Dansker kan gøre ende på 23 års PL-fravær: En drøm

Nottingham Forest kan søndag få comeback til Premier League med en playoffsejr over Huddersfield på Wembley.



Nottingham Forest hører historisk til blandt Englands store klubber, men det er skabt på fortidens meritter.

Klubben har rundet 23 års fravær i Premier League, men søndag kan den skaffe sig adgang til et comeback i den bedste engelske række.

Forest er således den ene part i kampen, der ofte kaldes den mest værdifulde inden for fodbold, nemlig playoff-finalen i den næstbedste række, Championship, hvor der er en billet til Premier League på spil.

Rent økonomisk er der mere end en milliard kroner på spil, når Forest på selveste Wembley Stadium tørner sammen med Huddersfield, der senest optrådte i Premier League i 2019.

Huddersfield vandt tre engelske mesterskaber i årene fra 1924 til 1926, men flere fans vil nok huske, at Forest var en gigant i engelsk fodbold.

Klubben vandt sit hidtil eneste engelske mesterskab i 1978, og titlen blev brugt som springbræt til at vinde Mesterholdenes Europa Cup i både 1979 og 1980.

Inden søndagens brag opfordrer Forest-træner Steve Cooper da også sine spillere til at lade sig inspirere at fortidens helte.

– Stå på skuldrene af dem og omfavn fortiden. Det, der er på spil, giver en enorm motivation. Det vil være en drøm at opnå, siger Steve Cooper ifølge nyhedsbureauet AFP.

Der var ellers ikke meget, der tydede på, at Forest skulle kæmpe med om oprykning, da Cooper tiltrådte i slutningen af september efter fyringen af Chris Hughton, som blot havde hentet et point i de første syv runder.

Siden strøg Forest mod toppen og sluttede på en fjerdeplads, der gav adgang til playoff-slutspillet om den sidste oprykningsplads.

– Jeg har altid haft den tankegang, at man skal sigte efter det maksimale. Det har vi stræbt efter hele tiden og taget det skridt for skridt. Det har været en udmattende, men spændende sæson, siger Cooper.

Han råder blandt andet over danske Philip Zinckernagel, der forventes med i søndagens startopstilling.

Kampen har kickoff klokken 17.30.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Randers FC – Silkeborg IF

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

FC København interesseret i Jonas Kersken

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Udeladt – kan slet ikke spille

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Sønderjyske – FC Midtjylland