Forklarer: Derfor mødte Holch Povlsen ikke op

Den nye FCM-majoritetsejer Anders Holch Povlsen var ikke til at finde til hans store dag i klubben.



Anders Holch Povlsen står nu noteret for 95,5 procent af aktierne i FC Midtjylland. Det blev konstateret ved et pressemøde i klubbens nye faciliteter i Ikast, men hvor var hovedpersonen selv? 

Ikke i Ikast i hvert fald, og det havde FCM-direktør Claus Steinlein en forklaring på foran den fremmødte presse, hvor han pegede på, at det heller ikke var sådan den nu afgående ejer Benham.

– Det er ikke den måde, som de driver virksomhed på. Det er meget sjældent, at ejerne af de forskellige virksomheder er dem, der melder målsætninger ud. Det er jo direktionens opgave. Det er bestyrelsen og direktionens opgave, siger han og fortsætter:

– Det er lige meget om det er en fodboldklub eller en stor tøjvirksomhed, eller hvad det er. Så er det direktørerne, der melder målsætningerne ud. Det er også derfor, at det er mig, Jacob (Jørgensen red.) og Preben (Rokkjær red.), der sidder her. Vi sidder med ansvaret for visionerne, og for at lægge planerne, lyder det fra Steinlein.

Han peger dernæst på, at man nok skal forvente, at man i FCM har en ejer, der er 'suverænt god for FC Midtjylland', men som pressen ikke får så meget ud af, som Steinlein selv beskriver det.

– Det er træls for jeres arbejde. Men jeg tror, at det giver den ro og stabilitet, som jeg måske synes har været den allerstørste fordel ved Benhams indtog, det er, at han har været stille eksternt, men virkelig har pushet os internt om udviklingsmuligheder, forklarer FCM-direktøren.

Det har da også været Anders Holch Povlsens eget ønske, at han ikke skulle være med til pressemødet, fortæller han. Derudover bemærker Claus Steinlein ligeldes, at der er andre ejere i fodboldverdenen, der er lidt anderledes i deres tilgang til at være ejere.

– Der er nogle gange nogle ejere, som er nogle der har en stor holdning til fodbold og har en stor passion. Nogle af dem er store fans af fodbold. Der er Anders og Heartland store fans i, at vi gør det rigtige. Så derfor er det fuldstændig naturligt, at han udtalt sig kort om, hvad han synes. Men det vigtigste er jo, at vi som klub tror  på det næste step, fortæller Steinlein.

Endelig har Steinlein lovet nye indkøb. Læs mere om det her.





Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

‘Han ryger 100 procent!’

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Elfenbenskysten – Norge