Historisk set hænder det, at der er klasseforskel i nogle af de kampe, som FC København deltager i. Det er dog meget sjældent, at FCK-mandskabet bliver de små i forhold til klasseforskellen, men det blev mandag søndag aften.
FC København blev kørt rundt på bagdelen og albuer på den jyske hede, hvor mestrene fra FC Midtjylland gjorde, hvad det passede dem og vandt med overbevisende 4-0.
Nederlaget var efter kampen svært at kapere for flere af spillerne med FCK-logo på brystet. Blandt andet gjorde det ondt på Victor Nelsson:
– Vores spillemæssige præstation var simpelthen ikke god nok. Jeg står med en følelse af at vi kæmpede og løb rigtig meget, men desværre også meget forgæves. I store dele af kampen blev vi udspillet af Midtjylland, og det gør rigtig ondt. Vi har en meget der skal forbedres frem mod den næste periode, siger Victor Nelsson til klubbens hjemmeside.
Skuffelsen var også stor hos Jens Stage, der ikke vil kritisere den nye formation, som træner Jess Thorup kom ind med som ny mand i spidsen:
– Vi taber 4-0, så det handler ikke om marginaler eller andre undskyldninger. De var bedre end os, klart. Det var ganske enkelt ikke godt nok. Efter deres første mål så det skrækkeligt ud, og det havde intet med formationen at gøre. Vi har meget at forbedre, og vi har en del af snakke om. Og selvom det virker forkert at sige lige nu, så kommer der en ny kamp igen, lyder det fra Jens Stage.
FC København har nu landskamppausen til at rette op. Næste opgave herefter i Superligaen er hjemme i Parken mod Randers FC, inden topholdet SønderjyskE venter på udebane.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Colombia – Ghana
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
