Sådan kommer man til Bundesligaen, Franculino!

Tipsbladet har dommen klar fra søndagens Runde 20-kamp i grundspillet mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet)

FC Midtjylland gik efter indlægsspillet mod et FC Nordsjælland, der stillede sig langt tilbage, mens gæsterne forsøgte at ramme hjemmeholdet på kontraer og kvikke kombinationer.

En billet til Top 6 var på højkant for FC Midtjyllands vedkommende, mens FCN kunne komme et godt stykke på vejen til det forjættede land med tre point i Herning.

Hvordan det gik går vi i detaljer med her i Tipsbladets Dom fra kampen.

FC Midtjylland-FC Nordsjælland 2-1 (0-0)
1-0 Franculino (54.)
1-1 Benjamin Nygren (76.)
2-1 Pedro Bravo (90.)

Kampens bedste:
FC Midtjylland

Det gik laaaaaaangsomt for FC Midtjylland i første halvleg, og Adam Buksa røg ned med en skade, så FC Midtjylland skiftede ham ud i pausen med Franculino.

‘Francu’, som de kalder ham i FC Midtjylland, er jo ikke lige en boksangriber med et vildt luftspil som den dygtige polske landsholdsspiller.

Men så kan han så meget andet, og det viste han i en genial sekvens ved 1-0-målet, hor den kropsstærke, fodrappe og opfindsomme forward vendte fornemt på sin modspiller og køligt placerede bolden bag Andreas Hansen med et velplaceret skud ved foden af stolpen.

Der var der gået ni minutter, og forwarden havde allerede været på spil et par gange med gode berøringer og bevægelser, FC Nordsjælland havde svært ved at dæmme op for.

I efteråret var Bayer Leverkusen alvorligt interesseret i at købe Franculino i en handel, der skulle effektueres i januar, før Franculino blev skadet.

I dag var det Bayern München og RB Leipzig, der var på stadion i Herning, og selv om der er flere spillere at følge, er det også præcis sådan nogle aktioner, der kan få Franculino solgt for det klub-rekordbeløb, FC Midtjylland søger efter med et foreløbigt prisskilt omkring 150 millioner kroner.

FC Nordsjælland
FCN stillede sig, tilsyneladende bevidst, langt ned for at få plads til kontraspillet.

Fysikken er stadig ikke tilnærmelsesvis til en hel kamp, men på sin gamle hjemmebane var Gustav Wikheim ganske udmærket i flere sekvenser, hvor han viste sin næse for at drive bolden frem og skabe farlige situationer.

I dag missede Wikheim og FCN så den sidste skarphed, før man efter FCM’s 1-0-mål endelig begyndte at komme frem i den sidste halve time.

Kampens værste:
FC Midtjylland
Hvad i alverden var det for noget makværk ved 1-1-scoringen, FC Midtjylland?

Elias Ólafsson reddede på en helt fri Sindre Walle Egeli, hvorefter Benjamin Nygren skød returen upresset i et stort set tomt bur – det var skidt!

Joel Andersson havde ikke styr på den bold og på norske Sindre Walle Egeli, og selv om den unge nordmand er hurtig, så det virkeligt mystisk ud – ja det mindede for FCM betænkeligt om noget, vi også så i en skidt kamp i San Sebastián for ti dage siden.

FCM-defensiven var ellers fornuftig det meste af eftermiddagen, men de der sekvenser er jo den slags, der kan koste et DM.

Det var også nær gået galt igen to gange til, da FC Nordsjælland fik to friløbere ved Milan Iloski, Elias Ólafsson lige nøjagtig fik reddet.

Det er altså rigtig skidt, ovre i kategorien makværk, at tillade den slags, når man var foran 1-0 og altså ikke må blive fanget i en kontra.

FCM’s defensiv skal prise sig lykkelig for, at Pedro Bravo fik trampet bolden over stregen i dommerens ekstra minutter, det var nær gået helt galt.

FC Nordsjælland
FCN kom i den grad ned på jorden igen efter de to indledende sejre.

Det var meningen, man ville stå lavt og være giftig på kontraløb, men bortset fra et par gange i første halvleg blev man det ikke for alvor.

Udligningen var i høj grad en foræring af FC Midtjylland og kan altså ikke tilskrives flot FCN-angrebsspil, selv om kontraspillet begyndte at fungere til sidst, da FCM mistede den defensive balance.

Kampens detalje:
Aral Simsir havde ikke bare én men flere fremragende dribleture der så nær havde givet scoring.

Men, men, men: Han og Darío Osorio skal have fundet skarpheden frem i de sidste berøringer og afslutningerne, når det bliver slutspilstid.

FC Midtjylland har meget bundet op på de to, og så skal de også have scoret på chancerne – dem havde især Simsir mange af i dag, mens Osorio havde gode tilløb men lige mangler det sidste touch i øjeblikket. Han har ikke scoret nær så flittigt som i sidste sæson, og det er altså et problem.





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

FC København tjente millioner tirsdag aften

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Angriber meldes tæt på

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Brøndby-transfer glippet

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Forventer mudderkrig mod FCM

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Brøndby vil holde på stjerne

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Store ord om Roony Bardghji

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’