Anders Holch Povlsen står nu noteret for 95,5 procent af aktierne i FC Midtjylland. Det blev konstateret ved et pressemøde i klubbens nye faciliteter i Ikast, men hvor var hovedpersonen selv?
Ikke i Ikast i hvert fald, og det havde FCM-direktør Claus Steinlein en forklaring på foran den fremmødte presse, hvor han pegede på, at det heller ikke var sådan den nu afgående ejer Benham.
– Det er ikke den måde, som de driver virksomhed på. Det er meget sjældent, at ejerne af de forskellige virksomheder er dem, der melder målsætninger ud. Det er jo direktionens opgave. Det er bestyrelsen og direktionens opgave, siger han og fortsætter:
– Det er lige meget om det er en fodboldklub eller en stor tøjvirksomhed, eller hvad det er. Så er det direktørerne, der melder målsætningerne ud. Det er også derfor, at det er mig, Jacob (Jørgensen red.) og Preben (Rokkjær red.), der sidder her. Vi sidder med ansvaret for visionerne, og for at lægge planerne, lyder det fra Steinlein.
Han peger dernæst på, at man nok skal forvente, at man i FCM har en ejer, der er 'suverænt god for FC Midtjylland', men som pressen ikke får så meget ud af, som Steinlein selv beskriver det.
– Det er træls for jeres arbejde. Men jeg tror, at det giver den ro og stabilitet, som jeg måske synes har været den allerstørste fordel ved Benhams indtog, det er, at han har været stille eksternt, men virkelig har pushet os internt om udviklingsmuligheder, forklarer FCM-direktøren.
Det har da også været Anders Holch Povlsens eget ønske, at han ikke skulle være med til pressemødet, fortæller han. Derudover bemærker Claus Steinlein ligeldes, at der er andre ejere i fodboldverdenen, der er lidt anderledes i deres tilgang til at være ejere.
– Der er nogle gange nogle ejere, som er nogle der har en stor holdning til fodbold og har en stor passion. Nogle af dem er store fans af fodbold. Der er Anders og Heartland store fans i, at vi gør det rigtige. Så derfor er det fuldstændig naturligt, at han udtalt sig kort om, hvad han synes. Men det vigtigste er jo, at vi som klub tror på det næste step, fortæller Steinlein.
Endelig har Steinlein lovet nye indkøb. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
VM-LIVE: Frankrig er ude – Spanien i ekstase
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT