Reagerer på nyt Neestrup-indslag: – Ros til os

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg er lettere overrasket over, at FCK-cheftræner Jacob Neestrup i optakten til kampen mod AaB har haft klip med i studiet om FCM's indkast.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt søndag eftermiddag 2-1 over FC Nordsjælland på et meget sent mål af Pedro Bravo, der efter eget udsagn scorede sit første mål som seniorspiller.

Dermed hænger FC Midtjylland på helt i toppen af Superligaen og er matematisk sikret at spille Top 6, hvilket betyder 10 runder med mange topkampe, herunder mod FC København.

Og sidste søndags FC København-kamp spøger stadig, for på stadion i Herning blev det faktisk bemærket, trods en mere intens kamp i anden halvleg, at FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup i studiet hos Viaplay førte bevis for, hvordan FC Midtjylland har rykket indkast i forhold til, hvor bolden gik ud.

Dermed puster Neestrup til den diskussion, han selv kickstartede for en uge siden med et fejlagtigt postulat om, at FC Midtjylland tager 10-12 meter på indkast, noget der fik FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-træneren løgner.

Thomas Thomasberg har kaldt Jacob Neestrups forklaring fra i søndags for en løgn. Jacob Neestrup vil ikke svare kollegaen.

Neestrup trak torsdag i land i forhold til de mange meter og kaldte det for ‘det ringeste interview’, han havde lavet som FCK-cheftræner, men nu ruller dødbold-krigen altså videre.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg havde af naturlige årsager ikke set indslaget, der kom lidt efter klokken 17, da Tipsbladet talte med ham lidt efter 18.30, men FCM-cheftræneren virkede lidt overrasket over, at indkast-debatten fortsatte, da Tipsbladet spurgte ham til sagen.

– Jeg ved det jo ikke helt, for jeg har jo ikke set det. Så det er lidt svært at svare på. Jeg har lige hørt i krogene, at det har været noget i optakten til AaB-kampen, hvilket jeg jo så har lidt svært at svare på hvad er. Men jeg går ud fra, det handler om os og ikke om andre hold, siger Thomas Thomasberg med et lille smil.

Er det spøjst at blive ved med at tage det op?

– Jo jo, og jeg synes jo egentlig, den for mig var lidt lukket. Nu gav vi lidt svar på tiltale, fordi vi syntes, at der ikke var noget omkring de beskyldninger, der kom. Så ved jeg jo ikke, om han har siddet og nærstuderet alle kampene, både for os og for andre hold.

Oplever I modvilje mod, at I som tophold bruger kræfter på at sende indkast ind i feltet som dødbolde?

– Nej, men de andre kan jo se, at vi er dygtige til det. Så jeg tror, det er det, der er den største modvilje. Det er ikke så rart at se noget, en modstander kan score mål på. Det tager vi som en ros og cadeau, siger Thomas Thomasberg.

– Vi bruger nogle ekstra sekunder, fordi vi skal have flyttet folk op i feltet og ud til indkastet. Men det er jo ikke sådan, vi tænker, at vi skal gøre det meget langsommere. Det bekymrer jeg mig ikke om. Det er jo dommeren, der skal lede kampen. Vi tænker ikke, at vi lige vil bruge tre-fire minutter ekstra på det. Der er også lidt omkring matematikken, som jeg også nævnte for en uges tid siden, for 30 sekunder gange 10 giver altså ikke 10 minutter, siger en nu smilende Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland-træneren var glad for de tre point mod FC Nordsjælland men træt af, at kampen blev urolig med flere gode tilbud til FC Nordsjælland ud over udligningen i anden halvdel af anden halvleg.

Læs Tipsbladets Dom fra kampen her.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Mohamed Daramy vender tilbage

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Mareridt for FC Augsburg

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Meldes på vej mod nyt skifte

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Arsenal ansætter dansk toptræner

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Frendrup scorer for første gang i et år

Peter Schmeichel taget på sengen

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afviser millionbud fra Brøndby

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FC København-boss i smuttur

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter