Selskabet, der ejer Randers FC, har i efterhånden et årti været åben for at sælge fodboldklubben, og det kan sådan set ske hvert øjeblik.
I hvert fald forhandler Svend Lynge Jørgensen, der er formand i Randers FC Holding A/S, på livet løs med potentielle købere.
– Jeg kan bekræfte, at der er dialoger, og jeg kan faktisk også bekræfte, at der er forhandlinger i gang, siger han.
– Hvorvidt det fører til noget, det vil jeg ikke begynde at spå om. Men vi bruger ikke vores tid, hvis vi tror, at det er urealistisk, at det bliver til noget, siger Svend Lynge Jørgensen, som påpeger, at man før har ligget i forhandlinger med potentielle investorer, uden at det har ført til salg.
Han fortæller, at man forhandler med folk fra udlandet, og han vil også gerne bekræfte, at man forhandler med flere forskellige parter. Men han vil ikke ind på, hvor de potentielt nye ejere helt præcist kommer fra.
Svend Lynge Jørgensen har en klar målsætning om, at der skal være en afklaring på klubbens fremtid inden årsskiftet, og forhandlingerne er et resultat af, at Randers FC Holding har sat fut under projekt "klubsalg".
– Jeg tror, der er en generel misforståelse. Nogen siger, vi har prøvet at sælge klubben siden 2015. Det er en sandhed med modifikationer.
– Siden 2015, hvor vi som en af de første klubber vakte interesse fra udlandet, da vi var ved at sælge til Right to Dream, har vi været åbne for helt eller delvist salg. Men vi har ikke proaktivt gjort noget før i foråret.
– I foråret besluttede vi, at vi ville se, om vi kunne få nye investorer ind. Så vi hyrede nogle professionelle folk inden for køb og salg af virksomheder og lavede præsentationsmateriale og den slags, som man nu gør, når man vil sælge en virksomhed.
– Den proces kører, og det vil vi gerne have afsluttet i år på den ene eller anden måde, siger Svend Lynge Jørgensen.
Han forventer dog ikke, at man afhænder 100 procent af aktieporteføljen til nye investorer.
– Dem, vi taler med, lægger alle vægt på, at der er lokal tilknytning, og de ser meget gerne, at nogle af de nuværende aktionærer fortsætter med at være involverede på den ene eller anden måde – som aktionærer eller i bestyrelsesfunktioner for eksempel, siger Svend Lynge Jørgensen.
Formanden fortæller, at nye investorer skal kunne "dokumentere evne og vilje" til at investere et beløb, som bestyrelsen har fastsat, i talentudvikling og spillerbudget i de kommende år.
Hele meningen med et salg er nemlig at gøre Randers FC til en fast del af top-6 i dansk fodbold.
– Hvis ikke det er det, så bliver det ikke til noget. Det er det, der er humlen. Vi er mere fokuserede på det end prisen på grisen, siger Svend Lynge Jørgensen, som med et grin fortæller, at han ikke giver aktierne væk.
Han skynder sig dog at slå fast, at intet er skåret i granit.
– Nu har jeg beskæftiget mig med virksomhedshandel de seneste 25 år. Der har været situationer, hvor jeg troede, det ville være afsluttet i løbet af nogle dage, og så blev det ikke til noget. Og så har der været situationer, hvor jeg troede, at det ikke ville blive til en skid, og så blev det alligevel til noget.
Hvis ikke Svend Lynge Jørgensen og Randers FC Holding lykkes med at sælge klubben inden årsskiftet, vil man kigge på en plan B, der indebærer lokale midler og en formentlig knap så opskruet økonomisk satsning.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER