Det er tid til at sige farvel.
Efter seks år i FC København – de fleste af dem som anfører – takker Carlos Zeca af i den danske hovedstad for at vende hjem til Grækenland, hvor han onsdag blev præsenteret som ny spiller i Panathinaikos.
De seneste to år har været en lang nedtur for Zeca, som har fået sæsonerne ødelagt af korsbåndsskader, men alligevel går kaptjanen fra borde i FC København som en legende og ikke mindst som en person, hans snart tidligere holdkammerater kommer til at savne.
– Zeca har betydet sindssygt meget for FC København. Han er en af de spillere, som jeg har spillet flest kampe sammen med, så personligt har han også haft stor betydning for mig. Vi har ligget ved siden af hinanden på midtbanen rigtig mange gange og i mange store kampe, og vi har altid stolet blindt på hinanden, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og fortsætter:
– På det punkt er fodboldens verden jo speciel, og nu skal jeg sige farvel til en mand, jeg har gået op og ned ad i seks år. Jeg kommer til at savne Zeca rigtig meget – og ikke kun på fodboldbanen. Forhåbentlig er det et venskab, der holder ved.
Også FC København-træner Jacob Neestrup bøjer sig i støvet for 34-årige Carlos Zeca.
– Zeca er vel en af de spillere, om hvem man for alvor kan sige, at han har en never give up-attitude. Det er en stor spiller, og det har han været i medgang, men ikke mindst i modgang. Han har vundet titler, men også været en del af FC København i svære sæsoner, hvor han har været med til at holde os oppe.
– Desværre for ham slutter han af med to korsbåndsskader, og hvis man ikke kunne lide ham i forvejen, tror jeg, at man ville kunne lide ham, hvis man så, hvor meget han har gjort, selv om han ikke har haft en rolle på banen, lyder det fra FC Københavns cheftræner.
Carlos Zeca nåede 193 kampe for FC København – om godt en uge kan han være med til at fejre sit tredje mesterskab med den danske hovedstadsklub, hvis FCK gør arbejdet færdigt i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER