Sådan kommer man til Bundesligaen, Franculino!

Tipsbladet har dommen klar fra søndagens Runde 20-kamp i grundspillet mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet)

FC Midtjylland gik efter indlægsspillet mod et FC Nordsjælland, der stillede sig langt tilbage, mens gæsterne forsøgte at ramme hjemmeholdet på kontraer og kvikke kombinationer.

En billet til Top 6 var på højkant for FC Midtjyllands vedkommende, mens FCN kunne komme et godt stykke på vejen til det forjættede land med tre point i Herning.

Hvordan det gik går vi i detaljer med her i Tipsbladets Dom fra kampen.

FC Midtjylland-FC Nordsjælland 2-1 (0-0)
1-0 Franculino (54.)
1-1 Benjamin Nygren (76.)
2-1 Pedro Bravo (90.)

Kampens bedste:
FC Midtjylland

Det gik laaaaaaangsomt for FC Midtjylland i første halvleg, og Adam Buksa røg ned med en skade, så FC Midtjylland skiftede ham ud i pausen med Franculino.

‘Francu’, som de kalder ham i FC Midtjylland, er jo ikke lige en boksangriber med et vildt luftspil som den dygtige polske landsholdsspiller.

Men så kan han så meget andet, og det viste han i en genial sekvens ved 1-0-målet, hor den kropsstærke, fodrappe og opfindsomme forward vendte fornemt på sin modspiller og køligt placerede bolden bag Andreas Hansen med et velplaceret skud ved foden af stolpen.

Der var der gået ni minutter, og forwarden havde allerede været på spil et par gange med gode berøringer og bevægelser, FC Nordsjælland havde svært ved at dæmme op for.

I efteråret var Bayer Leverkusen alvorligt interesseret i at købe Franculino i en handel, der skulle effektueres i januar, før Franculino blev skadet.

I dag var det Bayern München og RB Leipzig, der var på stadion i Herning, og selv om der er flere spillere at følge, er det også præcis sådan nogle aktioner, der kan få Franculino solgt for det klub-rekordbeløb, FC Midtjylland søger efter med et foreløbigt prisskilt omkring 150 millioner kroner.

FC Nordsjælland
FCN stillede sig, tilsyneladende bevidst, langt ned for at få plads til kontraspillet.

Fysikken er stadig ikke tilnærmelsesvis til en hel kamp, men på sin gamle hjemmebane var Gustav Wikheim ganske udmærket i flere sekvenser, hvor han viste sin næse for at drive bolden frem og skabe farlige situationer.

I dag missede Wikheim og FCN så den sidste skarphed, før man efter FCM’s 1-0-mål endelig begyndte at komme frem i den sidste halve time.

Kampens værste:
FC Midtjylland
Hvad i alverden var det for noget makværk ved 1-1-scoringen, FC Midtjylland?

Elias Ólafsson reddede på en helt fri Sindre Walle Egeli, hvorefter Benjamin Nygren skød returen upresset i et stort set tomt bur – det var skidt!

Joel Andersson havde ikke styr på den bold og på norske Sindre Walle Egeli, og selv om den unge nordmand er hurtig, så det virkeligt mystisk ud – ja det mindede for FCM betænkeligt om noget, vi også så i en skidt kamp i San Sebastián for ti dage siden.

FCM-defensiven var ellers fornuftig det meste af eftermiddagen, men de der sekvenser er jo den slags, der kan koste et DM.

Det var også nær gået galt igen to gange til, da FC Nordsjælland fik to friløbere ved Milan Iloski, Elias Ólafsson lige nøjagtig fik reddet.

Det er altså rigtig skidt, ovre i kategorien makværk, at tillade den slags, når man var foran 1-0 og altså ikke må blive fanget i en kontra.

FCM’s defensiv skal prise sig lykkelig for, at Pedro Bravo fik trampet bolden over stregen i dommerens ekstra minutter, det var nær gået helt galt.

FC Nordsjælland
FCN kom i den grad ned på jorden igen efter de to indledende sejre.

Det var meningen, man ville stå lavt og være giftig på kontraløb, men bortset fra et par gange i første halvleg blev man det ikke for alvor.

Udligningen var i høj grad en foræring af FC Midtjylland og kan altså ikke tilskrives flot FCN-angrebsspil, selv om kontraspillet begyndte at fungere til sidst, da FCM mistede den defensive balance.

Kampens detalje:
Aral Simsir havde ikke bare én men flere fremragende dribleture der så nær havde givet scoring.

Men, men, men: Han og Darío Osorio skal have fundet skarpheden frem i de sidste berøringer og afslutningerne, når det bliver slutspilstid.

FC Midtjylland har meget bundet op på de to, og så skal de også have scoret på chancerne – dem havde især Simsir mange af i dag, mens Osorio havde gode tilløb men lige mangler det sidste touch i øjeblikket. Han har ikke scoret nær så flittigt som i sidste sæson, og det er altså et problem.





Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Peter Schmeichel taget på sengen

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brentford har gjort det igen

Går langt ned i løn

Dansker med vigtig scoring i Serie A

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Raser over Rasmus Højlund-episode

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham