Dansker kan gøre ende på 23 års PL-fravær: En drøm

Nottingham Forest kan søndag få comeback til Premier League med en playoffsejr over Huddersfield på Wembley.



Nottingham Forest hører historisk til blandt Englands store klubber, men det er skabt på fortidens meritter.

Klubben har rundet 23 års fravær i Premier League, men søndag kan den skaffe sig adgang til et comeback i den bedste engelske række.

Forest er således den ene part i kampen, der ofte kaldes den mest værdifulde inden for fodbold, nemlig playoff-finalen i den næstbedste række, Championship, hvor der er en billet til Premier League på spil.

Rent økonomisk er der mere end en milliard kroner på spil, når Forest på selveste Wembley Stadium tørner sammen med Huddersfield, der senest optrådte i Premier League i 2019.

Huddersfield vandt tre engelske mesterskaber i årene fra 1924 til 1926, men flere fans vil nok huske, at Forest var en gigant i engelsk fodbold.

Klubben vandt sit hidtil eneste engelske mesterskab i 1978, og titlen blev brugt som springbræt til at vinde Mesterholdenes Europa Cup i både 1979 og 1980.

Inden søndagens brag opfordrer Forest-træner Steve Cooper da også sine spillere til at lade sig inspirere at fortidens helte.

– Stå på skuldrene af dem og omfavn fortiden. Det, der er på spil, giver en enorm motivation. Det vil være en drøm at opnå, siger Steve Cooper ifølge nyhedsbureauet AFP.

Der var ellers ikke meget, der tydede på, at Forest skulle kæmpe med om oprykning, da Cooper tiltrådte i slutningen af september efter fyringen af Chris Hughton, som blot havde hentet et point i de første syv runder.

Siden strøg Forest mod toppen og sluttede på en fjerdeplads, der gav adgang til playoff-slutspillet om den sidste oprykningsplads.

– Jeg har altid haft den tankegang, at man skal sigte efter det maksimale. Det har vi stræbt efter hele tiden og taget det skridt for skridt. Det har været en udmattende, men spændende sæson, siger Cooper.

Han råder blandt andet over danske Philip Zinckernagel, der forventes med i søndagens startopstilling.

Kampen har kickoff klokken 17.30.

/ritzau/





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Momentum i nederlandsk playoff

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Arsenal vinder Premier League

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Napoli-chok på vej

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Lyon forhandler med dansk profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Godt nyt for Jess Thorup

Snart sker det