Dansker kan gøre ende på 23 års PL-fravær: En drøm

Nottingham Forest kan søndag få comeback til Premier League med en playoffsejr over Huddersfield på Wembley.



Nottingham Forest hører historisk til blandt Englands store klubber, men det er skabt på fortidens meritter.

Klubben har rundet 23 års fravær i Premier League, men søndag kan den skaffe sig adgang til et comeback i den bedste engelske række.

Forest er således den ene part i kampen, der ofte kaldes den mest værdifulde inden for fodbold, nemlig playoff-finalen i den næstbedste række, Championship, hvor der er en billet til Premier League på spil.

Rent økonomisk er der mere end en milliard kroner på spil, når Forest på selveste Wembley Stadium tørner sammen med Huddersfield, der senest optrådte i Premier League i 2019.

Huddersfield vandt tre engelske mesterskaber i årene fra 1924 til 1926, men flere fans vil nok huske, at Forest var en gigant i engelsk fodbold.

Klubben vandt sit hidtil eneste engelske mesterskab i 1978, og titlen blev brugt som springbræt til at vinde Mesterholdenes Europa Cup i både 1979 og 1980.

Inden søndagens brag opfordrer Forest-træner Steve Cooper da også sine spillere til at lade sig inspirere at fortidens helte.

– Stå på skuldrene af dem og omfavn fortiden. Det, der er på spil, giver en enorm motivation. Det vil være en drøm at opnå, siger Steve Cooper ifølge nyhedsbureauet AFP.

Der var ellers ikke meget, der tydede på, at Forest skulle kæmpe med om oprykning, da Cooper tiltrådte i slutningen af september efter fyringen af Chris Hughton, som blot havde hentet et point i de første syv runder.

Siden strøg Forest mod toppen og sluttede på en fjerdeplads, der gav adgang til playoff-slutspillet om den sidste oprykningsplads.

– Jeg har altid haft den tankegang, at man skal sigte efter det maksimale. Det har vi stræbt efter hele tiden og taget det skridt for skridt. Det har været en udmattende, men spændende sæson, siger Cooper.

Han råder blandt andet over danske Philip Zinckernagel, der forventes med i søndagens startopstilling.

Kampen har kickoff klokken 17.30.

/ritzau/





Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber


Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Nartey blæser alt modstand til vægs

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Hold da op – den er helt gal

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Raser over dansk stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Det har taget røven på Steve Cooper

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Overvejer Mathias Jensen-køb

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlænger med to Superliga-talenter

City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding