Sådan kommer man til Bundesligaen, Franculino!

Tipsbladet har dommen klar fra søndagens Runde 20-kamp i grundspillet mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet)

FC Midtjylland gik efter indlægsspillet mod et FC Nordsjælland, der stillede sig langt tilbage, mens gæsterne forsøgte at ramme hjemmeholdet på kontraer og kvikke kombinationer.

En billet til Top 6 var på højkant for FC Midtjyllands vedkommende, mens FCN kunne komme et godt stykke på vejen til det forjættede land med tre point i Herning.

Hvordan det gik går vi i detaljer med her i Tipsbladets Dom fra kampen.

FC Midtjylland-FC Nordsjælland 2-1 (0-0)
1-0 Franculino (54.)
1-1 Benjamin Nygren (76.)
2-1 Pedro Bravo (90.)

Kampens bedste:
FC Midtjylland

Det gik laaaaaaangsomt for FC Midtjylland i første halvleg, og Adam Buksa røg ned med en skade, så FC Midtjylland skiftede ham ud i pausen med Franculino.

‘Francu’, som de kalder ham i FC Midtjylland, er jo ikke lige en boksangriber med et vildt luftspil som den dygtige polske landsholdsspiller.

Men så kan han så meget andet, og det viste han i en genial sekvens ved 1-0-målet, hor den kropsstærke, fodrappe og opfindsomme forward vendte fornemt på sin modspiller og køligt placerede bolden bag Andreas Hansen med et velplaceret skud ved foden af stolpen.

Der var der gået ni minutter, og forwarden havde allerede været på spil et par gange med gode berøringer og bevægelser, FC Nordsjælland havde svært ved at dæmme op for.

I efteråret var Bayer Leverkusen alvorligt interesseret i at købe Franculino i en handel, der skulle effektueres i januar, før Franculino blev skadet.

I dag var det Bayern München og RB Leipzig, der var på stadion i Herning, og selv om der er flere spillere at følge, er det også præcis sådan nogle aktioner, der kan få Franculino solgt for det klub-rekordbeløb, FC Midtjylland søger efter med et foreløbigt prisskilt omkring 150 millioner kroner.

FC Nordsjælland
FCN stillede sig, tilsyneladende bevidst, langt ned for at få plads til kontraspillet.

Fysikken er stadig ikke tilnærmelsesvis til en hel kamp, men på sin gamle hjemmebane var Gustav Wikheim ganske udmærket i flere sekvenser, hvor han viste sin næse for at drive bolden frem og skabe farlige situationer.

I dag missede Wikheim og FCN så den sidste skarphed, før man efter FCM’s 1-0-mål endelig begyndte at komme frem i den sidste halve time.

Kampens værste:
FC Midtjylland
Hvad i alverden var det for noget makværk ved 1-1-scoringen, FC Midtjylland?

Elias Ólafsson reddede på en helt fri Sindre Walle Egeli, hvorefter Benjamin Nygren skød returen upresset i et stort set tomt bur – det var skidt!

Joel Andersson havde ikke styr på den bold og på norske Sindre Walle Egeli, og selv om den unge nordmand er hurtig, så det virkeligt mystisk ud – ja det mindede for FCM betænkeligt om noget, vi også så i en skidt kamp i San Sebastián for ti dage siden.

FCM-defensiven var ellers fornuftig det meste af eftermiddagen, men de der sekvenser er jo den slags, der kan koste et DM.

Det var også nær gået galt igen to gange til, da FC Nordsjælland fik to friløbere ved Milan Iloski, Elias Ólafsson lige nøjagtig fik reddet.

Det er altså rigtig skidt, ovre i kategorien makværk, at tillade den slags, når man var foran 1-0 og altså ikke må blive fanget i en kontra.

FCM’s defensiv skal prise sig lykkelig for, at Pedro Bravo fik trampet bolden over stregen i dommerens ekstra minutter, det var nær gået helt galt.

FC Nordsjælland
FCN kom i den grad ned på jorden igen efter de to indledende sejre.

Det var meningen, man ville stå lavt og være giftig på kontraløb, men bortset fra et par gange i første halvleg blev man det ikke for alvor.

Udligningen var i høj grad en foræring af FC Midtjylland og kan altså ikke tilskrives flot FCN-angrebsspil, selv om kontraspillet begyndte at fungere til sidst, da FCM mistede den defensive balance.

Kampens detalje:
Aral Simsir havde ikke bare én men flere fremragende dribleture der så nær havde givet scoring.

Men, men, men: Han og Darío Osorio skal have fundet skarpheden frem i de sidste berøringer og afslutningerne, når det bliver slutspilstid.

FC Midtjylland har meget bundet op på de to, og så skal de også have scoret på chancerne – dem havde især Simsir mange af i dag, mens Osorio havde gode tilløb men lige mangler det sidste touch i øjeblikket. Han har ikke scoret nær så flittigt som i sidste sæson, og det er altså et problem.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Chido Obi var ustyrlig

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Sønderjyske – Silkeborg IF

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

AGF dummer sig mod Fredericia

Boilesen peger på FC København

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Viborg FF – Brøndby IF

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

– Det er en gigantisk fiasko

FC Midtjylland kørte OB over

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Præsenterer Thomas Franks afløser

OB – FC Midtjylland

FCK-bænken var rasende!

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF