HERNING (Tipsbladet)
FC Midtjylland gik efter indlægsspillet mod et FC Nordsjælland, der stillede sig langt tilbage, mens gæsterne forsøgte at ramme hjemmeholdet på kontraer og kvikke kombinationer.
En billet til Top 6 var på højkant for FC Midtjyllands vedkommende, mens FCN kunne komme et godt stykke på vejen til det forjættede land med tre point i Herning.
Hvordan det gik går vi i detaljer med her i Tipsbladets Dom fra kampen.
FC Midtjylland-FC Nordsjælland 2-1 (0-0)
1-0 Franculino (54.)
1-1 Benjamin Nygren (76.)
2-1 Pedro Bravo (90.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland
Det gik laaaaaaangsomt for FC Midtjylland i første halvleg, og Adam Buksa røg ned med en skade, så FC Midtjylland skiftede ham ud i pausen med Franculino.
‘Francu’, som de kalder ham i FC Midtjylland, er jo ikke lige en boksangriber med et vildt luftspil som den dygtige polske landsholdsspiller.
Men så kan han så meget andet, og det viste han i en genial sekvens ved 1-0-målet, hor den kropsstærke, fodrappe og opfindsomme forward vendte fornemt på sin modspiller og køligt placerede bolden bag Andreas Hansen med et velplaceret skud ved foden af stolpen.
Der var der gået ni minutter, og forwarden havde allerede været på spil et par gange med gode berøringer og bevægelser, FC Nordsjælland havde svært ved at dæmme op for.
I efteråret var Bayer Leverkusen alvorligt interesseret i at købe Franculino i en handel, der skulle effektueres i januar, før Franculino blev skadet.
I dag var det Bayern München og RB Leipzig, der var på stadion i Herning, og selv om der er flere spillere at følge, er det også præcis sådan nogle aktioner, der kan få Franculino solgt for det klub-rekordbeløb, FC Midtjylland søger efter med et foreløbigt prisskilt omkring 150 millioner kroner.
FC Nordsjælland
FCN stillede sig, tilsyneladende bevidst, langt ned for at få plads til kontraspillet.
Fysikken er stadig ikke tilnærmelsesvis til en hel kamp, men på sin gamle hjemmebane var Gustav Wikheim ganske udmærket i flere sekvenser, hvor han viste sin næse for at drive bolden frem og skabe farlige situationer.
I dag missede Wikheim og FCN så den sidste skarphed, før man efter FCM’s 1-0-mål endelig begyndte at komme frem i den sidste halve time.
Kampens værste:
FC Midtjylland
Hvad i alverden var det for noget makværk ved 1-1-scoringen, FC Midtjylland?
Elias Ólafsson reddede på en helt fri Sindre Walle Egeli, hvorefter Benjamin Nygren skød returen upresset i et stort set tomt bur – det var skidt!
Joel Andersson havde ikke styr på den bold og på norske Sindre Walle Egeli, og selv om den unge nordmand er hurtig, så det virkeligt mystisk ud – ja det mindede for FCM betænkeligt om noget, vi også så i en skidt kamp i San Sebastián for ti dage siden.
FCM-defensiven var ellers fornuftig det meste af eftermiddagen, men de der sekvenser er jo den slags, der kan koste et DM.
Det var også nær gået galt igen to gange til, da FC Nordsjælland fik to friløbere ved Milan Iloski, Elias Ólafsson lige nøjagtig fik reddet.
Det er altså rigtig skidt, ovre i kategorien makværk, at tillade den slags, når man var foran 1-0 og altså ikke må blive fanget i en kontra.
FCM’s defensiv skal prise sig lykkelig for, at Pedro Bravo fik trampet bolden over stregen i dommerens ekstra minutter, det var nær gået helt galt.
FC Nordsjælland
FCN kom i den grad ned på jorden igen efter de to indledende sejre.
Det var meningen, man ville stå lavt og være giftig på kontraløb, men bortset fra et par gange i første halvleg blev man det ikke for alvor.
Udligningen var i høj grad en foræring af FC Midtjylland og kan altså ikke tilskrives flot FCN-angrebsspil, selv om kontraspillet begyndte at fungere til sidst, da FCM mistede den defensive balance.
Kampens detalje:
Aral Simsir havde ikke bare én men flere fremragende dribleture der så nær havde givet scoring.
Men, men, men: Han og Darío Osorio skal have fundet skarpheden frem i de sidste berøringer og afslutningerne, når det bliver slutspilstid.
FC Midtjylland har meget bundet op på de to, og så skal de også have scoret på chancerne – dem havde især Simsir mange af i dag, mens Osorio havde gode tilløb men lige mangler det sidste touch i øjeblikket. Han har ikke scoret nær så flittigt som i sidste sæson, og det er altså et problem.
EKSKLUSIVT Afsløring: To bud er på vej på Thomas Jørgensen
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Seks bud på Vejles nye træner
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TOPNYHED ‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
INTERVIEW