Det er tid til at sige farvel.
Efter seks år i FC København – de fleste af dem som anfører – takker Carlos Zeca af i den danske hovedstad for at vende hjem til Grækenland, hvor han onsdag blev præsenteret som ny spiller i Panathinaikos.
De seneste to år har været en lang nedtur for Zeca, som har fået sæsonerne ødelagt af korsbåndsskader, men alligevel går kaptjanen fra borde i FC København som en legende og ikke mindst som en person, hans snart tidligere holdkammerater kommer til at savne.
– Zeca har betydet sindssygt meget for FC København. Han er en af de spillere, som jeg har spillet flest kampe sammen med, så personligt har han også haft stor betydning for mig. Vi har ligget ved siden af hinanden på midtbanen rigtig mange gange og i mange store kampe, og vi har altid stolet blindt på hinanden, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og fortsætter:
– På det punkt er fodboldens verden jo speciel, og nu skal jeg sige farvel til en mand, jeg har gået op og ned ad i seks år. Jeg kommer til at savne Zeca rigtig meget – og ikke kun på fodboldbanen. Forhåbentlig er det et venskab, der holder ved.
Også FC København-træner Jacob Neestrup bøjer sig i støvet for 34-årige Carlos Zeca.
– Zeca er vel en af de spillere, om hvem man for alvor kan sige, at han har en never give up-attitude. Det er en stor spiller, og det har han været i medgang, men ikke mindst i modgang. Han har vundet titler, men også været en del af FC København i svære sæsoner, hvor han har været med til at holde os oppe.
– Desværre for ham slutter han af med to korsbåndsskader, og hvis man ikke kunne lide ham i forvejen, tror jeg, at man ville kunne lide ham, hvis man så, hvor meget han har gjort, selv om han ikke har haft en rolle på banen, lyder det fra FC Københavns cheftræner.
Carlos Zeca nåede 193 kampe for FC København – om godt en uge kan han være med til at fejre sit tredje mesterskab med den danske hovedstadsklub, hvis FCK gør arbejdet færdigt i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TIPSBLADET SPECIAL