Selskabet, der ejer Randers FC, har i efterhånden et årti været åben for at sælge fodboldklubben, og det kan sådan set ske hvert øjeblik.
I hvert fald forhandler Svend Lynge Jørgensen, der er formand i Randers FC Holding A/S, på livet løs med potentielle købere.
– Jeg kan bekræfte, at der er dialoger, og jeg kan faktisk også bekræfte, at der er forhandlinger i gang, siger han.
– Hvorvidt det fører til noget, det vil jeg ikke begynde at spå om. Men vi bruger ikke vores tid, hvis vi tror, at det er urealistisk, at det bliver til noget, siger Svend Lynge Jørgensen, som påpeger, at man før har ligget i forhandlinger med potentielle investorer, uden at det har ført til salg.
Han fortæller, at man forhandler med folk fra udlandet, og han vil også gerne bekræfte, at man forhandler med flere forskellige parter. Men han vil ikke ind på, hvor de potentielt nye ejere helt præcist kommer fra.
Svend Lynge Jørgensen har en klar målsætning om, at der skal være en afklaring på klubbens fremtid inden årsskiftet, og forhandlingerne er et resultat af, at Randers FC Holding har sat fut under projekt "klubsalg".
– Jeg tror, der er en generel misforståelse. Nogen siger, vi har prøvet at sælge klubben siden 2015. Det er en sandhed med modifikationer.
– Siden 2015, hvor vi som en af de første klubber vakte interesse fra udlandet, da vi var ved at sælge til Right to Dream, har vi været åbne for helt eller delvist salg. Men vi har ikke proaktivt gjort noget før i foråret.
– I foråret besluttede vi, at vi ville se, om vi kunne få nye investorer ind. Så vi hyrede nogle professionelle folk inden for køb og salg af virksomheder og lavede præsentationsmateriale og den slags, som man nu gør, når man vil sælge en virksomhed.
– Den proces kører, og det vil vi gerne have afsluttet i år på den ene eller anden måde, siger Svend Lynge Jørgensen.
Han forventer dog ikke, at man afhænder 100 procent af aktieporteføljen til nye investorer.
– Dem, vi taler med, lægger alle vægt på, at der er lokal tilknytning, og de ser meget gerne, at nogle af de nuværende aktionærer fortsætter med at være involverede på den ene eller anden måde – som aktionærer eller i bestyrelsesfunktioner for eksempel, siger Svend Lynge Jørgensen.
Formanden fortæller, at nye investorer skal kunne "dokumentere evne og vilje" til at investere et beløb, som bestyrelsen har fastsat, i talentudvikling og spillerbudget i de kommende år.
Hele meningen med et salg er nemlig at gøre Randers FC til en fast del af top-6 i dansk fodbold.
– Hvis ikke det er det, så bliver det ikke til noget. Det er det, der er humlen. Vi er mere fokuserede på det end prisen på grisen, siger Svend Lynge Jørgensen, som med et grin fortæller, at han ikke giver aktierne væk.
Han skynder sig dog at slå fast, at intet er skåret i granit.
– Nu har jeg beskæftiget mig med virksomhedshandel de seneste 25 år. Der har været situationer, hvor jeg troede, det ville være afsluttet i løbet af nogle dage, og så blev det ikke til noget. Og så har der været situationer, hvor jeg troede, at det ikke ville blive til en skid, og så blev det alligevel til noget.
Hvis ikke Svend Lynge Jørgensen og Randers FC Holding lykkes med at sælge klubben inden årsskiftet, vil man kigge på en plan B, der indebærer lokale midler og en formentlig knap så opskruet økonomisk satsning.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TRANSFER