– Forhåbentlig er det et venskab, der holder ved

FC København gør klar til et emotionelt farvel til Carlos Zeca.



Det er tid til at sige farvel.

Efter seks år i FC København – de fleste af dem som anfører – takker Carlos Zeca af i den danske hovedstad for at vende hjem til Grækenland, hvor han onsdag blev præsenteret som ny spiller i Panathinaikos.

De seneste to år har været en lang nedtur for Zeca, som har fået sæsonerne ødelagt af korsbåndsskader, men alligevel går kaptjanen fra borde i FC København som en legende og ikke mindst som en person, hans snart tidligere holdkammerater kommer til at savne.

– Zeca har betydet sindssygt meget for FC København. Han er en af de spillere, som jeg har spillet flest kampe sammen med, så personligt har han også haft stor betydning for mig. Vi har ligget ved siden af hinanden på midtbanen rigtig mange gange og i mange store kampe, og vi har altid stolet blindt på hinanden, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og fortsætter:

– På det punkt er fodboldens verden jo speciel, og nu skal jeg sige farvel til en mand, jeg har gået op og ned ad i seks år. Jeg kommer til at savne Zeca rigtig meget – og ikke kun på fodboldbanen. Forhåbentlig er det et venskab, der holder ved.

Også FC København-træner Jacob Neestrup bøjer sig i støvet for 34-årige Carlos Zeca.

– Zeca er vel en af de spillere, om hvem man for alvor kan sige, at han har en never give up-attitude. Det er en stor spiller, og det har han været i medgang, men ikke mindst i modgang. Han har vundet titler, men også været en del af FC København i svære sæsoner, hvor han har været med til at holde os oppe.

– Desværre for ham slutter han af med to korsbåndsskader, og hvis man ikke kunne lide ham i forvejen, tror jeg, at man ville kunne lide ham, hvis man så, hvor meget han har gjort, selv om han ikke har haft en rolle på banen, lyder det fra FC Københavns cheftræner.

Carlos Zeca nåede 193 kampe for FC København – om godt en uge kan han være med til at fejre sit tredje mesterskab med den danske hovedstadsklub, hvis FCK gør arbejdet færdigt i Superligaen. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Værste i 16 år

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen