Selskabet, der ejer Randers FC, har i efterhånden et årti været åben for at sælge fodboldklubben, og det kan sådan set ske hvert øjeblik.
I hvert fald forhandler Svend Lynge Jørgensen, der er formand i Randers FC Holding A/S, på livet løs med potentielle købere.
– Jeg kan bekræfte, at der er dialoger, og jeg kan faktisk også bekræfte, at der er forhandlinger i gang, siger han.
– Hvorvidt det fører til noget, det vil jeg ikke begynde at spå om. Men vi bruger ikke vores tid, hvis vi tror, at det er urealistisk, at det bliver til noget, siger Svend Lynge Jørgensen, som påpeger, at man før har ligget i forhandlinger med potentielle investorer, uden at det har ført til salg.
Han fortæller, at man forhandler med folk fra udlandet, og han vil også gerne bekræfte, at man forhandler med flere forskellige parter. Men han vil ikke ind på, hvor de potentielt nye ejere helt præcist kommer fra.
Svend Lynge Jørgensen har en klar målsætning om, at der skal være en afklaring på klubbens fremtid inden årsskiftet, og forhandlingerne er et resultat af, at Randers FC Holding har sat fut under projekt "klubsalg".
– Jeg tror, der er en generel misforståelse. Nogen siger, vi har prøvet at sælge klubben siden 2015. Det er en sandhed med modifikationer.
– Siden 2015, hvor vi som en af de første klubber vakte interesse fra udlandet, da vi var ved at sælge til Right to Dream, har vi været åbne for helt eller delvist salg. Men vi har ikke proaktivt gjort noget før i foråret.
– I foråret besluttede vi, at vi ville se, om vi kunne få nye investorer ind. Så vi hyrede nogle professionelle folk inden for køb og salg af virksomheder og lavede præsentationsmateriale og den slags, som man nu gør, når man vil sælge en virksomhed.
– Den proces kører, og det vil vi gerne have afsluttet i år på den ene eller anden måde, siger Svend Lynge Jørgensen.
Han forventer dog ikke, at man afhænder 100 procent af aktieporteføljen til nye investorer.
– Dem, vi taler med, lægger alle vægt på, at der er lokal tilknytning, og de ser meget gerne, at nogle af de nuværende aktionærer fortsætter med at være involverede på den ene eller anden måde – som aktionærer eller i bestyrelsesfunktioner for eksempel, siger Svend Lynge Jørgensen.
Formanden fortæller, at nye investorer skal kunne "dokumentere evne og vilje" til at investere et beløb, som bestyrelsen har fastsat, i talentudvikling og spillerbudget i de kommende år.
Hele meningen med et salg er nemlig at gøre Randers FC til en fast del af top-6 i dansk fodbold.
– Hvis ikke det er det, så bliver det ikke til noget. Det er det, der er humlen. Vi er mere fokuserede på det end prisen på grisen, siger Svend Lynge Jørgensen, som med et grin fortæller, at han ikke giver aktierne væk.
Han skynder sig dog at slå fast, at intet er skåret i granit.
– Nu har jeg beskæftiget mig med virksomhedshandel de seneste 25 år. Der har været situationer, hvor jeg troede, det ville være afsluttet i løbet af nogle dage, og så blev det ikke til noget. Og så har der været situationer, hvor jeg troede, at det ikke ville blive til en skid, og så blev det alligevel til noget.
Hvis ikke Svend Lynge Jørgensen og Randers FC Holding lykkes med at sælge klubben inden årsskiftet, vil man kigge på en plan B, der indebærer lokale midler og en formentlig knap så opskruet økonomisk satsning.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
Stjernetransfer på plads alligevel
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER