“Lige nu er det rigeligt bare at tale om top seks.”
Det var ordene fra Niels Frederiksen tilbage i oktober om Brøndby IF’s målsætning, efter at de havde spillet halvdelen af Superliga-grundspillet. Dengang lå de nummer otte med blot 12 point efter 11 spillerunde og havde netop spillet uafgjort på udebane mod Randers FC.
Nu er situationen markant anderledes.
Brøndby vandt efterårets sidste seks kampe i Superligaen og er nu kravlet helt op på tredjepladsen med ni point ned til AGF, der er lige uden for top seks. Med andre ord kan de blå-gule vide sig mere eller mindre sikre på en plads i Mesterskabsspillet.
– Det bør vi jo kunne, medmindre der sker noget helt uventet i foråret. Det er altid sådan, at man ikke skal tage noget for givet i den her verden. Og mange af de kampe, vi har spillet, har været tætte, og der skal ikke meget til at tippe balancen. Vi skal ud og have flere point, men det ser rigtig fint ud, siger Niels Frederiksen og fortsætter:
– Vi er heller ikke nødvendigvis tilfredse med bare at krybe med i top seks. Vi vil også gerne have et godt udgangspunkt som i sidste sæson, og det kræver jo, at vi kommer ind med en del point, og det er det, vi går efter.
Brøndby IF har endda også blot tre point op til FC København på andenpladsen og fem til FC Midtjylland på førstepladsen, så de blå-gule kan også tillade sig at kigge opad i tabellen.
De to klubber skal desuden spille europæisk i foråret, mens FCM også skal spille pokalfodbold. Dermed har Brøndby færre kampe på programmet, hvilket umiddelbart kunne ligne en fordel. Det er Niels Frederiksen dog ikke nødvendigvis enig i.
– Det er ikke sikkert, at det er en fordel med færre kampe i foråret. Faktisk var vi bedst i efteråret i perioderne med allerflest kampe, siger cheftræneren og tilføjer om topstriden:
– Men vi har jo med vores efterår, hvis vi ser bort fra de første fire-fem kampe, bragt os i en situationen, hvor vi spiller med helt fremme, og det har vi tænkt os at prøve at blive ved med at gøre. Vi har respekt for vores konkurrenter – de er også rigtig dygtige – men vi har vist, at vi kan spille med, hvor det er sjovt.
– Der er ingen ændring i, at vi har sagt, at vores målsætning er top tre, og lige nu ser det fint ud. Sidste sæson overraskede vi så positivt og endte i toppen, og det vil vi da gerne gøre igen, hvis vi kan.
Brøndby IF indleder foråret på udebane mod FC Nordsjælland den 20. februar.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
