Reagerer på nyt Neestrup-indslag: – Ros til os

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg er lettere overrasket over, at FCK-cheftræner Jacob Neestrup i optakten til kampen mod AaB har haft klip med i studiet om FCM's indkast.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland vandt søndag eftermiddag 2-1 over FC Nordsjælland på et meget sent mål af Pedro Bravo, der efter eget udsagn scorede sit første mål som seniorspiller.

Dermed hænger FC Midtjylland på helt i toppen af Superligaen og er matematisk sikret at spille Top 6, hvilket betyder 10 runder med mange topkampe, herunder mod FC København.

Og sidste søndags FC København-kamp spøger stadig, for på stadion i Herning blev det faktisk bemærket, trods en mere intens kamp i anden halvleg, at FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup i studiet hos Viaplay førte bevis for, hvordan FC Midtjylland har rykket indkast i forhold til, hvor bolden gik ud.

Dermed puster Neestrup til den diskussion, han selv kickstartede for en uge siden med et fejlagtigt postulat om, at FC Midtjylland tager 10-12 meter på indkast, noget der fik FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til at kalde FCK-træneren løgner.

Thomas Thomasberg har kaldt Jacob Neestrups forklaring fra i søndags for en løgn. Jacob Neestrup vil ikke svare kollegaen.

Neestrup trak torsdag i land i forhold til de mange meter og kaldte det for ‘det ringeste interview’, han havde lavet som FCK-cheftræner, men nu ruller dødbold-krigen altså videre.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg havde af naturlige årsager ikke set indslaget, der kom lidt efter klokken 17, da Tipsbladet talte med ham lidt efter 18.30, men FCM-cheftræneren virkede lidt overrasket over, at indkast-debatten fortsatte, da Tipsbladet spurgte ham til sagen.

– Jeg ved det jo ikke helt, for jeg har jo ikke set det. Så det er lidt svært at svare på. Jeg har lige hørt i krogene, at det har været noget i optakten til AaB-kampen, hvilket jeg jo så har lidt svært at svare på hvad er. Men jeg går ud fra, det handler om os og ikke om andre hold, siger Thomas Thomasberg med et lille smil.

Er det spøjst at blive ved med at tage det op?

– Jo jo, og jeg synes jo egentlig, den for mig var lidt lukket. Nu gav vi lidt svar på tiltale, fordi vi syntes, at der ikke var noget omkring de beskyldninger, der kom. Så ved jeg jo ikke, om han har siddet og nærstuderet alle kampene, både for os og for andre hold.

Oplever I modvilje mod, at I som tophold bruger kræfter på at sende indkast ind i feltet som dødbolde?

– Nej, men de andre kan jo se, at vi er dygtige til det. Så jeg tror, det er det, der er den største modvilje. Det er ikke så rart at se noget, en modstander kan score mål på. Det tager vi som en ros og cadeau, siger Thomas Thomasberg.

– Vi bruger nogle ekstra sekunder, fordi vi skal have flyttet folk op i feltet og ud til indkastet. Men det er jo ikke sådan, vi tænker, at vi skal gøre det meget langsommere. Det bekymrer jeg mig ikke om. Det er jo dommeren, der skal lede kampen. Vi tænker ikke, at vi lige vil bruge tre-fire minutter ekstra på det. Der er også lidt omkring matematikken, som jeg også nævnte for en uges tid siden, for 30 sekunder gange 10 giver altså ikke 10 minutter, siger en nu smilende Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland-træneren var glad for de tre point mod FC Nordsjælland men træt af, at kampen blev urolig med flere gode tilbud til FC Nordsjælland ud over udligningen i anden halvdel af anden halvleg.

Læs Tipsbladets Dom fra kampen her.



Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Brøndby takker nej til to spillere

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Medier i svime: Den bedste!

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Brøndby bekræfter salg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Manchester United rasende

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Han er verdens bedste fodboldspiller

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Hård kritik af FC København-stjerne

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Aldrig set før

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’