Halvandet år efter skiftet fra Roma til Ajax kan Benjamin Tahirovic nu kalde sig Brøndby-spiller.
Den bosniske landsholdsspiller har underskrevet en kontrakt med Brøndby frem til 2028, efter at han i denne sæson blot har spillet to kampe for Ajax.
I sin første sæson i Ajax spillede Tahirovic ellers hele 37 kampe for Amsterdam-klubben, men den svenskfødte midtbanespiller led under, at Ajax havde en historisk dårlig sæson.
– Ajax hentede ham for mange penge, 7,5 millioner euro, på et tidspunkt, hvor Ajax’ tidligere sportsdirektør (Sven Mislintat, red.) brugte en masse penge uden rigtigt at få fat i gode spillere. Så Ajax er i gang med at afskibe dem alle sammen. Men Tahirovic spillede faktisk ret mange kampe for Ajax, og han var ikke skuffende. Det var ikke sådan, at han var den værste spiller på banen eller sådan noget.
– Hans primære problem var, at han ikke er en klassisk Ajax-sekser. Ajax kan godt lide spillere som Frenkie de Jong. Lige nu har de selvfølgelig Jordan Henderson. Jeg taler om seksere, der kan meget med bolden. Tahirovic er mere en klassisk sekser. Han er lidt bedre i det defensive, siger Maikel de Lange, chefredaktør på det hollandske medie Soccernews.nl, til Tipsbladet.
Chefredaktøren havde bestemt ikke forventet, at Benjamin Tahirovic skulle til dansk fodbold.
– Jeg er ret overrasket. I sommer flyttede Ajax Tahirovic til omklædningsrum nummer to. Han var en del af førsteholdet, men de gav ham så besked på, at han skulle fokusere på Jong Ajax (andetholdet, red.), der spiller i den næstbedste række i Holland, fordi de ville af med ham, siger Maikel de Lange og fortsætter:
– Jeg ved, at hans agenter gjorde deres bedste (for at finde en ny klub, red.), især i Serie A, og der var faktisk interesse fra Serie A, og også fra Premier League. Så jeg havde forventet, at han var røget til en større liga end den danske. Men min forventning er, at han vil gøre det glimrende i den danske liga.
Forhadt tysker
Ifølge Maikel de Lange skal årsagen til Benjamin Tahirovics yderst begrænsede spilletid i denne sæson findes i Ajax-ledelsens ønske om at sige farvel til de spillere, der blev hentet af den tidligere sportsdirektør, der blev fyret i september 2023.
– Der var og er et stort Mislintat-had i Ajax. Tyskeren, der kom ind og brugte over 100 millioner euro. Så de afskiber alle hans spillere. Jeg tror, at det var en de værste Ajax-sæsoner nogensinde, og de spillere, der var en del af den, er blevet farvet i et dårligt lys. De vil starte på en frisk og de vil af med mange spillere med høje lønninger, siger chefredaktøren.
Brøndbys fans kan dog se frem til at få lidt af en kriger på midtbanen, understreger Maikel de Lange.
– Defensivt er han rigtig solid. Han er en hårdfør spiller. En, der spiller med en kniv mellem tænderne, kan man sige. Han er aggressiv. Med bolden er han ikke nødvendigvis speciel. Men i Ajax er kravet til boldspillende seksere også helt utroligt højt, lyder det afslutningsvist fra Maikel de Lange.
Tipsbladet har også talt med den tidligere danske landsholdsspiller Kenneth Perez om Benjamin Tahirovic. Det kan du læse om her.
LIVE
TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Messi sætter ord på vildt drama
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
INTERVIEW