Historisk set hænder det, at der er klasseforskel i nogle af de kampe, som FC København deltager i. Det er dog meget sjældent, at FCK-mandskabet bliver de små i forhold til klasseforskellen, men det blev mandag søndag aften.
FC København blev kørt rundt på bagdelen og albuer på den jyske hede, hvor mestrene fra FC Midtjylland gjorde, hvad det passede dem og vandt med overbevisende 4-0.
Nederlaget var efter kampen svært at kapere for flere af spillerne med FCK-logo på brystet. Blandt andet gjorde det ondt på Victor Nelsson:
– Vores spillemæssige præstation var simpelthen ikke god nok. Jeg står med en følelse af at vi kæmpede og løb rigtig meget, men desværre også meget forgæves. I store dele af kampen blev vi udspillet af Midtjylland, og det gør rigtig ondt. Vi har en meget der skal forbedres frem mod den næste periode, siger Victor Nelsson til klubbens hjemmeside.
Skuffelsen var også stor hos Jens Stage, der ikke vil kritisere den nye formation, som træner Jess Thorup kom ind med som ny mand i spidsen:
– Vi taber 4-0, så det handler ikke om marginaler eller andre undskyldninger. De var bedre end os, klart. Det var ganske enkelt ikke godt nok. Efter deres første mål så det skrækkeligt ud, og det havde intet med formationen at gøre. Vi har meget at forbedre, og vi har en del af snakke om. Og selvom det virker forkert at sige lige nu, så kommer der en ny kamp igen, lyder det fra Jens Stage.
FC København har nu landskamppausen til at rette op. Næste opgave herefter i Superligaen er hjemme i Parken mod Randers FC, inden topholdet SønderjyskE venter på udebane.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Chokskifte på vej?
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
OPTAKT
Schweiz – Canada
OPTAKT
Tunesien – Holland
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Skotland – Brasilien
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
NYHEDER
