Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Thomas Kristensen har dækket et hav af VM-kampe, men der er særligt en, der rent sportsligt har været den vildeste ved årets slutrunde.



VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater |

Der er i alt tre VM-kampe tilbage. Og Thomas Kristensen kan fra TV 2-kommentatorboksen se tilbage på mange uger med adskillige vilde oplevelser og kampe.

Der er dog særligt én, der rent sportsligt har sat sig fast i erindringen. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

For selvom kampen mellem Norge og England også havde ‘ekstremt meget i sig’, skal vi lige skrue tiden yderligere et par dage tilbage.

– Jeg vil sige, der har været nogle vanvittige oplevelser. På det rent sportslige vil jeg nok pege på Argentina mod Egypten, hvor Argentina kommer tilbage. Det var så intenst og vildt, fortæller Thomas Kristensen.

For Argentina var bagud med to mål og havde pludselig meget travlt i det, der på et tidspunkt lugtede af et meget overraskende VM-exit. Ikke bare til nationen men også for en helt særlig spiller.

– Vi flirtede jo med det store farvel til Messi. Da det står 2-0 til Egypten, lader jeg 20-25 procent af hjernen arbejde med… hvad skal vi gøre med Messi, hvis det slutter? Pludselig kommer reduceringen, så har de udlignet, og nu ændrer historien sig, fortæller TV 2-kommentatoren om kampen, som Argentina endte med at vende helt på hovedet med en sejr på 3-2.

– Du allokerer energien forskellige steder i de minutter. Det kan du ikke forberede dig på, og måden det sker på… og så alle de følelser fra Egypten, der følte sig snydt. De argentinske tilhængere der er i særklasse. Det var den vildeste stemning, siger Thomas Kristensen.

Onsdag skal Argentina møde England i den ene semifinale, og det opgør er et, TV 2-kommentatoren har en særlig relation til.

– Jeg var så heldig at kommentere England mod Argentina, da de mødtes sidst i 2002 i Japan og Sydkorea. Nu kommer den igen, der var jo også kampen i 1998. Det vi går ind i nu er det vildeste kick på ved ud af VM, at vi får lov til at lave den kamp.

– De har ikke mødt hinanden siden. Den forhistorie, der er mellem dem… det kan næsten ikke blive vildere, siger Thomas Kristensen om onsdagens kamp.

Der er dog også andre kampe, han kommer til at huske tilbage på. Især på grund af oplevelsen.

– Jeg var også til Japan, der førte 2-0 mod Belgien. Den glemmer jeg heller ikke. Og noget af det man altid vil tage med videre er at have fået lov til at opleve åbningskampen i Mexico på Azteca Stadium. Kampen var dårlig, men at være på det ikoniske stadion tager jeg med mig, siger Thomas Kristensen.

Kampen mellem Argentina og England bliver fløjtet i gang klokken 21.00 dansk tid.





Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Havnet i et udvalg

Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne

Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om

Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?  

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’

‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’



LIVE

Superliga-LIVE: Her er Henrik Dalsgaards nye job

Helt vildt! Hvad er der dog sket med ham?

Brøndby IF – Sønderjyske

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’

Afsløring: FC København henter Diant Ramaj

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

Sportschef revser dansker efter klubskifte

Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha

FCK-boss blevet hjemme: Tæt på at lukke transfers

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog

‘Det er noget afsindigt rod’

Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere

Her er 18 superstjerner der missede Superligaen

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

Arsenal udstiller Manchester City

FC Midtjylland-spiller tæt på skifte

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

‘Han kan tage store skridt i Brøndby’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer