– Forhåbentlig er det et venskab, der holder ved

FC København gør klar til et emotionelt farvel til Carlos Zeca.



Det er tid til at sige farvel.

Efter seks år i FC København – de fleste af dem som anfører – takker Carlos Zeca af i den danske hovedstad for at vende hjem til Grækenland, hvor han onsdag blev præsenteret som ny spiller i Panathinaikos.

De seneste to år har været en lang nedtur for Zeca, som har fået sæsonerne ødelagt af korsbåndsskader, men alligevel går kaptjanen fra borde i FC København som en legende og ikke mindst som en person, hans snart tidligere holdkammerater kommer til at savne.

– Zeca har betydet sindssygt meget for FC København. Han er en af de spillere, som jeg har spillet flest kampe sammen med, så personligt har han også haft stor betydning for mig. Vi har ligget ved siden af hinanden på midtbanen rigtig mange gange og i mange store kampe, og vi har altid stolet blindt på hinanden, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og fortsætter:

– På det punkt er fodboldens verden jo speciel, og nu skal jeg sige farvel til en mand, jeg har gået op og ned ad i seks år. Jeg kommer til at savne Zeca rigtig meget – og ikke kun på fodboldbanen. Forhåbentlig er det et venskab, der holder ved.

Også FC København-træner Jacob Neestrup bøjer sig i støvet for 34-årige Carlos Zeca.

– Zeca er vel en af de spillere, om hvem man for alvor kan sige, at han har en never give up-attitude. Det er en stor spiller, og det har han været i medgang, men ikke mindst i modgang. Han har vundet titler, men også været en del af FC København i svære sæsoner, hvor han har været med til at holde os oppe.

– Desværre for ham slutter han af med to korsbåndsskader, og hvis man ikke kunne lide ham i forvejen, tror jeg, at man ville kunne lide ham, hvis man så, hvor meget han har gjort, selv om han ikke har haft en rolle på banen, lyder det fra FC Københavns cheftræner.

Carlos Zeca nåede 193 kampe for FC København – om godt en uge kan han være med til at fejre sit tredje mesterskab med den danske hovedstadsklub, hvis FCK gør arbejdet færdigt i Superligaen. 





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’