Anders Holch Povlsen står nu noteret for 95,5 procent af aktierne i FC Midtjylland. Det blev konstateret ved et pressemøde i klubbens nye faciliteter i Ikast, men hvor var hovedpersonen selv?
Ikke i Ikast i hvert fald, og det havde FCM-direktør Claus Steinlein en forklaring på foran den fremmødte presse, hvor han pegede på, at det heller ikke var sådan den nu afgående ejer Benham.
– Det er ikke den måde, som de driver virksomhed på. Det er meget sjældent, at ejerne af de forskellige virksomheder er dem, der melder målsætninger ud. Det er jo direktionens opgave. Det er bestyrelsen og direktionens opgave, siger han og fortsætter:
– Det er lige meget om det er en fodboldklub eller en stor tøjvirksomhed, eller hvad det er. Så er det direktørerne, der melder målsætningerne ud. Det er også derfor, at det er mig, Jacob (Jørgensen red.) og Preben (Rokkjær red.), der sidder her. Vi sidder med ansvaret for visionerne, og for at lægge planerne, lyder det fra Steinlein.
Han peger dernæst på, at man nok skal forvente, at man i FCM har en ejer, der er 'suverænt god for FC Midtjylland', men som pressen ikke får så meget ud af, som Steinlein selv beskriver det.
– Det er træls for jeres arbejde. Men jeg tror, at det giver den ro og stabilitet, som jeg måske synes har været den allerstørste fordel ved Benhams indtog, det er, at han har været stille eksternt, men virkelig har pushet os internt om udviklingsmuligheder, forklarer FCM-direktøren.
Det har da også været Anders Holch Povlsens eget ønske, at han ikke skulle være med til pressemødet, fortæller han. Derudover bemærker Claus Steinlein ligeldes, at der er andre ejere i fodboldverdenen, der er lidt anderledes i deres tilgang til at være ejere.
– Der er nogle gange nogle ejere, som er nogle der har en stor holdning til fodbold og har en stor passion. Nogle af dem er store fans af fodbold. Der er Anders og Heartland store fans i, at vi gør det rigtige. Så derfor er det fuldstændig naturligt, at han udtalt sig kort om, hvad han synes. Men det vigtigste er jo, at vi som klub tror på det næste step, fortæller Steinlein.
Endelig har Steinlein lovet nye indkøb. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Her er Tysklands vej til VM-finalen