Historisk set hænder det, at der er klasseforskel i nogle af de kampe, som FC København deltager i. Det er dog meget sjældent, at FCK-mandskabet bliver de små i forhold til klasseforskellen, men det blev mandag søndag aften.
FC København blev kørt rundt på bagdelen og albuer på den jyske hede, hvor mestrene fra FC Midtjylland gjorde, hvad det passede dem og vandt med overbevisende 4-0.
Nederlaget var efter kampen svært at kapere for flere af spillerne med FCK-logo på brystet. Blandt andet gjorde det ondt på Victor Nelsson:
– Vores spillemæssige præstation var simpelthen ikke god nok. Jeg står med en følelse af at vi kæmpede og løb rigtig meget, men desværre også meget forgæves. I store dele af kampen blev vi udspillet af Midtjylland, og det gør rigtig ondt. Vi har en meget der skal forbedres frem mod den næste periode, siger Victor Nelsson til klubbens hjemmeside.
Skuffelsen var også stor hos Jens Stage, der ikke vil kritisere den nye formation, som træner Jess Thorup kom ind med som ny mand i spidsen:
– Vi taber 4-0, så det handler ikke om marginaler eller andre undskyldninger. De var bedre end os, klart. Det var ganske enkelt ikke godt nok. Efter deres første mål så det skrækkeligt ud, og det havde intet med formationen at gøre. Vi har meget at forbedre, og vi har en del af snakke om. Og selvom det virker forkert at sige lige nu, så kommer der en ny kamp igen, lyder det fra Jens Stage.
FC København har nu landskamppausen til at rette op. Næste opgave herefter i Superligaen er hjemme i Parken mod Randers FC, inden topholdet SønderjyskE venter på udebane.
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADETS DOM
