HERNING (Tipsbladet)
FC Midtjylland gik efter indlægsspillet mod et FC Nordsjælland, der stillede sig langt tilbage, mens gæsterne forsøgte at ramme hjemmeholdet på kontraer og kvikke kombinationer.
En billet til Top 6 var på højkant for FC Midtjyllands vedkommende, mens FCN kunne komme et godt stykke på vejen til det forjættede land med tre point i Herning.
Hvordan det gik går vi i detaljer med her i Tipsbladets Dom fra kampen.
FC Midtjylland-FC Nordsjælland 2-1 (0-0)
1-0 Franculino (54.)
1-1 Benjamin Nygren (76.)
2-1 Pedro Bravo (90.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland
Det gik laaaaaaangsomt for FC Midtjylland i første halvleg, og Adam Buksa røg ned med en skade, så FC Midtjylland skiftede ham ud i pausen med Franculino.
‘Francu’, som de kalder ham i FC Midtjylland, er jo ikke lige en boksangriber med et vildt luftspil som den dygtige polske landsholdsspiller.
Men så kan han så meget andet, og det viste han i en genial sekvens ved 1-0-målet, hor den kropsstærke, fodrappe og opfindsomme forward vendte fornemt på sin modspiller og køligt placerede bolden bag Andreas Hansen med et velplaceret skud ved foden af stolpen.
Der var der gået ni minutter, og forwarden havde allerede været på spil et par gange med gode berøringer og bevægelser, FC Nordsjælland havde svært ved at dæmme op for.
I efteråret var Bayer Leverkusen alvorligt interesseret i at købe Franculino i en handel, der skulle effektueres i januar, før Franculino blev skadet.
I dag var det Bayern München og RB Leipzig, der var på stadion i Herning, og selv om der er flere spillere at følge, er det også præcis sådan nogle aktioner, der kan få Franculino solgt for det klub-rekordbeløb, FC Midtjylland søger efter med et foreløbigt prisskilt omkring 150 millioner kroner.
FC Nordsjælland
FCN stillede sig, tilsyneladende bevidst, langt ned for at få plads til kontraspillet.
Fysikken er stadig ikke tilnærmelsesvis til en hel kamp, men på sin gamle hjemmebane var Gustav Wikheim ganske udmærket i flere sekvenser, hvor han viste sin næse for at drive bolden frem og skabe farlige situationer.
I dag missede Wikheim og FCN så den sidste skarphed, før man efter FCM’s 1-0-mål endelig begyndte at komme frem i den sidste halve time.
Kampens værste:
FC Midtjylland
Hvad i alverden var det for noget makværk ved 1-1-scoringen, FC Midtjylland?
Elias Ólafsson reddede på en helt fri Sindre Walle Egeli, hvorefter Benjamin Nygren skød returen upresset i et stort set tomt bur – det var skidt!
Joel Andersson havde ikke styr på den bold og på norske Sindre Walle Egeli, og selv om den unge nordmand er hurtig, så det virkeligt mystisk ud – ja det mindede for FCM betænkeligt om noget, vi også så i en skidt kamp i San Sebastián for ti dage siden.
FCM-defensiven var ellers fornuftig det meste af eftermiddagen, men de der sekvenser er jo den slags, der kan koste et DM.
Det var også nær gået galt igen to gange til, da FC Nordsjælland fik to friløbere ved Milan Iloski, Elias Ólafsson lige nøjagtig fik reddet.
Det er altså rigtig skidt, ovre i kategorien makværk, at tillade den slags, når man var foran 1-0 og altså ikke må blive fanget i en kontra.
FCM’s defensiv skal prise sig lykkelig for, at Pedro Bravo fik trampet bolden over stregen i dommerens ekstra minutter, det var nær gået helt galt.
FC Nordsjælland
FCN kom i den grad ned på jorden igen efter de to indledende sejre.
Det var meningen, man ville stå lavt og være giftig på kontraløb, men bortset fra et par gange i første halvleg blev man det ikke for alvor.
Udligningen var i høj grad en foræring af FC Midtjylland og kan altså ikke tilskrives flot FCN-angrebsspil, selv om kontraspillet begyndte at fungere til sidst, da FCM mistede den defensive balance.
Kampens detalje:
Aral Simsir havde ikke bare én men flere fremragende dribleture der så nær havde givet scoring.
Men, men, men: Han og Darío Osorio skal have fundet skarpheden frem i de sidste berøringer og afslutningerne, når det bliver slutspilstid.
FC Midtjylland har meget bundet op på de to, og så skal de også have scoret på chancerne – dem havde især Simsir mange af i dag, mens Osorio havde gode tilløb men lige mangler det sidste touch i øjeblikket. Han har ikke scoret nær så flittigt som i sidste sæson, og det er altså et problem.
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
Vil have Jonas Wind til FC København
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Celtic genansætter populær veteran
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
FC Nordsjælland på rov i DBU
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
Nye skader i Manchester City
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham