Halvandet år efter skiftet fra Roma til Ajax kan Benjamin Tahirovic nu kalde sig Brøndby-spiller.
Den bosniske landsholdsspiller har underskrevet en kontrakt med Brøndby frem til 2028, efter at han i denne sæson blot har spillet to kampe for Ajax.
I sin første sæson i Ajax spillede Tahirovic ellers hele 37 kampe for Amsterdam-klubben, men den svenskfødte midtbanespiller led under, at Ajax havde en historisk dårlig sæson.
– Ajax hentede ham for mange penge, 7,5 millioner euro, på et tidspunkt, hvor Ajax’ tidligere sportsdirektør (Sven Mislintat, red.) brugte en masse penge uden rigtigt at få fat i gode spillere. Så Ajax er i gang med at afskibe dem alle sammen. Men Tahirovic spillede faktisk ret mange kampe for Ajax, og han var ikke skuffende. Det var ikke sådan, at han var den værste spiller på banen eller sådan noget.
– Hans primære problem var, at han ikke er en klassisk Ajax-sekser. Ajax kan godt lide spillere som Frenkie de Jong. Lige nu har de selvfølgelig Jordan Henderson. Jeg taler om seksere, der kan meget med bolden. Tahirovic er mere en klassisk sekser. Han er lidt bedre i det defensive, siger Maikel de Lange, chefredaktør på det hollandske medie Soccernews.nl, til Tipsbladet.
Chefredaktøren havde bestemt ikke forventet, at Benjamin Tahirovic skulle til dansk fodbold.
– Jeg er ret overrasket. I sommer flyttede Ajax Tahirovic til omklædningsrum nummer to. Han var en del af førsteholdet, men de gav ham så besked på, at han skulle fokusere på Jong Ajax (andetholdet, red.), der spiller i den næstbedste række i Holland, fordi de ville af med ham, siger Maikel de Lange og fortsætter:
– Jeg ved, at hans agenter gjorde deres bedste (for at finde en ny klub, red.), især i Serie A, og der var faktisk interesse fra Serie A, og også fra Premier League. Så jeg havde forventet, at han var røget til en større liga end den danske. Men min forventning er, at han vil gøre det glimrende i den danske liga.
Forhadt tysker
Ifølge Maikel de Lange skal årsagen til Benjamin Tahirovics yderst begrænsede spilletid i denne sæson findes i Ajax-ledelsens ønske om at sige farvel til de spillere, der blev hentet af den tidligere sportsdirektør, der blev fyret i september 2023.
– Der var og er et stort Mislintat-had i Ajax. Tyskeren, der kom ind og brugte over 100 millioner euro. Så de afskiber alle hans spillere. Jeg tror, at det var en de værste Ajax-sæsoner nogensinde, og de spillere, der var en del af den, er blevet farvet i et dårligt lys. De vil starte på en frisk og de vil af med mange spillere med høje lønninger, siger chefredaktøren.
Brøndbys fans kan dog se frem til at få lidt af en kriger på midtbanen, understreger Maikel de Lange.
– Defensivt er han rigtig solid. Han er en hårdfør spiller. En, der spiller med en kniv mellem tænderne, kan man sige. Han er aggressiv. Med bolden er han ikke nødvendigvis speciel. Men i Ajax er kravet til boldspillende seksere også helt utroligt højt, lyder det afslutningsvist fra Maikel de Lange.
Tipsbladet har også talt med den tidligere danske landsholdsspiller Kenneth Perez om Benjamin Tahirovic. Det kan du læse om her.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
MEDIE