“Lige nu er det rigeligt bare at tale om top seks.”
Det var ordene fra Niels Frederiksen tilbage i oktober om Brøndby IF’s målsætning, efter at de havde spillet halvdelen af Superliga-grundspillet. Dengang lå de nummer otte med blot 12 point efter 11 spillerunde og havde netop spillet uafgjort på udebane mod Randers FC.
Nu er situationen markant anderledes.
Brøndby vandt efterårets sidste seks kampe i Superligaen og er nu kravlet helt op på tredjepladsen med ni point ned til AGF, der er lige uden for top seks. Med andre ord kan de blå-gule vide sig mere eller mindre sikre på en plads i Mesterskabsspillet.
– Det bør vi jo kunne, medmindre der sker noget helt uventet i foråret. Det er altid sådan, at man ikke skal tage noget for givet i den her verden. Og mange af de kampe, vi har spillet, har været tætte, og der skal ikke meget til at tippe balancen. Vi skal ud og have flere point, men det ser rigtig fint ud, siger Niels Frederiksen og fortsætter:
– Vi er heller ikke nødvendigvis tilfredse med bare at krybe med i top seks. Vi vil også gerne have et godt udgangspunkt som i sidste sæson, og det kræver jo, at vi kommer ind med en del point, og det er det, vi går efter.
Brøndby IF har endda også blot tre point op til FC København på andenpladsen og fem til FC Midtjylland på førstepladsen, så de blå-gule kan også tillade sig at kigge opad i tabellen.
De to klubber skal desuden spille europæisk i foråret, mens FCM også skal spille pokalfodbold. Dermed har Brøndby færre kampe på programmet, hvilket umiddelbart kunne ligne en fordel. Det er Niels Frederiksen dog ikke nødvendigvis enig i.
– Det er ikke sikkert, at det er en fordel med færre kampe i foråret. Faktisk var vi bedst i efteråret i perioderne med allerflest kampe, siger cheftræneren og tilføjer om topstriden:
– Men vi har jo med vores efterår, hvis vi ser bort fra de første fire-fem kampe, bragt os i en situationen, hvor vi spiller med helt fremme, og det har vi tænkt os at prøve at blive ved med at gøre. Vi har respekt for vores konkurrenter – de er også rigtig dygtige – men vi har vist, at vi kan spille med, hvor det er sjovt.
– Der er ingen ændring i, at vi har sagt, at vores målsætning er top tre, og lige nu ser det fint ud. Sidste sæson overraskede vi så positivt og endte i toppen, og det vil vi da gerne gøre igen, hvis vi kan.
Brøndby IF indleder foråret på udebane mod FC Nordsjælland den 20. februar.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
‘Det er tæt på uforklarligt’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Dansk drømmehug i Serie A
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
NYHEDER
