i forhold til de mange meter og kaldte det for ‘det ringeste interview’, han havde lavet som FCK-cheftræner, men nu ruller dødbold-krigen altså videre.
FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg havde af naturlige årsager ikke set indslaget, der kom lidt efter klokken 17, da Tipsbladet talte med ham lidt efter 18.30, men FCM-cheftræneren virkede lidt overrasket over, at indkast-debatten fortsatte, da Tipsbladet spurgte ham til sagen.
– Jeg ved det jo ikke helt, for jeg har jo ikke set det. Så det er lidt svært at svare på. Jeg har lige hørt i krogene, at det har været noget i optakten til AaB-kampen, hvilket jeg jo så har lidt svært at svare på hvad er. Men jeg går ud fra, det handler om os og ikke om andre hold, siger Thomas Thomasberg med et lille smil.
Er det spøjst at blive ved med at tage det op?
– Jo jo, og jeg synes jo egentlig, den for mig var lidt lukket. Nu gav vi lidt svar på tiltale, fordi vi syntes, at der ikke var noget omkring de beskyldninger, der kom. Så ved jeg jo ikke, om han har siddet og nærstuderet alle kampene, både for os og for andre hold.
Oplever I modvilje mod, at I som tophold bruger kræfter på at sende indkast ind i feltet som dødbolde?
– Nej, men de andre kan jo se, at vi er dygtige til det. Så jeg tror, det er det, der er den største modvilje. Det er ikke så rart at se noget, en modstander kan score mål på. Det tager vi som en ros og cadeau, siger Thomas Thomasberg.
– Vi bruger nogle ekstra sekunder, fordi vi skal have flyttet folk op i feltet og ud til indkastet. Men det er jo ikke sådan, vi tænker, at vi skal gøre det meget langsommere. Det bekymrer jeg mig ikke om. Det er jo dommeren, der skal lede kampen. Vi tænker ikke, at vi lige vil bruge tre-fire minutter ekstra på det. Der er også lidt omkring matematikken, som jeg også nævnte for en uges tid siden, for 30 sekunder gange 10 giver altså ikke 10 minutter, siger en nu smilende Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland-træneren var glad for de tre point mod FC Nordsjælland men træt af, at kampen blev urolig med flere gode tilbud til FC Nordsjælland ud over udligningen i anden halvdel af anden halvleg.
Læs Tipsbladets Dom fra kampen her.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
AVIS
Storklub har taget kontakt
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
‘Thomas Frank løber tør for tid’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
MEDIE
Choktransfer på vej?
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT