Dansker kan gøre ende på 23 års PL-fravær: En drøm

Nottingham Forest kan søndag få comeback til Premier League med en playoffsejr over Huddersfield på Wembley.



Nottingham Forest hører historisk til blandt Englands store klubber, men det er skabt på fortidens meritter.

Klubben har rundet 23 års fravær i Premier League, men søndag kan den skaffe sig adgang til et comeback i den bedste engelske række.

Forest er således den ene part i kampen, der ofte kaldes den mest værdifulde inden for fodbold, nemlig playoff-finalen i den næstbedste række, Championship, hvor der er en billet til Premier League på spil.

Rent økonomisk er der mere end en milliard kroner på spil, når Forest på selveste Wembley Stadium tørner sammen med Huddersfield, der senest optrådte i Premier League i 2019.

Huddersfield vandt tre engelske mesterskaber i årene fra 1924 til 1926, men flere fans vil nok huske, at Forest var en gigant i engelsk fodbold.

Klubben vandt sit hidtil eneste engelske mesterskab i 1978, og titlen blev brugt som springbræt til at vinde Mesterholdenes Europa Cup i både 1979 og 1980.

Inden søndagens brag opfordrer Forest-træner Steve Cooper da også sine spillere til at lade sig inspirere at fortidens helte.

– Stå på skuldrene af dem og omfavn fortiden. Det, der er på spil, giver en enorm motivation. Det vil være en drøm at opnå, siger Steve Cooper ifølge nyhedsbureauet AFP.

Der var ellers ikke meget, der tydede på, at Forest skulle kæmpe med om oprykning, da Cooper tiltrådte i slutningen af september efter fyringen af Chris Hughton, som blot havde hentet et point i de første syv runder.

Siden strøg Forest mod toppen og sluttede på en fjerdeplads, der gav adgang til playoff-slutspillet om den sidste oprykningsplads.

– Jeg har altid haft den tankegang, at man skal sigte efter det maksimale. Det har vi stræbt efter hele tiden og taget det skridt for skridt. Det har været en udmattende, men spændende sæson, siger Cooper.

Han råder blandt andet over danske Philip Zinckernagel, der forventes med i søndagens startopstilling.

Kampen har kickoff klokken 17.30.

/ritzau/





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

De vil have Martin Braithwaite



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Spændende OB-nyhed

Ramt af pointstraf

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FC Midtjylland – FC København

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

AGF – OB

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

– Jeg tror de vinder Superligaen

Medier fælder hård dom

– Han virker frustreret!

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

‘De går amok!’

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ikke set i 30 år

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet