Fordel for Brøndby? Det er ikke sikkert

Brøndby-træneren er ikke sikker på, at de færre kampe i foråret nødvendigvis er en fordel.



“Lige nu er det rigeligt bare at tale om top seks.”

Det var ordene fra Niels Frederiksen tilbage i oktober om Brøndby IF’s målsætning, efter at de havde spillet halvdelen af Superliga-grundspillet. Dengang lå de nummer otte med blot 12 point efter 11 spillerunde og havde netop spillet uafgjort på udebane mod Randers FC.

Nu er situationen markant anderledes. 

Brøndby vandt efterårets sidste seks kampe i Superligaen og er nu kravlet helt op på tredjepladsen med ni point ned til AGF, der er lige uden for top seks. Med andre ord kan de blå-gule vide sig mere eller mindre sikre på en plads i Mesterskabsspillet. 

– Det bør vi jo kunne, medmindre der sker noget helt uventet i foråret. Det er altid sådan, at man ikke skal tage noget for givet i den her verden. Og mange af de kampe, vi har spillet, har været tætte, og der skal ikke meget til at tippe balancen. Vi skal ud og have flere point, men det ser rigtig fint ud, siger Niels Frederiksen og fortsætter:

– Vi er heller ikke nødvendigvis tilfredse med bare at krybe med i top seks. Vi vil også gerne have et godt udgangspunkt som i sidste sæson, og det kræver jo, at vi kommer ind med en del point, og det er det, vi går efter.

Brøndby IF har endda også blot tre point op til FC København på andenpladsen og fem til FC Midtjylland på førstepladsen, så de blå-gule kan også tillade sig at kigge opad i tabellen. 

De to klubber skal desuden spille europæisk i foråret, mens FCM også skal spille pokalfodbold. Dermed har Brøndby færre kampe på programmet, hvilket umiddelbart kunne ligne en fordel. Det er Niels Frederiksen dog ikke nødvendigvis enig i.

– Det er ikke sikkert, at det er en fordel med færre kampe i foråret. Faktisk var vi bedst i efteråret i perioderne med allerflest kampe, siger cheftræneren og tilføjer om topstriden:

– Men vi har jo med vores efterår, hvis vi ser bort fra de første fire-fem kampe, bragt os i en situationen, hvor vi spiller med helt fremme, og det har vi tænkt os at prøve at blive ved med at gøre. Vi har respekt for vores konkurrenter – de er også rigtig dygtige – men vi har vist, at vi kan spille med, hvor det er sjovt.

– Der er ingen ændring i, at vi har sagt, at vores målsætning er top tre, og lige nu ser det fint ud. Sidste sæson overraskede vi så positivt og endte i toppen, og det vil vi da gerne gøre igen, hvis vi kan.

Brøndby IF indleder foråret på udebane mod FC Nordsjælland den 20. februar.







LIVE

LIVE: Superliga-klub henter ny målmand

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Ringet op af Brøndby-træner

Kan koste Brøndby flere millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Chelsea – Manchester United

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Brøndby IF – Sønderjyske

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Ivan Toney klar på choktransfer

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

– Han vinder Ballon d’Or!

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Helt vild med Brøndby-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar